Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znalazłem na stronie producenta serwis w Polsce, zadzwoniłem, podałem wszystkie dane swoje i inwertera, serwis zamówił mi kuriera, w międzyczasie telefon co robimy czy czekamy na części z Chin które kiedyś przyjdą ale nie wiadomo do końca kiedy - bo koronka, czy biorę nowy inwerter wszystkie dane począwszy od S/N, konto w aplikacji na www. a na haśle do wifi skopiowane ze starego inwertera wprost do nowego aby w przyszłości nie kombinować z gwarancją.

W poniedziałek 11.05 kurier odebrał uszkodzony inwerter, a dziś 15.05 przyszedł nowy. Więc cała akcja zajęła 5 dni. Na plus że dostałem dodatkową złączkę do kabla AC ponieważ w moim starym inwerterze kable AC były wkręcane do inwertera a do tego trzeba zastosować specjalną wtyczkę pewnie też je macie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało, dlatego kupiłem 6kW, i powiem wam że to chyba strzał w 10 przy tej konfiguracji. Gdzieś tam w godzinach około południowych, chwilowo pojawia się magiczne 6kW- ale na wykresie tego nie widać, pewnie za sprawą kąta dachu 35-37st, przy bardziej płaskim dachu pewnie miałbym spłaszczony wykres.

Racja, przepraszam, przegapiłem że to wsch.-zach. Przecież niedawno miałem podobną rozterkę, bo mam trzy połacie. Arkusz muszę zdecydowanie uzbroić w dodatkowe parametry odchylenia połaci.

 

@Myjk, ile wychodzi Ci koszt konstrukcji pod panele np pod 4 szt.

Na skośny, ustawione pionowo, okolice 400 zł netto. Jak panele ustawione poziomo, to 250 zł więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, i do obliczeń przekroju kabla bierze się długość całego ciągu plusowego i minusowego od inwertera do inwertera łącznie z tym co w panelach, jednak wszyscy jak widzę w miarę możliwości dłuższy dają minusowy. Ja się zastanawiam jaki wpływ na pracę ma dłuższy plusowy. Jeśli pomijalny, a nie mogę się tego doczytać, to nie będę mieszać kolorami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli konsultantami mają być operatorzy i firmy związane z energetyką to może wyjść projekt który w zakresie bilansowania nic nie zmieni natomiast w zakresie przyłączenia znów utrudni życie, nawet UOKiK na tej liście nie widać jak również żadnych stowarzyszeń związanych z fotowoltaiką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli konsultantami mają być operatorzy i firmy związane z energetyką to może wyjść projekt który w zakresie bilansowania nic nie zmieni natomiast w zakresie przyłączenia znów utrudni życie, nawet UOKiK na tej liście nie widać jak również żadnych stowarzyszeń związanych z fotowoltaiką

Skąd wniosek, że konsultacje są skierowane wyłącznie do firm z tej listy? Jeśli są jakieś stowarzyszenia związane z fotowoltaiką, to @stos napisał do kogo trzeba się zgłosić. Jeśli te stowarzyszenia traktują swoje istnienie poważnie, to mają aż 14 dni żeby udowodnić swoją przydatność. Sam też możesz napisać, bo kto Ci zabroni?

 

Poza tym koń (tfu, projekt) jaki jest, każdy widzi. Wg mnie jest postęp, idealnie nie jest, ale postęp jest. Ufam, że ewentualne zmiany będą nadal na plus, a nie minus. Jak dotąd od lat powoli zmiany idą w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję wszystkim przeczytanie Załącznika 1.

Ci którzy myślą że ich dom to twierdza i nikogo z OSD nie wpuszczą mogą się zdziwić.

 

Ależ oczywistym jest, że nie mam obowiązku nikogo wpuszczać na moją posiadłość bez nakazu. A co, jak panowie z ZE to będą przebierańcy i mi całe złoto i pieniądze ukradną, które trzymam w skrzynce bezpiecznikowej dla... jak sama nazwa wskazuje... bezpieczeństwa? ;-)

Bez Policji, albo nakazu sądowego nie wpuszczę!

No chyba, ze już Konstytucję zmienili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osz TY!

A to tak można komuś, kto płaci rachunki, prąd wyłączyć?

Jeżeli mają jakieś podejrzenia, to niech sobie ustalają to na poziomie skrzynki prądowej. Jest dostępna z ulicy. Potem mogą przysłać pismo, że coś im się nie zgadza, ja odpowiem na to pismo, że coś im się nie zgadza, bo u mnie wszytko correct i niech szukają sposobu, aby wejść mi do domu. Ich własność (skrzynka prądowa) jest za płotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie skąd portal Gramwzielone wziął tą całą procedurę dotyczącą bilansowania międzyfazowego i między taryfowego.

