Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Każdy liczy po swojemu. I kazdy ma inny próg opłacalości. Ale zakładanie 10kWp poto aby pokrywać większośc taniej taryyfy jest raczej bez sensu.

 

W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie

Po drugie dobrać instalację pod potrzeby taryfowe

Po trzecie przewymiarować panele względem falownikaok 10-20%

To są na moje takie trzy filary optymalizacji PV

 

No chyba że ktoś bogaty to niech zakłada 10kWp

 

:yes::yes::yes::yes::yes::yes:

 

Dodam tylko że to jeszcze kwestia miejsca do instalacji miałem miejsce na 14 sztuk i zapełniłem daszek jakby weszło 16 lub 18 tez bym się skusił bo dołożenie potem byłoby słabe. Gdybym miał rozbudowac instalację dołoze 2 falownik i mam do dyspozycji połacie wschód i zachód. I pewno się tak stanie jak panele będa bardzo tanie kiedystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie

Bardzo intensywnie zwiększam zużycie prądu sama indukcja chodzi przez jakieś 10h dziennie aby popędzić destylator aby mieć magiczną wodę do dezynfekcji rąk. Dziś kumpel mi opowiadał (z Warszawy) że jego żona zastanawiała się dlaczego drożdży nie ma w sklepach i była przekonana że wszyscy pieką ciasta :yes:

Dopiero jak mu powiedziałem że pół polski szyje maseczki drugie pół pędzi bimber do dezynfekcji to się uśmiał i zrozumiał po co komu drożdże nawet piekarskie.

 

Wracając do PV zużycie po instalacji tylko wzrasta nigdy nie maleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto myśli o oszczędzaniu energii jak zakłada instalacje ? każdy sobie pozwala na następne urządzenia enerożerne i na te 10h na indukcji z cukrem i towarem deficytowym w naszym kraju tj. drożdżami :lol2:

 

Te robienie płynu do dezynfekcji źle wychodzi nie polecam!!! Bo chciał nie chciał człowiek próbuje efektu końcowego, a mi z pierwszego "tłoczenia" wyszło 86% i spróbowałem i znowu, i znowu wyszło zbyt dobrze jak na moje oczekiwania obudziłem się o 10 następnego dnia. Ale nic człowieka nie boli, głowa pracuje normalnie. Dobra nie sprawdzałem jak dezynfekuje ręce ale myślę że równie dobrze co te płyny z apteki za 14 PLN za 50 ml. Ja za 17 PLN zrobiłem jakieś 5l doskonałego płynu do dezynfekcji. i kolejne 5 l wódki po ponownym przepędzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te robienie płynu do dezynfekcji źle wychodzi nie polecam!!! Bo chciał nie chciał człowiek próbuje efektu końcowego, a mi z pierwszego "tłoczenia" wyszło 86% i spróbowałem i znowu, i znowu wyszło zbyt dobrze jak na moje oczekiwania obudziłem się o 10 następnego dnia. Ale nic człowieka nie boli, głowa pracuje normalnie. Dobra nie sprawdzałem jak dezynfekuje ręce ale myślę że równie dobrze co te płyny z apteki za 14 PLN za 50 ml. Ja za 17 PLN zrobiłem jakieś 5l doskonałego płynu do dezynfekcji. i kolejne 5 l wódki po ponownym przepędzeniu.

 

i ten dylemat, dezynfekować ręce czy gardło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może macie jakieś sprawdzone sklepy z akcesoriami do fotowoltaiki z dobrymi cenami? -potrzebuje haki, szyny śruby itp. Jak się obawiacie nazwę tu wstawić to na priv poproszę. Dzięki

 

Aledrogo ma drogo - jak masz działalność to śrub poszukaj w hurtowni elementów złącznych np. S@riv ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy liczy po swojemu. I kazdy ma inny próg opłacalości. Ale zakładanie 10kWp poto aby pokrywać większośc taniej taryyfy jest raczej bez sensu.

 

W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie

Po drugie dobrać instalację pod potrzeby taryfowe

Po trzecie przewymiarować panele względem falownikaok 10-20%

To są na moje takie trzy filary optymalizacji PV

 

No chyba że ktoś bogaty to niech zakłada 10kWp

 

Racja, zwrot przy taniej taryfie inaczej trzeba liczyć niż przy drogiej a mało kto to robi - czy w ogóle ktoś to policzył ?

 

Może warto byłoby to policzyć ile kWp warto zamontować zakładając 60% zużycia w taniej taryfie, koszt instalacji 4 tys zł / kWp, dopłatę 5 tys plus od reszty zwrot podatku 18% - ktoś się podejmie ?

 

Co do ograniczania zużycia u mnie będzie wręcz odwrotnie bo spalanie węgla zamienię na grzanie klimatyzatorem więc zużycie wzrośnie, ale ogólne koszty spadną a o to chodzi.

 

Panele względem falownika zależą od ekspozycji - południową o 10-20% śmiało, ale wschód-zachód już o 150-200% spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może macie jakieś sprawdzone sklepy z akcesoriami do fotowoltaiki z dobrymi cenami? -potrzebuje haki, szyny śruby itp. Jak się obawiacie nazwę tu wstawić to na priv poproszę. Dzięki

 

Ostatnio brałem tu i byłem zadowolony:

ulamex.com.pl

Odbierałem osobiście, ale to było tuz przed pandemią/epidemią

Trzeba pisać prośbę o wycenę. Ja dostałem lepsze ceny niż na znanym portalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, zwrot przy taniej taryfie inaczej trzeba liczyć niż przy drogiej a mało kto to robi - czy w ogóle ktoś to policzył ?

