Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Nowych. Ja podałem ten sam adres mailowy, ale nowe hasło i od nowa dołączyłem falownik. Pokazuje uzysk całościowy, ale szczegółowe statystyki są od momentu nowej rejestracji.

 

To mi szkoda psuć bo mam cały rok w pamieci , a jakie daje nowe możliwowści ten nowy solarman ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Orientujecie się jakie są ceny za 1 kW w programach z dofinansowaniem ze środków unijnych ? Gmina w 2016 ogłosiła nabór i w końcu dziś podpisałem umowę, teraz ogłoszą przetarg i do końca września mam mieć instalację na dachu. W 2016 prawie 10 kW wycenili na 65802,80 zł netto, ciekaw jestem ile to będzie kosztowało w 2021. MOje koszty to 20% kwoty netto + VAT ( 8% ) od całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się jakie są ceny za 1 kW w programach z dofinansowaniem ze środków unijnych ? Gmina w 2016 ogłosiła nabór i w końcu dziś podpisałem umowę, teraz ogłoszą przetarg i do końca września mam mieć instalację na dachu. W 2016 prawie 10 kW wycenili na 65802,80 zł netto, ciekaw jestem ile to będzie kosztowało w 2021. MOje koszty to 20% kwoty netto + VAT ( 8% ) od całości.

 

18424 + przeróbki instalacji chyba że po prostu będzie można podłączyć do istniejącego puktu 400 v. Cena niezła ale mam 2 uwagi

1) czy jesteś pewien że 10 kwp to na pewno dobry wybór i zużyjesz 12 MWh/rok? Zasady rozliczania lub dodatkowe koszty przy takiej instalacji zawsze będą duże. Jakie masz obecnie zużycie prądu an wszelkie cele?

2) Jakie są warunki techniczne oraz inne wymagania w tym programie? W 2016 byłem zapisany na PV w ramach OZE i się wykreśliłem ze względu na warunki techniczne tzn falownik musiał być podłączony bezpośrednio do rozdzielnicy a to wiązalo by sie ze spieprzeniem kuchni i przedpokoju poprzez prowadzenie kabla. Był wymóg dodatkowego ubezpieczenia instalacji 1000 zł/rok. I te 2 czynniki przeważyły na NIE.

 

Do wyboru były 2 zestawy 3 kwp-21 tys i 5 kwp -35 tys oczywiście netto+vat od calosci. U mnie zmieściła się 4kwp a takiej nie miałem do wyboru.

 

Jak widać nie zawsze coś z extra dotacją jest extra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18424 + przeróbki instalacji chyba że po prostu będzie można podłączyć do istniejącego puktu 400 v. Cena niezła ale mam 2 uwagi

1) czy jesteś pewien że 10 kwp to na pewno dobry wybór i zużyjesz 12 MWh/rok? Zasady rozliczania lub dodatkowe koszty przy takiej instalacji zawsze będą duże. Jakie masz obecnie zużycie prądu an wszelkie cele?

2) Jakie są warunki techniczne oraz inne wymagania w tym programie? W 2016 byłem zapisany na PV w ramach OZE i się wykreśliłem ze względu na warunki techniczne tzn falownik musiał być podłączony bezpośrednio do rozdzielnicy a to wiązalo by sie ze spieprzeniem kuchni i przedpokoju poprzez prowadzenie kabla. Był wymóg dodatkowego ubezpieczenia instalacji 1000 zł/rok. I te 2 czynniki przeważyły na NIE.

 

Do wyboru były 2 zestawy 3 kwp-21 tys i 5 kwp -35 tys oczywiście netto+vat od calosci. U mnie zmieściła się 4kwp a takiej nie miałem do wyboru.

 

Jak widać nie zawsze coś z extra dotacją jest extra

 

Wniosek składałem jak budowałem dom, nie znałem swojego zużycia energii. Teraz wiem, że rocznie zużywam około 5200 kWh. Myślałem o trochę większej instalacji wschód - zachód (auto konsumpcja ).

