Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jak już będziesz miał instalację fotowoltaiczną w Energa to będziesz znał taki adres mail na który będziesz wysyłał wszelkie zapytania dotyczące fotowoltaiki, rozliczeń, reklamacji i wszelkich spraw dotyczących prosumentów. A na tę chwilę daj spokój pani na partyline bo jeśli Ty jesteś laikiem to ona nie musi być wszechwiedząca. A tym samym wymyślona jednostka mocy kwp cóż to kilo wato power czy kilo wato pik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Różnica między nami jest taka że ja myślę samodzielnie - i możesz to oceniać jak chcesz. Ty myślisz za pomocą innych a jak ci wytłumaczą to nasz pretensję że nie myślisz. Kropki to se w głowie poukładaj a na następne pytanie masz odpowiedz - Domyśl się!

 

Szkoda to w ogóle komentować . Gość nie ma pojęcia i jeszcze skacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będą bo wiedzą że mogą się nie wyrobić z 15% mixem z OZE.

Ludzie coraz częściej decydują się do ogrzewania chałupy kotłem elektrycznym za 2000 niż pompą ciepła za 35000 PLN. Prościej i taniej za 35000 PLN postawić prawie 10kWp i kociołek, niż założyć 10kW za te same pieniądze i kupić pompę ciepła za 35000 PLN.

 

... lub nie mają wodnego co tylko grzejniki za 2k zamiast kociołka.Można taniej a poza tym 101% zgody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... lub nie mają wodnego co tylko grzejniki za 2k zamiast kociołka.Można taniej a poza tym 101% zgody ;)

 

Nasuwa się pytanie co wybrać i ile faktycznie taki kocioł elektryczny może zjeść prądu na dobę? Różne opinie przedstawiają różne opłaty jedna zasłyszana mówi że za 2000 PLN można ogrzać 170m2 chałupę przez pół sezonu grzewczego, kolejna że kocioł średnio łyknie 2,5 - 5kWh/godzina.

Policzmy. zakładając G11 standardowa taryfa choć w tym przypadku uważam że całkowicie błędna do tego typu ogrzewania

Opcja1)

2000 PLN / 0,6PLN/kWh (Energa) = 3333kWh

3333 * 2 = 6666kWh/sezon (++ nie uwzględnione grzanie cwu poza okresem ogrzewania)

Opcja 2

średnio przyjmę 3,5kWh/h * 24h = 84kWh/doba - już słabo to wygląda

84kWh * 180 dni = 15100kWh

Tak czy inaczej 10kW na dachu to trochę za mało bo 20% przejemy w locie zostanie 8MWh wysłanych w sieć - 20% opust = 6400kWh pozostawionych na zimę. No i trzeba coś doliczyć na grzanie cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie co wybrać i ile faktycznie taki kocioł elektryczny może zjeść prądu na dobę? Różne opinie przedstawiają różne opłaty jedna zasłyszana mówi że za 2000 PLN można ogrzać 170m2 chałupę przez pół sezonu grzewczego, kolejna że kocioł średnio łyknie 2,5 - 5kWh/godzina.

Policzmy. zakładając G11 standardowa taryfa choć w tym przypadku uważam że całkowicie błędna do tego typu ogrzewania

Opcja1)

2000 PLN / 0,6PLN/kWh (Energa) = 3333kWh

3333 * 2 = 6666kWh/sezon (++ nie uwzględnione grzanie cwu poza okresem ogrzewania)

Opcja 2

średnio przyjmę 3,5kWh/h * 24h = 84kWh/doba - już słabo to wygląda

84kWh * 180 dni = 15100kWh

Tak czy inaczej 10kW na dachu to trochę za mało bo 20% przejemy w locie zostanie 8MWh wysłanych w sieć - 20% opust = 6400kWh pozostawionych na zimę. No i trzeba coś doliczyć na grzanie cwu.

Czyli jednak tandem pompa i panele na dachu.

Jak nastukam z 4 MWh na pompie na sezon to kotle miałbym ok 12 MWh. Zakładam że cop =3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak tandem pompa i panele na dachu.

Jak nastukam z 4 MWh na pompie na sezon to kotle miałbym ok 12 MWh. Zakładam że cop =3.

 

Raczej nie pompa ciepła powietrze woda to dość znaczny koszt nawet myśląc o relatywnie taniej pompie LG Therma V 9kW za około 20000 PLN można na dach wsadzić 5kW w fotowoltaice. Gdyby nie to że lubię ciepłą podłogę pewnie kupił bym klimę kanałową do chałupy, a tak musi to być jakiś źródło ciepła które najpierw ogrzeje wodę a ta ogrzeje beton w podłodze. Ale to moje widzimisię i nikogo nie będę do tego przekonywał.

