Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ok, proszę:

- instalacja na gruncie, z tyłu zabudowań, praktycznie na wolnej przestrzeni

 

-[ATTACH=CONFIG]450246[/ATTACH]

- o zabezpieczeniach nie wiem - możesz rozjaśnić na co zwrócić uwagę

Zastanawiam się jeszcze nad panelami double glass, np. taki: zestawy 14x Znshine 370 W, z inwerterem Sofar 5kW

 

Mój prąd - w tym roku odpuszczam składanie o dotację, ale chciałbym wykonać instalację. A złożyć wniosek z nowej puli w 2021. Mogę tak zrobić? Teraz instalacja, wniosek o dotacje jak będzie start naboru. Ciekawe jakie zasady przewidują.

 

Czy zna ktoś godnego polecenia w temacie gruntownych pomp ciepła z kujawsko-pomorskiego?

 

Od grudnia 2020r. aby dostać dotację ( Mój Prąd) trzeba zainstalować gniazdo do ładowania samochodu.

Tak mi mówił kolega co cała PV leży mu w domu i czeka na montaż ( samodzielny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ,montaż u mnie był 26 sierpnia ,licznik wymienili z Tauronu 21 września świadectwo licznika dostałem pocztą 6 październik odesłałem do firmy montującej Strefa Energii bo obiecali złożyć za mnie wniosek na mój prąd dzwoniłem doszedł pełnomc.i świadectwo 12 października ale oczekuje w kolejce do złożenia w programie a dziś 15 listopada i cisza na stronie mój prąd gdzie można sprawdzić status wyskakuje brak wniosku .Co o tym sądzicie czy ta firma ma tyle wniosków że przez miesiąc dalej mój jest w kolejce do złożenia ? może im brak sekretarek ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne grono.

Pytanko jak wam się sprawują falowniki AFORE ?

Mam od firmy montażowej ofertę na 6.27 kW płyty Bowiet 19 sztuk po 330W i falownik Afore.

Całość 21 500 brutto, wychodzi po niecałe 3.5 tys z 1 kW. Z tego co sie orientuje to chyba dobra cena a pytanie czy nie za dobra ?

Dach w całości na południe bez żadnego zacienienia kąt dachu ok 37 stopnia.

Zapotrzebowanie w domu wynosi ok.5.2

 

Dziękuję za ewentualne sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zakup samochodu elektrycznego też jest wymagany ? Czyżby każdy z panelami miał się zamienić w stacje ładowania ?

 

Program Mój Prąd tyczy się nowych instalacji---więc dziś jest jak jest .A w następnych naborach ma być gniazdo. Tak słyszałem. A czy tak będzie zapytaj tych co będą się starać o dofinansowanie w nowych naborach.

Co do samochodu--nie wiem co komu w ministerstwie przyjdzie do głowy za jakiś czas. Może być że np. do 5kW mocy gniazdo a powyżej samochód.

Tego nikt nie wie. Tak jak jest dziś instalacja powyżej 6kW potrzebny odbiór strażaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co da gniazdo jak nie ma auta?

Kogo ładować. :lol2:

Program Mój Prąd pójdzie raczej w kierunku pomp ciepła do CWU i buforów CO, czyli zwiększonej autokonsumpcji, żeby niwelować wzrosty napięcia w miejscu przyłączenia, a z czasem jak mocno się rozrośnie ilość instalacji, żeby promować autokonsumpcję, zwiększą różnicę pomiędzy energią konsumowaną na bieżąco a pobraną z magazynu.

 

Pompa ciepła poprawia skutecznie efektywność przekształcania energii elektrycznej w cieplną i może spokojnie zastąpić instalację solarną, a grzanie grzałką wody to marnotrawstwo energii.

 

Następnym krokiem będą domowe magazyny energii ale stosunkowo jeszcze są drogie.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła nie wiele da w kwestii autonkonsumpcji, bo ona najwięcej energii potrzebuje zimą kiedy panel nie wiele co produkują, więc bez wirtualnego magazynu w OSD na nie wiele ci się zda pompa czy bufor, bo ciepła z lata nie zatrzymasz do zimy, więc i tak wzrosty napięcia latem są nie uniknione

to samo dotyczy domowych magazynów energii - latem produkuje do 70kWh na dobę a zużywam 10kWh, zimą produkuję 10kWh a zużywam 60kWh, więc co mi da magazyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła nie wiele da w kwestii autonkonsumpcji, bo ona najwięcej energii potrzebuje zimą kiedy panel nie wiele co produkują, więc bez wirtualnego magazynu w OSD na nie wiele ci się zda pompa czy bufor, bo ciepła z lata nie zatrzymasz do zimy, więc i tak wzrosty napięcia latem są nie uniknione

to samo dotyczy domowych magazynów energii - latem produkuje do 70kWh na dobę a zużywam 10kWh, zimą produkuję 10kWh a zużywam 60kWh, więc co mi da magazyn?

