Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmm, niesłyszałem aby ktoś miał licznik dwukierunkowy zainstalowany. przeprogramowanie zazwyczaj dotyczy taryf g11-g12 a liczniki wymieniaja na dwukierunkowe, bo nikomu takich nieinstalowali. ale może gdzieć któraś firma takie montowała? choć było by to dziwne

 

z forum Kadlew miał bo pisał i mój kolega z Słupsku. Nie ma to znaczenia jaka taryfa zrobili to pod jego nieobecność zwrócił tylko uwagę na żółta naklejką z napisem obiekt zasilany z 2 źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma 1.8.0 jest 1.8.1 i tam cyferki się zwiększają na 1.8.2 są cały czas te same cyfry później wiadomo godzina, data, czas, i taryfa

 

Musi być 1.8.0 tak samo jak 2.8.0 jak również wskazania 1.8.1 1.8.2 itd. jak masz G12

Co do wejścia na 2.80 to trzeba przez --bodajże 5s. przytrzymać guzik przewijania ( ten z plombą ) na liczniku, a potem naciskać i przewijać.

Tak ci zaprogramowali że trzeba ok. 48 razy przewijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, niesłyszałem aby ktoś miał licznik dwukierunkowy zainstalowany. przeprogramowanie zazwyczaj dotyczy taryf g11-g12 a liczniki wymieniaja na dwukierunkowe, bo nikomu takich nieinstalowali. ale może gdzieć któraś firma takie montowała? choć było by to dziwne

 

No to usłysz.

Mi w zeszłym roku na wiosnę wymieniono stary licznik na Norax-3. W lutym po montażu instalacji fotowoltaicznej przyjechali panowie z energetyki celem wymiany licznika na dwukierunkowy. Okazało się, że nie mają nowych liczników i wzięli się za przeprogramowanie mojego Noraxa. Coś pogrzebali, uruchomili instalację, podobno źle działało naliczanie, wyłączyli instalację i znów grzebali. Po robocie i przeprogramowaniu kazali włączyć instalację i cieszyć się z darmowego prądu. Przy odjeździe powiedzieli, że za miesiąc lub dwa, jak będą nowe liczniki to przyjadą i wymienią.

Sąsiad już ma nowy - montują Otus-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wymienili, a zastanawiałeś się czemu wymienili skoro zliczał oddaną energię?pewnie homologacja była na jednokierunkowy

 

Wymienili, bo tak mieli w zleceniu - oni nie są od myślenia. Ja również miałem Noraxa (oficjalnie jednokierunkowego) który zliczał oddaną - i nie powiększał rejestru pobranej.Włączyłem więc falownik na ponad miesiąc przed wymianą na dwukierunkowy. W czasie wymiany brygada była zdziwiona że rejestr oddanej działa, skwitowali to krótkim "no cóż"...

 

Edit: swoją drogą na poprzednim Noraxie jak i na obecnym Otusie są takie same oznaczenia "licznik dwukierunkowy"

Edytowane przez plamiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak w moim liczniku addax NP73E 1.9.2 niby przeprogramowany na dwu kierunkowy pokazuje się kolejno

O91czas

092 data

C10 nr identy. Licznika

1.8.1 pobór czynny energii 1fazy

1.8.2 - //- - //- 2fazy

022 taryfa

F.F.0 nie wiem co to oznacza pod spodem ukazuje się cyfra. 4

 

Nie pokazuje się ilość energi oddanej do sieci ani 1.8.0 suma energii nie wiem. Cozrobic ogólnie po telefonach energia uważa że wszystko jest ok a to że coś nie działa to moje odczucie i że jak przyjadą. A będzie wszystko ok zostanę opciazony kara! Tylko ja się pytam na jakiej zasadzie jako prosumenta powinienem wiedzieć ile energi oddaje do sieci a poza tym facet co programował licznik powinien mi wszystko wytłumaczyć co i jak a on jedynie powiedział że z czasem po przeprogramowaniu pojawi się bodajże 2.8.0 i tam będę mógł sprawdzić energię oddana tylko jak to sprawdzić skoro nic takiego się nie wyswietla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, czytaj ze zrozumieniem. Na razie mam przeprogramowany, stary. Nic mi nie wymienili jeszcze, chociaż mija 1,5 miesiąca od wizyty panów z energetyki.

Być może przez wirusa i duże zapotrzebowanie na nowe liczniki mi na razie zostawią przeprogramowany Norax-3?

 

faktycznie za szybko czytałem :p, a co do liczników, pewnie tak jak z autami funkcje sa tylko nie uruchomione, pytanie czy mają homologację, skoro wymieniają na nowe to raczej nie mają homologacji aby być licznikami dwukierunkowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie za szybko czytałem :p, a co do liczników, pewnie tak jak z autami funkcje sa tylko nie uruchomione, pytanie czy mają homologację, skoro wymieniają na nowe to raczej nie mają homologacji aby być licznikami dwukierunkowymi.

 

Mają tę Twoją tzw. homologację. Wymieniają z innego powodu - Norax-3 nie ma zdalnego odczytu. Dlatego też wymieniają i montują takie ze zdalnym odczytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się.W końcu jest i działa.Ale czy jest ok to się okaże po pewnym czasie.

Falownik :Nazwa urządzenia: KACO

blueplanet 4.0 TL3 Typ:4,00 kW Moc znamionowa, trójfazowy

Wartości zysku

Dziś 14,6 kWh [stan na godz.16.15]

Wartości zysku

Aktualny miesiąc 142,4 kWh [od 7 kwietnia 2020]

Licznik dwukierunkowy,stan na godz.16.15 data j.w.

1.3.0.0-G11

1.8.0 33,1

1.8.1 33,1

1.8.2 0,0

1.8.3 0,0

2.8.0 132,1

2.8.2 0,0

2.8.3 0,0

 

16 paneli ,4,96kwp---Jankowice k.Pszczyny dach prawie płaski.

Edytowane przez Waldi005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobię na razie sprawdziłem że w przeciągu 24h na liczniku 1.8.1 przybyło 6kv przy produkcji fotowoltaiki w tym samym czasie prawie 15kv przy normalnym użytkowaniu a właściwie świątecznym tz włączona lodówka tv i to praktycznie tyle

Bo rozumiem że pozycja 2.8.0 sama powinna się pokazac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...