Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Moje wnioski po zamiksowaniu w rozdzielni:

- od godz. 13-tej do 15-tej, czyli w porze obiadowej z sieci pobrałem 0,07kWh (w tym czasie chodziły komputery coś tam w kuchni, pompka CO, TV oraz miało nie być zapalane, ale było światło w korytarzach i w łazience.

Niestety nie włączyłem nic co byłoby prądożerne.

- samokonsumpcja w tym samym czasie to ok 0,2kWh (dlatego około gdyż mój licznik liczy z dokładnością do 0,1 a licznik ENEA z dokładnością do 0,01).

- Dziś mamy dość pochmurny dzień - zero Słońca i do sieci w tym samym czasie dodatkowo oddane było 1,4kWh.

Jutro spiszę liczniki z rana i wieczorem i wówczas będzie lepszy obraz dla całego dnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie czyli jakie macie wnioski, opłacają się panele fotowoltaiczne?

Wszystko zależy od tego ile ostatecznie zapłacisz za 1kW instalacji.

Jak zejdziesz poniżej 5 tysięcy za 1kW to już się opłaci.

Jak zejdziesz w kosztach całej instalacji tak jak ja, poniżej 4 tys za 1kW to się bardzo opłaci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego ile ostatecznie zapłacisz za 1kW instalacji.

Jak zejdziesz poniżej 5 tysięcy za 1kW to już się opłaci.

Jak zejdziesz w kosztach całej instalacji tak jak ja, poniżej 4 tys za 1kW to się bardzo opłaci!

 

A jak pomyślisz samodzielnie , nie dasz się naciągnąć instalatorowi na przewymiarowaną i jeszcze pójdziesz jak ja w amorficzne to zejdziesz nawet poniżej 3tys/kWp ;)

 

Grunt to nie dać się omamić "bierz największą bo 40% dotacji" tylko usiąść, policzyć i wyciągnąc wnioski samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak pomyślisz samodzielnie , nie dasz się naciągnąć instalatorowi na przewymiarowaną i jeszcze pójdziesz jak ja w amorficzne to zejdziesz nawet poniżej 3tys/kWp ;)

 

Grunt to nie dać się omamić "bierz największą bo 40% dotacji" tylko usiąść, policzyć i wyciągnąc wnioski samemu.

 

Ja nie mogłem amorficznych bo miejsca za mało :(

Polikrystalicznych miało być więcej. Przy wstępnych pomiarach się zmieściły, ale w praktyce już tak wesoło nie było.

Zobaczymy ile wyjdzie prądu do grzania domu i najwyżej oblecę jeszcze dach na wiacie. Bo 1 falownik ma tylko pół mocy wykorzystane :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogłem amorficznych bo miejsca za mało :(

Polikrystalicznych miało być więcej. Przy wstępnych pomiarach się zmieściły, ale w praktyce już tak wesoło nie było.

Zobaczymy ile wyjdzie prądu do grzania domu i najwyżej oblecę jeszcze dach na wiacie. Bo 1 falownik ma tylko pół mocy wykorzystane :(

 

A możesz napisać coś więcej o instalacji? ile paneli ? Jaki / ile falowników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać coś więcej o instalacji? ile paneli ? Jaki / ile falowników?

Już wszystko było wcześnie pisane łącznie ze zdjęciami, ale że watek rozwlekły to przypomnę:

- panele 39x Viessman 250 (miało być więcej ale raz, że cienie komina, 2- to okna dachowe, 3- solary do wody i 4 śniegołapy dla ochrony rynien :(

- 2 x falownik Schuco SGI 5500 plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko było wcześnie pisane łącznie ze zdjęciami, ale że watek rozwlekły to przypomnę:

- panele 39x Viessman 250 (miało być więcej ale raz, że cienie komina, 2- to okna dachowe, 3- solary do wody i 4 śniegołapy dla ochrony rynien :(

- 2 x falownik Schuco SGI 5500 plus

 

To po co tak duże inwertery? Jak masz je połączone? 13x 2 stringi? i drugi 13x1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co tak duże inwertery? (...)

 

Różnica w zakupie tych 2, a 1 tego i 1 mniejszego była bardzo mała. W sumie i tak było dużo taniej niż jeden SMA.

Paneli docelowo chciałem więcej i w innym układzie. Mógł być mix pionowo i poziomo montowane- tylko że szpetnie by wyglądało. Potem chciałem nad wejściem jeszcze ze 3 sztuki, ale ostatecznie okazało się, że zimowe Słońce jest nisko i budynek sauny powoduje cień, który dojrzałem na zdjęciach.

Podobnie komin rzuca dość duży cień i tym samym miejsce na 7 paneli odpadło.

Tym sposobem z 50 sztuk zamontowano tylko 39 :(

Wolną moc w falownikach niebawem wykorzystam

Jeśli chodzi o podział to do jednego mam 14 podłączonych a do drugiego 12+13..

Prawdopodobnie 2-3 panele z tego drugiego przełączę do tego pierwszego bo falownik nie ogarnie tematu nadmiaru światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o podział to do jednego mam 14 podłączonych a do drugiego 12+13..

