Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

W przyszłym roku możesz odliczyć 11tys nie 16.

Ogólnie wszystko się da ogarnąć samemu, i zakupy lepiej też rozdzielić i poszukać w różnych miejscach, bo da się sporo taniej niż takie pseudo zestawy.

No faktycznie, w międzyczasie doczytałem o tym, że odejmuje się dofinansowanie.

Jak już podjąłem się samoinstalacji to poszukam elementów osobno i podliczę czy da się coś taniej zrobić.

Dzięki za info i uwagi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie od 10kW tylko powyżej 10kW.

 

Ja w tej chwili kompletuję instalację która od maja do listopada zapewni mi 100% autokonsupcji.

Będę miał też prąd jak sieć wywali.

Do sieci będę oddawał tylko tyle energii ile będę potrzebował na ogrzewanie domu w zimie.

 

No tak - chyba napisałem "nie po polskiemu". Miałem na myśli instalację o mocy co najmniej 10,000001 kW.

 

Z ekonomicznego punktu widzenia to w naszym kraju chyba PV o mocy 10,0000001 do 11,5 kW jest całkowicie bez sensu.

Znam 3 przypadki instalacji o mocy 20 - 24 kW. Ale są to instalacje wykonane dla siebie przez osoby, które handlowały sprzętem PV i to sprzętem "z drugiej ręki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale można powiedzieć, że te 5 tys, bo o taką kwotę się rozchodzi, ja sobie po prostu zarobiłem i nie ma sensu płacić 5 tys aby sobie odliczyć tysiąc powiedzmy, bo nie wiem ile to się odlicza w procentach.

Moje wyliczenia są w przybliżeniu takie

Kupuję zestaw 5kWp z wszystkimi klamotami do montażu za powiedzmy 16 tys. Po zamontowaniu otrzymuję 5 tys, a w przyszłym roku od dochodów za ten rok mogę sobie odliczyć koszt instalacji czyli 16 tys.

Jak coś nie tak to może ktoś rzeknie uprzejmie słówko. W przepisy wgłębię się może w najbliższym czasie.

Przy okazji dziękuję wszystkim odpowiadającym na moje pytania.

Pozdrawiam

 

Nie 16tys. a 11tys. bo 5tys. już dostałeś od państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od 10kW tylko powyżej 10kW.

 

Ja w tej chwili kompletuję instalację która od maja do listopada zapewni mi 100% autokonsupcji.

Będę miał też prąd jak sieć wywali.

Do sieci będę oddawał tylko tyle energii ile będę potrzebował na ogrzewanie domu w zimie.

 

Bardzo optymistyczne założenia .Cyt. Tylko tyle ile potrzeba do ogrzania domu A czym to ma być ogrzewane? i najważniejsze jaka moc PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili kompletuję instalację która od maja do listopada zapewni mi 100% autokonsupcji.

 

Też bym kombinował tylko boję się że w zimę kiedy słońca mało, za oknem zimno ale wiem że te 20% straty na rzecz ZE jest lepsze niż wydawanie kasy na "samowystarczalność" jakieś akumulatory, Victrony, grzałki i co tam jeszcze będziesz kompletował.

Podziel się ile kosztowało Cię 100% autokonsumpcji, ja bym kupił 100 termowentylatorów 2kW i grzał plażę w Sopocie aby wziąć więcej dobowo niż fotowoltaika może zrobić - po co się ograniczać. Na upartego można też sprawdzić możliwości Bełchatowa na przesył energii i wkładać grzałki do Bałtyku.

BTW. Też mam prąd jak sieć wywali w akumulatorze samochodowym, i jeszcze jednym w garażu... a i jeszcze w samochodzie żony. A jak poczekam godzinę lub 3 to ten sam prąd mam też w gniazdku sieciowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, czytam i tylko mętlik w głowie. Niby już zestaw skompletowany szukam opinii o składnikach, szczególnie i inwerterze i nie wiem jaki wybrać.

Na początku "spodobał"mi się Growatt ale znalazłem opinie a właściwie problemy jakie ma przy dwóch stringach i mi się "odpodobał". Czy możenie coś polecić 5kW 3 fazy i na dwa stringi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, czytam i tylko mętlik w głowie. Niby już zestaw skompletowany szukam opinii o składnikach, szczególnie i inwerterze i nie wiem jaki wybrać.

Na początku "spodobał"mi się Growatt ale znalazłem opinie a właściwie problemy jakie ma przy dwóch stringach i mi się "odpodobał". Czy możenie coś polecić 5kW 3 fazy i na dwa stringi.

