Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Okazuje się, że można bezpiecznie gasić strumieniem zwartym powyżej 5m. Czyli strażak z sikawką musi stać w odległości większej niż 5m. Natomiast przy strumieniu rozproszonym odległość ta wynosi więcej niż 1m. Jak wynika z powyższego nie ma przeciwwskazań do gaszenia pożarów budynków z instalacją PV.

Niestety brakuje w PSP jednoznacznych wytycznych w tym zakresie.

 

Stąd wydaje mi się bzdurą jakieś uzgodnienia, zgłaszania i tym podobne zabiegi.

 

Oczywiście, że ten zapis w PB jest kretyński - środowisko branżowe informowało o tym ustawodawcę wielokrotnie, ale jak wiadomo ten może robić po swojemu wbrew logice (próg 6,5kW jest niczym nie uzasadniony, rzeczoznawcy są nieprzygotowani do opiniowania rozwiązań w tym zakresie).

 

Niestety funkcjonujemy w Polskim systemie prawnym, i nie dopełniając tych bzdurnych uzgodnień możemy zrobić sobie pod górkę.

 

Warto zapoznać się z poniższą publikacją. Fronius nie omieszkał w niej uderzyć w super bezpieczny system SolorEdge.

 

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Whitepaper/SE_WP_Fire_Safety_of_PV_systems_PL.pdf

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że tak. To było od początku bzdurą, bo czym niby różni się porażenie DC (lub AC w przypadku mikrofalowników) w instalacji powyżej 6,5kWp od takiej poniżej 6,5kWp? To ma służyć wyłącznie zwiększeniu biurokracji i wyciągnięciu dodatkowej kasy, bo na pewno nie bezpieczeństwu. Wg mnie to powinno wyglądać tak, że albo wymagamy tego od wszystkich, albo wcale. A strażak i tak musi być ostrożny, bo jak ktoś ma offgrid, który nie musi być zgłoszony choćby miał nie 6,5 a 65 kWp, to co? ;)

 

Druga sprawa to instalacja podzielona na stringi i np 10kWp to zazwyczaj 2 stringi po 5kWp, czyli jakby dwie instalacje po 5kWp. Pytanie czy 2x5 jest większe od 6,5? Matematycznie oczywiście tak ale z logicznego punktu widzenia powinno być traktowane jako mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to instalacja podzielona na stringi i np 10kWp to zazwyczaj 2 stringi po 5kWp, czyli jakby dwie instalacje po 5kWp. Pytanie czy 2x5 jest większe od 6,5? Matematycznie oczywiście tak ale z logicznego punktu widzenia powinno być traktowane jako mniejsze.

 

na pewno jest traktowane jako jedno czyli tak jak we wniosku o podłączenie do sieci. Nawet gdybyś wizycznie rozbudował instalację o oddzielny falownik to i tak będzie korekta, jeden postument jedna umowa łączna moc instalacji w umowie.

 

A tak swoją drogą to kolejne rzucanie kłód pod nogi i wyszarpywanie pieniędzy, zamiast popierać rozwój PV:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zapoznać się z poniższą publikacją. Fronius nie omieszkał w niej uderzyć w super bezpieczny system SolorEdge.

 

https://www.fronius.com/~/downloads/Solar%20Energy/Whitepaper/SE_WP_Fire_Safety_of_PV_systems_PL.pdf

A co miał zrobić? Wprost przyznać, że nawet z dodatkowymi (płatnymi!) zabezpieczeniami ich system jest gorszy od SE? Każdy walczy jak może, SE też lubi konkurencji wytykać różne sprawy. A trzeba pamiętać, że dla inwestorów prywatnych do dzisiaj montuje się instalacje bez tych zabezpieczeń, niezależnie od mocy instalacji, a to oznacza, że typowy system oparty o Froniusa jest potencjalnie bardziej niebezpieczny od SolarEdge. Takie uderzenie jest zwykłą hipokryzją. Zapomnieli napisać, że w Polsce w przypadku pożaru (tfu, tfu) typowej instalacji opartej o SE, po jakimkolwiek naruszeniu obwodu DC instalacja obniża napięcie i zaprzestaje produkcji (czyli również po stronie AC jest bezpiecznie), podczas gdy Fronius radośnie produkuje energię aż do momentu naruszenia sieci AC, a po odłączeniu AC, na dachu nadal mamy wszędzie kilkaset V DC. A nawet jak się wtyczka upali w SE, o co tak bardzo się martwią, to do pożaru nie dojdzie, bo instalacja DC zaprzestanie produkcji. Przy czym można sobie włączyć aktywne wykrywanie łuku i wtedy jeszcze zanim MC4 porządnie się upali, falownik wyłączy instalację. Pewnie przypadkiem "zapomnieli" o tym wspomnieć.

 

Jednak trudno Froniusowi się dziwić, przecież nie chcą sobie strzelać w kolano i przyznać, że SE out-of-the-box jest od dawna gotowy na ochronę przeciwpożarową w każdej instalacji, nie tylko powyżej 6,5 kWp, a oni w praktycznie żadnej prywatnej do tej pory, a w przyszłości tylko powyżej 6,5 kWp. No bo jakby to wyglądało? Na pewno nie obiektywnie :D A moim zdaniem żałośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym można sobie włączyć aktywne wykrywanie łuku i wtedy jeszcze zanim MC4 porządnie się upali, falownik wyłączy instalację. Pewnie przypadkiem "zapomnieli" o tym wspomnieć.

Czy z poziomu użytkownika da się załączyć funckę AFCI / AFDD w Falownikach SolarEdge ?

Czy w systemie SE w momencie uszkodzenia jednego panela/optymalizowtora (nie ważna przyczyna, pożar, uderzenie cegłówką itp.) całość instalacji jest odłączana (ograniczenie napięcia i rozłączenie obwodu prądowego) ?

