Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Cześć

Interesuję się fotowoltaiką od krótkiego czasu, natomiast otrzymałem już wycenę budowy takiej instalacji na moim domu. Czekam na opinie, lub Wasze doświadczenia.

Wycenę wykonała firma Hymon. Jest ona znana w środowisku? Ktoś może ją polecić?

W domu zużywamy 2,8 kW / rok.

Zaproponowano nam 12 modułów RenePV Monokrystaliczna Full Black - czy ktoś używał takich paneli?

Moc instalacji to 3,84 kWp.

Wycena wraz z montażem i falownikiem: 24.800 zł, natomiast po odjęciu kwoty dofinansowania oraz zwrotu podatku wynosi 16,200 zł. Czy uważacie, że jest to rozsądna cena? Czy ktoś z Was budował instalację na podobnym poziomie mocy i jaka była wówczas cena?

Pozdrawiam

Budowałem tydzień temu 3,3 kWp Poli inwerter growatt całość 10015 zł. Zajęło mi to 14h. Licznik wymienili mi koledzy po 2 dniach od zgłoszenia. Sonsiad też będzie zakładał bo się dopytywał co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Budowałem tydzień temu 3,3 kWp Poli inwerter growatt całość 10015 zł. Zajęło mi to 14h. Licznik wymienili mi koledzy po 2 dniach od zgłoszenia. Sonsiad też będzie zakładał bo się dopytywał co i jak.

 

Gartulacje to za darmo, taniej jest miec niż nie mieć :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na te ceny to aż mi się coś robi.

Dla porównania moja instalacja na tym samym inwerterze, ilość paneli ta sama, jedynie 1,1kW mniej w mocy, montaż na dachówce.

Wyniosła mnie jakieś 40% tej sumy. Oczywiście montaż we własnym zakresie.

Jak czytam takie posty, które niewiedzieć czego dowodzą, to aż mi się coś robi.. :bash:

Do fryzjera też nie chodziłeś? Zęby sam sobie leczysz? Może jeszcze chleb pieczesz, kiełbasę sam w domu robisz i naprawiasz automatyczne skrzynie biegów?

Proszę cię, daj spokój z takimi postami, bo wychodzi z tego, żeś zwykły gbur :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że warto robić samemu jak się umie, ale to nie znaczy że należy to porównywać z cenami jakie firma ma. firma ma ludzi do utrzymania, leasingi na auta, sprzęt, podatki, biura, więc to musi kosztować.

 

Edit: wiadomo że są firmy które robią taniej czy drożej, ale auta też mamy tańsze i droższe, ale nie liczcie na to że firma skasuje za robociznę 1000zł bo się po prostu nie utrzymie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie chodzi o porównywanie tylko zaznaczenie ile montaży zdzierają hajsu, 30-40% marzy na towarze + 200zł/h montera. Czy to nie za dużo, rozumie że leasingi, ludzie i ogólnie koszty. Ja też teraz wyjdę na gbura, bo za instalacje 8kW zapłaciłem 26k (z 23%vatem na części) - z montażem czyli ktoś zrobił na usłudze, od kogoś to kupiłem czyli ktoś zarobił na marzy, oni też mają koszty, ludzi i rachunku do opłacenia. Więc powiedzcie mi gdzie to ginie lekką ręka 10 tys zł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam takie posty, które niewiedzieć czego dowodzą, to aż mi się coś robi.. :bash:

Do fryzjera też nie chodziłeś? Zęby sam sobie leczysz? Może jeszcze chleb pieczesz, kiełbasę sam w domu robisz i naprawiasz automatyczne skrzynie biegów?