Może jakaś pompa ciepła typu monoblok za około 7000 PLN widziałem na OLX jakieś leżaki magazynowe ze stajni Misubichi z 2012r. Wyjdzie w praniu jak kocioł na ekogroszek przerdzewieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie co wybrać i ile faktycznie taki kocioł elektryczny może zjeść prądu na dobę? Różne opinie przedstawiają różne opłaty jedna zasłyszana mówi że za 2000 PLN można ogrzać 170m2 chałupę przez pół sezonu grzewczego, kolejna że kocioł średnio łyknie 2,5 - 5kWh/godzina.

Policzmy. zakładając G11 standardowa taryfa choć w tym przypadku uważam że całkowicie błędna do tego typu ogrzewania

Opcja1)

2000 PLN / 0,6PLN/kWh (Energa) = 3333kWh

3333 * 2 = 6666kWh/sezon (++ nie uwzględnione grzanie cwu poza okresem ogrzewania)

Opcja 2

średnio przyjmę 3,5kWh/h * 24h = 84kWh/doba - już słabo to wygląda

84kWh * 180 dni = 15100kWh

Tak czy inaczej 10kW na dachu to trochę za mało bo 20% przejemy w locie zostanie 8MWh wysłanych w sieć - 20% opust = 6400kWh pozostawionych na zimę. No i trzeba coś doliczyć na grzanie cwu.

 

Pierwsze dziwne założenie to taryfa G11 jest o tyle popularna co tak na prawdę nikomu się nie opłaca https://www.pieniadzepodkontrola.pl/taryfa-g12w-g11-g12-kalkulator-kwh-porownanie-taryf-ktora-taryfa-jest-najtansza/

 

Dlaczego szacujesz zużycie prądu na podstawie plotek i co to ma na celu?

Dlaczego chcesz ogrzewać wodę aby ogrzewać pomieszczenia. Wodę trzeba ogrzewać do celów użytkowych, w czajniku oraz akwarium.

 

Ogrzewanie pomieszczeń oraz cuw faktycznie stanowi większość całkowitego zużycia. Do niedawna moje całkowite zużycie prądu wynosiło 9 MWh /rok. Z tego ok 3 MWh cuw i ok 4 MWh ogrzewanie oraz 2 MWh tzw normalne zużycie i gotowanie.

 

Obecnie po zastąpieniu bojlera 100 l PC cuw powietrzną 300l zużycie spadło do 7MWh rocznie. Koszt całkowity w 2019 roku wyniósł ok 4200 zł taryfa g12w zużycie w strefach II/I 70/30 (PGE Warszawa). Obecnie testuję PV jak w stopce, załozenie jest takie aby całkowicie pokryć I strefę i 1 MWh taniej taryfy instalacja powinna się zwrócić po 3,5 roku.

 

Ostatnim etapem termomodernizacji jest zastąpienie 2kW grzejnika w salonie klimatyzatorem z funkcją grzania, koszt do 3 tys zł obniżka zużycia energii rocznego minimum 1,5 Mwh czyli całkowite docelowe wyniesie 5,5 MWh. I zdecydowanie zbliży się do mocy PV. Klimatyzator opłaca się ze względów inwestycyjnych i zwiększy komfort. za cenę klimy nie dokupiłbym 1,5 kwp

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie pompa ciepła powietrze woda to dość znaczny koszt nawet myśląc o relatywnie taniej pompie LG Therma V 9kW za około 20000 PLN można na dach wsadzić 5kW w fotowoltaice. Gdyby nie to że lubię ciepłą podłogę pewnie kupił bym klimę kanałową do chałupy, a tak musi to być jakiś źródło ciepła które najpierw ogrzeje wodę a ta ogrzeje beton w podłodze. Ale to moje widzimisię i nikogo nie będę do tego przekonywał.

Może jakaś pompa ciepła typu monoblok za około 7000 PLN widziałem na OLX jakieś leżaki magazynowe ze stajni Misubichi z 2012r. Wyjdzie w praniu jak kocioł na ekogroszek przerdzewieje.

 

A może podłogówka elektryczna akumulacyjna kablowa lub nieakumulacyjną na matach tam gdzie zechcesz mieć ciepłą podłogę i grzejniki tam gdzie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gaweł na jakiejś podstawie trzeba próbować szacować zużycie prądu. A nie brać go z kosmosu oczywiście nie każdy z nas ma zrobione OZC prawda?

Po dwa mam bufor kombinowany 400l + 100l cwu więc muszę grzać i tak do przynajmniej 38*C i ratować się zaworami nD aby obniżyć temperaturę wody w podłogówce. Do grzania cwu mam kolektory słoneczne które sprawdzają się w 100% i na lato Wam też mogę zaproponować te co stoją przed chałupą z rurkami jakoś to działa lepiej czy gorzej ale sporo prądu oszczędza.

Jak pisałem grzanie klimatyzacją to nie moja bajka mam i wiem że to nic dobrego i nadaje się tylko do grzania w okresach przejściowych - ale to moje zdanie.

