Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Nie kreatywna ksiegowość tylko własne doświadczenia? CWU nie powinno być decydujące w sprawie wyboru sposobu ogrzewania. Bojler 150l z mieszalnikiem powinien wystarczyć przy normalnym zużyciu.

 

Ja teraz będę zakładał 300l aby spokojnie mieć wody z kolektorów na 2-2,5 dnia w słoneczny dzień

 

Polecam PC do cuw jest to na prawdę bardzo komfortowe i energooszczędne urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PC tylko do przygotowania cwu ?

Jaki COP wygląda latem a jak zimą ?

Ile efektywnie kosztuje 1kWh ?

 

Tak tylko do cuw pompa powietrzna [ATTACH=CONFIG]440994[/ATTACH] pobiera powietrze z garażu. SCOP 4, zakres pracy -7 do 35. Silnik inwerterowy 440 wat. Mierzyłem dobowe zużycie prądu w grudniu wyszło 1,7 kwh/24h jeden kwh w nocy 0,35 zł . W lecie PC [racuje około 2h na dobę. Podczas grudniowych pomiarów silnik pracował przez pierwszą h z mocą 300 w dopiero potem zwiększył obroty do 400 w po prostu powietrze w garażu się schłodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, około 30% kosztu grzania to dla Ciebie nieważne.

No i żeby grzać CWU w 2 taryfie trzeba zainwestować znacznie więcej w bufor dla CWU.

Tego też nie liczysz.

Kreatywna księgowość?

 

Jaki bufor - zasobnik 300 litrowy np. Galmet Maxi z grzałką 3 kW i w 2 taryfie nagrzejesz tyle ciepłej wody, że na kilka wanien wystarczy do kolejnej taniej strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam PC do cuw jest to na prawdę bardzo komfortowe i energooszczędne urządzenie.

 

Jestem ciekaw jaki COP w praktyce ma ta PPC do CWU, moja Hewalex z 2013 r. pomimo danych z katalogu z COP 3,5 po sprawdzeniu w praktyce ciepłomierzem i licznikiem kWh okazało się, że osiąga 2,5-2,7 a producent tłumaczył się, że do pomiarów w laboratorium nie bierze się prądu pobieranego przez wentylator, pompę obiegową i sterownik pomimo to, że są w obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko do cuw pompa powietrzna

Rocznie pewnie będzie mniej niż 365 dni x 1,7 kWh (tyle jest w grudniu) = 620 kWh. Chyba trochę za mało ale zależy jeszcze ile zużywasz dziennie cwu i w jakiej temperaturze.

Taki wysoki SCOP = 4 ? To z pomiarów własnych czy z katalogu?

Ile kosztuje ta PC - pompa + zbiornik?

Ciekawa pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między nami jest taka że ja myślę samodzielnie - i możesz to oceniać jak chcesz. Ty myślisz za pomocą innych a jak ci wytłumaczą to nasz pretensję że nie myślisz. Kropki to se w głowie poukładaj a na następne pytanie masz odpowiedz - Domyśl się!

 

Oczywiście, że korzystam z wiedzy i pomocy innych, po to jest to forum.

Mimo, że czasem trafiam na ludzi takich jak ty to per saldo jestem zadowolonym uczestnikiem forum.

 

Co do wytłumaczenia to bardzo dziękuję.

Masz rację na pytanie o sumaryczne, jednostronne obciążenie konstrukcji dachu odpowiedź opisująca wpadanie dekarza przez dach do środka to nieoceniona pomoc i dowód, że pytanie zostało zrozumiane a odpowiedź poprzedził proces myślenia. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

 

Gość nie ma pojęcia i jeszcze skacze.

Ale fajna wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@giman Tak mnie też jest bardzo przykro, że czerpiesz wiedzę z forum. A nie z wiedzy wyniesionej ze szkoły, i nie mam tu na myśli pisanie i czytanie, bo analitycznego myślenia uczą później - miałeś prawo nie uczestniczyć w zajęciach to nie było obowiązkowe.

