Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego mówię że dziwnie masz to podłączone. Napięcie masz zdecydowanie za niskie jak na ten falownik chyba ze literówke zrobiłeś i jest 492 a nie 292. To by najbardziej pasowalo

UPS - sooory - przepraszam najmocniej :(

Zamiast 293V -295V powinno być o 100V, więcej czyli przedział od 393-395V na 1 szeregu.

 

Już poprawiłem ten post wyżej

 

P.S.

CZUJNY JESTEŚ :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wcześniej było o trwałości instalacji i wadliwości. opisze swoja przygodę. Po niecałych dwóch latach na panelach niemieckiej firmy Conergy wyszły hot spoty. Zareklamowałem panele u producenta - podobno jest 25 lat gwarancji. Producent z Niemiec odpisał że panele z mojego rzutu (nr na panelach) wyjechały z fabryki więcej niż dwa lata temu więc gwarancji nie mam. pytałem co z gwarancją na 25 lat - nic nie odpisał. Tak czy tak będę walczył - nie odpuszczę. Nie jestem złośliwy ale jak mnie tak będą olewać rozreklamuję ich na cały świat - łącznie ze zdjęciami cudownych nienieckich paneli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie kto Ci dawał ta gwarancję. Np wielu producentów kilka lat temu nie uwzględnialo w gwarancji Polski. Czasami jest gwarancja na konkretny projekt , potem jakimś dziwnym trafem panele trafiają nie na farmę w Niemczech tylko do polski na allegro a jak pisalen wcześniej , każdy panel jest identyfikowalny. Wtedy z gwarancji nici
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent w odpowiedzi podał, że dwa lata minęło od daty wyjazdu z ich magazynów paneli i dlatego odrzuca reklamację. Dlaczego więc producenci na stronach internetowych chwalą się gwarancją wydajności 25 lat - zapytałem pisemnie cytując zapis ze strony conergy.de i ze specyfikacji paneli. nie dostałem żadnej odpowiedzi. reklamację składałem pisząc m.in że wydajność paneli spadła a instalacja grozi pożarem ( w ostateczności). Edytowane przez stanley79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem je częściowo zacienione przez 4 miesiące (zimowe). Firma instalująca chyba o tym nie wiedziała. kiedy wyczytałem o konsekwencjach - przełożyłem na południową stronę -podobno tam się nie dało:

https://goo.gl/photos/TL6QxcuQZNzwjF1Q8

Coś czego się nie mogła firma - ja zrobiłem w dwa tygodnie. ale do rzeczy. panelom pewnie wiele się nie stało ale próbuję zareklamować i proszę jak odpowiedź producenta!!!

 

Dodam jeszcze że firma p. Krzysztofa wietrznego "topset albo solarshop Wadowice" instalująca już nie działa - jak się taką fuszerkę robi to trudno przetrwać na rynku

Edytowane przez stanley79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż nie będę pisał a nie mówiłem bo nie kopie się leżącego ale mam właśnie dokładnie taką obserwacje rynku i patrząc po tym co się dzieje tu na forum to naszs fotowoltaika będzie przypominać tą z Czech gdzie awarie instalacji były na porządku dziennym

Wystarczy przeczytać ten wątek aby zrozumieć o czym mówię .Pojawi się pan Heniu z panem Jasiem stwierdzą, A co z tym trudnego podłączyć dwa kabelki ,gwarancje dadzą bo to tylko kartka a sprzet na instalację kupia na Allegro bez faktury lib leżki magazynowe (patrz słynne qcells które schodzą dzięki niskiej cenie ale o tym ze producent juz ich nie produkuje i nie obsługuje gwarancyjne , sprzedawca nawet się nie zajaknie)

Mało kto zadaje sobie trud żeby przeczytać warunki gwarancji paneli czy falowników , a na przykład w Kaco gwarancje na większe instalacje byla pod warunkiem wizytacji i uruchomieniu instslacji przy przedstawicielu producenta To takie male niuanse o których KLIENT dowiaduje się najczęściej wtedy kiedy jest już problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa!!!!!! niech się czytający dowiedzą co ich może spotkać jak się zaczną bawić w fotowoltaikę. Miałem jeszcze inne przygody: nie działający nowy inwerter - wymiana na ten sam nowy, nie pomogło więc wymiana na innej firmy po drodze inwerter ze źle dobranym napięciem do modułów). nie działająca produkcja energii - jednofazowy inwerter który robił takie różnice między fazami że sieć świrowała i inwerter przestał pracować średnio 30 razy na godzinę ( jak tylko wyszło słoneczko)...