 

A może podłogówka elektryczna akumulacyjna kablowa lub nieakumulacyjną na matach tam gdzie zechcesz mieć ciepłą podłogę i grzejniki tam gdzie nie.

 

Za późno wszędzie zrobiona wodna podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gaweł na jakiejś podstawie trzeba próbować szacować zużycie prądu. A nie brać go z kosmosu oczywiście nie każdy z nas ma zrobione OZC prawda?

Po dwa mam bufor kombinowany 400l + 100l cwu więc muszę grzać i tak do przynajmniej 38*C i ratować się zaworami nD aby obniżyć temperaturę wody w podłogówce. Do grzania cwu mam kolektory słoneczne które sprawdzają się w 100% i na lato Wam też mogę zaproponować te co stoją przed chałupą z rurkami jakoś to działa lepiej czy gorzej ale sporo prądu oszczędza.

Jak pisałem grzanie klimatyzacją to nie moja bajka mam i wiem że to nic dobrego i nadaje się tylko do grzania w okresach przejściowych - ale to moje zdanie.

 

 

 

Za późno wszędzie zrobiona wodna podłogówka.

 

No jasne jakoś myślałem że dopiero wykańczasz dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne jakoś myślałem że dopiero wykańczasz dom.

 

SSZ + skończone tynki, 1 warstwa izolacji wsadzona w dach, biorę się za elektrykę a zaraz po niej rekuperacja i sufity podwieszane. Na wyjściu rekuperacji wsadzę jakąś grzałkę kanałową aby móc dmuchnąć ciepłym powietrzem do czystych pomieszczeń. Jedyną matę grzejną jaką widzę w dobudówce to ta pod lustrem w łazience + drabinka w łazience. A że w lato i tak zawsze mam nadmiar gorącej wody to z bufora pchnę na podłogę w łazience.

 

Czy oferta na 27 paneli Qcells Q.PEAK-G7 330 W z inwerterem huwawei 8 kW za 42300 jest ok? Wychodzi 4750/kWp. Jak to widziecie?

 

Zależy od regionu w Warszawie są takie ceny, pozostałe obszary można znaleźć niższe ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będą bo wiedzą że mogą się nie wyrobić z 15% mixem z OZE.

Ludzie coraz częściej decydują się do ogrzewania chałupy kotłem elektrycznym za 2000 niż pompą ciepła za 35000 PLN. Prościej i taniej za 35000 PLN postawić prawie 10kWp i kociołek, niż założyć 10kW za te same pieniądze i kupić pompę ciepła za 35000 PLN.

 

Celem operatorów nie jest spełnienie czyichś wyimaginowanych celów OZE, im po prostu ma się zgadzać w kieszeni ewentualnie takjak w enerdze, ma się dać wsypać coś kasy do partyjnego wora. Pisałem już kiedyś kto tam został prezesem i z kim walczył o stołek i jak sypał kasiurą tam gdzie sypał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem operatorów nie jest spełnienie czyichś wyimaginowanych celów OZE, im po prostu ma się zgadzać w kieszeni ewentualnie takjak w enerdze, ma się dać wsypać coś kasy do partyjnego wora. Pisałem już kiedyś kto tam został prezesem i z kim walczył o stołek i jak sypał kasiurą tam gdzie sypał.

Jak na moje to nieRząd będzie płacił UE za niespełnienie mixu 15%, i to nieRząd będzie musiał uzasadnić podwyżki cen energii elektrycznej aby wypłacić odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje to nieRząd będzie płacił UE za niespełnienie mixu 15%, i to nieRząd będzie musiał uzasadnić podwyżki cen energii elektrycznej aby wypłacić odszkodowania.

 

Ten nierząd bardzo sprawnie wyciągnie ludziom kasę z tylnej kieszeni żeby na fakturze z ZE cena pozostała bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje to nieRząd będzie płacił UE za niespełnienie mixu 15%, i to nieRząd będzie musiał uzasadnić podwyżki cen energii elektrycznej aby wypłacić odszkodowania.

 

oni nie mają swoich pieniędzy. Wierzysz w to , że będą się tłumaczyć :confused: mają nas w pompie, jeszcze głębiej niż UE, jesteśmy im tylko potrzebni przy wyborach, jak widać na co dzień ' hulaj dusza, piekła nie ma' .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, około 30% kosztu grzania to dla Ciebie nieważne.

No i żeby grzać CWU w 2 taryfie trzeba zainwestować znacznie więcej w bufor dla CWU.

Tego też nie liczysz.

Kreatywna księgowość?

 

Nie kreatywna ksiegowość tylko własne doświadczenia? CWU nie powinno być decydujące w sprawie wyboru sposobu ogrzewania. Bojler 150l z mieszalnikiem powinien wystarczyć przy normalnym zużyciu.

 

Ja teraz będę zakładał 300l aby spokojnie mieć wody z kolektorów na 2-2,5 dnia w słoneczny dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...