Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A oglądałeś wcześniej jakieś panele? Czy to pierwszy kontakt?

 

 

Ja miałem do czynienia z niejednym panelem (drogie i tanie produkty) i te z fotek wyglądają bardzo dobrze. Jeśli wytrzymają ponad 15 lat to będzie bardzo udany zakup.

 

tom.pk jeśli trafisz na jakieś komplikacje to pytaj śmiało. Można powiedzieć, że znam ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem do czynienia z niejednym panelem (drogie i tanie produkty) i te z fotek wyglądają bardzo dobrze. Jeśli wytrzymają ponad 15 lat to będzie bardzo udany zakup.

 

tom.pk jeśli trafisz na jakieś komplikacje to pytaj śmiało. Można powiedzieć, że znam ten temat.

 

Brakło tylko reklamy w której firmie pracujesz... i jaka jest zajebista. Chłopie masz 1 post czego się spodziewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączone moduły PV bezpośrednio do instalacji odgromowej to chyba nie najlepszy pomysł, masz jakieś źródła, normy takiego wykonania?

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,ochrona_odgromowa_i_przepieciowa_instalacji_fotowoltaicznej,7874

 

Kolego piszesz:

bezpośrednio do instalacji odgromowej to chyba nie najlepszy pomysł
a potem wklejasz link do artykułu gdzie autor z powodzeniem takie rozwiązanie stosuje (rys. 6). To się zdecyduj co?:p

 

Instalacja odgromowa nie jest wymagana. To uziemienie ramy+konstrukcji pv powinno być*zawsze zrobione. Chyba, że jesteśmy bogaci i bardzo przezorni to robimy tak jak w artykule pomimo, że dom sąsiada ma piętro więcej a za płotem 20m drzewa. Są też pewne sytuacje w których na zdrowy rozsądek przydałby się piorunochron - osamotniony dom na łysej górce.

 

Dodam, że w tym artykule też są złe praktyki - rys.3 i falownik na poddaszu.

Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tauron dzisiaj przysłał mi faktury od 11.10.2019 do 31.12.2019-wszystko się na razie zgadza , rozliczyli jak powinni rozliczyć.

Oddana produkcja została podzielona wg % zużycia T1 i T2.

Od 23.10.2019 do dzisiaj napykałem z mojej PVki 703kWh-w połowie lutego powinienem mieć wysokość Słońca z końcówki października i przy dobrej pogodzie powinienem mieć znacznie lepszą produkcję.

Ciułam dalej...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić to też tu bo więcej osób zobaczy niż w wątku "które panele lepsze" a liczę na Wasze doświadczenie i pomysły w temacie.

 

Najnowsze info z mojej akcji - okazało się, że od strony południowej mogę jeszcze dołożyć 8 paneli, które jednocześnie będą robić za daszek osłaniający okna przed słońcem latem gdy jest ono wysoko [panele dłuższymi bokami w górę, ich dolna krawędź na poziomie górnej krawędzi okien.

 

Znalazłem w internecie odpowiednie konstrukcje do zamocowania stelaży jak np.

 

https://opsun.com/wp-content/uploads...n-2-Slider.jpg

 

https://opsun.com/wp-content/uploads...e-1024x768.jpg

 

 

i zapytałem kilka firm o propozycję takiego rozwiązania.

 

Na początku się wzbraniali, że to musi być mocne bo wiatr czasem bywa silny, ale pokazałem jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, która wisi z drugiej strony domu i jest znacznie cięższa, a nic się z nią nie dzieje od lat.

 

Idąc za radą jednego z forumowiczów wycenię w tym momencie panele polikrystaliczne bo skoro będzie ich 11 + 8 szt to nawet przy 270 W daje to 5,13 kWp co jest wartością większą niż zakładałem [3,6 kWp].

Inwerter np. Huawei 5000 ma możliwość podłączenia dwóch stringów [zestawów] paneli więc do jednego wejścia można by podpiąć te 11 szt z dachu a do drugiego 8 szt "ze ściany".

 

Ściana z Porotherm 25 cm + 15 cm styropianu - jak myślicie czy ma to sens i będzie działać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego piszesz: a potem wklejasz link do artykułu gdzie autor z powodzeniem takie rozwiązanie stosuje (rys. 6). To się zdecyduj co?:p

Ale autor na tym rysunku także chroni je zwodami pionowymi oraz połączeniem wyrównawczym z SW ;) Być może zadający pytanie tak ma to właśnie zrobione ale o tym nie wspomniał ?