Wszystko projektowała i wykonywała firma opisana powyżej.

Na dzień dzisiejszy instalacja działa, jest w innym miejscu, jest rozbudowana o kolejne panele...

tylko co z tymi hot spotami.... producent już nie produkuje tych modeli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa!!!!!! niech się czytający dowiedzą co ich może spotkać jak się zaczną bawić w fotowoltaikę. Miałem jeszcze inne przygody: nie działający nowy inwerter - wymiana na ten sam nowy, nie pomogło więc wymiana na innej firmy po drodze inwerter ze źle dobranym napięciem do modułów). nie działająca produkcja energii - jednofazowy inwerter który robił takie różnice między fazami że sieć świrowała i inwerter przestał pracować średnio 30 razy na godzinę ( jak tylko wyszło słoneczko)...

Wszystko projektowała i wykonywała firma opisana powyżej.

Na dzień dzisiejszy instalacja działa, jest w innym miejscu, jest rozbudowana o kolejne panele...

tylko co z tymi hot spotami.... producent już nie produkuje tych modeli...

 

Mój zamysł był raczej taki, że jak ktoś decyduje się już na instalację za naście/dziesiąt tysięcy, to niech się zainteresuje kto mu ją sprzedaje/czy ma na to papiery/ jak wygląda sprawa z gwarancją / czy produkt jest nią jeszcze w ogóle objęty itd.

A świrowanie napięcia przy inwerterze ... coż... klasyka gatunku bym powiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAMOKONSUMPCJA - wnioski ostateczne.

Celem jest stwierdzenie jak wygląda samokonsumpcja energii elektrycznej z PV.

 

- Doświadczenie przeprowadzone dzisiaj od godz. 14:18-14:30

- w domu włączona zmywarka, TV i odkurzacz

- cały czas działa lodówka, która nie wiem czy akurat działała i inny drobny sprzęt, żona włączyła światło w łazience.

- produkcja z PV to około 2-3kWh

Większość obwodów mam już przełączone na 2 fazy które zasilane są z PV.

WNIOSKI:

1. W trakcie doświadczenia strzałka na liczniku ENEA pokazywała przez cały czas pobór energii elektrycznej z sieci.

2. Nawet przez chwilę strzałka NIE pokazała wysyłki energii elektrycznej do sieci

3. W czasie tych 12 minut z sieci pobrałem 0,34kWh

4. W tym samym czasie do sieci wysłałem 0,12kWh

5. Produkcja energii z PV w tym czasie to ok.: 0,5-0,6kWh (licznik pokazuje tylko 1 miejsce po przecinku)

PROBLEM:

Na teraz nie sprawdzę do którego obwodu co było podłączone, nawet tego nie spisywałem do której fazy podłączona jest zmywarka i na której fazie działała odkurzacz. Na 99% jednak jestem pewien, że te obwody są podłączone do fazy na której działa falownik o większej mocy.

CO ZROBIĆ:

- Wysyłkę energii z falowników podłączyć do 1 fazy

- Cały dom podłączyć również na tą 1 fazę.

- Do osobnej fazy podłączyć tylko obwody, które używane są w nocy- czyli całe oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne oprócz łazienki i kuchni.

- W domu nie mam urządzeń ,które używają 3 faz!

AMEN:

Po zakończeniu doświadczenia poprosiłem żonę o wyłączenie tylko odkurzacza i nastąpiła automatycznie wysyłka energii elektrycznej do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAMOKONSUMPCJA - wnioski ostateczne.

2. Nawet przez chwilę strzałka NIE pokazała wysyłki energii elektrycznej do sieci

3. W czasie tych 12 minut z sieci pobrałem 0,34kWh

4. W tym samym czasie do sieci wysłałem 0,12kWh

5. Produkcja energii z PV w tym czasie to ok.: 0,5-0,6kWh (licznik pokazuje tylko 1 miejsce po przecinku)

 

Nic nie rozumiem . Piszesz że strzałka NIE WSKAZAŁA wysyłki do sieci a poniżej że wysłałes 0,12kWh?

Brakuje też info ile łącznie pobierałeś prądu w domu. Widać że z 0,55kWh z PV skonsumowałeś 0,43 (0,55-0,12) + dobraleś 0,34 z sieci co wskazywało by na pobór 0,77kWh przez 12 minut czyli moc podłączona ok 3,85kW co raczej się zgadza, Zmywarka ok 2kW, odkurzacz ok 1.5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiem . Piszesz że strzałka NIE WSKAZAŁA wysyłki do sieci a poniżej że wysłałes 0,12kWh?(...)

