Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Różne rzeczy się robiło.

Pierwszy kolektor słoneczny był z grzejników pracował kilka lat weszła ulga termo kupiłem fabryczne wymiennik basenowy używany z alegoro za 100parę.

Rekuperator wymiennik fabryczny reszta ze śmieci klejona filtracja do f9. GGWC skrcanie kloców własnoręczne. Offgrid też z różności przeważnie z chin.

OD przyszłego roku CO to grzałka w rurze sterownik już prawie na ukończeniu (CO,CWU,Cyrkulacja. ) Sterowanie czasowe, pogodowe i termostaty, zabezpieczenie przed przegrzaniem .

[ATTACH=CONFIG]441061[/ATTACH]

 

@@@@@@@@@@@@

Licznik reklamowałem nie będę czekał na cud. Zdjęcia wyslałem

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1020kWh x 0,62gr taki jest obecnie średni koszt prądu w Polsce to rocznie wychodzi 632,40zł a jeśli zakładamy że grzanie pompą jest 3 razy tańsze to wychodzi nam koszt 210,80zł czyli oszczędzamy rocznie 421,6zł więc po 5 latach mamy 2108zł oszczędności. Więc wszystko zależy od zużycia wody, pamiętajmy też że zwykły bojler z grzałką to też koszt więc jak ktoś nie ma żadnego to trzeba to też wziąć pod uwagę w obliczeniach.

 

Zgadza się masz rację. Lecz nie muszę grzać w I tar. po 0,62gr. lecz w II po 0,32. Po za tym jest PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Planuję zakup instalacji fotowoltaicznej. Dostałem ofertę:

Moduły fotowoltaiczne Phono Solar PS330M-20 UH HCC - 24szt

Falownik(i) Huawei SUN 2000-8KTL-M0

Łączna moc 7,92kWp w cenie 31288zł netto (33791zł z 8% VAT)

Moduły te są raczej rzadko spotykane i czy warto w nie inwestować? Mam też obawy co do falownika? Czy warto brać chińczyka czy lepiej jakiś inny. Dodam że obecnie ten falownik ma 10 lat gwarancji. Nie znalazłem również informacji jak i czy w ogóle można na nim śledzić statystyki generowanego i zużywanego prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale wg mnie drogo, ja kompletuje wszystko na własną rękę i instalacja (komponenty) wyjdą mi w sumie 23 tys zł- instalacja podobna do zaprezentowanej przez Ciebie- 24x ja solar 335 i falownik fronius 6 i to jest cena z 23%VAT, można przyjąć że fronius 6 i Huawei 8 kosztują podobnie więc moje instalacja przy niskim podatku zamyka się w 20 tys zl- 14 tys za możesz Twojego zestawu-sorry ale to jest złodziejstwo. Za będę miał montaż za przysłowiową flaszkę bo mój kuzyn się tym zajmuje zawodowi więc się jakoś dogadamy ale u niego koszt montażu to 500-800 zł za kWp w zależności od wielkości instalacji- u ciebie instalator kasuje prawie dwa tysiące za 1kWp
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem również informacji jak i czy w ogóle można na nim śledzić statystyki generowanego i zużywanego prądu.

 

Spokojnie , falowniki posiadają Klucz sprzętowy WLAN Smart Dongle: SDongleA-01. Klucz sprzętowy 4G Smart Dongle: SDongleA-03.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUK Ewj_gdyageLnAhWsRBUIHXZ8CQIQFjAAegQIARAB&url=https %3A%2F%2Fwww.sklep.asat.pl%2Fpl%2Fp%2Ffile%2F27081 80d67478a2eb97a25613cfa9a95%2FSUN2000-10KTL-M0-INSTRUKCJA-OBSLUGI-PL.pdf&usg=AOvVaw2EpfB554v51GTBYP86Rt9i

Natomiast co do zużycia to wątpię, aby którykolwiek Falownik miał taka opcje, do tego są inne programy lub, i pod-liczniki energii elektrycznej.

