Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Gazem. Nie będę miał zbyt dużej nadprodukcji (a od przyszłego sezonu dojdzie jeszcze nawadniania ogrodu) - a nawet, gdyby była pokaźna, to lepiej przeznaczyć te kWh dla splita i grzać w dom w okresach przejściowych.

A Ty, skoro musisz założyć dodatkowe PV i wymienić zasobnik na większy, z wejściem grzałki, to może przemyśl zakup splita do grzania /chłodzenia domu, lub pompy ciepła do CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Split w otwartym salonie i kanałówka na poddaszu już są i nawet teraz lecą na zaje..tym COPie. Moja wersja na PV jest taka, żeby ogarnąć wszystko co obecnie zasilam prądem i dołożyć jeszcze CWU. Mieszkamy od kwietnia 2019 i za rok wychodzi około 3,5 MWh energii elektrycznej. W tym roku doszła pompa basenowa 250 W po 6 godzin na dobę ale jak sprawdzam zużycie od września do września to wychodzi tak samo - może mniej klimy było latem. Nie mam dużego ciśnienia na PV bo rachunki mnie nie zabijają ale pomimo to liczę na optymalizacje miesięcznych kosztów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czy stanie się to pod koniec roku (rozliczeniepierwszego roku) czy dopiero po roku magazynowania?

 

Prądu nie rozlicza, ale energię chyba tak - podejrzewam, że na koniec okresu rozliczeniowego. U mnie okres zakończy się bodaj 14.11 i dopiero wtedy po wystawieniu faktury będę miał pewność (wymiana wiadomości z BOKiem nie daje takiej pewności niestety)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie przelicz - czy w ogóle ruszać temat CWU, a jeśli tak, czy lepiej wymienić zasobnik na większy i dodać 3kWp, czy może PC do CWU a wtedy jeden kWp

No właśnie się głowię bo jak pójdę w CWU z grzałkami to przekroczę 6.5 kWp. Od września są nowe przepisy p.poż i instalacja pewnie będzie przez to droższa. Czy montował ktoś ostatnio taką ilość tzn. powyżej 6.5 kWp? Ile drożej i co więcej do montażu jest w takiej konfiguracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądu nie rozlicza, ale energię chyba tak - podejrzewam, że na koniec okresu rozliczeniowego. U mnie okres zakończy się bodaj 14.11 i dopiero wtedy po wystawieniu faktury będę miał pewność (wymiana wiadomości z BOKiem nie daje takiej pewności niestety)...

 

prąd potoczna nazwa energii rozliczanej przez ZE. Czepiasz sie słówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się głowię bo jak pójdę w CWU z grzałkami to przekroczę 6.5 kWp. Od września są nowe przepisy p.poż i instalacja pewnie będzie przez to droższa. Czy montował ktoś ostatnio taką ilość tzn. powyżej 6.5 kWp? Ile drożej i co więcej do montażu jest w takiej konfiguracji?

 

Będziesz musiał przeliczyć, czy jest sens montować większą od 6,5 kW. Zwłaszcza w Tauronie, gdzie rozliczanie w poszczególnych taryfach jest proporcjonalne.

 

Jak większa PV wyjdzie drastycznie drożej to montuj mniejszą. Zawsze można rozbudować.

 

Nie wiem, czy po rozbudowie będą pod względem p.poż liczyć że jest jedna większa, czy że są 2, a każda mniejsza od wymagającej uzgodnienia ze strażą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał przeliczyć, czy jest sens montować większą od 6,5 kW. Zwłaszcza w Tauronie, gdzie rozliczanie w poszczególnych taryfach jest proporcjonalne.

 

Jak większa PV wyjdzie drastycznie drożej to montuj mniejszą. Zawsze można rozbudować.

 

Nie wiem, czy po rozbudowie będą pod względem p.poż liczyć że jest jedna większa, czy że są 2, a każda mniejsza od wymagającej uzgodnienia ze strażą.