 

Na liczniku jest wyświetlana strzałka w LEWO jeśli jest większa wysyłka do sieci niż pobór.

Lub strzałka w PRAWO jeśli pobór z sieci jest większy niż produkcja.

 

Tak więc skoro z sieci było pobierane więcej niż produkowane, to strzałka była w PRAWO.

Wysyłam prąd na 2 fazach. Na jednej fazie był cały zabrany (samokonsumpcja) i jeszcze dobierany z sieci. Na drugiej fazie był w większości wysyłany (pobierała tylko pompka pieca CO i monitoring oraz laptop).

(...)Brakuje też info ile łącznie pobierałeś prądu w domu.(...)

Z licznika ENEA wynika pobór prądu, ale nie pokazuje samokonsumpcji.

3. W czasie tych 12 minut z sieci pobrałem 0,34kWh

4. W tym samym czasie do sieci wysłałem 0,12kWh

5. Produkcja energii z PV w tym czasie to ok.: 0,5-0,6kWh (licznik pokazuje tylko 1 miejsce po przecinku)

Można tylko wyliczyć różnice pomiędzy licznikiem który pokazuje produkcję z PV oraz licznikiem ENEA który pokazuje wysyłkę i pobór.

Edytowane przez PliP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z toba Przewas. Przed moim montazem nie bylo żadnych negatywnych opini o firmie, dlatego ja wybralem. Dzis mozna duzo oczytac. Co do produktów skladajacych sie na mikroinstalacje to malo kto ma wplyw na wybór podzespolow zamiawiajac taka inst. Po prostu nieswiadomy kowalski nie ma ic do powiedzenia przy doborze elementów bo mu powiedza ze sie nie zna.Co do gwarancji 25 lat to mozna ja sobie wsadzic w.... bo jak odpisala mi insytucja zajmujaca sie reklamacjami to "gwarancja udzielana na produkty powyzej ustawowego okresu 2 lat jest udzielana na warunkach takich jak chce gwarant". Co do napiec i pracy inwerterow tez sie nie zgadzam. kategorycznie odradzam wszystkim jednofazowe inwertery ( chyba ze w ilosci odpowiadajacej przlaczanym fazom do budynku). Teraz mam trojfazowy inwerter o wiekszej mocy niz panele i ten w odroznieniu od jednofazowego poprzednika śmiga że hej. 5 x w miesiącu zatrzyma sie na minute by dopasowac sie do sieci. Sprawdzalem w logach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z toba Przewas. Przed moim montazem nie bylo żadnych negatywnych opini o firmie, dlatego ja wybralem. Dzis mozna duzo oczytac. Co do produktów skladajacych sie na mikroinstalacje to malo kto ma wplyw na wybór podzespolow zamiawiajac taka inst.

Zawsze masz wpływ. Na PV jest rynek klienta. Ty decydujesz czy chcesz zestaw na markowych produktach czy kupisz zestaw kompletowany na szrocie wycofanym z produkcji ale taniej.

 

Co do gwarancji 25 lat to mozna ja sobie wsadzic w....

Dlatego pisałem ileś stron wczesniej, żeby pointeresowac się gwarancją zewnętrzną. Sporo firm oferujących panele takie ma. TO KLIENT deycyduje CO i u KOGO kupuje.

 

 

Co do napiec i pracy inwerterow tez sie nie zgadzam. kategorycznie odradzam wszystkim jednofazowe inwertery ( chyba ze w ilosci odpowiadajacej przlaczanym fazom do budynku). Teraz mam trojfazowy inwerter o wiekszej mocy niz panele i ten w odroznieniu od jednofazowego poprzednika śmiga że hej. 5 x w miesiącu zatrzyma sie na minute by dopasowac sie do sieci. Sprawdzalem w logach...

Przepraszam Cię ale to jakaś totalna bzdura. W większości przypadków które widziałem inwerter wyłączał się bo np ktoś dobrał źle przekrój kabla zasilającego i doliczając spadek napięcia na kablu przy większej mocy, napięcie na inwerterze przekraczało napięcie maksymalne inwertera i ten się wyłączał.

Sam mam dwa jednofazowe przy czym tylko jeden obciążony i od 2 lat nic się nie dzieje. Do sieci inwerter dopasowuje się w sposób ciągły, nigdy nie widziałem, żeby z tego powodu się zatrzymywał. To ciągły pomiar i reakcja powinna być natychmiastowa.

Instalacji z jednofazowym założyliśmy pewnie ok setki i nie miałem żadnego sygnału że cokolwiek się z nimi dzieje. Z drugiej strony jak widzę zestawy z chińskimi Goodwe lub podobnymi wynalazkami ... to się nie dziwię.