Co do kraju pochodzenia to daruj, ale tylko chiński falownik jest cały oryginalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale wg mnie drogo, ja kompletuje wszystko na własną rękę i instalacja (komponenty) wyjdą mi w sumie 23 tys zł- instalacja podobna do zaprezentowanej przez Ciebie- 24x ja solar 335 i falownik fronius 6 i to jest cena z 23%VAT, można przyjąć że fronius 6 i Huawei 8 kosztują podobnie więc moje instalacja przy niskim podatku zamyka się w 20 tys zl- 14 tys za możesz Twojego zestawu-sorry ale to jest złodziejstwo. Za będę miał montaż za przysłowiową flaszkę bo mój kuzyn się tym zajmuje zawodowi więc się jakoś dogadamy ale u niego koszt montażu to 500-800 zł za kWp w zależności od wielkości instalacji- u ciebie instalator kasuje prawie dwa tysiące za 1kWp

 

Niestety nie mam nikogo znajomego co by mi to taniej zainstalował, ale popytam, bo rzeczywiście przy 23% wychodzi znacznie taniej. Czy Fronius 6 nie będzie za słaby na tyle paneli? Jak wygląda koszt konstrukcji (Dach na południe prosty blachotrapez), ograniczniki przepięć i uziemienie, zabezpieczenie AC i DC oraz okablowanie? Ja się na tym aż tak dobrze nie znam, ale jeśli koszt zamknął by się w znacznie mniejszej kwocie to jest to bardzo dobra propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę instalował na wschód-zachód więc mi wystarczy falownik 6, dla południowej będzie zbyt słaby. Moje koszty to panele 13.5k, falownik ok 6.5k, pakiet montażowo-przyłączeniowy 2.5k (to cena sklepowa, ja zapłaciłem 1.2k) brakuje mi tylko zabezpieczeń.

Pytaj po znajomych, może ktoś zna jakiegoś instalatora "z papierami" montaż zajmie mu dwa popołudnia i jedną sobotę, skasuje cię 3k, ty będziesz zadowolony bo sporo zostanie, on będzie zadowolony bo miesięczna wypłata wpadnie.

Niestety, właściciele firm zajmujących się pv czyhają na Twoją dopłatę z programu Mój Prąd. Przepraszam wszystkich prowadzących tego typu działalność, nie chce nikogo urazić ale powyższe wyliczenia wszystko mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda koszt konstrukcji (Dach na południe prosty blachotrapez),

 

Wszystko zależy od konstrukcji dachu to co jest pod blachą i pokrycia dachu. Prawidłowo uchwyty powinno montować się do głównych belek/krokiew więc tutaj trzeba od tego zacząć i do tego liczyć konstrukcję, dobierać odpowiedni sposób montażu...

Opiszę prostą konstrukcję mocowaną do belek/krokiew na płasko do dachu, a dokładnie około 10cm wyżej od powierzchni dachu będą panele.

Ostatnio kupowałem profil 40x40 ten strikte pod panele za 12zł netto za 1mb w sztandze po 6,2metr kupowane w hurtowni specjalizującej się w aluminium i innych metali kolorowych; jak byś kupował w hurtowni elektrycznej to koszt ponad 16zł brutto za 1m ale tutaj masz odpowiednie odcinki 1,2,3 metrowe (oczywiście one mają te parę centymetrów więcej).

Dodatkowo śruby i uchwytów do montażu konstrukcji do dachu to około 20zł za jeden punkt mocujący (nie chcę mi się tego dokładnie liczyć) u mnie śruby dwu-gwint 20cm; łącznik płaski profili foto...; adapter montażowy i śruba m10 z nakrętką (oczywiście wszystko w tzw kwasówce, może być standard A2).

W moim przypadku jest tych belek/krokwi 8 więc w każdą wkręciłem śrubę dwu-gwint co dało podparcie dla profila o długości 7,2m gdzie zmieszczę 7 paneli, czyli dla tych 7 paneli wyszło 8punktów mocowania na jeden profil a profili jest dwa czyli 16sztuk.

A punkt montujący dla paneli to około 5zł (jeden panel ma cztery punkty montażowe, jeżeli jest ich kilka obok siebie to dwa punkty montażowe między panelami trzymają dwa panele...)

 

Na youtubie można zobaczyć że niektórzy montują centralnie na płasko na blasze trapezowej kładąc panel na górnym przetłoczeniu i jeśli panele zgrywają się z tymi przetłoczeniami to kręcą je używając tylko samych uchwytów do paneli; nie ma tam przestrzeni na przepływ powietrza (no może trochę jest i stanowi ją wysokość przetłoczenia) ale w takim wypadku powierzchnia dachu musi być idealnie płaska...

