Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Trochę drogo.

Wygląda na to że instalator przytulił sobie Twoje zwroty z "mój prąd" i zwrotu podatku. :)

No chyba że to instalacja na gruncie i daleko od inwertera.

 

Instalacja na dachu, od invertera ok 15metrów. No w moim regionie ceny od 40tys w górę, w zeszłym roku był Columbus to wyceniał na 48tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć,

 

Macie jakieś wyrobione zdanie o panelach Q CELL Q.PEAK DUO( https://www.q-cells.eu/fileadmin/user_upload/download_area/Solarmodule/datasheets/Q.PEAK_DUO-G6/2019_03_05/Q_CELLS_Dane_techniczne_Q.PEAK_DUO-G6_340-355_2019-03_Rev01_PL.pdf )? Będzie to 26 paneli 350 Wp w dwóch stringach na dachu garażu. Do kompletu Fronius 8,2 kW. Na początku miało być LG(LG350N1C-V5), ale jednak LG to szaleństwo... Nie ma sensu płacić za panel ponad 1000 złotych za 350 Wp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co się znają.

 

Od września mam instalację PV. Zamontowana i hula sobie, zwrot z mój prąd przyszedł, odliczenie od podatku zrobione ale nie o to mi chodzi.

 

Pierwotnie każda firma która do mnie przychodziła i robiła mi kosztorys to wszyscy oglądali i dawali mi 18-19 paneli plus falownik 3-fazowy. I tak mnie tym ogłupili że w końcu jak firmę wybrałem to z falownikiem trójfazowym a przy montażu wyszedł zonk bo ja mam tylko 1 fazę.

 

Co miałem mieć zamontowane:

Falownik Solaredge 5kW plus 18 paneli 305 W wraz z optymalizatorami na trójkątach w kierunku południowym na płaskim dachu ze spadem 5% z zachodu na wschód.

 

układ : 3 sztuki - 11 sztuk - 4 sztuki bo tak pasowało bo są 2 kominy.

 

Ale ze względu na ilośc faz musiało być zmienione - wg instalatora muszę wtedy mieć 2 falowniki 1 fazowe które by obrobiły całą tą instalację bo nie może być niby przyłącze do falownika 1 fazowego większe niż 3,6 kW (coś w tym stylu) więc zainstalował mi 2 falowniki Solaredge 2200H - i miało być po 9 paneli na każdy falownik ale będąc na dachu i jak montowali to zmieniłem układ i dołożyłem jeden panel i teraz mam tak:

 

Układ : 4 sztuki - w 1 rzedzie

11 sztuk w drugim rzędzie

4 sztuki w tylnym rzędzie

 

Jeden faolwnik obsługuje 9 paneli a drugi 10 paneli

 

I tak sobie to śmiga.

 

Ale kolega mój który też ma instalacje - ale na całkiem innym budynku wmawia mi że mi zepsuli instalację i że dobrali falowniki.

 

Moc dzienna maksymalna to 4,20 kW.

Czy jestem ograniczony przez falowniki?

 

Bo one są 2200 i więcej nie uciągnę - moc maksymalna DC to 3400 x 2 = 6800 i mogę maksymalnie mieć 22 panele czyli po 11 paneli na falownik - takie tłumaczenie instalatora.

 

Czy nie lepiej by było mieć np. 2 falowniki 3000

 

czy da się wyliczyć ile tracę?

 

ale śledząc tutejsze forum i dział Uzysk z PV to jestem powiedzmy w powyżej środka tabeli. Mam od kilkunastu osób lepszy miesięczny uzysk a od kilku osób gorszy.

Za marzec przykładowo wyszła mi produkcja: 625,04 kWh / 5,795 kWp moc = 107,858 kWh z 1 kWp , po 20 dniach kwietnia 629,10 kWh (wliczając dzisiejszy dzień)

i patrząc na prognozę to do końca miesiąca produkcja powinna zamknąć się w w granicach 950 kWh co mi da 163,934 kWh z 1 kWp

 

W sobotę padła rekordowa produkcja dzienna 36,44 kWh

 

Czy mam wszystko ok czy jednak jestem "ograniczony". Dzięki za odpowiedzi.produkcja pv.jpg

Edytowane przez Bulik1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ptasimi odchodami to coś kręcisz.

Na swoich panelach widzę je dość często i żadne nie ściekają tylko zostają tam gdzie upadły.

