Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Dobre. U mnie przed założeniem PV rocznie 3300kWh obecnie 17000kWh. Lecz w sierpniu będzie PV 10kW na jesień będzie PC

 

Ja czekam aż mój OEP 10kW przerdzewieje i wtedy kupię pompę. 6 lat temu wymieniałem kopciucha i szkoda od tak go wywalić skoro działa. Nie jest to bezobsługowe źródło ciepła ale skoro działa żal wymieniać, Niech pochodzi jeszcze 2-3 lata w tym czasie dobiję do 10kW w panelach i dla ciepłej pompy będzie jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja czekam aż mój OEP 10kW przerdzewieje i wtedy kupię pompę. 6 lat temu wymieniałem kopciucha i szkoda od tak go wywalić skoro działa. Nie jest to bezobsługowe źródło ciepła ale skoro działa żal wymieniać, Niech pochodzi jeszcze 2-3 lata w tym czasie dobiję do 10kW w panelach i dla ciepłej pompy będzie jak znalazł.

 

U mnie piec też jest sprawny lecz od pierwszego roku jak założyłem PV to pospawałem elektryka + sterowanie na salusie i smiga bezobsługowo lecz licznik też szaleje, więc decyzja o rozbudowie PV do 10kW +PC. Założenie jest takie --- bytowy +CO+CWU= śladowe opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bufor kombinowany ma tylko w górnej części króciec do grzałki na cele cwu, więc musiał bym coś kombinować z przyłączami aby grzałkę wraz z pompką podłączyć i grzałką opędzić podłogówkę. W sensie kotłem rozgrzać a później grzałka da sobie radę - ale dojrzewam do tej decyzjo może coś się z tego urodzi. Tylko weź spuszczaj całą wodę z bufora 400l który jest w piwnicy a kanaliza jakieś 1,5m wyżej - fizyka temu przeczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bufor kombinowany ma tylko w górnej części króciec do grzałki na cele cwu, więc musiał bym coś kombinować z przyłączami aby grzałkę wraz z pompką podłączyć i grzałką opędzić podłogówkę. W sensie kotłem rozgrzać a później grzałka da sobie radę - ale dojrzewam do tej decyzjo może coś się z tego urodzi. Tylko weź spuszczaj całą wodę z bufora 400l który jest w piwnicy a kanaliza jakieś 1,5m wyżej - fizyka temu przeczy.

 

Bańka plastikowa np 30L ---( rozciąć tak aby weszła mała pompa)

Z bufora do bańki, z bańki pompą na zewnątrz, lub podstawić wanienkę+pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady bufor stoi w wannie wspawanej z kwasówki i zadołowany na około 50 cm w podłodze (piachu) bo piwnica miała 1m wysokości a bufor pond 150 cm.) więc musiał bym wylewać wodę z wspawanej wanny, a żeby to zrobić musiał bym zdejmować firmowo ocieplony baniak wełną mineralną. Tu tylko hydrofor dał by radę wywalić wodę z bufora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam aż mój OEP 10kW przerdzewieje i wtedy kupię pompę. 6 lat temu wymieniałem kopciucha i szkoda od tak go wywalić skoro działa. Nie jest to bezobsługowe źródło ciepła ale skoro działa żal wymieniać, Niech pochodzi jeszcze 2-3 lata w tym czasie dobiję do 10kW w panelach i dla ciepłej pompy będzie jak znalazł.

 

Ja sprzedałem swojego poszedł za 2800 a kasę na drugą klimę przeznaczę. Teraz niema gdzie zrzucać nadrzewek prądu z offgrida . Bojler jedno gryzakowy a latem CWU od diabła z kolektora. Na zimę dorabiam grzałki do rekuperatora w okresie grzewczym średnio ma 300kWh nadwyżek to pójdzie w wentylacje.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam w planach wrzucić nagrzewnicę kanałową do rekuperacji ale chce kupić taką 1,5kW ale finalnie nie wiem jakiej mocy będzie musiała być. Dodatkowo wykopię sporą dziurę nawrzucam tam otoczaków i stamtąd będę brał powietrze do czerpni.

 

Ja sam zrobiłem z rur spiro kabla grzejnego i taśmy alu . Narazie wygrzewają sie aby się od smrodzić zanim pójdą za rekuperator. Układ nie taki jak chciałem ale tylko ten był z materiąłów odpadowych które zalegały i nie trzeba było nic dokupywać. Grzałka wyszła 5x70-80W zależy od napięcia na aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś mi tu nie "pykło" na wszystkich nagrzewnicach kanałowych jest informacja że max temperatura na wyjściu to 50*C. a taka 1500W / 33 = 45*C.

Wiele wskazuje na to że dowolna "sklepowa" nagrzewnica kanałowa będzie za wielka do zastosowań w rekuperacji.

 

Dawno temu jak przeglądałem nagrzewnice to mają też podany minimalny przepływ powietrza i jest większy niż 100m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm miałem nadzieję że kupię nagrzewnicę i będzie OK ale widzę że to będzie problem. Czy nie lepiej ułożyć w rurze spiro bub w skrzynce rozdzielczej kabel oporowy na jakiejś konstrukcji "rusztowaniu" aby oddawał ciepło. Albo może podkleić 1 arkusz niektórzy na to mówią promienniki podczerwieni (standardowa folia grzewcza) 220W pod/w skrzynkę rozdzielczą. Tylko na razie głośno myślę ale 1,5kW mnie przeraża nie ze względu na ilość prądu bo to się bierze z przyrody ale na temperatury będzie wylatywało 35*C i będzie super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowane w warunkach bojowych czeka na zimę. Przy wygrzewaniu dochodzi do 90* pomiar obarczony raczej dużym błędem bo termometr luźno położony na rurze. Kabel ładnie wchodzi w rowki rury na to tasmą alu. Na rurze dwie grzałki ok75WJa miałem trochę pierdzielenia bo miałam kabel 8omowy i i na jedną 75W wchodzą 3 grzałki spięte równolegle. Nawet zasilanie do nich prowadzone z tego co monterzy PV zostawili pełny recykling a peszle ze starych Pex z demontażu

IMG_20200621_065248.jpgIMG_20200621_065412.jpg

 

Powinno dać to ok 5% zapotrzebowania na ciepło no ale jest zabawa z dłubania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego "ścigacie się" z temperaturą i dużą mocą nagrzewnicy w stosunku do przepływu powietrza....?

Wystarczy byle spiralka o mocy 200w w kanale nawiewowym która pracuje na stałe przez cały sezon grzewczy...

W ciągu sezonu dostarczy nam ok 1000kWh ciepła i o tyle mniej będzie trzeba "dymać" podstawowym systemem grzewczym...

Moc tego grzejnika można dobrać do ilości energii jaką chcemy zużyć w ciągu sezonu grzewczego...

Te 200w mocy grzałki to raptem o 6* wyższa temperatura na nawiewie przy 100m3/h więc można nawet do 500w mocy zainstalować i nic się nie będzie przegrzewało a dostarczymy ok 12kWh w ciągu doby i odpowiednio ok 2400kWh w sezonie grzewczym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim a raczej naszym zamiarem jest używanie tego w okresach przejściowych. Mieszkam około 90km od Wrocka tu okres przejściowy mamy od października do końca grudnia a później w zależności od roku marzec-kwiecień- maj. I w tym czasie wystarczyło by odpalić grzałkę w wentylacji aby podnieść trochę "atmosferę" w domu.

Klima ogarnia jedno góra 2 ponmieszczenia a co z pozostałą częścią domu. reku załatwi sprawę salonu, sypialny, i pokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...