 

 

Instalacja odgromowa nie jest wymagana.

Zależy gdzie i na jakich budynkach - oczywiście, ale skoro już istnieje ?

To uziemienie ramy+konstrukcji pv powinno być*zawsze zrobione.

Masz na myśli uziemione, ale w jaki sposób "zawsze" ?

Chyba, że jesteśmy bogaci i bardzo przezorni to robimy tak jak w artykule pomimo, że dom sąsiada ma piętro więcej a za płotem 20m drzewa. Są też pewne sytuacje w których na zdrowy rozsądek przydałby się piorunochron - osamotniony dom na łysej górce.

Chciałeś chyba napisać odwrotnie, jak ktoś jest bardzo bogaty to stać go na naprawy następstw wyładowań atmosferycznych, bo po co zainwestować w ochronę odgromową, taniej zbudować nowy komin czy wymienić całą instalację elektryczną po burzy ... ? to tak z praktyki już piszę ;)

Z tym wyższym domem sąsiada i wysokimi drzewami to już trochę pojechałeś, wyładowanie atmosferyczne nie jest do przewidzenia, dam Ci także jeden przykład - blok 4-ro piętrowy z instalacją odgromową, obok niego, dokładnie 3m od narożnika bloku studzienka telekomunikacyjna - jak myślisz, gdzie nastąpiło wyładowanie ?

Jak by co nie piszę złośliwe, jestem ciekaw wszystkich rozwiązań, bo temat jest trudny.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączone moduły PV bezpośrednio do instalacji odgromowej to chyba nie najlepszy pomysł, masz jakieś źródła, normy takiego wykonania?

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,ochrona_odgromowa_i_przepieciowa_instalacji_fotowoltaicznej,7874

 

W moim przypadku jest to bardzo proste i pokażę jak zrobię zdjęcie zoomem żeby było dokładnie widoczne. Spełnia to jak najbardziej normy i zostało zmierzone miernikiem wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyładowanie atmosferyczne nie jest do przewidzenia

 

 

Już miałem się produkować i wyjaśniać ale jak doczytałem powyższe to jakoś tak mi przeszło :). Generalnie informacje odnośnie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej są powszechnie dostępne za darmo. Pozdrawiam i dużych uzysków życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie nie mogę znaleźć info na temat odliczenia od podatku dochodowego osób fizycznych reszty kwoty jaką poniosę z tytułu montażu pv z programu granatowego.

Gdzieś tu kiedyś czytałem wyrywek ustawy, że jak jest mowa o grancie to dodatkowo można odpisać sobie od podatku resztę kwoty jaką poniosłem. Nie mogę znaleźć konkretnie która to była ustawa.

Z tego co pamiętam to napewno z 2019r.

Za pomoc z góry dziękuję.

Ps

Żaden z 8 przedstawicieli firm zajmujących się pv z jakimi miałem do czynienia nie wie że można w grancie dodatkowo jeszcze sobie odpisać jakąś tam kwotę.

No chyba że celowo co nie którzy udają i dla tego często wręcz bardzo często mówią że to tak naprawdę się nie opłaca itd.

Że wzięcie pv np 10kw za kwotę np 55tyszl to z odpisów uzyskam jakieś 15tyszl.

Gdzie u mnie w gminie jest grant w którym pokrywają 75% inwestycji dla domów jednorodzinnych lecz nie więcej jak 25tyszł.

W kwietniu rusza już konkretny nabór wniosków i cała procedura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie nie mogę znaleźć info na temat odliczenia od podatku dochodowego osób fizycznych reszty kwoty jaką poniosę z tytułu montażu pv z programu granatowego.

Gdzieś tu kiedyś czytałem wyrywek ustawy, że jak jest mowa o grancie to dodatkowo można odpisać sobie od podatku resztę kwoty jaką poniosłem. Nie mogę znaleźć konkretnie która to była ustawa.

Z tego co pamiętam to napewno z 2019r.

Za pomoc z góry dziękuję.

Więć tak - jeśli w warunkach grantu było, że zwrócą ci koszt np.90% z instalacji do 3kwp - to tutaj możesz odliczyć od podatku tylko vat. Natomiast, gdy robiłeś większą instalację np 5kwp, a grant obejmować tylko 3 kwp, to tę nadwyżkę w całości możesz odliczyć od podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...