Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Co do 140zł możesz się mylić kwestia ustanowienia nowego podatku, opłaty czy jak zał tak zwał.
tak jak napisałem , przyjałem jedynie to co dziś jest pewnikiem . Nowa opłata i owszem , ale obejmą wszystkich mocowa ( tu prosumenci mogą wygrać) i atomowa . Ciekawe co pokaże Enea w kwietniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drodzy moi!

 

Przymierzam się i ja do instalacji PV, ale czym więcej czytam tym mniej wiem. Proszę doradźcie coś :) Zużycie roczne mam na poziomie 3600 kWh. Opcje jakie ja widzę na teraz są takie:

 

1. Zamontować instalację na bieżącą konsumpcję +/- 15% zapasu (wystarczy?) z uwagi na spadająca sprawność czyli około 4,2 kWp

 

2. Zamontować coś więcej i nadwyżkę wykorzystać do ogrzewania CO/CWU - i tu pytanie do Was jako osób bardziej w temacie czy to ma w ogóle sens? Aktualnie mam ogrzewanie gazowe ~60m2 podłogówka, reszta to 3 grzejniki w pokojach + elektryczna drabinka w łazience. Piec zintegrowany z zasobnikiem. Pytanie czy np. teoretycznie da się dorzucić sama grzałkę elektryczną do pieca gazowego czy trzeba dokładać osobny piec elektryczny? Zdaję sobie sprawę, że to wszystko zależy od instalacji, ale czysto teoretycznie czy to jest wykonalne a jeżeli tak to jakiej mocy musiałaby być taka grzałka?

 

3. Jaki koszt aktualnie za 1kWp jest rozsądny? 4300-4500 czy więcej? Chodzi mi o firmę i kompleksowy montaż. Bo jak na razie widziała kilka ofert i ceny są delikatnie mówiąc większe, bo wychodzi:

 

a) 6,5 kWp = 5538 PLN / kWp (Phono Solar 325W / Sofar, ale nie wiem jaki)

b) 5,5 kWp = 6200 PLN / kWp (Sunport SPP300-330M60B MWT / Solis)

c) 4,2 kWp = 6690 PLN / kWp (Sunport SPP300-330M60B MWT / Solis)

 

Czy ktoś mógłby polecić jakieś firmy ze śląska, które mają bardziej przystępne ceny? :)

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 4,2kWp (zapas +15%) jest dobrym rozwiązaniem.

2. Do istniejącego zasobnika w piecu praktycznie nie da się zamontować dodatkowej grzałki elektrycznej.

Może lepszym rozwiązaniem będzie PC do cwu lub sam zasobnik cwu z grzałka elektryczną.

3. Podane ceny są wysokie.

Może powinno być w okolicy ~5 000PLN/1kWp lub jeszcze mniej (4.500)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy moi!

 

Przymierzam się i ja do instalacji PV, ale czym więcej czytam tym mniej wiem. Proszę doradźcie coś :) Zużycie roczne mam na poziomie 3600 kWh. Opcje jakie ja widzę na teraz są takie:

 

1. Zamontować instalację na bieżącą konsumpcję +/- 15% zapasu (wystarczy?) z uwagi na spadająca sprawność czyli około 4,2 kWp

 

2. Zamontować coś więcej i nadwyżkę wykorzystać do ogrzewania CO/CWU - i tu pytanie do Was jako osób bardziej w temacie czy to ma w ogóle sens? Aktualnie mam ogrzewanie gazowe ~60m2 podłogówka, reszta to 3 grzejniki w pokojach + elektryczna drabinka w łazience. Piec zintegrowany z zasobnikiem. Pytanie czy np. teoretycznie da się dorzucić sama grzałkę elektryczną do pieca gazowego czy trzeba dokładać osobny piec elektryczny? Zdaję sobie sprawę, że to wszystko zależy od instalacji, ale czysto teoretycznie czy to jest wykonalne a jeżeli tak to jakiej mocy musiałaby być taka grzałka?

 

3. Jaki koszt aktualnie za 1kWp jest rozsądny? 4300-4500 czy więcej? Chodzi mi o firmę i kompleksowy montaż. Bo jak na razie widziała kilka ofert i ceny są delikatnie mówiąc większe, bo wychodzi:

 

a) 6,5 kWp = 5538 PLN / kWp (Phono Solar 325W / Sofar, ale nie wiem jaki)

b) 5,5 kWp = 6200 PLN / kWp (Sunport SPP300-330M60B MWT / Solis)

c) 4,2 kWp = 6690 PLN / kWp (Sunport SPP300-330M60B MWT / Solis)

 

Czy ktoś mógłby polecić jakieś firmy ze śląska, które mają bardziej przystępne ceny? :)

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

 

Tak choćby IKEA

https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/solar-panels/

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa jakiej użyłeś jest adekwatna.

ZE biorą 20 lub 30 lub 40% ale 12% to energia zaoszczędzona na przesyle, bo energia od prosumentów jest zużywana na miejscu bez strat na przesyle.

Do tego dochodzą jeszcze oszczędności na infrastrukturze przesyłowej której nie trzeba budować bo energia jest już na miejscu.