W dokumentach przesłanych do konsultacji tego nie znalazłem.

Może ktoś poszuka.

Wszystko jest w projekcie.

§ 2. 1. Dane pomiarowe, o których mowa w art. 4 ust. 2a ustawy, rejestrowane są przez urządzenie pomiarowo-rozliczeniowe.

2. Urządzenie pomiarowo-rozliczeniowe rejestruje odrębnie:

1) łączną godzinową ilość energii elektrycznej pobranej z sieci dystrybucyjnej, stanowiącą sumę energii elektrycznej pobranej przez prosumenta energii odnawialnej na wszystkich fazach;

2) łączną godzinową ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej, stanowiącą sumę energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta energii odnawialnej na wszystkich fazach.

3. Sumaryczne bilansowanie ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej, o którym mowa w art. 4 ust. 2a ustawy, jest realizowane zgodnie z poniższym wzorem:

Er(t)=Ep(t)-Ew(t)

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Er(t) – ilość energii elektrycznej podlegającej rozliczeniu w godzinie t (wartość dodatnia oznacza energię pobraną z sieci dystrybucyjnej, wartość ujemna – energię oddaną do sieci), o której informację przekazuje operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego sprzedawcy zobowiązanemu lub sprzedawcy wybranemu,

Ep(t) – ilość energii elektrycznej pobranej z sieci dystrybucyjnej w ciągu godziny t, zarejestrowaną zgodnie z ust. 2 pkt 1,

Ew(t) – ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w ciągu godziny t, zarejestrowaną zgodnie z ust. 2 pkt 2.

4. Ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej przez jednofazową instalację odnawialnego źródła energii w godzinie t, zalicza się na poczet ilości energii oznaczonej, we wzorze określonym w ust. 3, symbolem Ew(t), oraz bilansuje zgodnie z tym wzorem.

§ 3. 1. Rozliczenia, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy, są dokonywane na podstawie ilości energii wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii odnawialnej w okresie rozliczeniowym, obliczonej przez sprzedawcę przez sumowanie bilansów cząstkowych dla poszczególnych godzin, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy, licząc od ostatniego dnia danego miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło niewykorzystanie energii i energia ta została wprowadzona do sieci.

2. Sumowanie bilansów cząstkowych, o którym mowa w ust. 1, polega na dodawaniu wyników działania określonego w § 2 ust. 3 dla wszystkich godzin w danym okresie rozliczeniowym.

3. W przypadku gdy prosument energii odnawialnej posiada taryfę wielostrefową, energia wprowadzona przez niego do sieci dystrybucyjnej jest rozliczana w pierwszej kolejności

z energią pobraną w tej samej strefie czasowej.

4. Jeżeli po rozliczeniu, określonym w ust. 1–3, wpewnych strefach czasowych powstaną nadwyżki ilości energii wprowadzonej dosieci dystrybucyjnej w stosunku do ilości energii pobranej z siecidystrybucyjnej, nadwyżki te uwzględnia się w bilansowaniu pozostałych strefczasowych.

5. W przypadku taryf, które obejmują więcej niżdwie strefy czasowe, występujące nadwyżki uwzględnia się w strefach od strefyczasowej z najwyższym poziomem składnika zmiennego stawki sieciowej zawartej wtaryfie operatora systemu dystrybucyjnego, do którego przyłączona jestmikroinstalacja, do strefy z najniższym poziomem tego składnika.

6. W rozliczaniu energii pobranej i wprowadzonej zsieci, o których mowa w ust. 1–5,

w pierwszej kolejności rozlicza się energię o najstarszej dacie wprowadzenia dosieci, niezależnie w jakim okresie rozliczeniowym została ona wprowadzona.

Poprzednia lista którą wkleiłem była niekompletna z jakiegoś powodu nie otworzył mi się kompletny dokument.

Nadal stawiam pytanie. Gdzie na tej liście jest miejsce dla indywidualnego prosumenta?

Projekt został skierowany do konsultacji publicznych. Nie są one ograniczone wyłącznie do listy podmiotów z listu przewodniego. Jest podany kontakt i każdy bez wyjątku obywatel, organizacja, firma czy stowarzyszenie jest uprawnione do zabrania głosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz ten tekst?

Podobno jest tutaj

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333807/katalog/12687306#12687306

Ale żaden z tych 5 dostępnych dokumentów tego nie zawiera.

