Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

24 panele to w sumie 8kW instalacja wsch-zach moim zdaniem 7kW inwerter jest aż za duży, a pchanie się na siłę w 8 lub 8,2 to pomyłka.

 

Też mi się tak wydawało, dlatego kupiłem 6kW, i powiem wam że to chyba strzał w 10 przy tej konfiguracji. Gdzieś tam w godzinach około południowych, chwilowo pojawia się magiczne 6kW- ale na wykresie tego nie widać, pewnie za sprawą kąta dachu 35-37st, przy bardziej płaskim dachu pewnie miałbym spłaszczony wykres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele fotowoltaiczne to dobry sposób na ekologiczne podejście od energii. Powinniśmy dbać o naszą planetę najlepiej jak się da więc takie źródła energii odnawialnej to dobre rozwiązanie. Poza panelami fotowoltaicznymi można również skorzystać np. z kolektorów słonecznych co również jest ciekawym rozwiązaniem. Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronius to przereklamowana padaka dla lemingów gwarancja 10 za dodatkową opłatą szkoda pieniędzy i na padake i gwarancję można mieć coś innego za pół ceny.

 

Może przereklamowane i można mieć coś innego, lecz ja do tematu podchodzę jak do samochodu. Od paru lat kupuję auta klasy premium i nic tego nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przereklamowane i można mieć coś innego, lecz ja do tematu podchodzę jak do samochodu. Od paru lat kupuję auta klasy premium i nic tego nie zmieni.

 

Masz strasznie butne podejście do życia, a wszystko jest bardzo ulotne może np jak cała rodzina zachoruje na raka i trzeba będzie parę milionów na leczenie to kupisz coś normalnego. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, czytam i tylko mętlik w głowie. Niby już zestaw skompletowany szukam opinii o składnikach, szczególnie i inwerterze i nie wiem jaki wybrać.

Na początku "spodobał"mi się Growatt ale znalazłem opinie a właściwie problemy jakie ma przy dwóch stringach i mi się "odpodobał". Czy możenie coś polecić 5kW 3 fazy i na dwa stringi.

 

Hmm mój Growatt chyba nie wie o tym, że powinien sprawiać problemy przy dwóch stringach i działa prawidłowo - na jednym 5 paneli, na drugim 11 [Q-cells G8 350 W].

Startuje od 140 V podobno, z tego co widzę napięcie z paneli pojawia się bardzo szybko i trzyma aż do zachodu słońca tylko prąd się waha.

 

Na wschód - zachód by się raczej nie nadawał bo ma 11 A maks na string, a tu połączenie równoległe pewnie będzie.

 

"Nie myślałem jeszcze o konkretnych. Pewnie takie z 280W do 300W

2 stringi wschód i zachód po 10 paneli. "

 

Jak chcesz montować sam i masz miejsce to patrz na panele polikrystaliczne bo są znacznie tańsze / kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mój Growatt chyba nie wie o tym, że powinien sprawiać problemy przy dwóch stringach i działa prawidłowo - na jednym 5 paneli, na drugim 11 [Q-cells G8 350 W].

Startuje od 140 V podobno, z tego co widzę napięcie z paneli pojawia się bardzo szybko i trzyma aż do zachodu słońca tylko prąd się waha.

 

 

Jak chcesz montować sam i masz miejsce to patrz na panele polikrystaliczne bo są znacznie tańsze / kWp

 

Wyczytałem to tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3686423.html#18686703 i to mnie ostudziło.

 

Myślę że wybiorę panele polikrystaliczne 280W.

Na panelach napięcie pojawia się szybko i niewiele waha się w zależności od oświetlenia. Od oświetlenia zależy prąd jaki można z panela "wydusić".

Edytowane przez Stermaj
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski? Ja słyszałem same pozytywne opinie o Froniusie.

 

Ja wyciągam wnioski na podstawie informacji od instalatorów słyszałem że to przereklamowany badziew dla lemingów na zasadzie mody, jest sprzęt znacznie tańszy i z dłuższą gwarancją producenta,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem to tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3686423.html#18686703 i to mnie ostudziło.

 

Myślę że wybiorę panele polikrystaliczne 280W.

Na panelach napięcie pojawia się szybko i niewiele waha się w zależności od oświetlenia. Od oświetlenia zależy prąd jaki można z panela "wydusić".

 

Ja mam takowe i na prawdę fajnie to wygląda i się odpukać sprawuje https://soltec.pl/moduly-fotowoltaiczne/119-sunlink-sl220-20p-280-wp.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takowe i na prawdę fajnie to wygląda i się odpukać sprawuje https://soltec.pl/moduly-fotowoltaiczne/119-sunlink-sl220-20p-280-wp.html

 

Ja znalazłem tu https://swatt.pl/pl/panel-fotowoltaiczny-poli-280-2972 ale nie wiem co o tym sądzić, bo się nie można dodzwonić, wysłałem email zobaczymy czy odpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem jakiś czas temu przy montażu pv i robiliśmy na Froniusach. Na prawdę dużo ich szło na gwarancję, po prostu padały tak sobie.

 

Nic taki komentarz nie wnosi, może jestem zbyt słaby z matmy ale nie bardzo umiem sobie wyobrazić w liczbach określenie "naprawdę dużo" - gdybym miał strzelać ile to jest to powiedziałbym, że 50% z tych co zamontowaliście- i jeśli by tak było to oskarżyłbym was o błędy w montażu. Nie można uczciwie powiedzieć, że dany producent jest słaby nie mając porównania do innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem to tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3686423.html#18686703 i to mnie ostudziło.

 

Myślę że wybiorę panele polikrystaliczne 280W.

Na panelach napięcie pojawia się szybko i niewiele waha się w zależności od oświetlenia. Od oświetlenia zależy prąd jaki można z panela "wydusić".

 

Dzięki za link, póki co u mnie prądy na obu stringach są praktycznie takie same tylko napięcia się różnią.

 

Dobrze, że są pasjonaci, którzy sprawdzają producentów co wymusza postęp :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...