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z poziomu użytkownika da się załączyć funckę AFCI / AFDD w Falownikach SolarEdge ?

AFCI stricte z poziomu użytkownika - nie. Dla nowych falowników (bez wyświetlacza) użytkownik może włączyć, ale w tym celu musi założyć konto instalatora.

Czy w systemie SE w momencie uszkodzenia jednego panela/optymalizowtora (nie ważna przyczyna, pożar, uderzenie cegłówką itp.) całość instalacji jest odłączana (ograniczenie napięcia i rozłączenie obwodu prądowego) ?

To zależy od sytuacji. W przypadku uszkodzenia panelu, nie ma on wpływu na działanie pozostałych paneli, w przypadku wykrycia łuku, cała instalacja jest wyłączana. W przypadku przekroczenia granicznej temperatury optymalizera, jest odłączany dany panel/optymalizer.

 

Podobno jest na rynku rozwiązanie, które byłoby w stanie wykryć pożar, ale czy to faktycznie dziala - nie wiem. I nie jest to Fronius oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko:

Celuję w przyszłosci w lekko poniżej 10kwp (to zależy oczywiscie od przepisów na dany moment).

Chciałbym schować kable DC pod elewacją.

Max wyjdzie mi 4 stringi po 8-9 paneli.

Jakiej grubosci arot muszę dać pod styro, by przeciągnąć te kable komfortowo na odległosc ok 10m do inwertera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 stringi po 8 paneli? Czemu? Pod co podłączysz?

 

Układ mam mieć taki. Nie będę udawał że się znam.

Tak mi się wydało najlepiej, aczkolwiek tylko ze względów wizualnych narazie:)

Dach mam 16,15m * 4,65m.

Mogę podłączyć jakkolwiek z tym, że ułożenie musi być poziome.

Jak więc sugerujesz i jaki arot wtedy dać na przyszłosć ?

rozmieszcznie paneli na dachu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ mam mieć taki. Nie będę udawał że się znam.

Tak mi się wydało najlepiej, aczkolwiek tylko ze względów wizualnych narazie:)

Dach mam 16,15m * 4,65m.

Mogę podłączyć jakkolwiek z tym, że ułożenie musi być poziome.

Jak więc sugerujesz i jaki arot wtedy dać na przyszłosć ?

 

Przecież możesz zrobić dwa stringi po 18 paneli i będzie OK.

18 x 30 V = 540 V czyli takiego napięcia można się spodziewać podczas pracy.

18 x 40 V = 720 V czyli takiego napięcia maksymalnego można się spodziewać przy otwartym obwodzie.

Zabezpieczenia DC na 1000 V.

Przy takim ułożeniu paneli nie trzeba prowadzić dodatkowo przewodu + lub -, celem eliminacji pętli indukcyjnej, nieważne, gdzie będzie rurka arota sprowadzająca przewody do inwertera. Minimalizuje to długości przewodów DC a tym samym spadki napięć na przewodach DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............j, nieważne, gdzie będzie rurka arota sprowadzająca przewody do inwertera. Minimalizuje to długości przewodów DC a tym samym spadki napięć na przewodach DC.

 

Dzięki za pomoc.

To gdzie ma być arot to już wiem. Nie wiem natomiast jaką ma mieć srednicę, bym później te kable mógł przez niego przeciągnąć?

20 mm wystarczy w Twojej konfiguacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

To gdzie ma być arot to już wiem. Nie wiem natomiast jaką ma mieć srednicę, bym później te kable mógł przez niego przeciągnąć?

20 mm wystarczy w Twojej konfiguacji?

 

Powiem tak rurka 20 mm to trochę za mało. Ja przepchałem przez peszel 20mm 5 przewodów 4 solarne i jeden uziemiający wyrównawczy i było ciężko a peszel był z pilotem. Zastosuj większą średnicę, zwłaszcza, że przewody solarne mogą być różnej grubości. Porządne są grubsze i droższe. Przekonałem się o tym kupując przewody solarne w różnych hurtowniach. Myślę, że jak wewnętrzna średnica będzie z 25 mm to powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś, skoro MPPT 1 i 2 są niezależne od siebie to mogą mieć różną moc.

 

Patrząc na moc można by tak powiedzieć. Przy takiej samej ilości paneli napięcia stringów są prawie takie same, tylko różnią się prądem. Oświetlone bezpośrednio np wschodnie dają prawie maksymalny prąd a zachodnie w tym samym czasie jedną dziesiątą, ale napięcia są prawie jednakowe.

Stąd moje pytanie czy tak znaczna różnica ilości paneli (50%) nie wpływa w niekorzystny sposób na pracę inwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz układ wschód-zachód to oczywiście zdarzy się że string wschodni składający się z 18 modułów gdy będzie obciążony to jego napięcie zbliżone będzie do zachodniego nieobciążonego w którym jest tylko 12, natomiast jeżeli chodzi o wielkość mocy przyłączonej do poszczególnych wejść to sprawdź w danych falownika jaką moc i jak rozłożoną przewiduje producent, ale we współczesnych falownikach zwłaszcza 3-fazowych nie spotkałem żadnych takich ograniczeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obecnie sprawność paneli/modułów oscyluje w granicach 20%, jak nazywać pozostałe 80%?

 

Z takim podejściem nie ma co jeździć samochodem tam jeż 80% idzie w ciepło i opory toczenia, wydając pieniądze kilkakrotnie płacisz podatki to też strata. Na emeryturze też płacisz podatki i wychodzą same straty. Ba nawet oddychając są staty wdychamy około 20% tlenu wydmuchujemy około 18% tlenu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...