Dlaczego uważasz że panel montowany poziomo jest podtrzymywany na krótszym boku?

 

To nie widziałeś jeszcze na panelach odchodów od bocianów!!!,

co do mocowania paneli, to na 10 instalacji z panelami w poziomie 9 ma je montowane po krótszym boku, nawet dziś tak montowali 2 domy od mojej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dziwne że ZE przyjął ta zbudowaną instalację.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami można zainstalować max 3,68kW jeśli jest to instalacja jednofazowa.

Ty piszesz że masz dwa inwertery po 2.2kW co daje 4.4kW na tą jedną fazę mocy falownika.

W panelach masz 5,795kWp na jednej fazie.

OSD nie liczy mocy falownika tylko moc paneli i to przyjmuje za moc instalacji.

Z punktu widzenia ZE masz na 1 fazie instalację o mocy 5.795kWp a dozwolona jest 3.68kWp.

Jak ZE Ci taką instalację podłączył?

 

Jaką masz moc zamówioną/przyłączeniową na tej jednej fazie?

 

Też się właśnie zastanawiam, kto mu tą instalację odebrał, coś nieźle poszli po bandzie w papierach, lepiej niech się kolega nie chwali takimi rzeczami publicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłãcze zrobili we wrzesniu i od razu zostalo zgloszone do dawcy pradu. Nie bylo zadnych problemow. Chbya ze ktos sie czegos nie dopatrzył. Dowiedzialem sie ze od chyba 15 pazdziernika juz bym tak nie podlaczyl bo weszla ustawa o max podlaczeniu do jednej fazy na 3,68. Informacje od pracownika z firmy energetycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co się znają.

 

Od września mam instalację PV. Zamontowana i hula sobie, zwrot z mój prąd przyszedł, odliczenie od podatku zrobione ale nie o to mi chodzi.

 

Pierwotnie każda firma która do mnie przychodziła i robiła mi kosztorys to wszyscy oglądali i dawali mi 18-19 paneli plus falownik 3-fazowy. I tak mnie tym ogłupili że w końcu jak firmę wybrałem to z falownikiem trójfazowym a przy montażu wyszedł zonk bo ja mam tylko 1 fazę.

 

Co miałem mieć zamontowane:

Falownik Solaredge 5kW plus 18 paneli 305 W wraz z optymalizatorami na trójkątach w kierunku południowym na płaskim dachu ze spadem 5% z zachodu na wschód.

 

układ : 3 sztuki - 11 sztuk - 4 sztuki bo tak pasowało bo są 2 kominy.

 

Ale ze względu na ilośc faz musiało być zmienione - wg instalatora muszę wtedy mieć 2 falowniki 1 fazowe które by obrobiły całą tą instalację bo nie może być niby przyłącze do falownika 1 fazowego większe niż 3,6 kW (coś w tym stylu) więc zainstalował mi 2 falowniki Solaredge 2200H - i miało być po 9 paneli na każdy falownik ale będąc na dachu i jak montowali to zmieniłem układ i dołożyłem jeden panel i teraz mam tak:

 

Układ : 4 sztuki - w 1 rzedzie

11 sztuk w drugim rzędzie

4 sztuki w tylnym rzędzie

 

Jeden faolwnik obsługuje 9 paneli a drugi 10 paneli

 

I tak sobie to śmiga.

 

Ale kolega mój który też ma instalacje - ale na całkiem innym budynku wmawia mi że mi zepsuli instalację i że dobrali falowniki.

 

Moc dzienna maksymalna to 4,20 kW.

Czy jestem ograniczony przez falowniki?

 

Bo one są 2200 i więcej nie uciągnę - moc maksymalna DC to 3400 x 2 = 6800 i mogę maksymalnie mieć 22 panele czyli po 11 paneli na falownik - takie tłumaczenie instalatora.

 

Czy nie lepiej by było mieć np. 2 falowniki 3000

 

czy da się wyliczyć ile tracę?

 

ale śledząc tutejsze forum i dział Uzysk z PV to jestem powiedzmy w powyżej środka tabeli. Mam od kilkunastu osób lepszy miesięczny uzysk a od kilku osób gorszy.