Ale serio jak na forum napiszą Ci wpłać oszczędności życia na radio z Torunia to zrobisz to???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację na pytanie o sumaryczne, jednostronne obciążenie konstrukcji dachu odpowiedź opisująca wpadanie dekarza przez dach do środka to nieoceniona pomoc i dowód, że pytanie zostało zrozumiane a odpowiedź poprzedził proces myślenia. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

 

Rozumiem, że masz wątpliwości dotyczące montażu instalacji na poszyciach lekkich?. Jeśli tak to postaram się uspokoić. Więźba dachowa pod poszycia lekkie musi znieść dużo większe obciążenie niż przeciętne poszycie. Dla przykładu sprawdź sobie ile waży m2 blacho-dachówki a ile m2 dobrego gontu bitumicznego, pod który trzeba jeszcze robić pełne deskowanie lub płyty OSB (oba poszycia zaliczają się do lekkich).

[ATTACH=CONFIG]440997[/ATTACH]

Co innego oględziny i widok uszkodzonych krokwi...

Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko do cuw pompa powietrzna [ATTACH=CONFIG]440994[/ATTACH] pobiera powietrze z garażu. SCOP 4, zakres pracy -7 do 35. Silnik inwerterowy 440 wat. Mierzyłem dobowe zużycie prądu w grudniu wyszło 1,7 kwh/24h jeden kwh w nocy 0,35 zł . W lecie PC [racuje około 2h na dobę. Podczas grudniowych pomiarów silnik pracował przez pierwszą h z mocą 300 w dopiero potem zwiększył obroty do 400 w po prostu powietrze w garażu się schłodziło.

 

Jak już to nie cuw tylko CWU

Grzałką idzie mi średnio 4---4,5kWh /doba. W okresie letnim poszło w 19r. chyba 880kWh wcześniej ok 1000kWh pomnóż to przez II tar. To jaki jest koszt?( nie uwzględniam PV)

--PC do CWU kosztuje 7000k + koszt energii do niej. PYTANIE ---po jakim czasie ta pompa się zwróci?

-- grzejąc grzałką zbiornik identyczny zagrzeję wodę do 90*C pompą do 50*C więc wody z grzałki mam duuuużo więcej. Całkowicie nieopłacalna inwestycja. TYLE w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to nie cuw tylko CWU

Grzałką idzie mi średnio 4---4,5kWh /doba. W okresie letnim poszło w 19r. chyba 880kWh wcześniej ok 1000kWh pomnóż to przez II tar. To jaki jest koszt?( nie uwzględniam PV)

--PC do CWU kosztuje 7000k + koszt energii do niej. PYTANIE ---po jakim czasie ta pompa się zwróci?

-- grzejąc grzałką zbiornik identyczny zagrzeję wodę do 90*C pompą do 50*C więc wody z grzałki mam duuuużo więcej. Całkowicie nieopłacalna inwestycja. TYLE w temacie.

 

Nie koniecznie https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270 Poza tym komfort jest nieporównywalny.

 

Jak potzrebujesz mniej wody i masz mniej miejsca to to ewentualnie https://allegro.pl/oferta/bojler-pompa-ciepla-ariston-lydos-hybrid-80v-wifi-8421262642?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Bojlery+i+nagrzewnice&gclid=EAIaIQobChMIgJm2ipPc5wIVx-N3Ch31yADuEAQYASABEgKD3_D_BwE

 

U mnie zwrot po 3 latach

 

PO co grzejesz taki ukrop to jest nieekonomiczne i niebezpieczne oraz zbyteczne

 

Najtańszy bojler https://allegro.pl/oferta/podgrzewacz-wody-pompa-ciepla-lydos-hybrid-80v-8957836091?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Bojlery+i+nagrzewnice&gclid=EAIaIQobChMIgJm2ipPc5wIVx-N3Ch31yADuEAQYBSABEgLgX_D_BwE

 

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-dimplex-2kw-bojler-300l-CID628-IDy8xxT.html

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270 Poza tym komfort jest nieporównywalny.

