Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Bo pewnie o tym nie wiedzą :) a poważnie ponieważ kąt 35* jest katem optymalnym dla okresu całorocznego. Ja odniosłem się do okresu letniego nie zimowego. To są moje spostrzeżenia. Zauważ, że latem słońce wstaje prawie na północnym wschodzie i zachodzi na północnym zachodzie. Przy kącie 35* panele są słabiej oświetlone podczas godzin rannych i wieczornych ułożone płasko dłużej są oświetlane.

 

Potwierdzam ja tak mam o dziś PV odpaliły sie przed 6 a zakończą pracę po 19, mam południe kąt 14 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponieważ w miesiacach wiosenno-letnio-jesiennych tj od marca do września instalacja pv w warunkach polskich produkuje 80-85% całorocznej energii to korzytniejsze jest ułóżenie paneli pod mniejszym kontem niż 35 st.

Nieprawda- optymalny kąt to 36st, ale prawda jest też taka, że w przedziale 15-50st te różnice nie są duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda – optymalny kąt to 33 st 45 minut 14.5 sekundy :)

Skąd Ty masz taką pewność że wiesz wszystko lepiej?

 

Też tak myślę tylko panele lepiej zamontować od północnej strony nie będą się tak grzały jak na słońcu, i przez to że będą chłodniejsze będą generowały więcej prądu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog.corab.eu/optymalizacja-instalacji-pv-kat-nachylenia-kierunek/ - strona Coraba

przeczytaj koniec

,,Jakie znaczenie ma okres użytkowania instalacji?

 

Kluczowe. Teoretycznie podczas montażu instalacji wyspowej dąży się do wyrównania uzysków we wszystkich miesiącach roku. Owszem, ale ma to uzasadnienie tylko w przypadku wykorzystywania energii z PV przez cały rok. Kiedy instalacja zasila obiekt np. tylko w sezonie letnim, należy dążyć do zmaksymalizowania uzysków energii właśnie podczas lata. W tej sytuacji sprawdza się niski kąt nachylenia. Przy 15 stopniach największe uzyski odnotujemy od maja do sierpnia, czyli wtedy, kiedy najbardziej nam na tym zależy.''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

surgi22 czy ktokolwiek z nas ma instalację wyspową? i ustawia panele na 15* aby przechować prąd w akumulatorach do zimy. Czy może w instalacji wyspowej robi się aby prąd był zimą i latem i wybiera optymalny kąt dla lata 15* a dla zimy 60* (bo słońce jest bardzo nisko i jest go bardzo mało).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy idealnej wystawie południowej faktycznie optymalne wydaje się nachylenie ok 30 stopni

https://lmvgroup.pl/aktualnosci/nachylenie-paneli-fotowoltaicznych/

, przy wystawie wschodniej i zachodniej już niekoniecznie.

https://bbpv.pl/pv-poradnik/montaz/montaz-paneli-fotowoltaicznych/jaki-powinien-byc-optymalny-kat-nachylenia-dachu-pod-instalacje-pv/

Ps. w moim przypadku: I instalacja ekspozycja wschód i południe II instalacja południe i zachód - kąt dachu 22 stopnie wydaje się prawie optymalny ( może jakby na południu było 30 sopni nachylenia dachu było by 1-2procent lepiej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak nie możesz instalować musisz jeszcze raz dom postawić idealnie na południe i kąt dachu 33* inaczej będzie źle.

Ludzie kochani panele instalujemy na tym co mamy, jak czegoś nie mamy np. za mały kąt dachu od południa robi się tzw. trójkąty aby panele miały lepszy kąt. Jak ktoś ma dach wsch-zach nie kombinuje z kątami dachu tylko przelicza ilość paneli do mocy inwertera np. inwerter 7kW a na dachu 10kW w panelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda – optymalny kąt to 33 st 45 minut 14.5 sekundy :)

Skąd Ty masz taką pewność że wiesz wszystko lepiej?