Za marzec przykładowo wyszła mi produkcja: 625,04 kWh / 5,795 kWp moc = 107,858 kWh z 1 kWp , po 20 dniach kwietnia 629,10 kWh (wliczając dzisiejszy dzień)

i patrząc na prognozę to do końca miesiąca produkcja powinna zamknąć się w w granicach 950 kWh co mi da 163,934 kWh z 1 kWp

 

W sobotę padła rekordowa produkcja dzienna 36,44 kWh

 

Czy mam wszystko ok czy jednak jestem "ograniczony". Dzięki za odpowiedzi.[ATTACH=CONFIG]443190[/ATTACH]

 

Nie licząc tego że na jednej fazie nie powinieneś mieć więcej niż 3,68 kWp, to instalacja jest poprawnie dobrana,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłãcze zrobili we wrzesniu i od razu zostalo zgloszone do dawcy pradu. Nie bylo zadnych problemow. Chbya ze ktos sie czegos nie dopatrzył. Dowiedzialem sie ze od chyba 15 pazdziernika juz bym tak nie podlaczyl bo weszla ustawa o max podlaczeniu do jednej fazy na 3,68. Informacje od pracownika z firmy energetycznej.

 

Dokładnie tak, przed październikiem falownik 4,6 można było na 1 fazie

jaki to OSD

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie wyraźnie widać spłaszczenie, więc część mocy zostaje obcięta i zwrócona z powrotem , jeżeli chodzi o energię to być może będzie to odrobione w pochmurne dni (tak jest tłumaczone przewymiarowanie) a czy napewno to się okaże jak po roku przeliczyśz uzysk z takiej instalacji i porównasz do instalacji sąsiada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest niezgodne. 11 wrzesnia otrzymalem pismo z OSD z decyzja. 15 pazdziernika weszlo prawo enegetyczne ktore nie pozwoliloby mi na taka instalacje. Raczej prawo nie działa wstecz a w tym kraju to chyba wszystko jest mozliwe.

 

 

Wracajac do instalacji.

 

Prawda jest to źe jak sa nieco pochmurne dni to mi hula lepiej niz jemu ale jednak w słoneczne nieco gorzej. On ma 9,9 i falownik 9 kwh. Teoretycznie moja moc to 58,5 % mojej mocy. W pochmurne dni moja produkcja jest na poziomie 59-61% , a w sloneczne to wychodzi około 55-56%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaką taryfę wybrać przy fotowoltaice? Obecnie mam g12w, gdyz grzeje prądem akumulacyjnie, zastanawiam się czy nie lepiej byłoby g12, gdyż nocna jest ciut tańsza a w weekendy to w dzień z paneli trochę tego prądu do sprzątania, prania itp wystarczy?

 

też się na tym zastanawiałem nad tym ale fakty są takie:

największe zużycie prądu jest wtedy kiedy uzysk jest najmniejszy czyli od listopada do lutego i uzyski są na prawdę marginalne dlatego nie do pogardzenia jest 52 dni wekendowe i około 8 świąt państwowych.

mam instalację pod wymiarową bo ma ona za zadanie pokryć 100% zużycia w I strefie i może trochę w II, instalacja przewymiarowana zwraca się około 10 lat maxymalnie.

wydałem na PV 10200 i to ma się zwrócić w 3,5 roku zobaczymy ale wydawanie pieniędzy z góry żeby mieć kiedyś być może niskie rachunki jest bez sensu '

Zanim zainstalowałem PV miałem zużycie pradu 30/70 w taryfie g12w teraz to się w sumie nie zmieniło po włączeniu PV, w I kwartale miałem 65% autokonsumpcji, to się jednak zmieni bo skończy się sezon grzewczy

Instalacje mają większe uzyski niż moc oceniam że moja mała instalacja spokojnie wyprodukuje 4,5 mwh ale obstawiam ze może dojść do 5 mwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Macie jakieś wyrobione zdanie o panelach Q CELL Q.PEAK DUO( https://www.q-cells.eu/fileadmin/user_upload/download_area/Solarmodule/datasheets/Q.PEAK_DUO-G6/2019_03_05/Q_CELLS_Dane_techniczne_Q.PEAK_DUO-G6_340-355_2019-03_Rev01_PL.pdf )? Będzie to 26 paneli 350 Wp w dwóch stringach na dachu garażu. Do kompletu Fronius 8,2 kW. Na początku miało być LG(LG350N1C-V5), ale jednak LG to szaleństwo... Nie ma sensu płacić za panel ponad 1000 złotych za 350 Wp.

 

Według mnie Q-cells są ok, sam takie zamówiłem i mam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...