 

O co z tym ppoż chodzi? Im większa instalacja tym 1 kwp wychodził dotychczas taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się głowię bo jak pójdę w CWU z grzałkami to przekroczę 6.5 kWp. Od września są nowe przepisy p.poż i instalacja pewnie będzie przez to droższa. Czy montował ktoś ostatnio taką ilość tzn. powyżej 6.5 kWp? Ile drożej i co więcej do montażu jest w takiej konfiguracji?

 

U mnie ostatnio nyla przedstawicielka pewnej firmy to mówiła że u nich te zabezpieczenie ppoż łacznie z jakąs tam opinią strazaka czy jakiegos inspektora oni załatwiaja wszystko i że jest to koszt 1tys. Proponują juz to do kazdej instalacji niezależnie od wielkości(czyli biznes kwitnie,dodatkowa mozliwosc wyłudzenia hotówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U sąsiada jak zakładał licznik, to obfotografował całą instalację od zasilanie do falownika, aż po dach.

 

 

 

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, sprzedawca niestety proponuje słabe panele polikrystaliczne tu jest pierwszy minus, mikrokoinwertery też podrażają instalację z 1500zł.

 

 

Wychodzi 10kW/30tyś

 

Oferuje gotową instalację fotowoltaiczną do samodzielnego montażu.

W skład instalacji wchodzi:

panel polikrystaliczny DAH 330W

mikroinwerter DEYE SUN 500G 230 EU

stelaż

 

Brak okablowania i kilku jeszcze istotnych elementów w opisie.

 

 

 

https://www.olx.pl/oferta/panel-fotowoltaiczny-instalacja-9-9kw-fotowoltaika-CID628-IDCSljh.html#e7cc12856f;promoted

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 6 lat zauważyłem że panel PV to panel PV ma robić to do czego służy czyli robić prąd. Żadna różnica czy nalepka taka czy inna, moim zdaniem oczywiście a mam Suntech, Trina Solar, I te nieszczęsne Viessmany. na mikro inwertery bym się nie zdecydował (choć mam cały 1

Bierz panele gdzie popadnie a inwerter jak Bozia przykazała coś normalnego. Kable jakieś grosze i zabezpieczenia jakieś 1000-1500 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przez myśl mi przechodzą panele . Czy nie będzie błędem i czy nie będzie przeszkadzało jeżeli panele będą zamontowane jak na rysunku czyli jak najbliżej kalenicy ? Obawiam się czy to nie będzie przeszkadzać jeżeli trzeba będzie przejść po kalenicy na drugą stronę dachu, do drugiego komina. Na rysunku widać komin, za nim jest wyłaz dachowy, aby dostać się do komina wentylacyjnego na drugiej połaci, trzeba wyjść na kalenicę i przejść po niej z 4m i zejść na drugą stronę ( nie wiem czy to po ludzku wytłumaczyłem). A teraz dlaczego takie kombinację, chcę mieć tak zamontowane panele abym widział od strychu ich montaż, czy nie przecieka nic podczas ulew. Poniżej wysokości komina już jest poddasze zamieszkałe i nie chcę się zastnawiać czy przypadkiem coś nie spierdzielili i nie przecieka aż w końcu zacznie pojawi się plama na suficie. Proszę nie komentować, że nie ma co się martwić, nie będzie ciekło itd itp, wolę widzieć co i jak.

dach_dwuspadowy_b.jpg

Edytowane przez rustin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rustin masz podejście do tematu jak mój sąsiad. Nie będzie montował PV na dachu domu ponieważ jak będzie kiedyś wymieniał dach to panele będą mu przeszkadzać... a wprowadził się jakieś 8 lat temu.

Rozumiem że masz problemy z czytaniem. Podpowiem, przeczytaj jeszcze raz ostatnie zdanie a jak nie pomoże to następny i tak aż zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to w ogóle nie montuj, ten komin ze 20% ci zaniży "urobek".

 

Źle oszacowałeś bo dach wsch-zach więc do Twoich 20% dołożę kolejne 20% za instalację na połaci zachodniej.

@rusyin tak na przyszłość czasami mądrzejszych należy słuchać bo jeśli "projekt mam gdzieś!!!" to firma też musi być raczej raczkująca w temacie PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...