Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś wie jak samodzielnie zainstalować instalację fotowoltaiczną?

 

Jestem w trakcie instalacji. Powoli robię "doktorat". W prawdzie jest sporo przykładów w internecie co jak i dlaczego, ale jak przychodzi do szczegółów to ich brak. Trzeba będzie sobie samemu radzić. Myślę tu na przykład o sposobie układania kabli pod panelami. Co robić z "zapasami" kabla, które pozostają po połączeniu dwóch paneli. Czy zwijać je w pętelkę czy w inny sposób. Jak je przypinać pod panelami, aby wiatr nimi nie ruszał i uniknąć ewentualnego przetarcia kabla o konstrukcję. Przecież montaż powinien wytrzymać 20 lat bez napraw. Jak zrobi się byle jak to trzeba będzie za jakiś czas poprawiać, naprawiać.

Pozostałe aspekty montażu powoli mi się klarują w miarę postępu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie instalacji. Powoli robię "doktorat". W prawdzie jest sporo przykładów w internecie co jak i dlaczego, ale jak przychodzi do szczegółów to ich brak. Trzeba będzie sobie samemu radzić. Myślę tu na przykład o sposobie układania kabli pod panelami. Co robić z "zapasami" kabla, które pozostają po połączeniu dwóch paneli. Czy zwijać je w pętelkę czy w inny sposób. Jak je przypinać pod panelami, aby wiatr nimi nie ruszał i uniknąć ewentualnego przetarcia kabla o konstrukcję. Przecież montaż powinien wytrzymać 20 lat bez napraw. Jak zrobi się byle jak to trzeba będzie za jakiś czas poprawiać, naprawiać.

Pozostałe aspekty montażu powoli mi się klarują w miarę postępu prac.

 

u mnie nadmiar przewodów DC jest wyprostowany wzdłuż stelaża i przypięty dość gęsto trytytkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans aby wykorzystać ( wykorzystać z rozumem). Choć tu na forum w lecie byli tacy co się chwalili że zużyli wszystko bodajże ok 25kWh na dzień.

Tak jak pisałem (wykorzystać z rozumem) bo ów jegomość robił to zupełnie chaotycznie. ( grzał baniak z wodą czy tam coś ) bezsensownie . Tylko po to by wykorzystać produkcję . Oczywiście było to w lecie. Co z tego, jak w zimie trzeba kupić, bo zapas zjadł dla własnego EGO.

np. w lecie w magazyn pchasz 1000kWh odbierasz w grudniu 800kWh. -----To wszystkim jest znane. Zapytałem tego posiadacza PV czy jak przyjdzie zima to z sieci też tak będzie szalał ? Cisza do dziś. Podkreślał jednak z zadowoleniem że wykorzystuje całą produkcję dzienną. No super pomysł .

 

Był tak dumny z siebie że przez parę dni podawał produkcje i 100% zużycie., Do momentu aż zadałem mu właśnie to pytanie co w poście wyżej.

 

Kto to był ? Pamiętasz?

 

Niestety nie. Trzeba by czytać zeszły rok .

 

 

no 'pacz' pan jaki dzban,

zużywał wszystko co wyprodukował

i dostał fakturę po roku, w którym zużył 5 000kWh, mając instalacje 6kWp na kwotę

 

8449787e2785dcafm.png

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłączoną do piorunochronu na zacisku i schodzi pionowym zwodem do szpili uziom owej, było mierzone miernikiem wszystko jest ok

Na domu masz instalację odgromową?

tak

 

Jeśli masz odgromówkę to instalacja PV wraz z jej konstrukcją powinna być umieszczona w strefie chronionej, ekipotencjalizacja konstrukcji, połączenie z GSU budynku, ogr. przepięć DC typy T2. To jest najbardziej właściwy sposób na ochronę PV od przepięć powstałych na skutek wyładowań atmosferycznych.

 

Jeśli instalacja PV jest umieszczona jest poza strefą chronioną ogromówki to instalacja PV z konstrukcją powinna być spięta do zwodów na dachu w kilku miejscach, bez tworzenia dodatkowego zwodu odprowadzającego, zwody i przewody odprowadzające instalacji ogr. są od tego by odprowadzić prąd piorunowy, oczywiście wtedy ograniczniki przepięć DC T1+T2.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no 'pacz' pan jaki dzban,

zużywał wszystko co wyprodukował i dostał fakturę po roku, w którym zużył 5 000kWh, mając instalacje 6kWp na kwotę

 

8449787e2785dcafm.png

 

Dzban --Dobrze że sam się nazwałeś. ja bym jeszcze dodał : Dzban do potęgi (n)

Nie rozumiesz stwierdzenia zużycie z PV 100% o jakim była rozmowa z gawłem. fakt jest taki że ja nie wiedziałem kto się chwalił ,teraz już wiem.

Jest do śmiechu -bo zużycie 100% produkcji z PV a pokrycie 100% zapotrzebowania budynku to dwie różne sprawy.

Jak można mieć zużycie 100% z PV i jeszcze mieć w magazynie xxxxxx kWh do odbioru?

Przykład.1

PV o mocy 6kW jak twoja jest w stanie za 1dzień zrobić ok 45kWh- zużyć to oczywiście można .Kolejny dzień np. 30kWh też można

Zima czy PV zrobi 45 lub 30 kWh /dzień ?- w żadnym wypadku

Dzbanie bo tak się nazwałeś- racją jest to że masz pokrycie 100% zapotrzebowania rocznego budynku .

Nieprawdą jest to że zużywasz 100% produkcji z PV bo jeżeli byś zużywał dzień w dzień 100% to magazyn by był pusty.

Przykład 2

Dom twój potrzebuje 5000kWh ,PV 6kW produkuje ok 6000kWh/rok

zużycie własne z PV przyjmujemy na poziomie 35% co daje -2100kWh (własne) z PV. Zostaje : 6000 -2100 =3900kWh które podlega opustowi (80%)

tj. 3900 x 08 =3120kWh ( do odebrania przez rok)

Suma 2100+3120=5220kWh (darmowej energii /rok

Skoro dom potrzebuje 5000kWh a my mamy 5220kWh to w magazynie mamy jeszcze 220kWh-TAK?

I TYM SIĘ SZCZYCISZ----bardzo dobrze lecz nie jest to zużycie 100% z produkcji PV tylko 100% pokrycie zapotrzebowania na energię .

Nie jest możliwe pokrycie 100% zapotrzebowania budynku /doba bo w nocy PV nie produkuje. Jak byś dzienna produkcję ,,,(zjadł w dzień wszystko),,, to w nocy lub nawet po zachodzie słońca musiał byś kupić z ZE. Mając nadprodukcję i opusty doba wychodzi na =0 Nie było by to możliwe, jak i rachunek roczny nie byłby na (+) gdyby nie opusty. A aby był opust nie może być 100% zużycia z PV. Jest 100% ale zapotrzebowania .TAK Dzbanie?

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakieś niezrozumiałe wypociny ,nie bardzo chce mi się czytać tym bardziej dziwę się że chciało ci się tak intelektualnie wypróżniać.

 

Skoro gość nie rozumie co to jest zużycie 100% z produkcji PV ,a roczne pokrycie z PV. To tak trzeba .Tłumaczyć ,tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć. I tak pewnie nie załapie. A co nie rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...