Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak pierdolnie to pójdzie odrazu do ziemi z pominięciem paneli. Tak mi się wydaje

 

Z piorunem rożnie bywa i nie jest to przewidywalne czy uderzy punktowo czy z odgałęzieniem całość była sprawdzona miernikiem i trzeba było dobić aż 4 szpie aby były odpowiednie parametry mam wysuszoną działkę bo dość wyniesioną ponad pozostałe i woda odpływa dom nie stoi w bagnie mam też drenaż opaskowy na głębokości ławy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli w grancie biorę pv np 10kw i całość kosztuje mnie 50tyszl a z grantu dostaje 25tyszl to od pozostałej kwoty mogę odliczyć jedynie Vat tak.

U mnie to i tak trochę wyjdzie.

W 2019r na zmianę ogrzewania wydałem jakieś 18tyszl. W tym roku dojdzie fotovoltaika. Fotovoltaika ściśle związana jest z wcześniejszą wymiana ogrzewania.

W grancie można wziąć pv pod warunkiem że panele będą zasilać ogrzewanie.

Także jak by nie patrzec całość dwuetapowo może iść lekko nawet w okolicach 70tyszl a z grantu będę miał max 25tyszl.

Muszę w US popytać co i jak można podliczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli w grancie biorę pv np 10kw i całość kosztuje mnie 50tyszl a z grantu dostaje 25tyszl to od pozostałej kwoty mogę odliczyć jedynie Vat tak.

U mnie to i tak trochę wyjdzie.

W 2019r na zmianę ogrzewania wydałem jakieś 18tyszl. W tym roku dojdzie fotovoltaika. Fotovoltaika ściśle związana jest z wcześniejszą wymiana ogrzewania.

W grancie można wziąć pv pod warunkiem że panele będą zasilać ogrzewanie.

Także jak by nie patrzec całość dwuetapowo może iść lekko nawet w okolicach 70tyszl a z grantu będę miał max 25tyszl.

Muszę w US popytać co i jak można podliczać.

 

parametry instalacji nie są ważne bo w pit nie doliczasz kwp tylko złotówki, Zasada jest bardzo prosta od kwoty brutto z faktury vat odejmujemy kwotę dofinansowania a pozostałą kwotę w całości odliczamy od dochodu. Ciekawostka jeżeli małżeństwo ma 2 domy może skorzystać z dwóch limitów po 53 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli w grancie biorę pv np 10kw i całość kosztuje mnie 50tyszl a z grantu dostaje 25tyszl to od pozostałej kwoty mogę odliczyć jedynie Vat tak.

U mnie to i tak trochę wyjdzie.

W 2019r na zmianę ogrzewania wydałem jakieś 18tyszl. W tym roku dojdzie fotovoltaika. Fotovoltaika ściśle związana jest z wcześniejszą wymiana ogrzewania.

W grancie można wziąć pv pod warunkiem że panele będą zasilać ogrzewanie.

Także jak by nie patrzec całość dwuetapowo może iść lekko nawet w okolicach 70tyszl a z grantu będę miał max 25tyszl.

Muszę w US popytać co i jak można podliczać.

 

A co za durny pomysł z tym vatem ?? Można prosić o postawę prawną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi że jednak można odliczyć resztę kwoty od podatku.

Czytałem też że jeśli nieruchomość jest jako współwłasność majątkowa to odliczenie można zrobić wspolnie z małżonką.

Dobrze byłoby jeszcze znaleźć podstawę prawną że w grancie można resztę poniesionej kwoty odpisać od podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja dostałem taką ofertę na panele-proszę o opinie.

 

Zestaw na chińskich panelach SUNTECH 295 W i falaownik FRONIUS (Austria)

- 4200,00 brutto z montażem

 

Zestaw na Niemieckich panelach WINAICO 325 W i falaownik FRONIUS

(Austria) - 4600,00 brutto z montażem

 

Zestaw na Austriackich panelach KIOTOSOLAR 310 W i falaownik FRONIUS

(Austria) - 5000,00 brutto z montażem

Planuję zestaw 5-6 kW w układzie wschód - zachód.Dach dwuspadowy-35 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja dostałem taką ofertę na panele-proszę o opinie.

 

Zestaw na chińskich panelach SUNTECH 295 W i falaownik FRONIUS (Austria)

- 4200,00 brutto z montażem

 

Zestaw na Niemieckich panelach WINAICO 325 W i falaownik FRONIUS

(Austria) - 4600,00 brutto z montażem

 

Zestaw na Austriackich panelach KIOTOSOLAR 310 W i falaownik FRONIUS

(Austria) - 5000,00 brutto z montażem

Planuję zestaw 5-6 kW w układzie wschód - zachód.Dach dwuspadowy-35 st.