 

Jak potzrebujesz mniej wody i masz mniej miejsca to to ewentualnie https://allegro.pl/oferta/bojler-pompa-ciepla-ariston-lydos-hybrid-80v-wifi-8421262642?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Bojlery+i+nagrzewnice&gclid=EAIaIQobChMIgJm2ipPc5wIVx-N3Ch31yADuEAQYASABEgKD3_D_BwE

 

U mnie zwrot po 3 latach

 

PO co grzejesz taki ukrop to jest nieekonomiczne i niebezpieczne oraz zbyteczne

 

Najtańszy bojler https://allegro.pl/oferta/podgrzewacz-wody-pompa-ciepla-lydos-hybrid-80v-8957836091?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Bojlery+i+nagrzewnice&gclid=EAIaIQobChMIgJm2ipPc5wIVx-N3Ch31yADuEAQYBSABEgLgX_D_BwE

 

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-dimplex-2kw-bojler-300l-CID628-IDy8xxT.html

 

Nie próbuj na siłę przekonywać mnie do złych decyzji . Skoro uważasz że zrobiłeś dobrze niech tak będzie. Ja pozostanę przy swoim. Na podane linki przez ciebie nawet nie zaglądam, pewnie są tam jakieś oferty . Skoro tak to przelicz i podaj wyliczenia --czas zwrotu . Skoro popełniłeś błąd to na siłę nie zarażaj nim innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbuj na siłę przekonywać mnie do złych decyzji . Skoro uważasz że zrobiłeś dobrze niech tak będzie. Ja pozostanę przy swoim. Na podane linki przez ciebie nawet nie zaglądam, pewnie są tam jakieś oferty . Skoro tak to przelicz i podaj wyliczenia --czas zwrotu . Skoro popełniłeś błąd to na siłę nie zarażaj nim innych.

 

Nie jest moim celem wpływanie na twoje decyzje a ty powstrzymaj się od krytykowania moich robiąc jazdy osobiste na temat popełnianych błędów. Do obecnego stanu rozwiązań dochodziłem stopniowo bo pc mam dopiero od 2 lat, skorzystałem z dopłaty OZE i to była okazja cena 2400 oszczędność na energii MWh rocznie po 35 gr to ok 700 zł (w cenach sprzed podwyżki czas zwrotu niecałe 3 lata. Ale co warto zauważyć komfort cwu na prawdę nieporównywalnie większy.

 

Nie chcesz korzystać z czyich doświadczeń to ucz się na własnych być może błędnych. Ijezeli wypierasz rzczywistość i nie podajesz realnych cen tylko z sufitu to nie wiem co to ma na celu chyba to co mi zarzucasz czyli racjonalizowanie własnych wyborów nie wiem czy trafnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moim celem wpływanie na twoje decyzje a ty powstrzymaj się od krytykowania moich robiąc jazdy osobiste na temat popełnianych błędów. Do obecnego stanu rozwiązań dochodziłem stopniowo bo pc mam dopiero od 2 lat, skorzystałem z dopłaty OZE i to była okazja cena 2400 oszczędność na energii MWh rocznie po 35 gr to ok 700 zł (w cenach sprzed podwyżki czas zwrotu niecałe 3 lata. Ale co warto zauważyć komfort cwu na prawdę nieporównywalnie większy.

 

Nie chcesz korzystać z czyich doświadczeń to ucz się na własnych być może błędnych. Ijezeli wypierasz rzczywistość i nie podajesz realnych cen tylko z sufitu to nie wiem co to ma na celu chyba to co mi zarzucasz czyli racjonalizowanie własnych wyborów nie wiem czy trafnych.

 

W czym ten komfort grzejąc wodę PC jest lepszy od grzania grzałką elektryczną? oprócz kWh Tak jak pisałem grzałką podgrzeję do 90*C przy takim samym zbiorniku mam co najmniej 2x więcej wody za 4kWh/ dzień

2400 to cena? ( dopłata ?) czy kWh mniej na CWU? Choć by ta PC kosztowała 4K + osprzęt + robota i zużywała 3x mniej EE to i tak lipa. Za okres letni grzanie CWU ( fakt jednemu potrzeba 200L innemu 400L ) wyszło u mnie za 19r. 880kWh za poprzednie coś ok. 1020kWh Przyjmując twoje stawki 0,35gr. x 1020 TO ILE TO KASY /Rok? gdzie tu opłacalność i lepszy komfort Cyt. Ale co warto zauważyć komfort cwu na prawdę nieporównywalnie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...