Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie tak do końca. Do falownika mogę podpiąć jedynie kabel internetowy, kable od paneli fotowoltaicznych i kabel zasilający, który idzie do licznika i zlicza całą wyprodukowana energię. Dopiero teraz za licznikiem, który zlicza całość produkowanej energii, a licznikiem w ogrodzeniu budynku, który zlicza produkcję i zużycie, mogę sobie podpinać to co mi się podoba i na co mi wystarczy mocy.

 

I tu się mylisz widzę, że Przewas wie o co mi chodzi. We froniusie masz jeszcze jedną możliwość pisałem o tym w postach wyżej. I to co SMA zrobiło bezprzewodowo to tu jest po kablu w cenie urządzenia. Ja tak mam ale piszę o tym tylko dlatego bo jak zacząłem interesować się tym to nigdzie takich informacji nie znalazłem o dziwo nawet w specyfikacji urządzenia nie jest jakoś to podkreślone. Wada tego rozwiązania jest taka, że w tym jednym obwodzie(osobno sterowanym przez falownik) jest prąd albo go nie ma w związku z tym najłatwiej go wykorzystać do grzania wody ewentualnie włączania klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wada tego rozwiązania jest taka, że w tym jednym obwodzie(osobno sterowanym przez falownik) jest prąd albo go nie ma w związku z tym najłatwiej go wykorzystać do grzania wody ewentualnie włączania klimatyzacji.

W ENEA całośc wyprodukowanej energii musi iść na licznik i być zliczona i dopiero potem mogę sobie rozbić z energią co chcę. Tak jest w TEORII!!!

Swoją drogą to hmmm są tam jeszcze jakieś wejścia/wyjścia w moich falownikach i muszę dokładnie oblukać o co tam chodzi :p

Prawda jest taka, że za bardzo nie oglądałem co tam jest od spodu... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ENEA całośc wyprodukowanej energii musi iść na licznik i być zliczona i dopiero potem mogę sobie rozbić z energią co chcę. Tak jest w TEORII!!!

Swoją drogą to hmmm są tam jeszcze jakieś wejścia/wyjścia w moich falownikach i muszę dokładnie oblukać o co tam chodzi :p

Prawda jest taka, że za bardzo nie oglądałem co tam jest od spodu... :D

 

Nie do końca. Robiłem pod koniec roku instalację w ENEA właśnie , oddział ZG i nie było problemem zużycie na potrzeby własne. Wymaganiem była tylko zdalna transmisja z liczników energii brutto ale nie ma problemu żeby z tej energii korzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

INFORMACJA DNIA!!!!

 

ENEA Operator montuje tylko jeden układ pomiarowy!

Nie montują już tego, który zlicza ile energii elektrycznej wyprodukowała nasza instalacja.

Interesuje ich tylko to co wysłaliśmy i to co pobraliśmy.

Samokonsumpcja to dla nich przeszłość :)

 

Tak samo jest od nowego roku w Tauron. Obowiązek podawania produkcji z PV przerzucony został na użytkownika.

 

A samokonsumpcja ich nigdy nie interesowała ;), co najwzyej prezesa URE któremu musieli raportować ilośc energii wytworzonej w OZE, teraz będziesz musiał zrobić to sam na specjalnym druku.

Edytowane przez Przewas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś oficjalnie poszedł mój prąd do sieci ENEA. Szkoda jednak, że nie mam tego licznika zliczającego ile faktycznie kW wyprodukowałem.

Wiem, że do sieci oddałem 7,95kW. Wiem, że zużyłem 0,9kW ale nie wiem ile faktycznie wyprodukowałem.

Mogę to iść i sprawdzić na falownikach - zsumować i będę wiedział - jednak mam je w hu---owym miejscu i nie chce mi się tam łazić i przeciskać.

Ten co zamontowała ENEA to pełen wypas wyposażony w kartę SIM sieci ORANGE - ISKRA MT382

Dlatego tez pytanie jaki licznik 3 fazowy sobie zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz połączyć się z falownikiem przez wifi, nie ma wbudowanego?

