Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zwracam się do osób mających mikroinstalacje dłużej niż rok. Czy prowadzicie statystykę uzysku rocznego z 1 kW instalacji? Czy prowadzicie statystykę autokonsumpcji? Nie chodzi mi o dane precyzyjne, ale raczej jaki jest to rząd wielkości.

 

Tak , za I półrocze 40% roczna 31%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się do osób mających mikroinstalacje dłużej niż rok. Czy prowadzicie statystykę uzysku rocznego z 1 kW instalacji? Czy prowadzicie statystykę autokonsumpcji? Nie chodzi mi o dane precyzyjne, ale raczej jaki jest to rząd wielkości.

Tak, nie. W przybliżeniu 21% w tym roku. Im kto ma mniejszą instalację w stosunku do zużycia, tym większa autokonsumpcja. Jak ktoś ma dużo większy pobór zimą, tym mniejsza. Czyli jeden będzie miał 40-50%, a drugi ledwo się zbliży do 15%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz zrób symulację uzysku w grudniu dla Twojej instalacji i stwierdzisz, że ten cień nie ma najmniejszego znaczenia dla jej całorocznej produkcji.

Np. w moim przypadku grudzień to około 3 dni pracy instalacji w optymalnych warunkach w maju. :)

 

Masz rację :)

 

Jednak obecnie wchodzenie w mój prąd może się źle skończyć, chodzi o czas. Wnioski są zbierane do 18stego grudnia. Na montaż paneli firma potrzebuje miesiąc, na zmianę licznika pge potrzebuje miesiąc, potem czekamy na umowę kompleksową. Moze być na styk.

Czekam na nowa perspektywę lub inne informacje. Kasy podomiesz jest do marca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację :)

 

Jednak obecnie wchodzenie w mój prąd może się źle skończyć, chodzi o czas. Wnioski są zbierane do 18stego grudnia. Na montaż paneli firma potrzebuje miesiąc, na zmianę licznika pge potrzebuje miesiąc, potem czekamy na umowę kompleksową. Moze być na styk.

Czekam na nowa perspektywę lub inne informacje. Kasy podomiesz jest do marca .

 

Co to jest podomiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak obecnie wchodzenie w mój prąd może się źle skończyć, chodzi o czas. Wnioski są zbierane do 18stego grudnia. Na montaż paneli firma potrzebuje miesiąc, na zmianę licznika pge potrzebuje miesiąc, potem czekamy na umowę kompleksową. Moze być na styk.

Czekam na nowa perspektywę lub inne informacje. Kasy podomiesz jest do marca .

A jeszcze Covid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie wiem do czego Ty dążysz ?

Ani panel nie jest łatwopalny, ani nie jest "składowany" a jeśli zrobi się się małą wiatę, to pełni rolę jej dachu.

No, chyba lepiej mieć pod płotem wiatę metalowa krytą PV, niż drewnianà, krytą np gontem drewnianym ?

 

Chcę ci pokazać jak rozbieżna może być interpretacja urzędnika na którego się akurat nadziejesz.

 

Może być też hałas falownika brany pod uwagę.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę ci pokazać jak rozbieżna może być interpretacja urzędnika na którego się akurat nadziejesz.

 

Może być też hałas falownika brany pod uwagę.

 

Hałas falownika, który wisi w moim pomieszczeniu technicznym - gdzie nawet ja go nie słyszę ???

O czym Ty piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się do osób mających mikroinstalacje dłużej niż rok. Czy prowadzicie statystykę uzysku rocznego z 1 kW instalacji? Czy prowadzicie statystykę autokonsumpcji? Nie chodzi mi o dane precyzyjne, ale raczej jaki jest to rząd wielkości.

 

1208---1226kWh z 1kWp/rok choć w tym roku padnie rekord na +

Srednie całoroczne 38%

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xesxpox

 

To jest tak (przykład):

masz inwerter o mocy 3 kW. Producent podaje, że na jednym wejściu może przyjąć maksymalnie 2 kW.

Jeśli generowana moc paneli jest w danej chwili 2,2 kW to inwerter "puści" tylko 2 kW. Nie ma obawy, że się uszkodzi.

 

Jeszcze jedna sprawa napięcie obwodu otwartego nie może przekroczyć podanego przez producenta.

 

Z tymi inwerterami z którymi się spotkałem była opcja przełączenia do pracy takiej by on "widział" instalację jako 1-dno stringową. Wtedy wspomniany w przykładzie inwerter "przyjmie" maksymalnie 3 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie kolegów.

Czy ktoś "przechodził" z grzania CWU gazem na grzałki elektryczne po instalacji PV? Zastanawiam się czy liczyć zużycie energii wprost ze zużycia gazu czy są jakieś inne metody. Obecnie zużywamy na podgrzanie CWU około 22 m3 gazu miesięcznie co daje jakieś 250 kWh (współczynnik 11.3). Za rok wychodzi 3000 kWh więc czy mam przyjąć, że powinienem dołożyć 3 kWp na dach (może nawet 3.5 bo opust). Obecnie wężownica w zasobniku daje 32 kW, grzałka elektryczna o takiej mocy to jakiś kosmos - jaką moc zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie kolegów.

Czy ktoś "przechodził" z grzania CWU gazem na grzałki elektryczne po instalacji PV? Zastanawiam się czy liczyć zużycie energii wprost ze zużycia gazu czy są jakieś inne metody. Obecnie zużywamy na podgrzanie CWU około 22 m3 gazu miesięcznie co daje jakieś 250 kWh (współczynnik 11.3). Za rok wychodzi 3000 kWh więc czy mam przyjąć, że powinienem dołożyć 3 kWp na dach (może nawet 3.5 bo opust). Obecnie wężownica w zasobniku daje 32 kW, grzałka elektryczna o takiej mocy to jakiś kosmos - jaką moc zastosować?

 

Grzałka 2- 3 kW, jak nie jesteś w PGE to lepiej 3-fazowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gazu dla CWU możesz przyjąć 9 kWh/m3 (sprawność).

Jaki masz zasobnik do CWU ?

Immergas UBS 160 niestety bez opcji na grzałkę wiec pewnie będzie opcja wymiany na inny. Myślę również o pompie ciepła do CWU tylko inwestycyjnie to już mi się przestaje podobać. Ty, wiem, że masz Immergasa - czy teraz przy PV grzejesz CWU gazem czy prądem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...