Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Bo to jest napięcie na wyjściu inwertera.

 

Dzięki za podpowiedź, kurcze nie skojarzyłem.

 

A co do psioczenia na uzysk z tych 2 paneli to pewnie coś jest nie tak i trzeba sprawdzić poszczególne komponenty czy nie fiksują albo czy są właściwie dobrane. Pewnie jest gwarancja, więc trzeba ją egzekwować a nie biadolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapewne ekspertyza strażacka dojdzie co było przyczyną, piękny był domek, i otoczenie, szczere współczucie dla właścicieli.

 

Nieciekawie... ale co do tematu instalacji fotowoltaicznych i bezpieczeństwa przeciwpożarowego - bardzo gorący temat ostatnio. Chociaż instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne, to strażacy ciągle uczą się fotowoltaiki i uczą się z nią postępować. My jako Viessmann jesteśmy członkiem SBF POLSKA PV - mamy w ramach stowarzyszenia poradnik - taki dekalog 10 zasad bezpiecznej instalacji PV - myślę, że każdy instalator powinien do przeczytać - do pobrania na darmo na stronie stowarzyszenia. Zachęcam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SNCF

 

szaleństwo ! - ludzie zakładają panele w ilości X sztuk nie patrząc na możliwe zagrożenia z tego wynikające.

Stąd w Ustawie Prawo Budowlane wprowadzono :

że dla instalowania " urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a, "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd w Ustawie Prawo Budowlane wprowadzono :

że dla instalowania " urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a, "

Bla, bla, bla. Masz może wiedzę praktyczną, jak to się przekłada na realia? :cool: Wystarczy poczytać wypowiedzi samych instalatorów, żeby się dowiedzieć, że na teraz to nie ma żadnego wpływu na typową instalację do 10kW na naszych dachach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ekspertyza strażacka dojdzie co było przyczyną, piękny był domek, i otoczenie, szczere współczucie dla właścicieli.

 

A nawet gdyby... to na tyle dziesiątek tysięcy instalacji PV, statystycznie rzecz biorąc, jakaś podłączona bez zachowania norm wszelakich, wcześniej czy później, musi się skopcić.

Pytanie tylko (o ile info jest prawdziwe), dlaczego dopiero po tygodniu, a nie od razu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet gdyby... to na tyle dziesiątek tysięcy instalacji PV, statystycznie rzecz biorąc, jakaś podłączona bez zachowania norm wszelakich, wcześniej czy później, musi się skopcić.

Pytanie tylko (o ile info jest prawdziwe), dlaczego dopiero po tygodniu, a nie od razu?

 

A gdzie napisałem, że przez instalację FV?

Widać że dom parterowy, a strop drewniany przyczyn może być wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy PV po stronie DC ciężko jest zastosować proste zabezpieczenia, które odłączą panele w przypadku jakiejś awarii. Bezpieczniki nic nie dają, bo prąd zwarcia jest niedużo większy od prądu znamionowego. Zarówno zły styk jak i uszkodzenie izolacji może doprowadzić do powstania łuku elektrycznego, co może doprowadzić do pożaru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie: czy ktoś z Kolegów ma panele fotowoltaiczne i taryfę C11?

 

Mam właśnie przed sobą fakturę VAT (zbiorczą) na 2 lokale użytkowe, rozliczenie co miesiąc.

 

W jednym lokalu było zużycie EE 52 kWh, a w drugim 30 kWh.

Za pierwszy lokal do zapłaty netto 80,79 zł, 99,37 zł brutto - 1,5565 zł/kWh netto

Za drugi lokal 66,62 zł netto, 81,94 zł brutto. - 2,2207/kWh netto

 

To trochę więcej niż w grupie taryfowej G11 oraz G12 + pochodne.

 

Ciekawie jak są rozliczane osoby będące prosumentami w C11 (i pochodnych).

 

Po nowelizacji Ustawy OZE osoby prowadzące DG chyba mogą być prosumentami. Jeśli istotnie tak jest oznacza to, że instalacja PV może się zwrócić znacznie szybciej niż u posiadaczy taryfy z serii G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bla, bla, bla. Masz może wiedzę praktyczną, jak to się przekłada na realia? :cool: Wystarczy poczytać wypowiedzi samych instalatorów, żeby się dowiedzieć, że na teraz to nie ma żadnego wpływu na typową instalację do 10kW na naszych dachach.

 

... tfuu tfuu ...

Jeśli przydarzyłoby się komu coś takiego jak w Środzie Wielkopolskiej, to może mieć WPŁYW jak Ubezpieczyciel dopatrzy się, że nie ma odpowiednich kwitów i instalacja zrobiona nie zgodnie z przepisami, po czym odmówi wypłaty odszkodowania.