Edytowane przez karllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę instalował na wschód-zachód więc mi wystarczy falownik 6, dla południowej będzie zbyt słaby. Moje koszty to panele 13.5k, falownik ok 6.5k, pakiet montażowo-przyłączeniowy 2.5k (to cena sklepowa, ja zapłaciłem 1.2k) brakuje mi tylko zabezpieczeń.

Pytaj po znajomych, może ktoś zna jakiegoś instalatora "z papierami" montaż zajmie mu dwa popołudnia i jedną sobotę, skasuje cię 3k, ty będziesz zadowolony bo sporo zostanie, on będzie zadowolony bo miesięczna wypłata wpadnie.

Niestety, właściciele firm zajmujących się pv czyhają na Twoją dopłatę z programu Mój Prąd. Przepraszam wszystkich prowadzących tego typu działalność, nie chce nikogo urazić ale powyższe wyliczenia wszystko mówią.

Tak niestety jest to POLSKA! Dobrze napisałeś z ceną montażu bo tyle się bierze.Dwa lata temu dziwiłem się dlaczego instalacja PV w DE kosztuje niewiele taniej niż w Pl, a place są wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka dni temu wycenę na 34k PLN za 9,9kW ale na jakimś zupełnie egzotycznym sprzęcie. Wiedzą że cena 4000PLN/kWp to dobra cena, i tydzień temu w "mieście" u mnie były targi energii odnawialnej i wszyscy chodzili zagadywali. Każdego pytałem o cenę. Panie ja to robię tanio po 4000PLN/kWp i daje wizytówkę.

Kolejny to samo...

Aż w końcu nie wytrzymałem i mówię gościu mam 7,3kW na dachu więcej nie upchnę, ale powiedz na jakim sprzęcie robisz?

- Yyyy aaaaa, eeeee... i se kuźwa poszedł.

 

Froniusa widziałem jednego za szkłem aby nie można było pomacać, Sofara już mogłem zmacać leżał na podłodze... ale słownie nikt nie przywiózł Longi, Qcelli tylko jakieś nie wiadomo co. Ba były nawet amorficzne z demobilu robiły największe wrażenie bo czarne i na czarnej dachówce ładniej wyglądają - pytam czy mają full blacki - Panie te full black to 5 razy droższe od tych... i kuźwa przekonał mnie.

 

Polazłem później na ciepłe pompy widzą że oglądam, przychodzi laska daje ulotkę abym wypełnił. Podałem tam te informacje 170m2 chałupa dobrze ocieplona 40 cm wełny w dachu, 20 cm styro na ścianie, rekuperacja, solary... a Ta mi proponuje Nibe 20kW za 43000 PLN netto.

Wziąłem 2 tuje szmaragd córce (bo z gminy rozdawali i wróciłem do domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka dni temu wycenę na 34k PLN za 9,9kW ale na jakimś zupełnie egzotycznym sprzęcie. Wiedzą że cena 4000PLN/kWp to dobra cena, i tydzień temu w "mieście" u mnie były targi energii odnawialnej i wszyscy chodzili zagadywali. Każdego pytałem o cenę. Panie ja to robię tanio po 4000PLN/kWp i daje wizytówkę.

Kolejny to samo...

Aż w końcu nie wytrzymałem i mówię gościu mam 7,3kW na dachu więcej nie upchnę, ale powiedz na jakim sprzęcie robisz?

- Yyyy aaaaa, eeeee... i se kuźwa poszedł.

 

Froniusa widziałem jednego za szkłem aby nie można było pomacać, Sofara już mogłem zmacać leżał na podłodze... ale słownie nikt nie przywiózł Longi, Qcelli tylko jakieś nie wiadomo co. Ba były nawet amorficzne z demobilu robiły największe wrażenie bo czarne i na czarnej dachówce ładniej wyglądają - pytam czy mają full blacki - Panie te full black to 5 razy droższe od tych... i kuźwa przekonał mnie.

 

Polazłem później na ciepłe pompy widzą że oglądam, przychodzi laska daje ulotkę abym wypełnił. Podałem tam te informacje 170m2 chałupa dobrze ocieplona 40 cm wełny w dachu, 20 cm styro na ścianie, rekuperacja, solary... a Ta mi proponuje Nibe 20kW za 43000 PLN netto.

Wziąłem 2 tuje szmaragd córce (bo z gminy rozdawali i wróciłem do domu).

 

Pomimo usilnych starań złodziei oblałeś test łosia. Gratuje nie jesteś łosiem :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...