 

Latem klimatyzacje biorą coraz więcej energii, więc to nie jest tak, że podczas lata energii mniej potrzeba, przynajmniej podczas upalnego lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program Mój Prąd tyczy się nowych instalacji---więc dziś jest jak jest .A w następnych naborach ma być gniazdo. Tak słyszałem. A czy tak będzie zapytaj tych co będą się starać o dofinansowanie w nowych naborach.

Co do samochodu--nie wiem co komu w ministerstwie przyjdzie do głowy za jakiś czas. Może być że np. do 5kW mocy gniazdo a powyżej samochód.

Tego nikt nie wie. Tak jak jest dziś instalacja powyżej 6kW potrzebny odbiór strażaka.

 

Nie jest wymagany odbiór strażaka, ale zgłoszenie instalacji do powiatowej jednostki PSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem klimatyzacje biorą coraz więcej energii, więc to nie jest tak, że podczas lata energii mniej potrzeba, przynajmniej podczas upalnego lata.

 

Hmm to ciekawe co piszesz, bo od 10 lat w zimie utrzymuję 22st i zużywam średnio 2090kWh przez klimę która właśnie ogrzewa mój dom, a latem utrzymuję 24st i przez 10 lat zużywam średnio 845kWh na rok, więc klima tak dużo nie pobiera prądu, ogrzewanie jest dużo bardziej energochłonne, prowadzę pełne statystyki od 10 lat, także dokładnie wiem kiedy ile prądu schodzi, i magazyny energii przy domach ogrzewanych prądem są po porstu bez sensu

 

tu masz zużycie przykładowe przez moją kanałowke która ogrzewa i chłodzi mój dom

2019 Styczeń 647

2019 Luty 391

2019 Marzec 401

2019 Kwiecień 206

2019 Maj 213

2019 Czerwiec 293

2019 Lipiec 195

2019 Sierpień 243

2019 Wrzesień 129

2019 Październik 193

2019 Listopad 295

2019 Grudzień 571

2020 Styczeń 671

2020 Luty 480

2020 Marzec 430

2020 Kwiecień 184

2020 Maj 221

2020 Czerwiec 184

2020 Lipiec 122

2020 Sierpień 230

2020 Wrzesień 189

2020 Październik 236

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to ciekawe co piszesz, bo od 10 lat w zimie utrzymuję 22st i zużywam średnio 2090kWh przez klimę która właśnie ogrzewa mój dom, a latem utrzymuję 24st i przez 10 lat zużywam średnio 845kWh na rok, więc klima tak dużo nie pobiera prądu, ogrzewanie jest dużo bardziej energochłonne, prowadzę pełne statystyki od 10 lat, także dokładnie wiem kiedy ile prądu schodzi, i magazyny energii przy domach ogrzewanych prądem są po porstu bez sensu

 

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale patrzenie przez pryzmat własnego nosa nie jest chyba najlepsze.

Jednakże, pisałem o zużyciu energii globalnie w lecie, że wbrew pozorom nie jest takie małe i dużo niższe niż w zimie. Oczywiście w domach jednorodzinnych raczej zużycie w lecie będzie mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co da gniazdo jak nie ma auta?

Kogo ładować. :lol2:

Program Mój Prąd pójdzie raczej w kierunku pomp ciepła do CWU i buforów CO, czyli zwiększonej autokonsumpcji, żeby niwelować wzrosty napięcia w miejscu przyłączenia, a z czasem jak mocno się rozrośnie ilość instalacji, żeby promować autokonsumpcję, zwiększą różnicę pomiędzy energią konsumowaną na bieżąco a pobraną z magazynu.

 

Pompa ciepła poprawia skutecznie efektywność przekształcania energii elektrycznej w cieplną i może spokojnie zastąpić instalację solarną, a grzanie grzałką wody to marnotrawstwo energii.

 

Następnym krokiem będą domowe magazyny energii ale stosunkowo jeszcze są drogie.

 

Gniazdo co da? NIC NIE DA lecz jak sobie tak usrają w ministerstwie to co zrobisz. Tak samo jest z odbiorem strażaka dla instalacji PV pow. 6kW

Pytanie nasuwa się takie; Czy PV o mocy 5kW się nie zapali? -bo do takiej nie trzeba odbioru strażaka. Wychodzi na to że palą się te powyżej 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wymagany odbiór strażaka, ale zgłoszenie instalacji do powiatowej jednostki PSP.

 

Więc dodatkowe utrudnienie . Jak za darmo nie trzeba płacić tylko zgłosić to spoko. Tylko dalej jest to gniot bo jak będzie pożar w PV np. 3kW to staż nie wie jak przyjedzie gasić że w tym gospodarstwie jest PV. Fakt jest taki że ZE wyłącza sieć .Jak w nocy to spoko bo PV śpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale patrzenie przez pryzmat własnego nosa nie jest chyba najlepsze.

Jednakże, pisałem o zużyciu energii globalnie w lecie, że wbrew pozorom nie jest takie małe i dużo niższe niż w zimie. Oczywiście w domach jednorodzinnych raczej zużycie w lecie będzie mniejsze.

