Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Augustów to nie Suwałki ale biegunem ciepła nazwać go nie można.

Te jeziora wokoło nie powodują czasem większych opadów śniegu?

Pamiętam jak w Toronto wiatr w zimie zawiał od jeziora Ontario, to całe miasto stawało zasypane śniegiem. :)

 

Czyli liczysz że mokry śnieg nie będzie grubszy niż ok 17cm.

 

bo 1kN/m2 to jest w przybliżeniu 100kg/m2.

czyli 1.5kN/m2 to ok 150kg/m2

 

Do tego dojdzie jeszcze siła wiatru poprzecznego i może być problem, bo nie widzę w tej konstrukcji żadnego wzmocnienia poprzecznego.

 

Czy te 1.5kN/m2 to jest wytrzymałość tego dachu?

Jaki współczynnik "przewymiarowania" został zastosowany?

 

 

Ile waży śnieg?

 

Śnieg to opad atmosferyczny złożony z kryształków lodu o bardzo różnorodnych kształtach, najczęściej są to sześcioramienne gwiazdki. W temperaturze powyżej -5 stopni Celsjusza kryształki łączą się ze sobą w większe płatki. Śnieg powstaje zwykle w chmurach Altostratus, Nimbostratus i Cumulonimbus. Śnieg ziarnisty jest opadem złożonym z bardzo małych (średnica poniżej 1mm), białych ziarenek lodu.

 

 

Zaśnieżone dachy

 

Waga śniegu staje się istotna w momencie gdy zaczyna on zalegać na budynkach i innych konstrukcjach. Zadajemy sobie wtedy pytania takie jak: ile waży śnieg na dachu oraz ile dach jest w stanie wytrzymać. Na pierwsze z powyższych pytań postaramy się odpowiedzieć.

 

Ile waży śnieg

 

Śnieg śniegowi nie równy i aby ustalić jego wagę należy określić rodzaj śniegu. Wilgotność to podstawowy czynnik wpływający na jego masę i tak:

Najlżejszym jest śnieg w postaci puchu

1m3 puchu śniegowy waży do 200 kg

 

Dużo cięższy od puchu jest śnieg mokry

1m3 mokrego śniegowy waży ok. 800 kg

 

Natomiast najcięższym śniegiem jest śnieg który się rozpuszcza

1m3 topniejącego śniegu waży ponad 900 kg

 

Czytaj uważnie, Augustów w woj. mazowieckim.

Mam wrażenie, że chcesz na siłę udowodnić, że wszystkie dachy liczne w Polsce wg konkretnych norm się zawalą. Swoją drogą to strefa 2 czyli > 0,9kN/m2.

W sumie nie wiem po co ta dyskusja, nie podoba Ci się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie muszę sprawdzać bo sam go policzyłem i budowałem. :)

Widzisz jaki ze mnie leń, ja zaufałem producentowi i nic nie liczyłem, bo takie parametry podał w DTR, zakładam, że ktoś to przetestował i nie pisał od czapy.

Ale mniejsza o to... :)

 

Swoją drogą Twój dach cały czas czeka na test, bo z opisu nie wygląda na seryjną produkcję...

Edytowane przez St@nley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to konstrukcja liczona na 1,5kN/m2 obciążenia śniegiem, więc wydaje mi się, że nie powinno być problemu.

Ale zawsze profilaktycznie da się zgarnąć, swoją drogą u nas takiego śniegu nie było od min 10 lat.

:)

 

Wygląda przyzwoicie, lecz robiąc wiatę pod PV trzeba było dać kąt dachu 35--37 stopni, owocowało by to lepszymi uzyskami a i śnieg by nie zalegał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie muszę sprawdzać bo sam go policzyłem i budowałem. :)

 

Tak na serio, naprawdę uważasz że brak wzmocnień poprzecznych to dobry pomysł konstruktora.

Wiatr może wprowadzić tą konstrukcję w wibrację (nie uwzględnione przez projektanta) które już raz w historii skończyły się tragicznie w Kalifornii.