 

Jeśli nie masz nic sensownego do napisania, to daj na wstrzymaj i nic nie pisz.

Odnośnie kąta i orientacji https://www.google.pl/search?q=uzysk+a+k%C4%85t+dachu&prmd=isnv&sxsrf=ALeKk03xJPlQJtmKbE74GlpYkqdBS37Elw:1591043980207&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwisk4zavOHpAhXIfZoKHRW_DBIQ_AUoAXoECAwQAQ&biw=360&bih=659&dpr=3

marcinbbb, oczywiście że montujemy na tym co mamy, sam tak zrobiłem i mam przewymiarowany wschód - zachód, ale Twoja mądrość mnie zainspirowała, gdybym wiedział o tym wcześniej co napisałeś, to zrobiłbym instalacje naziemną, skierowaną na północ i to uwaga w cieniu- żeby czasem słońce zbyt mocno jej nie nagrzewało, a może warto w chłodnej piwnicy i doświetlać żarówką? Jak myślisz osiągnie wtedy 110% wydajności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinbbb, oczywiście że montujemy na tym co mamy, sam tak zrobiłem i mam przewymiarowany wschód - zachód, ale Twoja mądrość mnie zainspirowała, gdybym wiedział o tym wcześniej co napisałeś, to zrobiłbym instalacje naziemną, skierowaną na północ i to uwaga w cieniu- żeby czasem słońce zbyt mocno jej nie nagrzewało, a może warto w chłodnej piwnicy i doświetlać żarówką? Jak myślisz osiągnie wtedy 110% wydajności?

 

Bardzo dziękuję za dobre słowa, myślę że Twój pomysł z instalacją w piwnicy i oświetlaniem jej żarówką posiada pewne znamiona perpetuum mobile a jeśli faktycznie osiągnie 110% opłacalności dostaniesz 1 bańkę dolców. Po za tym jeśli to opatentujesz gwarantuje że firmy będą czekały pod drzwiami i oferowały grube miliardy dolarów. Ja fizyki uczyłem się dawno temu może teraz uczą jej inaczej, z mojej wiedzy nie ma to prawa działać ale jak pisałem jestem starej daty prawie 40 dychy na karku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie, brak czegoś sensownego do napisanie, nie przeszkadza w pisaniu.

Cicho tam posty chłop klepie aby być mądrzejszym - bo on wiesz instalację ma od kwietnia tego roku i on wie lepiej niż my. On na wsch-zach i wie a my połÓdnie więc my wiemy o południu on o wsch-zach. Fizykę też każdy z nas zna inną on montuje panele w piwnicy my na dachu dajemy im wycisk aby sprawdzić czy wytrzymają. Np. mój panel dostał z cegły i o dziwo 55*C mu nie straszne a jedna zimna cegła go pokonała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ona nie była "zimna" z temperatury tylko z charakteru:rotfl:

 

Wzniosła się sama i stwierdziła dziś uderzę w panel, jutro trafii CityMagic? Kurcze myślałem że cegły to rzeczy nie myślą, zwierzęta mają podobno instynkt. Ale skoro cegły myślą i planują, to zwierzęta stworzyły logiczną cywilizację. A my żyjemy w symulacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy już stanowiska dotyczące bilansowania międzyfazowego. Co ciekawe, ze wszystkich operatorów stanowisko zgłosiło jedynie Innogy. Reszcie najwyraźniej wszystko pasuje. Podejrzane.

Co do Innogy: godzina to byłoby zbyt piękne i upierają się, że to niemożliwe ze względów prawnych (what?!) oraz technicznych (no tak, sumowanie czterech okresów 15-sto minutowych powoduje mindfuck systemów operatora, ech...). Ale zaproponowali 15 minut, zawsze to lepsze niż brak bilansowania jak teraz lub chwilowe.

 

Przy okazji zawnioskowali o zmianę wejścia w życie rozporządzenia z 14 dni do 6 m-cy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...