Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość mówił coś o większym falowniku, coś ponad 5kW i że będę sobie mógł dołożyć paneli w przyszłości.

 

Co z tego że będziesz mógł sobie rozbudować w przyszłości. Niech od razu robi z głową i przewymiaruje o 15% ten inwerter 5kW ale w tych samych pieniądzach bo firma przegięła dość znaczenie z ceną.

Zresztą zobacz jaką ofertę dostał -voymar- (Ty 4700 PLN/kWp ) a on 17 / 4,24 = 4009PLN/kWp różnica 700 PLN na każdym kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na koniec kwietnia krajowy potencjał PV wzrósł do 1832,7 MW i jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, na koniec tego miesiąca będziemy mogli już mówić o całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce bliskiej lub przekraczającej 2 GW.

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102994/inwestycje-w-fotowoltaike-w-polsce-nie-zwolnily-coraz-blizej-2-gw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać po dachach w najbliższych okolicach przynajmniej u mnie. Jeszcze trochę poczekają i znajdą na nas haka aby płacić dodatkową daninę dla państwa bo zamiast płacić za prąd, VAT płacimy "grosze" zamiast powiedzmy 200 PLN/mc płacimy około 6 PLN/mc.

Ale widać też że ludzie przeginają w inną stronę zgłaszają niecałe 10kW a na dachu obok stoi nie zgłoszone kolejne 5kW - i to są tematy nagminne, i ludzie nawet specjalnie się z tym nie kryją.Więc ten potencjał pomnożył bym o 30% więcej niż oficjalne statystyki mówią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i za tą cenę na razie nie biorę , bo z projektu gminnego ( jak wypali ) ta samą 4,24kW mam poniżej 8k. Więc czekam, no chyba że projekt zdechnie przez wirusa.

 

Dokładnie sprawdz warunki techniczne tego projektu ja nie skorzystałem bo były do dupy panele o stałej mocy zestawu 3 lu 5kw, u mnie pasowąło 4 na stelażu któy zasłąniałby mi okna na poddaszu i wyglądał jak skrzyzowanie huja z butem, dodatkowo falownik musiał być podłączony bezpośredio do tablicy czyli ciąnięcie 20 m kabla przez kuchnię o doatkowo zrujnowany przedpokój, dopłaciłem 1000 zł drożej i mam po ludzku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i za tą cenę na razie nie biorę , bo z projektu gminnego ( jak wypali ) ta samą 4,24kW mam poniżej 8k. Więc czekam, no chyba że projekt zdechnie przez wirusa.

 

Moja gmina załapała się na projekt z Unii, gdzie 3 kW miało być za 4k zł. Niestety była na którymś tam nastym miejscu a środków było dla niecałych 10. Nie wiem czy jest jeszcze na to szansa czy można zapomnieć.

 

Znalazłem, to z tego projektu.

https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektow-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych/

Edytowane przez kedlaw0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać po dachach w najbliższych okolicach przynajmniej u mnie. Jeszcze trochę poczekają i znajdą na nas haka aby płacić dodatkową daninę dla państwa bo zamiast płacić za prąd, VAT płacimy "grosze" zamiast powiedzmy 200 PLN/mc płacimy około 6 PLN/mc.

Ale widać też że ludzie przeginają w inną stronę zgłaszają niecałe 10kW a na dachu obok stoi nie zgłoszone kolejne 5kW - i to są tematy nagminne, i ludzie nawet specjalnie się z tym nie kryją.Więc ten potencjał pomnożył bym o 30% więcej niż oficjalne statystyki mówią.

 

Nie wiem jak jest teraz. Ja wątpię aby ktoś ryzykował i stawiał LEWE 5kW PV Lecz też nie zaprzeczam.

Mi jak odbierali w 2016r. (I kwartał) to sprawdzali stan licznika Inwentera liczyli ilość sztuk paneli. Przed sprawdzeniem inwentera pytali czy instalacja była włączana.( miałem gotową do uruchomienia PV w styczniu 2016r. Licznik wymienili marcu. Po za tym w umowie kompleksowej jest napisane ,jak również elektrycy z ZE poinformowali mnie że jeżeli PV będzie wyłączone ( przeze mnie) na dłużej niż bodajże 3 dni, jak również jak bym chciał rozbudować PV muszę powiadomić ZE.

