Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Możesz sprecyzować co to znaczy że "nadwyżkę obetnie" ? bo wiadomo że na 100% rzadko chodzi ale jednak czasem bywa? da się tak ustawić falownik żeby maksymalnie dawał do sieci zakładu energetycznego maksymalnie 10kW a ewentualną nadwyżkę kierować do domu ? i czy każdy falownik tak ma z tym "obcinaniem" nadwyżki czy jakieś konkretne modele ? bo jakbym np. dołożył i zainstalował 14 kW paneli ale do sieci chciał 10kW oddawać ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz sprecyzować co to znaczy że "nadwyżkę obetnie" ? bo wiadomo że na 100% rzadko chodzi ale jednak czasem bywa? da się tak ustawić falownik żeby maksymalnie dawał do sieci zakładu energetycznego maksymalnie 10kW a ewentualną nadwyżkę kierować do domu ? i czy każdy falownik tak ma z tym "obcinaniem" nadwyżki czy jakieś konkretne modele ? bo jakbym np. dołożył i zainstalował 14 kW paneli ale do sieci chciał 10kW oddawać ?

Ale przecież wiekszość OSD przyjmuje moc paneli jako moc instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz falownik 10kW to nie przepuści i większej chwilowej mocy, jeśli będziesz miał przewymiarowane ogniwa to zyskasz przed poludniem i wieczorem gdy słońce jest nisko ale stracisz w południe gdy słońce góruje. Możesz przewymiarować instalacje południową o 10 max 20%, więcej jest nieopłacalne. Inne kierunku instalacji można przewymiarować bardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz falownik 10kW to nie przepuści i większej chwilowej mocy, jeśli będziesz miał przewymiarowane ogniwa to zyskasz przed poludniem i wieczorem gdy słońce jest nisko ale stracisz w południe gdy słońce góruje. Możesz przewymiarować instalacje południową o 10 max 20%, więcej jest nieopłacalne. Inne kierunku instalacji można przewymiarować bardziej.

Ale jak przekroczy 10kW odzyska tylko 70% energii oddanej do sieci i nie dostanie dofinansowania z programu Mój prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zakładam że nie będzie zgłaszał rozbudowy.....

 

Przy umowie kompleksowej podpisywanej z ZE jest napisane że: w razie rozbudowy lub wyłączeniu PV na dłużej niż ileś tam dni ( nie pamiętam ile) prosument jest zobowiązany powiadomić ZE. Tak było w 2016r, teraz nie wiem. Liczniki wysyłają raport co 15mni do ZE tak że przy rozliczeniu np. 1/2 roku lub co rok widać jak na dłoni że PV ----np. moja na rok zrobiła 7015kWh a następnym okresie 9000kWh .Wychodzi że została rozbudowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie przepuści więcej niż 8,2kW. I co nam te 16,4 kW w peaku da?

 

ja dzisiaj 3h miałm obcięcie generalnie bardziej opłąci się dać więcej jeden panel niż większy falownik który nie obetnie. 3h jechał na 3700W a instalacja 4,55. 6,4kWh/KWp dzisiaj.

 

Screenshot_2020-04-05 Bilans energetyczny.jpg

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie, przewymiarowanie przynosi efekty kiedy nie mamy dobrych warunków, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, przy zachmurzeniu. W skrócie - dłużej i częściej możemy utrzymywać moc maksymalna - ale opłacalne jest to tylko do pewnego stopnia.

Ale mnie nie chodzi o rozsądne przewymiarowanie ,które przynosi korzyści ,tylko o ten konkretny przykład czyli o 100% większą moc chwilową którą nigdy dobrane panele do mocy tego falownika nie osiągną.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie nie chodzi o rozsądne przewymiarowanie ,które przynosi korzyści ,tylko o ten konkretny przykład czyli o 100% większą moc chwilową którą nigdy dobrane panele do mocy tego falownika nie osiągną.:rolleyes:

 

Czy istnieje cos takiego jak rozsądne przewymiarowanie i ile korzyści przyniosło i w jakim czasie w porównaniu z normalna instalacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak istnieje, w naszym położeniu geograficznym każde przewymiarowanie jest korzystne - a jak duże je zrobić, to już zależy od ułożenia konkretnej instalacji. Trzeba też mieć na uwadze, że ogniwa tylko w krótkim czasie w perspektywie całego roku osiągają moc zbliżoną do maksymalnej - a z upływem czasu ich moc naleje, i to idealnie nadaje się przewymiarowanie instalacji. Kolejna sprawa to orientacja, nie każdy ma możliwość ułożenie idealnie na południe i tu też z pomocą przychodzi zastosowanie przewymiarowanie ogniw względem inwertera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj 3h miałm obcięcie generalnie bardziej opłąci się dać więcej jeden panel niż większy falownik który nie obetnie. 3h jechał na 3700W a instalacja 4,55. 6,4kWh/KWp dzisiaj.

 

[ATTACH=CONFIG]442671[/ATTACH]

 

Czyli przepuszcza tylko tyle ile ma - 3.700 Wp.

Nie puszcza np. 4.500 Wp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...