Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chcesz korzystać z czyich doświadczeń to ucz się na własnych być może błędnych. Ijezeli wypierasz rzczywistość i nie podajesz realnych cen tylko z sufitu to nie wiem co to ma na celu chyba to co mi zarzucasz czyli racjonalizowanie własnych wyborów nie wiem czy trafnych.

 

 

Raczej z tych doświadczeń nie skorzystam pozostanę przy swoich. Być może błędnych tak jak napisałeś Lecz za kasę na PC wolał bym dołożyć 1kW PV to by i wodę podgrzał zupę ugotował a i w lodówce produkty schłodził. Zimą marnie bo marnie ale parę kWh by wpadło nawet przy (-10 czy -20*C) A ty co (-5 *C ) i PC czeka aż temp. poszybuje w górę.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotto mi kto czym grzeje cwu może nawet drewka podpalać pod wanną jeśli mu się to podoba. Pompa ciepła jak najbardziej ale do CO i CWU tylko to kosztuje chore pieniądze, spierdzieli się sprężarka koszt nowej + wymiana to około 7000 PLN a to chyba najdroższy element - więc nasuwa się pytanie za co płacimy kupując ciepłą pompę? A ceny są różne dochodzą nawet do 42k PLN (jakieś Nibe).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyparłem z umysłu Legionellę...

A poważnie -to tylko kiedy np wszyscy się rozjadą na wakacje w jednym czasie na dłużej niż 1 tydzień , to zagrzewam do tych 75st

 

Dokładnie przy normalnym zużyciu cuw bakterie nie mają szans się namnożyć. Moja PC ma taki program holiday ustawiasz na ile dni wyjeżdzasz i dobę przed powrotem woda się grzeje mocniej aby dobic co tam w środku się ewentualnie zalęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma co zaprzeczać. Fajnie to wygląda. Tylko co Ty robisz z tą energią? PV i kolektory w takich ilościach? Aż tyle potrzebujesz?

 

Fotowoltaika to ogrzewanie w okresach przejściowych + bytowe. A przede wszystkim ogrzewanie tunelu foliowego od kwietnia

Kolektory to gorąca woda od marca do października.

A czy to aż tak dużo, myślę że jeszcze trochę za mało - fotowoltaika jest teraz tak tania że gdybym nie miał innych wydatków dociągnął bym do 10-12kW a na zimę włączył grzejniki elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaika to ogrzewanie w okresach przejściowych + bytowe. A przede wszystkim ogrzewanie tunelu foliowego od kwietnia

Kolektory to gorąca woda od marca do października.

A czy to aż tak dużo, myślę że jeszcze trochę za mało - fotowoltaika jest teraz tak tania że gdybym nie miał innych wydatków dociągnął bym do 10-12kW a na zimę włączył grzejniki elektryczne.

 

Jak duży dom ogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest stosowny program który zwiększa temperature okresowo

 

 

Wyparłem z umysłu Legionellę...

A poważnie -to tylko kiedy np wszyscy się rozjadą na wakacje w jednym czasie na dłużej niż 1 tydzień , to zagrzewam do tych 75st

 

To PC zagrzeje okresowo do tych 75 czy realizujecie to grzałką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To PC zagrzeje okresowo do tych 75 czy realizujecie to grzałką?

 

W temperaturze 66 stopni C: bakterie Legionella umierają w ciągu 2 minut

W temperaturze 60 stopni C: bakterie Legionella umierają w ciągu 32 minut

W temperaturze 55 stopniach C: bakterie Legionellae umierają w ciągu 5 do 6 godzin

Powyżej 50 stopni C: mogą przetrwać, ale nie rozmnażają się

35 do 46 stopni C: Idealny zakres dla wzrostu bakterii

20 do 50 stopni C: zakres wzrostu bakterii

Poniżej 20 stopni C: Legionella może przetrwać, ale jest są uśpiona

 

W świetle powyższego c ma na celu te 75 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temperaturze 66 stopni C: bakterie Legionella umierają w ciągu 2 minut

W temperaturze 60 stopni C: bakterie Legionella umierają w ciągu 32 minut

W temperaturze 55 stopniach C: bakterie Legionellae umierają w ciągu 5 do 6 godzin

Powyżej 50 stopni C: mogą przetrwać, ale nie rozmnażają się

35 do 46 stopni C: Idealny zakres dla wzrostu bakterii

20 do 50 stopni C: zakres wzrostu bakterii

Poniżej 20 stopni C: Legionella może przetrwać, ale jest są uśpiona

 

W świetle powyższego c ma na celu te 75 stopni

 

No to ok, widzę że 55 wystarczy a te 75 to z #15695

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...