Edytowane przez Przewas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewas

Bzdury piszesz!

Bo?

Piszesz z sensem dla tych, którym NIE JESTEŚ potrzebny, chyba że się ubrudzić nie chcą!

Dla tych innych, zielonych jak szczypiorek, pisanie ze - TY MASZ WYBÓR to proste wkurwianie!

JAK przy kompletnym braku wiedzy i znajomości niuansów maja wybrać DOBRZE?!!!

Biorą tanie, wierzą w to, co chcą usłyszeć, a co im chętnie mówią i - może jakoś to będzie!

A jak nie jest - PISZ NA BERDYCZÓW!!!

 

Czepiałeś się, że piszę tak jak piszę...

Ja się staram, aby ludzie mogli ŚWIADOMIE sobie wybrać to, co im potrzebne.

Aby załapali choć podstawy tego, co im przy decyzji potrzebne.

 

Twoje wpisy JA rozumiem.

Popieram.

Tylko...

To branża nowa, która "chce się nażreć szybko i dużo" bo jest okazja a "pacjent" i tak się nie zna...

I jak we wszystkim... nie wszyscy są uczciwi!

 

(na mój telefon, ten sam od 20 lat, ludzie czasem po dziesięcioleciu dzwonią - i ja odbieram!)

ILE znasz firm z branży, które maja ten sam numer 20 lat?

ILE firm, co numer maja najwyżej ... przez rok!?

DLATEGO - bzdury!

Nie, żebyś co nierzetelnego napisał!

A przecież piszesz - kupuj drogo (firmowe) z gwarancją (drożej) u fachury (jeszcze drożej).

A ludziska szkłem dupę ucierają, to nie dziwota , ze opatrunki sporo kosztują...

 

Wniosek?

Fotowoltaika nie dla wszystkich jest!

Tylko dla bogatych z dobrym adwokatem pod ręką.

Inaczej - może się nie opłacić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewas (...) (na mój telefon, ten sam od 20 lat, ludzie czasem po dziesięcioleciu dzwonią - i ja odbieram!)

ILE znasz firm z branży, które maja ten sam numer 20 lat?

ILE firm, co numer maja najwyżej ... przez rok!? (...)Adam M.

 

Szkoda, że nie jestem z branży :( Nawet z budowlanej nie jestem :(

Bo pochwaliłbym się, że mam ten sam numer 17 lat.

Na początku była to IDEA CENTERTEL, potem IDEA, a teraz już ORANGE.

Międzyczasie wysiadła karta i zrobiłem nową- ale numer ciągle ten sam i czasami jestem zdziwiony gdy ktoś dzwoni z ciekawości i pyta czy to ja, bo znalazł moją wizytówkę i pyta co tam słychać.

Znam natomiast takich, co numer potrafią zmienić co kwartał i są oburzeni, że nie mam ich aktualnego numeru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewas

Bzdury piszesz!

Bo?

Piszesz z sensem dla tych, którym NIE JESTEŚ potrzebny, chyba że się ubrudzić nie chcą!

Dla tych innych, zielonych jak szczypiorek, pisanie ze - TY MASZ WYBÓR to proste wkurwianie!

JAK przy kompletnym braku wiedzy i znajomości niuansów maja wybrać DOBRZE?!!!

Biorą tanie, wierzą w to, co chcą usłyszeć, a co im chętnie mówią i - może jakoś to będzie!

A jak nie jest - PISZ NA BERDYCZÓW!!!

 

Czepiałeś się, że piszę tak jak piszę...

Ja się staram, aby ludzie mogli ŚWIADOMIE sobie wybrać to, co im potrzebne.

Aby załapali choć podstawy tego, co im przy decyzji potrzebne.

 

Twoje wpisy JA rozumiem.

Popieram.

Tylko...

To branża nowa, która "chce się nażreć szybko i dużo" bo jest okazja a "pacjent" i tak się nie zna...

I jak we wszystkim... nie wszyscy są uczciwi!

 

(na mój telefon, ten sam od 20 lat, ludzie czasem po dziesięcioleciu dzwonią - i ja odbieram!)

ILE znasz firm z branży, które maja ten sam numer 20 lat?

ILE firm, co numer maja najwyżej ... przez rok!?

DLATEGO - bzdury!

Nie, żebyś co nierzetelnego napisał!

A przecież piszesz - kupuj drogo (firmowe) z gwarancją (drożej) u fachury (jeszcze drożej).

A ludziska szkłem dupę ucierają, to nie dziwota , ze opatrunki sporo kosztują...

 

Wniosek?