Czyli dobrze to opisałeś. Haracz.

https://www.rp.pl/artykul/649811-Straty-w-przesyle-siegaja-w-kraju-12-proc-energii-rocznie.html

Pokazujesz swoją olbrzymia niewiedzę.

Obecnie to słowo kojarzy się z działalnością przestępczą, a w szczególności z przestępczością zorganizowaną. Tzw. wymuszanie haraczu w zamian za "opiekę" lub "ochronę" obiektów handlowych i gastronomicznych, często stanowi podstawowe źródło dochodów licznych grup przestępczych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Haracz

 

Czy wiesz że obrażasz najwyższe organy - spółki energetyczne są spółkami skarbu państwa.

I ty uważasz że spółki skarbu państwa ściągają haracz jak przestępczość zorganizowana?

I to wszystko za wiedzą tych których wybranych przez większość Narodu?

Zgłoś ten "haracz" do Prokuratury. Chyba ze śmiechu "posikają się". :)

 

20% za "magazynowanie" energii elektrycznej to nie jest haracz.

To jest najtańsze magazynowanie jakie może obecnie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa jakiej użyłeś jest adekwatna.

ZE biorą 20 lub 30 lub 40% ale 12% to energia zaoszczędzona na przesyle, bo energia od prosumentów jest zużywana na miejscu bez strat na przesyle.

Do tego dochodzą jeszcze oszczędności na infrastrukturze przesyłowej której nie trzeba budować bo energia jest już na miejscu.

Czyli dobrze to opisałeś. Haracz.

https://www.rp.pl/artykul/649811-Straty-w-przesyle-siegaja-w-kraju-12-proc-energii-rocznie.html

 

Dokładnie. Bardzo adekwatna nazwa dla energetyki zawodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazujesz swoją olbrzymia niewiedzę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Haracz

 

Czy wiesz że obrażasz najwyższe organy - spółki energetyczne są spółkami skarbu państwa.

I ty uważasz że spółki skarbu państwa ściągają haracz jak przestępczość zorganizowana?

I to wszystko za wiedzą tych których wybranych przez większość Narodu?

Zgłoś ten "haracz" do Prokuratury. Chyba ze śmiechu "posikają się". :)

 

20% za "magazynowanie" energii elektrycznej to nie jest haracz.

To jest najtańsze magazynowanie jakie może obecnie być.

 

jeżeli włożyłem kij w mrowisko to wg https://sjp.pwn.pl/slowniki/haracz.html również:

2. «podatek nakładany dawniej na niemuzułmańską ludność w krajach muzułmańskich»

3. «w dawnej Polsce: danina ściągana siłą»

a wg tejże Wiki: Haracz – roczna danina płacona przez lenne państwa chrześcijańskie na rzecz sułtańskiej Turcji. W Polsce od czasów wojen z Tatarami i Turcją: kontrybucja lub okup, płacony przez stronę, która przegrała wojnę.

Może my, jako Prosumenci możemy czuć się stroną przegraną w wojnie o niższą opłatą za "Magazyn energii", skoro dużą część właśnie zużywają sąsiedzi nie produkujący prądu i minimalizujemy jej straty; a tak naprawdę o stratach mogą mówić Dystrybutorzy energii - za przesył, bo są jej pozbawieni przez Prosumentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazujesz swoją olbrzymia niewiedzę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Haracz

 

Czy wiesz że obrażasz najwyższe organy - spółki energetyczne są spółkami skarbu państwa.

I ty uważasz że spółki skarbu państwa ściągają haracz jak przestępczość zorganizowana?

I to wszystko za wiedzą tych których wybranych przez większość Narodu?

Zgłoś ten "haracz" do Prokuratury. Chyba ze śmiechu "posikają się". :)

 

20% za "magazynowanie" energii elektrycznej to nie jest haracz.

To jest najtańsze magazynowanie jakie może obecnie być.

 

Organy Państwowe w tym Spółki SP to największa zalegalizowana grupa przestępcza. Co roku okradają mnie z grubej kasy, a później rozdają to m.in. nierobom.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Organy Państwowe w tym Spółki SP to największa zalegalizowana grupa przestępcza. Co roku okradają mnie z grubej kasy, a później rozdają to m.in. nierobom.

 

Przecież możesz się wyprowadzić na Cypr, czy gdzie tam cie nie będą okradać i dawać nierobą. Możesz też zmienić opcję polityczną na którą głosujesz która w programie wyborczym informuje że oni nie będą okradać obywateli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież możesz się wyprowadzić na Cypr, czy gdzie tam cie nie będą okradać i dawać nierobą. Możesz też zmienić opcję polityczną na którą głosujesz która w programie wyborczym informuje że oni nie będą okradać obywateli.

 

Nie zostawię tutaj rodziny i znajomych, nie istotne na kogo zagłosuję, obecny system wymusza grabież pieniędzy ludu, niestety póki co nikt nie wymyślił lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli włożyłem kij w mrowisko to wg https://sjp.pwn.pl/slowniki/haracz.html również:

Określenie haracz ma w dzisiejszych czasach jednoznaczne znaczenie.

Jeżeli komuś te zasady nie pasują to może się wypisać z tego energetycznego powiązania z magazynowaniem w sieci.

Może nie magazynować lub kupić własny magazyn i magazynować sobie i sąsiadom :)

Ciekaw ile by pobierał kasy za taką usługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...