 

Na tym też nie znasz się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Augustów to nie Suwałki ale biegunem ciepła nazwać go nie można.

Te jeziora wokoło nie powodują czasem większych opadów śniegu?

Pamiętam jak w Toronto wiatr w zimie zawiał od jeziora Ontario, to całe miasto stawało zasypane śniegiem. :)

 

Czyli liczysz że mokry śnieg nie będzie grubszy niż ok 17cm.

....

 

Ile waży śnieg

 

Śnieg śniegowi nie równy i aby ustalić jego wagę należy określić rodzaj śniegu. Wilgotność to podstawowy czynnik wpływający na jego masę i tak:

Najlżejszym jest śnieg w postaci puchu

1m3 puchu śniegowy waży do 200 kg

 

Dużo cięższy od puchu jest śnieg mokry

1m3 mokrego śniegowy waży ok. 800 kg

 

Natomiast najcięższym śniegiem jest śnieg który się rozpuszcza

1m3 topniejącego śniegu waży ponad 900 kg

PN-EN 1991-1-3 podaje takie informacje:

1. Ciężar objętościowy śniegu ulega zmianom. Zwykle rośnie wraz z czasem zalegania pokrywy śnieżnej i zależy od miejsca, klimatu i wysokości nad poziomem morza.

2. Można stosować orientacyjne ciężary objętościowe śniegu w zależności od rodzaju śniegu

Świeży - 1,0 kN/m3

Osiadły (kilka godzin ;ub dni po opadach) - 2,0 kN/m3

Stary (kilka tygodni ;ub miesięcy po opadach) - 2,5 - 3,5 kN/m3

Mokry - 4,0 kN/m2

 

"Stara" norma podaje takie wartości:średniego ciężaru objętościowego

Świeży - 1,0 kN/m3

Osiadły (kilka godzin lub dni po opadach) - 2,0 kN/m3

Stary (kilka tygodni ;ub miesięcy po opadach) - 2,5 - 3,5 kN/m3

Mokry - 4,0 kN/m2

Zlodowaciały - 6,0 - 7,0 kN/m2

Lód (z zamarzniętej wody) - 9,0 kN/m2

 

Obciążenie obliczeniowe 1,5 kN/m2 przyjęto do obliczeń należy porównać z powyższymi przyjmując za podstawę obciążenia charakterystyczne 1,0 kN/m2.

Czyli może leżeć ok. 50cm osiadłego śniegu lub 30 cm starego śniegu lub 15cm zlodowaciałego.

Ale takiego chyba nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka stron wcześniej było sporo dyskusji o cenach. Jak znajdujecie oferty na dobrym, solidnym sprzęcie, z montażem przez firmę za mniej niż 4000 zł/kWp (nawet i wyraźnie mniej).

Oczywiście ceny przed dotacjami i odliczeniami. Podawanie cen po dotacjach/odliczeniach to totalny bezsens. Kto co i ile sobie potem odliczy to insza inszość i nieidentyczna dla każdego.

 

PS

Z tego co zauważyłem w tym wątku to cenowe eldorado jest na Śląsku. Zatem powyższe pytanie jest o resztę kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferty znajdują się same, to nie jest tak że na śląsku są 2 firmy instalujące PV jest ich dziesiątki tylko to eldorado zrobili sami klienci. Skoro klienci walą drzwiami i oknami cena rośne. Firma która instaluje w cenie 3,5-3,7k PLN/kWp mają zawalone terminy na pół roku do przodu. Pozostałe liczą że klienci będą wolały wyłożyć kasę już i mieć PV za tydzień jednak w cenie 4,5-4,9k PLN. Jakoś w piątek fidziałem ofertę za 3,68kW za 22000 PLn i to jest prawie 6000PLN/kWp.