 

Oczywiście jest to cena za 1 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, wadą instalacji wschód zachód niewątpliwie jest niższy uzysk w godzinach o największym nasłonecznieniu. Ale taki system ma dwie zalety: 1 Instalacja znacznie szybciej rano zaczyna nam działać, 2 dużej działa w godzinach popołudniowych. Sumując to wytwarza zbliżoną ilość energii do instalacji południowej a korzyścią jest to, że więcej wyprodukowanego prądu zużywamy na bieżąco, dlatego oszczędności z obu typu instalacji są bardzo zbliżone do siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, wadą instalacji wschód zachód niewątpliwie jest niższy uzysk w godzinach o największym nasłonecznieniu. Ale taki system ma dwie zalety: 1 Instalacja znacznie szybciej rano zaczyna nam działać, 2 dużej działa w godzinach popołudniowych. Sumując to wytwarza zbliżoną ilość energii do instalacji południowej a korzyścią jest to, że więcej wyprodukowanego prądu zużywamy na bieżąco, dlatego oszczędności z obu typu instalacji są bardzo zbliżone do siebie.

Powtarzasz urban legend, bez wchodzenia w szczegóły. A jak wejdziesz w szczegóły to róznmowo nie jest.

 

Instalacja południowa, powiedzmy 1000kWh rocznie i autoksumpcja 20% to 840kWh do wykorzystania.

Instalacja wschodnia, robi 20% mniej, czyli 800kWh rocznie. To jakbyś jakimś cudem wskoczył na autokonumpcje 60% (co jest raczej nierealne), to masz do wykorzystania 736kWh, czyli ....14% gorzej od instalcji południowej.

Przy autokonsumpcji 40% masz 704kWh do użycia, czyli ...19% gorzej od instalacji południowej. Zwiększenie autoksumpcji z 20% na 40% (co ciężkie bez przeorganizowania sobie życia), odzyskujesz 1%!!

 

Reasmując, lepsza autokonsumopcja przy instalcji wchóch czy zachód, jest zdecydowanie przereklamowana i robisz taką instalcję dopiero jak nie masz możliwości zrobić na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wschód - zachód jest gorszy od południa o 20-25%. Instalacja pracuje lepiej rano i wieczorem ale nie jest to tak dużo lepiej bo tylko latem jest spora różnica do południa. Zainstalowałem już sporo instalacji to widzę jak jest i wszelkie tabele uzyskow nie kłamią.

 

Hej Marcin,

a czy w tych "Twoich" instalacjach stosowałeś mniej znane marki paneli i inwerterów (chodzi mi głównie o te tańsze) ?

Jeśli tak , to jakie ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie, wadą instalacji wschód zachód niewątpliwie jest niższy uzysk w godzinach o największym nasłonecznieniu. Ale taki system ma dwie zalety: 1 instalacja znacznie szybciej rano zaczyna nam działać, 2 dużej działa w godzinach popołudniowych. Sumując to wytwarza zbliżoną ilość energii do instalacji południowej a korzyścią jest to, że więcej wyprodukowanego prądu zużywamy na bieżąco, dlatego oszczędności z obu typu instalacji są bardzo zbliżone do siebie.

 

totalna bzdura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

totalna bzdura

 

Podaj jakieś argumenty jeszcze czemu piszę bzdury! Puste słowa są niewiele warte.

 

Albo przynajmniej odnieś się do tego co niżej, pierwsza tabela instalacja południowa, druga to wschód-zachód. Jak to marcin_u piszesz- tabele nie kłamią?

 

Całość zapożyczona z https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakieś argumenty jeszcze czemu piszę bzdury! Puste słowa są niewiele warte.

 

Albo przynajmniej odnieś się do tego co niżej, pierwsza tabela instalacja południowa, druga to wschód-zachód. Jak to marcin_u piszesz- tabele nie kłamią?

 

Całość zapożyczona z https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

 

Ja mam w instalacji 2 stringi - jeden na południe a drugi na wschód - wschód gorszy w uzysku o ok 15%

Tabele zniosą wszystko...tym bardziej że odnoszą się one do przewymiarowania falownika

 

poza tym masz napisane w pierwszym wierszu:

południe:6184,67 kWh

Wschód zachód:5172,13 kWh

Edytowane przez mpalys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakieś argumenty jeszcze czemu piszę bzdury! Puste słowa są niewiele warte.

 

Albo przynajmniej odnieś się do tego co niżej, pierwsza tabela instalacja południowa, druga to wschód-zachód. Jak to marcin_u piszesz- tabele nie kłamią?

 

Całość zapożyczona z https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

 

Tabele to mi LOTTO . Opieram się na własnych uzyskach z PV. Co do argumentów to przeczytaj wątek .

Bzdury ---jak PV wsch. zach. ma się do południa?

Masz PV? czy tylko posługujesz się tabelkami?

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakieś argumenty jeszcze czemu piszę bzdury! Puste słowa są niewiele warte.

 

Albo przynajmniej odnieś się do tego co niżej, pierwsza tabela instalacja południowa, druga to wschód-zachód. Jak to marcin_u piszesz- tabele nie kłamią?

 

Całość zapożyczona z https://www.forum-fronius.pl/uzyski-energii-dla-roznych-ukladow-modulow-i-konfiguracji-falownikow/

No widzę w jednym przypadku (S) uzysk 1030, w drugim ( W-E) 862kWh/kWp

To już jest 17%

Teraz jeszcze weź po uwagę, ze w praktyce mało kto ma czysty horyzont na wschód i zachód od siebie.

Ktoś moźna mieć las, ktoś dom sąsiada - I zanim panele zostaną oświetlone bezpośrednim promieniowaniem, może trochę czasu od wschodu sloneczka upłynąć.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...