 

Może warto byłoby to policzyć ile kWp warto zamontować zakładając 60% zużycia w taniej taryfie, koszt instalacji 4 tys zł / kWp, dopłatę 5 tys plus od reszty zwrot podatku 18% - ktoś się podejmie ?

 

Co do ograniczania zużycia u mnie będzie wręcz odwrotnie bo spalanie węgla zamienię na grzanie klimatyzatorem więc zużycie wzrośnie, ale ogólne koszty spadną a o to chodzi.

 

Panele względem falownika zależą od ekspozycji - południową o 10-20% śmiało, ale wschód-zachód już o 150-200% spokojnie.

 

Trzeba również wziąć pod uwagę że opłaty stałe przy jednej taryfie G11 są niższe niż przy 2 taryfach G12, G12w- przynajmniej w PGE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:yes::yes::yes::yes::yes::yes:

 

Dodam tylko że to jeszcze kwestia miejsca do instalacji miałem miejsce na 14 sztuk i zapełniłem daszek jakby weszło 16 lub 18 tez bym się skusił bo dołożenie potem byłoby słabe. Gdybym miał rozbudowac instalację dołoze 2 falownik i mam do dyspozycji połacie wschód i zachód. I pewno się tak stanie jak panele będa bardzo tanie kiedystam

 

No właśnie. To nie pisz co chwila, że zrobiłeś taką instalacje jaką masz dlatego, że się szybciej spłaci i że ci, co robią instalację aby pokryć w 100% zapotrzebowanie są w błędzie. Ty masz takiej wielkości tylko dlatego, bo Ci więcej paneli nie wlazło! Ot i wyszło szydło z worka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i... ale nigdy nie brałem pod uwagę pełnego pokrycia . Warto wydać dodatkowe 12k aby rocznie oszczędzić dodatkowe 900zł?

 

U mnie wzrost nie nastapił z tego powodu bynajmniej. Natomiast zamiast placenia 12k za dodatkowe przewymiarowane PV lepiej wpłacić do PGE na to samo wychodzi no prawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. To nie pisz co chwila, że zrobiłeś taką instalacje jaką masz dlatego, że się szybciej spłaci i że ci, co robią instalację aby pokryć w 100% zapotrzebowanie są w błędzie. Ty masz takiej wielkości tylko dlatego, bo Ci więcej paneli nie wlazło! Ot i wyszło szydło z worka.

 

To był jeden z powodów, ale ni najistotniejszy bo nawet zwiększenie mocy przy tej samej ilości paneli też się niestety nie opłacało. Innym powodem jest w tej chwili cena PV jest jeszcze za wysoka na 100% pokrycia, powoduje to 2-3 krotne wydłużenie czasu zwrotu inwestycji. poza tym zamierzam obniżyć zużycie prądu o co najmniej 25% dlatego. Obecne założenie aby mieć miesięczny rachunek na poziomie od 120 do 150 zł jest dla mnie zupełnie satysfakcjonujące. Po rozliczeniu w czerwcu będę już wiedział jak to wyszło w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, zwrot przy taniej taryfie inaczej trzeba liczyć niż przy drogiej a mało kto to robi - czy w ogóle ktoś to policzył ?

 

Może warto byłoby to policzyć ile kWp warto zamontować zakładając 60% zużycia w taniej taryfie, koszt instalacji 4 tys zł / kWp, dopłatę 5 tys plus od reszty zwrot podatku 18% - ktoś się podejmie ?

 

Co do ograniczania zużycia u mnie będzie wręcz odwrotnie bo spalanie węgla zamienię na grzanie klimatyzatorem więc zużycie wzrośnie, ale ogólne koszty spadną a o to chodzi.

 

Panele względem falownika zależą od ekspozycji - południową o 10-20% śmiało, ale wschód-zachód już o 150-200% spokojnie.

 

Ja próbowałem liczyć, ale w sumie nie doszedłem do jakichś konkretnych liczb, co najwyżej mocno przyblizonych

Mam duże zużycie całościowe energii elektrycznej, z tego około 70% w taniej taryfie. Oszacowałem sobie produkcje na około 57% w drogiej taryfie. (nie wiem czy prawidłowo)

Nie skupiałem się aż tak mocno na kwestii opłacalności, bo instalację i tak planowałem zrobić, miałem nadzieję załapać się na dofinansowanie, a potem jeszcze dostałem gratis odliczenie od podatku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem liczyć, ale w sumie nie doszedłem do jakichś konkretnych liczb, co najwyżej mocno przyblizonych

Mam duże zużycie całościowe energii elektrycznej, z tego około 70% w taniej taryfie. Oszacowałem sobie produkcje na około 57% w drogiej taryfie. (nie wiem czy prawidłowo)

Nie skupiałem się aż tak mocno na kwestii opłacalności, bo instalację i tak planowałem zrobić, miałem nadzieję załapać się na dofinansowanie, a potem jeszcze dostałem gratis odliczenie od podatku....

 

U mnie po 1 kwartale wyszło 64% produkcji w I strefie przy taryfie g12w i auto konsumpcja 65% bo instalacja podwymiarowa. Dużo to znaczy ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 1 kwartale wyszło 64% produkcji w I strefie przy taryfie g12w i auto konsumpcja 65% bo instalacja podwymiarowa. Dużo to znaczy ile?

 

1 kwartał może nie być miarodajny....teraz słońce będzie dużo wyżej, dzień dłuższy, % mogą wyglądać zupełnie inaczej. Także kąt nachylenia i kierunek będzie mieć tutaj duże znaczenie....

Porozmawiamy na ten temat po pełnym roku ;)

Dużo to jest w okolicy 10000kWh, a może i więcej. Rodzina duża, a przecież sprzętów na prąd nie ubywa, tylko przybywa...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...