 

Wystarczy zapytać rządu dlaczego w Polsce gdy Polak zarabia 6500 PLN brutto podatek od tego wynosi 2050 PLN a w Czechch tylko 799 PLN.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie wydarzy. U mnie standardowa konstrukcja dach płaski o spadku 8* ustawiona jest konstrukcja "żagla" aby podwyższyć kąt instalacji do 25* więc żagiel wystaje nad dach i stoi tak od 6 lat. Przez 6 lat wiemy jak wiało i kiedy wiało - nic się nie stało nic nie odleciało. Śnieg tak czy siak leżał na panelach i spływać nie spływał jak miałem chęć to wchodziłem i zrzuciłem go z paneli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zapytać rządu dlaczego w Polsce gdy Polak zarabia 6500 PLN brutto podatek od tego wynosi 2050 PLN a w Czechch tylko 799 PLN.

Nie wiem jak Tobie to wyszło

Koszty pracownika dla miesięcznego wynagrodzenia 6 500,00 PLN brutto

* kwota netto 4 671,05 PLN

* ubezpieczenie emerytalne 634,40 PLN

* ubezpieczenie rentowe 97,50 PLN

* ubezpieczenie chorobowe 159,25 PLN

* ubezpieczenie zdrowotne 504,80 PLN

* zaliczka na PIT 433,00 PLN

* kwota brutto 6 500,00 PLN

 

ZUS to 1.395,95 PLN , zaliczka na PIT to 433,00 PLN.

Razem obciążenia (ZUS + podatek) 1.828,95 PLN.

Kwota 7.831,20 PLN to łączny koszt pracodawcy.

7.831,20 PLN - 4.671,05 PLN = 3.160,15 PLN niestety

 

https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/wyniki

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Któreś z wyliczeń jest błędne

W tym co podałeś jest tak

Czy wiesz, że gdy w Polsce zarobisz 5 228 zł, to na rękę otrzymasz tylko 3 100 zł?

Cała reszta idzie na podatki i na ZUS.

W tym co ja linkuję jest tak

Kalkulator wynagrodzeń

Przelicz zarobki brutto/netto, oblicz składki i koszty pracodawcy

3 774,23 PLN kwota netto

5 228,00 PLN kwota brutto

6 298,70 PLN łączny koszt pracodawcy

kwota netto 3 774,23 PLN

ubezpieczenie emerytalne 510,25 PLN

ubezpieczenie rentowe 78,42 PLN

ubezpieczenie chorobowe 128,09 PLN

ubezpieczenie zdrowotne 406,01 PLN

zaliczka na PIT 331,00 PLN

kwota brutto 5 228,00 PLN

czyli na ZUS (ale od pracownika) idzie 1.222,77 PLN

Od pracodawcy 1.070,70 PLN czyli razem na ZUS idzie 2.293,47 PLN (bardzo dużo).

https://www.pit.pl/kalkulator-wynagrodzen-netto-i-brutto/

 

PS Co do obciążeń idących na ZUS to się zgadzam. Te pieniądze idą w czarną dziurę.

Zawody uprzywilejowane je zjadają ? a z pewnością sam ZUS zjada na własne potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zus zje się sam kwestia czasu, nasza kasa idzie na górników, służby mundurowe. Od emerytury też masz podatki i w sklepie też płacisz 23% podatku, kupując paliwo kupujesz paliwo za 2 zł. reszta to akcyza i podatki. Jarasz szlugi nie dość że rak i bezdzietność też akcyza podatki.

Wychodzi na to że tylko kupując gram od dilera podatków nie płacisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli trzeba zalegalizować ten gram ;)

 

Nie bo to droga do twardych narkotyków!!! W myśl logiki kto zapalił papierosa kończy na heroinie dawanej w żyłę, lub jak wypijesz kiedyś piwo sięgniesz kiedyś po wódkę a zarz później po denaturat i płyn do chłodnic. Ja nawet przestałem mówić pacierz na dobranoc, bo to już prosta droga do kapłaństwa (nie wiem co żona na to... i córka). A jak założyłem PV to znaczy że za kilka lat będę stawiał elektrownię węglową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...