Albo optymalny cenowo Sofar 5.5KTL-X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, czytam i tylko mętlik w głowie. Niby już zestaw skompletowany szukam opinii o składnikach, szczególnie i inwerterze i nie wiem jaki wybrać.

Na początku "spodobał"mi się Growatt ale znalazłem opinie a właściwie problemy jakie ma przy dwóch stringach i mi się "odpodobał". Czy możenie coś polecić 5kW 3 fazy i na dwa stringi.

Podaj jakie masz panele konkretnie, najlepiej kartę do nich -- zrobiłem sobie arkusz który mi wylicza wszystko z automatu i wskazuje falowniki które "pasują" -- falownik się dobiera nie tylko do mocy, ale także napięcia na stringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie masz panele konkretnie, najlepiej kartę do nich -- zrobiłem sobie arkusz który mi wylicza wszystko z automatu i wskazuje falowniki które "pasują" -- falownik się dobiera nie tylko do mocy, ale także napięcia na stringu.

 

To ja poproszę o sprawdzenie mojego zestawu. JAM60S10 335/MR - karta techniczna https://virtech.pl/monokrystaliczne/335wp-modul-fotowoltaiczny-monokrystaliczny-ja-solar-jam60s10-335-mr

do tego falownik Fronius 6.0.3m- ogniwa MPP1 wschód 12szt, MPP2 zachód 12szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakie masz panele konkretnie, najlepiej kartę do nich -- zrobiłem sobie arkusz który mi wylicza wszystko z automatu i wskazuje falowniki które "pasują" -- falownik się dobiera nie tylko do mocy, ale także napięcia na stringu.

 

Nie myślałem jeszcze o konkretnych. Pewnie takie z 280W do 300W

2 stringi wschód i zachód po 10 paneli.

Napięcie startu wyjdzie pewnie przy każdych ponad 250V

Dopiero przyglądam się trochę dokładniej temu tematowi. Nie chciałbym popełnić jakiegoś błędu.

Przyglądnę się podanym typom inwerterów. Nie chciałbym przepłacać za wodotryski. Nie muszę podglądać na telefonie parametrów i ile mi wyprodukowało "prądu". Najlepiej aby zamontować i zapomnieć (o rachunkach) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, czytam i tylko mętlik w głowie. Niby już zestaw skompletowany szukam opinii o składnikach, szczególnie i inwerterze i nie wiem jaki wybrać.

Na początku "spodobał"mi się Growatt ale znalazłem opinie a właściwie problemy jakie ma przy dwóch stringach i mi się "odpodobał". Czy możenie coś polecić 5kW 3 fazy i na dwa stringi.

 

Weź SMA lub Froniusa i nie będzie pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja poproszę o sprawdzenie mojego zestawu. JAM60S10 335/MR - karta techniczna https://virtech.pl/monokrystaliczne/335wp-modul-fotowoltaiczny-monokrystaliczny-ja-solar-jam60s10-335-mr

do tego falownik Fronius 6.0.3m- ogniwa MPP1 wschód 12szt, MPP2 zachód 12szt.

Przy takiej konfiguracji wyszły mi: Fronek 7.0 lub 8.2, SMA 8.0 albo ZeverSolar 8000. Innych producentów jeszcze nie wklepałem do arkusza.

 

Teraz prawie codziennie na dachu siedzę. Dzisiaj u teściowej w 8h ogarnęliśmy w dwie osoby wszystkie profile na 14 paneli. Jednak ta zakrętarka to bajer jest. Oczywiście krokwie jak zwykle w innym miejscu niż miały być i znowu gaz rurka była w ruchu. Ojciec montuje windę do paneli, żebyśmy nie wchodzili jak u mojej sąsiadki przedwczoraj ukraińscy górale, na haśle "śmiało, zmieścisz się" -- drabina 6m, zero zabezpieczeń, panel na plecy, i na górę... :(

 

 

Wiem, że trochę reklamuję bo sam mam ale cóż - Huawei od stycznia 2020 ma bezpłatną 10 letnią gwarancję door to door.

Cenowo niestety wyżej niż Sofar, w porównaniu jednak do Froniusa to ta sama półka cenowa ale jakościowo Huawei wyżej.

No, bo się przedstawiciel Growatta otworzył w PL, cena u chińczyków mających autoryzację automatycznie skoczyła o $200 na 10kW.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...