Zresztą sami będą wiedzieć że jest rozbudowana bo skoro przez 5 lat PV robi 7000kWh z małym haczykiem a tu nagle produkcja była by ok. 12000kWh to wiadomo że PV rozbudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie sprawdz warunki techniczne tego projektu ja nie skorzystałem bo były do dupy panele o stałej mocy zestawu 3 lu 5kw, u mnie pasowąło 4 na stelażu któy zasłąniałby mi okna na poddaszu i wyglądał jak skrzyzowanie huja z butem, dodatkowo falownik musiał być podłączony bezpośredio do tablicy czyli ciąnięcie 20 m kabla przez kuchnię o doatkowo zrujnowany przedpokój, dopłaciłem 1000 zł drożej i mam po ludzku

 

Z tym to spoko . Obecne PV mam jak w stopce ( bud. gospodarczy--garaż) mam tam jeszcze miejsca na 5kW w panelach 265W a im większa moc paneli tym większa PV wejdzie. No wiadomo że do 10kW Mają być coś ok 285W . Ja mam miejsca na 17szt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą sami będą wiedzieć że jest rozbudowana bo skoro przez 5 lat PV robi 7000kWh z małym haczykiem a tu nagle produkcja była by ok. 12000kWh to wiadomo że PV rozbudowane.

 

Gdy u mnie odbierali w 16r było podobnie. Sąsiad zgłosił odłączenie 5kW na dachu domu i przyłączenie tylko 10kW na stodole... Wniosek przyjęty 20% opust, a w domu nadal kręci te 5kW. Rekordzista ma zgłoszone niecałe 10kW przyłącze do firmy 40kW a na dachu leży 40kW ale sporo prądu zjada ta firma.

Cały pic polega na tym że jeden robi 2kW na trackerze i ma z tego 3Mwh/rok inny robi wsch-zach 10kW i ma rocznie 6MWh - tego się nie da ogarnąć.

U mnie wysiadł 3kW inwerter tydzień nie będzie klepał prądu - po co mam kogoś o tym informować?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy u mnie odbierali w 16r było podobnie. Sąsiad zgłosił odłączenie 5kW na dachu domu i przyłączenie tylko 10kW na stodole... Wniosek przyjęty 20% opust, a w domu nadal kręci te 5kW. Rekordzista ma zgłoszone niecałe 10kW przyłącze do firmy 40kW a na dachu leży 40kW ale sporo prądu zjada ta firma.

Cały pic polega na tym że jeden robi 2kW na trackerze i ma z tego 3Mwh/rok inny robi wsch-zach 10kW i ma rocznie 6MWh - tego się nie da ogarnąć.

U mnie wysiadł 3kW inwerter tydzień nie będzie klepał prądu - po co mam kogoś o tym informować?

 

Tak jest w umowie kompleksowej. A jak kto robi to jego sprawa. Napisałem posta zgodnie z umową i tyle .Też pewnie bym nie zgłaszał gdyby to był tydzień . A tak na marginesie zawsze możesz wszystko z własnej PV łyknąć i po sprawie. Nie wiedzą czy wykorzystane czy jakaś inna przyczyna .Ja nie mam podłączone do żadnych PV Monitorów. Cenię sobie prywatność na ile to możliwe, a swoje uzyski mam dla siebie . Jak chcę to podaję.

Ps Ze się nie skapli co do PV . A tak ich to interesuje. Kuźwa 1kW to bym zaryzykował ale tyle?

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy u mnie odbierali w 16r było podobnie. Sąsiad zgłosił odłączenie 5kW na dachu domu i przyłączenie tylko 10kW na stodole... Wniosek przyjęty 20% opust, a w domu nadal kręci te 5kW. Rekordzista ma zgłoszone niecałe 10kW przyłącze do firmy 40kW a na dachu leży 40kW ale sporo prądu zjada ta firma.