Być może nie zawiera, tych dokumentów nie przeglądałem. Natomiast to czego szukasz, znajduje się tu:

 

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333811/katalog/12687478#12687478

 

Wiesz że są tylko 2 tygodnie na konsultacje i jeśli nic nie wiesz o tym projekcie, a 99.99% prosumentów o nim nie wie, to w jaki sposób mogą uczestniczyć w tych konsultacjach?

A co to ma za znaczenie? Zawsze w ten sposób to wygląda, każdy akt prawny poprzedzony konsultacjami jest tak samo procedowany. 99,99% prosumentów nawet gdyby wiedziało o projekcie, to nie zamierza tego czytać ani tym bardziej uczestniczyć przy tworzeniu. Mają specjalnie dla tego projektu na onecie i gazeta.pl dawać ogłoszenia? I tak większość by to olała. No bez jaj, nie urodziłeś się wczoraj i powinieneś wiedzieć, w jaki sposób jest w Polsce tworzone prawo. Teraz to przynajmniej wszystko znajdziesz w internecie, a 10 lat temu to dopiero była wolnoamerykanka.

 

Dalej cisza o zmianie 20% potrącenia oddanej energii do sieci?

 

Sa pewnie plany zwiększenia do 30 i 40%, a co? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link który ja czytałem dotyczy podłączania do sieci.

Ten który Ty podałeś dotyczy rozliczania.

 

Adres osoby do której wysyłamy uwagi w sprawie bilansowania jest inny.

 

Ewentualne uwagi proszę przekazywać również w formie elektronicznej (edytowalnej) na adres: [email protected] oraz [email protected].

Ok. Z tym, że czepiał bym się wyłącznie generatora, bo jeśli bilansowanie przejdzie w takiej formie, to będzie ok. Wydaje mi się (choć tego nie analizowałem aż tak mocno), że bilansowanie godzinowe będzie korzystniejsze. Zakładając sytuację, że w ciągu godziny pobieram 4 kWh na jednej fazie, a w tym samym czasie falownik sobie spokojnie na 3 fazach produkuje te same 4 kWh, to w efekcie mamy pełną autokonsumpcję. Przy bilansowaniu chwilowym przy takim profilu zużycia tylko 1,33 kWh byśmy mieli zaliczone w autokonsumpcję, reszta byłaby już liczona wg opustów, czyli mniej korzystnie.

 

EDIT:

No i dlatego prezes URE podpisał IRiESD wszystkim dystrybutorom a w nim złamał Prawo Energetyczne.

Kiedy rozmawiałem z miłą panią z URE, ta mi powiedziała ze zdziwieniem w głosie:

"Przecież to było konsultowane i nikt tego nie zauważył" :)

No i miała rację. Wszyscy mieli to głęboko w poważaniu, pewnie na czele z tymi stowarzyszeniami fotowoltaicznymi i wyszło jak zawsze. A przecież wszystko jest podane na tacy, dostępne w internecie, nikt tego nie chowa. No to co się dziwisz?

To nie jest pisanie prawa obowiązującego wstecz. To jest podejmowanie decyzji na podstawie prawa które jeszcze nie istnieje żeby to prawo nie musiało obowiązywać wstecz.

O jezu. Ja chyba dziś za dużo cyferek miałem przed oczami, bo nie rozumiem o czym do mnie rozmawiasz ;) Ale nieważne. Ważne jest to, że można napisać własne zdanie/pogląd na temat projektu i jedynie do siebie możemy mieć pretensje, jeśli nie zabierzemy głosu. Ktoś napisał już w sprawie tego generatora? Anyone? Czy jak zawsze każdy ma w d....? :mad:

Edytowane przez mitch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]444254[/ATTACH]

 

Bardzo to źle zrobione? :p

 

Nie za bardzo widać jak masz podłączone w skrzynce przewody, więc dopytam. Gdzie masz podłączony przewód wychodzący od ograniczników przepięć AC ten od dołu. Wydaje mi się, że podłączyłeś go do N a powinien być do PE. Ponadto PE podłączyłeś, tak mi się wydaje, od góry tam gdzie właśnie powinien być N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo widać jak masz podłączone w skrzynce przewody, więc dopytam. Gdzie masz podłączony przewód wychodzący od ograniczników przepięć AC ten od dołu. Wydaje mi się, że podłączyłeś go do N a powinien być do PE. Ponadto PE podłączyłeś, tak mi się wydaje, od góry tam gdzie właśnie powinien być N.

Ten od dołu to jest N i biegnie do listwy N po lewej. Od góry obok fazowych wychodzi PE i jest podpięty do listwy PE po prawej, podobnie jak strona DC. Tak w ogóle to ogranicznik jest spięty szyną z nadmiarówką -- ma znaczenie w który się wpinam?

2020-05-18.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...