Fotowoltaika nie dla wszystkich jest!

Tylko dla bogatych z dobrym adwokatem pod ręką.

Inaczej - może się nie opłacić.

 

Adam M.

 

Pisze odnośnie tego co pisano tutaj, między innymi i Ty. Weź kup na allegro, podłącz i bedzie działać.

Na przykładzie wtyczek bo wcześniej zarzucałeś mi wtyczek które wytrzymają 30 letnią gwarancję nie ma.

Jest sobie szwajcarska firma MultiContact. Istnieje ponad 50 lat , jak to szwajcarzy, robią zajebiste rzeczy ale drogie. Drogie w tym przypadku oznacza +20/30 PLN na małej instalacji. Wymyślili sobie wtyczkę MC4 którą stosuje się w fotowoltaice. Chińskie rączki i nie tylko oczywiście skopiowały.

 

Przychodzi do mnie Pan Kowalski i mówi, Panie - a u konkurencji mają ten sam zestaw taniej. Zrób Pan żeby było taniej. Ja mu tłumaczę, nie, to nie ten sam zestaw. Podobny mocą i tyle. A w czym różnica? No właśnie we wszystkim. Nawet w tych wtyczkach.

Mało tego, aby mieć legendarną gwarantowaną szczelność wtyczek trzeba je dokręcić specjalnymi kluczykami. Drogie nie są ale się zużywają i co ileś dokręceń trzeba kluczyki wymienić. Dokręcenie wtyczki ręką nie gwarantuje szczelności, choć miałem montażystę , który miał imadło w łapach i tak dokręcał.

Mało tego. Do zaprasowania wtyczki na kablu, Multi zaleca specjalne narzędzie. Oczywiście kosztujące sporo i w EUR. Też uważałem że to przesada dopóki nie zobaczyłem badań termowizyjnych jak pracuje złącze zaciśnięte kombinerkami a jak narzędziem. Detal ale to własnie detale powodują, że instalacja która jest prosta w założeniu, przetrwa albo i nie te 30 lat.

Myślisz, że ktokolwiek przykłada do tego wagę? Winni są klienci - bo taniej bo szybciej i winni są wykonawcy. Świadomie lub nie. Pól biedy jak nieświadomie i za zwrócenie im uwagi podziękują. Ale cwaniaków nie brakuje. Dlatego piszę , czytać, pytać porównywać ! To wasz przywilej jako klienta !

 

Puenta. To nie jest tak że PV jest złe czy jest dla snobów. To podejście do PV jest złe. Dziwi mnie , że jakoś ludzie nie przesiedli się na chińskie tanie autka. Kupując auto, każdy się dowiaduje, czyta porównuje testy bezawaryjności itd itd. Instalacja o paru kW to już koszt zbliżony do używanego auta, a tu nikt nie czytaja warunków gwarancji, nie sprawdzaja producenta paneli, kładzie byle taniej, bo i to produkuje.

A to,że instalacja PV zrobiła się intratnym biznesem dla byle Pana Henia , cóż, jeżeli są w tym dobrzy, super ale jeżeli gonią na ilość to niestety dobrze nie będzie.

 

Moim klientom przy dużych instalacjach kiedy pytali czemu mam drożej, zawsze tłumaczyłem jedno. Masz 10 baniek do zainwestowania na 30 lat. Do jakiego banku je włożysz? Do szwajcarskiego, za którym stoi kilka towarzystw ubezpieczeniowych czy do chińskiego na podstawie papierka z CE wydrukowanego na laserówce.

 

Acha, Ja mam numer ten sam od ponad 15lat

I też się staram, aby ludzie mogli ŚWIADOMIE sobie wybrać to, co im potrzebne.

Edytowane przez Przewas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków które widziałem inwerter wyłączał się bo np ktoś dobrał źle przekrój kabla zasilającego i doliczając spadek napięcia na kablu przy większej mocy, napięcie na inwerterze przekraczało napięcie maksymalne inwertera i ten się wyłączał. . Do sieci inwerter dopasowuje się w sposób ciągły, nigdy nie widziałem, żeby z tego powodu się zatrzymywał. .

Moja mikroinstalacja jest na wsi a tam sieć jaka jest każdy wie.

Pracownik tauronu obecny przy wadliwie działającym inwerterze potwierdził iż powodem na 99% jest robienie asymetrii w sieci przez jednofazowy inwerter. Przy pierwszej wymianie inwertera konsultowałem się z działem technicznym firmy Kaco (taki miałem inwerter) - doradzili zwiększenia średnicy przewodów - nie pomogło. wymieniłem inwerter na trójfazowy - jak ręką odjął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...