 

Dlatego jak tylko mogę staram się przestrzegać ludzi przed firmami, które jeszcze wczoraj zajmowały się szydełkowaniem, a dzisiaj z racji boomu na PV montują fotowoltaikę.

 

W lutym robiłem u siebie PV mając kilkanaście ofert, i tyle samo odbyłem rozmów z potencjalnymi wykonawcami, a że jestem elektrykiem to się lekko przestraszyłem, bo sporo z nich nie odróżnia prądu od napięcia.

Na uwagę zasługuje również to, że wyższa cena za kWp wcale nie daje gwarancji prawidłowego wykonania roboty, a na podstawie mojego przypadku odniosłem nawet wrażenie, że tendencja jest odwrotna.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tfuu tfuu ...

Jeśli przydarzyłoby się komu coś takiego jak w Środzie Wielkopolskiej, to może mieć WPŁYW jak Ubezpieczyciel dopatrzy się, że nie ma odpowiednich kwitów i instalacja zrobiona nie zgodnie z przepisami, po czym odmówi wypłaty odszkodowania.

No jeśli wytłumaczysz mi, na jakiej podstawie ubezpieczyciel może się domagać tego, o czym ten kolega napisał, to będę wdzięczny. Nikt nie mówił o instalacji wykonanej niezgodnie z przepisami i bez "odpowiednich kwitów". Ja tylko chcę się dowiedzieć, czy aby na pewno Łukasz Ładziński wie o czym pisze, bo odnoszę wrażenie, że coś mu dzwoni, ale pomylił kościoły.

 

Dlatego jak tylko mogę staram się przestrzegać ludzi przed firmami, które jeszcze wczoraj zajmowały się szydełkowaniem, a dzisiaj z racji boomu na PV montują fotowoltaikę.

Popieram.

 

W lutym robiłem u siebie PV mając kilkanaście ofert, i tyle samo odbyłem rozmów z potencjalnymi wykonawcami, a że jestem elektrykiem to się lekko przestraszyłem, bo sporo z nich nie odróżnia prądu od napięcia.

Tak to bywa, że handlowiec nie bardzo wie co sprzedaje. Nie tylko w tej branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli wytłumaczysz mi, na jakiej podstawie ubezpieczyciel może się domagać tego, o czym ten kolega napisał, to będę wdzięczny. Nikt nie mówił o instalacji wykonanej niezgodnie z przepisami i bez "odpowiednich kwitów". Ja tylko chcę się dowiedzieć, czy aby na pewno Łukasz Ładziński wie o czym pisze, bo odnoszę wrażenie, że coś mu dzwoni, ale pomylił kościoły.

 

Na początku 2019 r. w Prawie Budowlanym pojawił się zapis, co do którego mamy obecnie różne interpretacje.

 

6587163300_1579503542.jpg

 

Jedni twierdzą, że należy go traktować samoistnie, inni z kolei twierdzą, iż należy go bezpośrednio łączyć z 6b Ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

tj. z obiektami budowlanymi istotnymi ze względu na konieczność zapewnienia ochrony życia, zdrowia, mienia.

 

5064164700_1579503692.jpg

 

Kto z nas maluczkich, ma środki by dochodzić swojej interpretacji przed sądem w sporze z Ubezpieczycielem którego będzie reprezentował sztab prawników? A potem jeszcze liczyć na przychylność sądu, który w bliźniaczych sprawach potrafi wydawać sprzeczne orzeczenia?

 

Od połowy września tego roku wchodzi znowelizowane Prawdo Budowlane, które rozwiewa wątpliwości w tej kwestii.

 

Przechwytywanie.JPG

 

Każda instalacja PV większa niż 6,5kWp będzie wymagała uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Każda instalacja PV większa niż 6,5kWp będzie wymagała uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

 

Tak, bezpieczeństwo przeciwpożarowe to bardzo istotna kwestia i bardzo gorący ostatnio temat - instalacje fotowoltaiczne sa bezpieczne, ale mimo wszystko, jak każdy element budynku należy o ich jakość dbać. My należymy do SBF POLSKA PV, mamy jako stowarzyszenie na koncie bezpłatny poradnik - dekalog dobrych praktyk na temat tego jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznych.

Polecam stronę http://www.polskapv.pl - tam jest do pobrania poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu ktoś nie pomyślał pisząc prawo.

"Każda" znaczy również ta na gruncie np. 50m od najbliższych zabudowań?

 

Niestety nie po raz pierwszy, tak niefortunne zapisy pojawiają się w naszym ustawodawstwie.

Jeszcze większym absurdem jest próg na poziomie 6,5kW.

 

A najgorsze jest to, że tego typu absurdy są furtką, z której cwani w określonych okolicznościach będą korzystać. Dlatego warto mieć "kwity" by tej furtki zwyczajnie się pozbyć.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...