Proszę cię, daj spokój z takimi postami, bo wychodzi z tego, żeś zwykły gbur :yes:

Robię różne rzeczy ale nie o tym mowa. Po prostu chciałem tylko uzmysłowić niektórym forumowiczom jak to wygląda w rzeczywistości. A że to forum budowlane to chyba normalne, że wielu działa własnymi siłami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie chodzi o porównywanie tylko zaznaczenie ile montaży zdzierają hajsu, 30-40% marzy na towarze + 200zł/h montera. Czy to nie za dużo, rozumie że leasingi, ludzie i ogólnie koszty. Ja też teraz wyjdę na gbura, bo za instalacje 8kW zapłaciłem 26k (z 23%vatem na części) - z montażem czyli ktoś zrobił na usłudze, od kogoś to kupiłem czyli ktoś zarobił na marzy, oni też mają koszty, ludzi i rachunku do opłacenia. Więc powiedzcie mi gdzie to ginie lekką ręka 10 tys zł?

Wiesz jak jest na tym forum co 2 osoba to naganiacz owiec do strzyżenia, więc nie ma się co stresować... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie OT, ale...

Sprzedaję obecnie części zamienne do pewnych maszyn.

Marża 30-40% to nie marża tylko raczej ochłap.

 

Ale w branży fotowoltaicznej jest inaczej.. Np cena końcowa falownika który posiadam jest 6500zł, a instalator ma go za 3900, Do tego minimum 200zł na panelu. Kasa za montaż to tylko na waciki

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z cenami bywa mega różnie.

Ja chce zamontować pv pod 10kw na SE.

Ceny mam od 42- 48tyszl.

W przypadku innych rozwiązań ceny od 38-46tyszl.

W tym drugim przypadku tak na szybko popatrzyłem ceny na allegro za sam sprzęt i całość bez żadnych upustów w paru przypadkach wachala się w kwocie 24-28tyszl mowa bez SE.

Przypomniam firma wycenia na średnio na 44tyszl.

Gdzie wszyscy wiemy że dla instalatorów ceny są zupełnie inne.

Można sądzić że praktycznie w kosztach tych połowa idzie na sprzęt a reszta gdzie?. Mówię tutaj o cenach za sprzęt dla instalatorów. Dodatkowo często duże firmy mówią o stabilności o gwarancji a w efekcie sam montaż zlecają komu popadnie lub kto jest w tej chwili na danym terenie i ma wolne tzw okienko.

Także z tymi cenami jest różnie ale przeważnie czytaj wszyscy chcą zarobić. Pół biedy jak zarobek jest w miarę relatywny do poniesionych kosztów a nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobie kryzysu dobrą cenę na Jinko Cheetah JKM320M-60V rzzucili, 370zł netto. Wziąłem dla rodziców (20), teściowej (12) i dla siebie (30), w sumie 62 panele, 3 falowniki (każdy inny żeby przetestować, odpowiednio Zever, SMA, Fronius), mocowania na blachę, i inne duperele w komplecie. W przyszły piątek startuję z instalacją, wg kolejności jak powyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię różne rzeczy ale nie o tym mowa. Po prostu chciałem tylko uzmysłowić niektórym forumowiczom jak to wygląda w rzeczywistości. A że to forum budowlane to chyba normalne, że wielu działa własnymi siłami...

 

O tym mowa.

O tym właśnie mowa, jak piszesz o innych, którzy zapłacili za montaż. Czyli o mnie też.

Uzmysławiać forumowiczów nie musisz - tutaj raczej wszyscy świadomi.

Pisząc w ten sposób, że aż ci się coś robi (w domyśle: "jacy ci ludzie głupi"), okazujesz swoją niby wyższość wobec innych.

Ale, zresztą, nieważne już :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobie kryzysu dobrą cenę na Jinko Cheetah JKM320M-60V rzzucili, 370zł netto. Wziąłem dla rodziców (20), teściowej (12) i dla siebie (30), w sumie 62 panele, 3 falowniki (każdy inny żeby przetestować, odpowiednio Zever, SMA, Fronius), mocowania na blachę, i inne duperele w komplecie. W przyszły piątek startuję z instalacją, wg kolejności jak powyżej.

 

Możesz podesłać gdzie takie ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...