Cały pic polega na tym że jeden robi 2kW na trackerze i ma z tego 3Mwh/rok inny robi wsch-zach 10kW i ma rocznie 6MWh - tego się nie da ogarnąć.

U mnie wysiadł 3kW inwerter tydzień nie będzie klepał prądu - po co mam kogoś o tym informować?

 

W Ustawie OZE jest zapis o potrąceniu 30 % na rzecz OSD przy instalacji od 10 kW w górę. Jeśli jest jeszcze nie wymieniony licznik na licznik ze zdalnym odczytem, to pół biedy - można bezkarnie kantować na 10 % produkcji oddanej do sieci wg filozofii Kalego.

 

Ale mając licznik ze zdalnym odczytem ( z tego co pamiętam już Ci taki wymienili) trzeba się liczyć z tym, że mają narzędzie przy pomocy którego są w stanie określić czy instalacja nie powinna być objęta haraczem 30 % (jeśli ją przewymiarujesz). Oczywiście jest to możliwe gdy paneli będzie więcej niż 10 kWp oraz łączna moc falowników też będzie przekraczać 10 kW. Nie wiem, czy opłacalne ekonomicznie by było wstawienie dobrej jakości watrouttera zabezpieczającego przed wykryciem nieprawidłowości.

 

Na dzień dzisiejszy w miarę spokojnie spać może ten co jedynie przewymiaruje panele, ale falownik (falowniki) da o łącznej mocy nie większej niż 10 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sam zamontujesz to nie odliczysz robocizny (brak Faktury ) Reszta ok

 

No tak, ale można powiedzieć, że te 5 tys, bo o taką kwotę się rozchodzi, ja sobie po prostu zarobiłem i nie ma sensu płacić 5 tys aby sobie odliczyć tysiąc powiedzmy, bo nie wiem ile to się odlicza w procentach.

Moje wyliczenia są w przybliżeniu takie

Kupuję zestaw 5kWp z wszystkimi klamotami do montażu za powiedzmy 16 tys. Po zamontowaniu otrzymuję 5 tys, a w przyszłym roku od dochodów za ten rok mogę sobie odliczyć koszt instalacji czyli 16 tys.

Jak coś nie tak to może ktoś rzeknie uprzejmie słówko. W przepisy wgłębię się może w najbliższym czasie.

Przy okazji dziękuję wszystkim odpowiadającym na moje pytania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mając licznik ze zdalnym odczytem ( z tego co pamiętam już Ci taki wymienili) trzeba się liczyć z tym, że mają narzędzie przy pomocy którego są w stanie określić czy instalacja nie powinna być objęta haraczem 30 % (jeśli ją przewymiarujesz).

Ja na chwilę obecną nie planuję powiększać instalacji do 10kW, jak kocioł przerdzewieje będę się nad tym zastanawiał.Aby mieć nadprodukcji tyle żeby starczyło na ciepłą pompę + cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale można powiedzieć, że te 5 tys, bo o taką kwotę się rozchodzi, ja sobie po prostu zarobiłem i nie ma sensu płacić 5 tys aby sobie odliczyć tysiąc powiedzmy, bo nie wiem ile to się odlicza w procentach.

Moje wyliczenia są w przybliżeniu takie

Kupuję zestaw 5kWp z wszystkimi klamotami do montażu za powiedzmy 16 tys. Po zamontowaniu otrzymuję 5 tys, a w przyszłym roku od dochodów za ten rok mogę sobie odliczyć koszt instalacji czyli 16 tys.

Jak coś nie tak to może ktoś rzeknie uprzejmie słówko. W przepisy wgłębię się może w najbliższym czasie.

Przy okazji dziękuję wszystkim odpowiadającym na moje pytania.

Pozdrawiam

W przyszłym roku możesz odliczyć 11tys nie 16.

Ogólnie wszystko się da ogarnąć samemu, i zakupy lepiej też rozdzielić i poszukać w różnych miejscach, bo da się sporo taniej niż takie pseudo zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...