 

przeczytaj dokladnie do czego się odniósł mój pierwszy post (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7994008&viewfull=1#post7994008) , bo w nim była mowa o pompie ciepła czy buforze i o energii latem, i do tego się odnoszę

a co do globalnego zużycia to masz rację - ale nie o tym była dyskusja

 

a to cytat do którego się dokładnie odnosiłem

"Program Mój Prąd pójdzie raczej w kierunku pomp ciepła do CWU i buforów CO, czyli zwiększonej autokonsumpcji, żeby niwelować wzrosty napięcia w miejscu przyłączenia, a z czasem jak mocno się rozrośnie ilość instalacji, żeby promować autokonsumpcję, zwiększą różnicę pomiędzy energią konsumowaną na bieżąco a pobraną z magazynu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj dokladnie do czego się odniósł mój pierwszy post (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7994008&viewfull=1#post7994008) , bo w nim była mowa o pompie ciepła czy buforze i o energii latem, i do tego się odnoszę

a co do globalnego zużycia to masz rację - ale nie o tym była dyskusja

 

a to cytat do którego się dokładnie odnosiłem

"Program Mój Prąd pójdzie raczej w kierunku pomp ciepła do CWU i buforów CO, czyli zwiększonej autokonsumpcji, żeby niwelować wzrosty napięcia w miejscu przyłączenia, a z czasem jak mocno się rozrośnie ilość instalacji, żeby promować autokonsumpcję, zwiększą różnicę pomiędzy energią konsumowaną na bieżąco a pobraną z magazynu."

 

No to spoko, ja chlebie Ty o niebie, ale koniec końców doszliśmy do porozumienia:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła nie wiele da w kwestii autonkonsumpcji, bo ona najwięcej energii potrzebuje zimą kiedy panel nie wiele co produkują, więc bez wirtualnego magazynu w OSD na nie wiele ci się zda pompa czy bufor, bo ciepła z lata nie zatrzymasz do zimy, więc i tak wzrosty napięcia latem są nie uniknione

to samo dotyczy domowych magazynów energii - latem produkuje do 70kWh na dobę a zużywam 10kWh, zimą produkuję 10kWh a zużywam 60kWh, więc co mi da magazyn?

 

Niestety nie jest to tak jednoznaczne, jak to uprościłeś.

Woda użytkowa jest potrzebna każdego dnia w roku i w przewidywanej ilości więc przez kilka miesięcy w roku są warunki pogodowe sprzyjające do wykorzystania pracy instalacji PV.

Wystarczy, żeby pompa ciepła do CWU załączała się tylko w przypadku, gdy występuje nadprodukcja energii z instalacji PV, albo gdy pompa ciepła CWU załączana jest tylko, gdy ilość energii kierowana do sieci (moc elektryczna) pozwala na bezpłatną pracę sprężarki.

Można też tak sterować włączaniem zmywarki czy pralki, małym buforem do CO w miesiącach przejściowych.

Magazyny energii może bez problemu pokrywać pełne dzienne zapotrzebowanie przez kilka miesięcy w roku, a potem można ładować go z taniej taryfy.

 

Przez pół roku – od kwietnia do września – instalacja off-grid jest w stanie obyć się w 100% bez prądu sieciowego przez 24 godziny, o ile nie występują dni totalnie bezsłoneczne. Nie tylko pokrywa domowe zużycie prądu, ale jeszcze potrafi porządnie dogrzać wodę kranową.

Październik, listopad, luty, marzec – tu już na pełne dogrzanie wody kranowej nie wystarcza, ale jeszcze da się pokryć całe lub prawie całe pozostałe domowe zużycie prądu.

Grudzień i styczeń – tutaj prądu ze słońca praktycznie brak, bo i słońca prawie nie ma, o ile nie trafi się szczególnie słoneczna zima. Wciąż jednak można wykorzystać magazyn energii: ładować go tanim prądem, by potem zasilać się w godzinach szczytu i tym sposobem zaoszczędzić co najmniej kilkanaście groszy z każdej kWh.https://czysteogrzewanie.pl/2020/11/fotowoltaika-z-magazynem-energii-raport-po-roku-uzytkowania

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem wiązania się z taryfą czy pogodą, i wodę grzeje kiedy chcę, pralkę puszczam kiedy chcę, i zmywarkę też. Na CWU idzie mi ok 1800kWh rocznie, czyli 900kWh na pół roku, a za ogrzewanie które też trwa pół roku zużywam 2090kWh, więc jak widzisz wartości są zupełnie inne. Dalej jasno twierdzę żę jak grzejesz dom prądem, to żaden magazyn energii nie ma większego sensu, gdyż energii z lata nie przeniesiesz do zimy. a latem te oszczędności z magazynu będą tak małe, że po pierwsze ekonomicznie nigdy się nie zwróci, po drugie dalej, latem wysyłałbym duze nadwyżki do energii, a zimą dużo bym jej potrzebował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...