Budując dom wyprowadziłem przewód z rozdzielnicy do miejsca gdzie ma być falownik, kable z domu na dach też są ( nie wiem czy się przydadzą ). Warunki mam prawie idealne, dach płaski i brak zacienienia, poza kominem do kominka i anteną TV. W umowie nie ma nic o ubezpieczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek składałem jak budowałem dom, nie znałem swojego zużycia energii. Teraz wiem, że rocznie zużywam około 5200 kWh. Myślałem o trochę większej instalacji wschód - zachód (auto konsumpcja ).

Budując dom wyprowadziłem przewód z rozdzielnicy do miejsca gdzie ma być falownik, kable z domu na dach też są ( nie wiem czy się przydadzą ). Warunki mam prawie idealne, dach płaski i brak zacienienia, poza kominem do kominka i anteną TV. W umowie nie ma nic o ubezpieczeniu.

 

to gratulacje. :). Juz mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 3,5 roku. Jak na polskie warunki szybko mi poszło, start grudzień 2015, przeprowadzka marzec 2017.

 

Jak najtaniej można pozyskać teraz środki na fotowoltaikę ? Jakąś eko pożyczka, kredyt ? Czy można ją odliczyć od podatku ?

 

czy ja wiem ? Mnie poszło 5 razy szybciej :D start 5 maja 2003 , przeprowadzka 7 listopada 2003.

 

Dowiedz się w Gminie bo jest aktywny program czyste powietrze, i ma być nowa odsłona programu twój prąd własnie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Jest też cały czas ulga termomodernizacyjna. Ale ty masz fajny program wiec wystarczy zaczekać, Od dochodu można odliczyć wydatki poniesione w ciągu trzech lat od rozpoczęcia inwestycji do 53 tys. Jeżeli to ma być kredyt to trzeba by się wyrobić ze spłatą w 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18424 + przeróbki instalacji chyba że po prostu będzie można podłączyć do istniejącego puktu 400 v. Cena niezła ale mam 2 uwagi

1) czy jesteś pewien że 10 kwp to na pewno dobry wybór i zużyjesz 12 MWh/rok? Zasady rozliczania lub dodatkowe koszty przy takiej instalacji zawsze będą duże. Jakie masz obecnie zużycie prądu an wszelkie cele?

2) Jakie są warunki techniczne oraz inne wymagania w tym programie? W 2016 byłem zapisany na PV w ramach OZE i się wykreśliłem ze względu na warunki techniczne tzn falownik musiał być podłączony bezpośrednio do rozdzielnicy a to wiązalo by sie ze spieprzeniem kuchni i przedpokoju poprzez prowadzenie kabla. Był wymóg dodatkowego ubezpieczenia instalacji 1000 zł/rok. I te 2 czynniki przeważyły na NIE.

 

Do wyboru były 2 zestawy 3 kwp-21 tys i 5 kwp -35 tys oczywiście netto+vat od calosci. U mnie zmieściła się 4kwp a takiej nie miałem do wyboru.

 

Jak widać nie zawsze coś z extra dotacją jest extra

 

Człowieku aleś TY GŁUPI :bash: i jeszcze ludzi w błąd wprowadzasz. Ty nigdy nie byłeś zapisany w programie na PV. Korzystałeś tylko na PC do grzania wody za którą zapłaciłeś coś koło 2k bo więcej byś NIE DAŁ. Poza tym jak korzystasz z programu gminnego to właścicielem PV przez 5 lat jest UMiG i to UMiG ubezpiecza PV przez okres 5 lat. Ty nawet nie możesz bo to nie twoja PV Kolejna sprawa ubezpieczenie PV to koszt ok 120 zeta na sumę 40k. ( jak PV jest ubezpieczone jako osobno) Idźmy dalej Jak ubezpieczasz PV i to PV jest na budynku (niezależnie na jakim-- czy to dom , czy garaż ) do podnosisz wartość budynku o koszt PV i zapewniam cię że koszt będzie duuuuuużo mniejszy Dalej --w programach gminnych nie ma PV większych od 5kW Głupie tytanie co zrobi z Energią jak będzie miał dużą PV-------BĘDZIE GRZAŁ CHAŁPĘ NADWYŻKAMI.:D

Tak że nie pieprz głupot -lub nie pisz jak pijesz.