Jeśli nie może producent sprzedaje osobne karty wifi do swoich falowników i wtedy przez aplikację lub www można oglądać wszystko.W najgorszym razie licznik 3 fazowy na szynę w skrzynce bezpieczników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś oficjalnie poszedł mój prąd do sieci ENEA. Szkoda jednak, że nie mam tego licznika zliczającego ile faktycznie kW wyprodukowałem.

Wiem, że do sieci oddałem 7,95kW. Wiem, że zużyłem 0,9kW ale nie wiem ile faktycznie wyprodukowałem.

Mogę to iść i sprawdzić na falownikach - zsumować i będę wiedział - jednak mam je w hu---owym miejscu i nie chce mi się tam łazić i przeciskać.

Ten co zamontowała ENEA to pełen wypas wyposażony w kartę SIM sieci ORANGE - ISKRA MT382

Dlatego tez pytanie jaki licznik 3 fazowy sobie zamontować?

 

Jak chcesz to czytać "ręcznie" to zwykły najprostszy trójfazowy. Jaki masz inwerter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz połączyć się z falownikiem przez wifi, nie ma wbudowanego?

....

Ma takie coś- ale jeszcze nie dojechało do mnie. Jest to osobny moduł podpięty kablem internetowym i do internetu- czy ma WiFi tego jeszcze nie wiem.

Byłem teraz zajrzeć na falowniki,a one cisza. Zadzwoniłem do montera a on mi na to, że jak nie m Słońca to nic nie sprawdzę. One na noc wyłączają się całkowicie :(

Zapewne można by wyłączyć i włączyć zasilanie i wtedy by zadziałały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem teraz zajrzeć na falowniki,a one cisza. Zadzwoniłem do montera a on mi na to, że jak nie m Słońca to nic nie sprawdzę. One na noc wyłączają się całkowicie :(

Całkowicie to nie. tzw night-mode gdzie pobiera ułamki Wata. Aby wystartował musi mieć wymagane napięcie minimalne z paneli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam!!!

Kliknąłem RESET i wszystko ożyło - ale po chwili falowniki powiedziały mi- nie ma Słońca to odpoczywamy i odczep się od nas :p

 

Nie przejmuj się, to pytanie z listy standardowych po instalacji. Panie, pojechali a tu wszystko zgasło.

Kolejne będzie z cyklu , Słońce świeci, południe, a ja nie mam pełnej mocy !

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Słońce świeci, południe, a ja nie mam pełnej mocy !

:)

No właśnie Panie... licznik zamontowali o godz. 11 i do końca dnia tylko 8kW zrobiło, no z samokonsumpcją może troszkę ponad 10 kW.

Panie Pan nie mówił, że jak Słońca nie będzie to mi wszystko zgaśnie.

Panie i dlaczego o 17 już ciemno było. Jak dla mnie to niech to Słońce pali i grzeje 24h/dobę i 365 dni w roku.

Tylko, że co z ich chłodzeniem hmmm?

Panie, a jak Księżyc w pełni będzie ostro dawał to ile będzie kW produkowało ;)

 

P.S.

Do czego w licznikach 3 fazowych jest takie wejście od góry na 2 kabelki? - chyba nazywa się to wyjście impulsowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Panie... licznik zamontowali o godz. 11 i do końca dnia tylko 8kW zrobiło, no z samokonsumpcją może troszkę ponad 10 kW.

Panie Pan nie mówił, że jak Słońca nie będzie to mi wszystko zgaśnie.

Panie i dlaczego o 17 już ciemno było. Jak dla mnie to niech to Słońce pali i grzeje 24h/dobę i 365 dni w roku.

Tylko, że co z ich chłodzeniem hmmm?

Panie, a jak Księżyc w pełni będzie ostro dawał to ile będzie kW produkowało ;)

 

P.S.

Do czego w licznikach 3 fazowych jest takie wejście od góry na 2 kabelki? - chyba nazywa się to wyjście impulsowe.

 

W księżycowe noce to tylko w Czechach produkowało ;).

Tak, na 90% to wejście impulsowe. Powinno obok pisać ile impulsów na 1kWh. W większości to 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...