Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Z pge przyszło mi pismo i potwierdzeniu podłączenia mikroinstalacji do sieci i tam jest właśnie zapis że maksymalne roczne wytworzenie to 8800kwh, i teraz się zastanawiam czy jak wytworzy tej energii więcej np 10000kwh to oni to rozliczą mi, czy utną tylko do tych 8800

 

To jest takie wróżenie z fusów. Pewnie potrzebują do jakichś swoich statystyk. Ty nie musisz się niczego obawiać. Masz falownik mniejszy niż 10 kW, więc i do sieci "wrzuci" poniżej krytycznej wartości 10 kW. Jak byś miał falownik o mocy większej niż 10 kW i trochę więcej paneli to moli by się dopatrzeć, że należy im się 30 procent Twojej produkcji oddanej do sieci zamiast 20 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

na moje wątpliwości w sprawie bilansowania międzyfazowego dostałem standardową odpowiedź:

 

"[...]Odnośnie bilansowania międzyfazowego wyjaśniamy, iż Nowelizacja ustawy o OZE nie określa w

sposób precyzyjny gdzie ma następować bilansowanie, a jedynie to, że dane pomiarowe

przekazane przez operatora do sprzedawcy mają umożliwić rozliczenie po wcześniejszym

sumarycznym bilansowaniu energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji. A zatem

możliwe jest wykonanie takiego bilansowania zarówno w liczniku jak i w systemie odczytowym lub

rozliczeniowym. ENEA Operator stoi na stanowisku, iż wykonanie bilansowania w liczniku nie

odzwierciedla rzeczywistych przepływów energii (mocy) wprowadzonej i pobranej z sieci oraz

uniemożliwia prawidłowe rozliczenie pomiędzy operatorem a sprzedawcą, które jest inne niż

rozliczenie jakie sprzedawca winien zastosować wobec prosumenta.

Stosowane w ENEA Operator liczniki energii elektrycznej instalowane u prosumentów zapewniają

odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej i

pobranej z tej sieci i zdaniem Spółki obecnie nie zachodzi konieczność ich wymiany. Dane

pomiarowe przekazywane są sprzedawcy dla energii wprowadzonej i pobranej, po uprzednim

zbilansowaniu tych energii z wszystkich faz. Przekazane dane pozwalają prawidłowo rozliczyć ilość

energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej przez prosumenta, po uwzględnieniu systemu

opustów, o którym mowa w ustawie.[...]".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na moje wątpliwości w sprawie bilansowania międzyfazowego dostałem standardową odpowiedź:

 

"[...]Odnośnie bilansowania międzyfazowego wyjaśniamy, iż Nowelizacja ustawy o OZE nie określa w

sposób precyzyjny gdzie ma następować bilansowanie, a jedynie to, że dane pomiarowe

przekazane przez operatora do sprzedawcy mają umożliwić rozliczenie po wcześniejszym

sumarycznym bilansowaniu energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji. A zatem

możliwe jest wykonanie takiego bilansowania zarówno w liczniku jak i w systemie odczytowym lub

rozliczeniowym. ENEA Operator stoi na stanowisku, iż wykonanie bilansowania w liczniku nie

odzwierciedla rzeczywistych przepływów energii (mocy) wprowadzonej i pobranej z sieci oraz

uniemożliwia prawidłowe rozliczenie pomiędzy operatorem a sprzedawcą, które jest inne niż

rozliczenie jakie sprzedawca winien zastosować wobec prosumenta.

Stosowane w ENEA Operator liczniki energii elektrycznej instalowane u prosumentów zapewniają

odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej i

pobranej z tej sieci i zdaniem Spółki obecnie nie zachodzi konieczność ich wymiany. Dane

pomiarowe przekazywane są sprzedawcy dla energii wprowadzonej i pobranej, po uprzednim

zbilansowaniu tych energii z wszystkich faz. Przekazane dane pozwalają prawidłowo rozliczyć ilość

energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej przez prosumenta, po uwzględnieniu systemu

opustów, o którym mowa w ustawie.[...]".

 

3 x przeczytałem i 3 razy gówno zrozumiałem :bash::bash::bash:czyli na czym stanęło?:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jako nowicjusz w temacie

 

Mam w planie zainwestowanie w panele i szukam rady co do inwestycji .

Moje obecne zapotrzebowanie na prąd to ok 2700 kw na rok . Na chwile obecną miałem jedno spotkanie w celu wyceny i otrzymałem następującą propozycje

Panele firmy Suntech 380 HC 9 szt. - ciężko w internecie znaleźć jakieś informacje na temat tych paneli

Inwerter Solar 3.6 jednofazowy

Montaż na dachu skośnym

Koszt wyceny to 17 tysięcy

 

Proszę o radę co o tym myśleć o tej cenie i zestawie i o rady na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była to wycena renomowanej firmy w okolicy z wieloletnim stażem .

Może te panele firmy Suntech są tak rewelacyjne ze taka cena bo nic nie umiem znaleźć w internecie na ich temat :???:

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie

 

Przede wszystkim jeśli już to falownik trój, a nie jednofazowy(chyba że dom masz zasilany jedną fazą) a te panele to nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była to wycena renomowanej firmy w okolicy z wieloletnim stażem .

Może te panele firmy Suntech są tak rewelacyjne ze taka cena bo nic nie umiem znaleźć w internecie na ich temat :???:

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie

 

Mam Suntech 275W 5 - busbar na dachu od 6 LAT!!! to nie jest towar za który się płaci 5k PLN! Są dobre ale nie zajebiste.

Uwierz mi poszukaj lepszej firmy w cenie 4k PLN/kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest takie wróżenie z fusów. Pewnie potrzebują do jakichś swoich statystyk. Ty nie musisz się niczego obawiać. Masz falownik mniejszy niż 10 kW, więc i do sieci "wrzuci" poniżej krytycznej wartości 10 kW. Jak byś miał falownik o mocy większej niż 10 kW i trochę więcej paneli to moli by się dopatrzeć, że należy im się 30 procent Twojej produkcji oddanej do sieci zamiast 20 %.

 

U mnie z 1kWp PV robi 1226kWh czyli z 9,94x1226=12190kWh

To według ciebie mam oddać 30%? Jakim prawem jak moc paneli jak i falownika nie przekracza 10kW Głupoty wypisujesz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam transformator 40metrów od domu i kiedyś jak zgłosiłem elektrykom którzy przyjeżdżali to powiedzieli że takie napięcie 251v to mieści się w tolerancji. Teraz instalatorzy pv powiedzieli aby zgłosić, bo jednak te 250v to trochę za dużo. Dzisiaj na numer alarmowy zgłosiłem. Zobaczymy czy zmniejszą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-jeszcze jedno.Mój Sofar pokazuje o ok 5V większe napięcie na każdej z faz w stosunku do multimetra (nie jest wprawdzie laboratoryjny ,ale bez przesady...)

Też tak macie tj użytkownicy Sofarów ?

Zaciekawiłeś mnie tymi napięciami i przed chwilą poleciałem do garażu pomierzyć. :)

U mnie są dokładnie takie same na inwerterze jak i na multimetrze mierzone w rozdzielnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłeś mnie tymi napięciami i przed chwilą poleciałem do garażu pomierzyć. :)

U mnie są dokładnie takie same na inwerterze jak i na multimetrze mierzone w rozdzielnicy.

 

Sofar pokazuje Ci na wyświetlaczu takie same napięcia jak multimetr ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...