Prawdopodobnie 2-3 panele z tego drugiego przełączę do tego pierwszego bo falownik nie ogarnie tematu nadmiaru światła.

masz szeregi o dwóch róznych długościach wpiete w jeden falownik??? On ma tylko jeden sterownik MPPT !

Poza tym, przy większych temperaturach, ten mniejszy szereg będzie Ci generował napięcie poniżej minimalnego zalecanego dla tego inwertera.

Jeszcze mi powiedz, że Ci to jakiś instalator podłączył...

 

Co do nadmiaru, spokojnie ogarnie. Ja bym mu podłączył 2x13 lub 2x14 nawet.

Edytowane przez Przewas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz szeregi o dwóch róznych długościach wpiete w jeden falownik??? On ma tylko jeden sterownik MPPT !

Poza tym, przy większych temperaturach, ten mniejszy szereg będzie Ci generował napięcie poniżej minimalnego zalecanego dla tego inwertera.

Jeszcze mi powiedz, że Ci to jakiś instalator podłączył...

 

Co do nadmiaru, spokojnie ogarnie. Ja bym mu podłączył 2x13 lub 2x14 nawet.

 

Nie powiem ci dokładnie jak to jest podłączone. Być może, że jest 13 i 13+13.

Nie chcę zmyślać bo wyjdą bzdury. Wiem tylko, że coś tam było, że cała jedna strona dachu nie mogła być podłączona do falownika i 1 panel doszedł z drugiej połowy albo przeszedł na drugą połowę. Montaż trwał 6h i jak wróciłem to już było zrobione.

Jak to mogę ewentualnie sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej? miernikiem / woltomierzem.

Odłaczasz inwerter od zasilania AC (bezpiecznikiem)

Odłączasz część DC (rozłącznik na inwerterze lub oddzielny)

Do inwertera wchodzą (wg tego co mówisz) dwie pary kabli. Dwa "plusy" i dwa "minusy"

Miernik ustaw na pomiar napiecia, zakres 1000V DC.

Wypnij jednego plusa i zmierz miernikiem napięcie między nim, a minusem.

Wypnij drugiego plusa i zmierz podobnie, porównaj wynik, powinny być podobne. Jak różnią się o ok 35-40 V tzn że jeden masz dłuższy a to jest w zasadzie błąd z kategorii najgorszych.

Uważaj, bo kiedy jest jasno, na kablach będzie napięcie i to dosyć wysokie.

 

Piszesz, jedna strona dachu? masz orientację wschód - zachód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, jedna strona dachu? masz orientację wschód - zachód?

 

Wszystko w jednym kierunku.

Pomiary postaram się zrobić jutro, o ile za jasnego wrócę do domu.

Tylko że przy obecnym niebie co chwilę chmura będzie trudno o uczciwy wynik :(

 

LipieckiPrzemyslaw-MALY.jpg

Edytowane przez PliP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w jednym kierunku.

Pomiary postaram się zrobić jutro, o ile za jasnego wrócę do domu.

Tylko że przy obecnym niebie co chwilę chmura będzie trudno o uczciwy wynik :(

 

[ATTACH=CONFIG]347613[/ATTACH]

 

Nie musi być produkcji. Napięcie na panelach jest mniej wiecej stałe. To prąd mocno rośnie w funkcji oświetlenia. Chodzi o fakt różnicy między tymi dwoma szeregami wpiętymi w jeden inwerter. Jeżeli jest ok, nie będzie większa niż max 10V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być produkcji. (...) Jeżeli jest ok, nie będzie większa niż max 10V

Weź tam Panie te wtyczki wyjmij- jak to wszystko na klik i trzeba ścisnąć żeby wyjąć...

Pomiary zrobione:

1). Falownik numer 1:

- napięcie na pierwszym szeregu: 393-394V

- napięcie na drugim szeregu: 394-395V

2). Falownik numer 2:

- napięcie na jedynym szeregu to 499V

Edytowane przez PliP
zamiast 393 i 394 było 293 i 294
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcia równe ale dziwnie niskie. Jak byś miał co najwyżej 8-9 paneli podłączonych o ile mierzyles to bez obciążenia. Twój inwerter wymaga min 330v do uzyskania pełnej wydajności na mppt . Teraz jest chłodno, latem będzie mniej no i jak mierzyles to rozlaczone to po podłączeniu jeszcze spadnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcia równe ale dziwnie niskie. Jak byś miał co najwyżej 8-9 paneli podłączonych o ile mierzyles to bez obciążenia. Twój inwerter wymaga min 330v do uzyskania pełnej wydajności na mppt . Teraz jest chłodno, latem będzie mniej no i jak mierzyles to rozlaczone to po podłączeniu jeszcze spadnie

 

Odłączyłem PLUSA i MINUSA i do wtyczek wsadziłem końcówki od miernika no i wyszły takie wyniki.

Nie wiem jak to działa, ale działa.

Teraz podczas opadów deszczu i przy zachmurzonym niebie łączna produkcja dochodzi nawet do 1kWh.

Dziś od rana wyprodukowałem prawie 2kWh energii - to znak, że działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...