Nikt nie robił z Programu Gminnego wymogów że musi być inwenter przy rozdzielni ( co za głupota) u jednego się da u innych nie .A może jeszcze kazali ci przy liczniku z ZE zamocować inwenter? A licznik jest w słupku ogrodzeniowym:bash:

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek składałem jak budowałem dom, nie znałem swojego zużycia energii. Teraz wiem, że rocznie zużywam około 5200 kWh. Myślałem o trochę większej instalacji wschód - zachód (auto konsumpcja ).

Budując dom wyprowadziłem przewód z rozdzielnicy do miejsca gdzie ma być falownik, kable z domu na dach też są ( nie wiem czy się przydadzą ). Warunki mam prawie idealne, dach płaski i brak zacienienia, poza kominem do kominka i anteną TV. W umowie nie ma nic o ubezpieczeniu.

 

Dach płaski to nie jest dobry dach. Chyba że masz na myśli że nie ma zacienień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 3,5 roku. Jak na polskie warunki szybko mi poszło, start grudzień 2015, przeprowadzka marzec 2017.

 

Jak najtaniej można pozyskać teraz środki na fotowoltaikę ? Jakąś eko pożyczka, kredyt ? Czy można ją odliczyć od podatku ?

 

17% z PIT a kredyt w BOŚ Bank---jak chcesz Najtańszy lecz nie wiem na ile. 5 lat temu był 2% przy lokatach 5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach płaski to nie jest dobry dach. Chyba że masz na myśli że nie ma zacienień.

 

Zacienienia to jedno a możliwość ustawienia paneli jak się chce to drugie. Minus to dodatkowy koszt systemu montażowego balastowego.

Uważam że płaski dach jest lepszy bo daje większe możliwości. Często ludzie mają problemy do na dachu jest lukarna lub słabe ustawienia na południe.

 

17% z PIT a kredyt w BOŚ Bank---jak chcesz Najtańszy lecz nie wiem na ile. 5 lat temu był 2% przy lokatach 5%

 

Kredyt to opcja, oszczędności wolę przeznaczyć na remont mieszkania, które wynajmuję. Wynajem daje prawdopodobnie lepszy dochód niż oprocentowanie kredytu.

 

Dalej --w programach gminnych nie ma PV większych od 5kW Głupie tytanie co zrobi z Energią jak będzie miał dużą PV-------BĘDZIE GRZAŁ CHAŁPĘ NADWYŻKAMI.:D

 

NIe wiem jaka jest maksymalna wielkość w moim programie, w 2016 zrobiono mi opracowanie na 9,54 kWp, a czy się utrzyma to się okaże.

Chcę mieć nadwyżkę, tylko nie wiem czy tak dużą. Ale moje chcieć to jedno, a drugie to to do czego dostanę dofinansowanie. Możliwe że na podstawie aktualnego rachunku zostanie dobrana instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacienienia to jedno a możliwość ustawienia paneli jak się chce to drugie. Minus to dodatkowy koszt systemu montażowego balastowego.

Uważam że płaski dach jest lepszy bo daje większe możliwości. Często ludzie mają problemy do na dachu jest lukarna lub słabe ustawienia na południe.

 

 

 

Kredyt to opcja, oszczędności wolę przeznaczyć na remont mieszkania, które wynajmuję. Wynajem daje prawdopodobnie lepszy dochód niż oprocentowanie kredytu.

 

 

 

NIe wiem jaka jest maksymalna wielkość w moim programie, w 2016 zrobiono mi opracowanie na 9,54 kWp, a czy się utrzyma to się okaże.

Chcę mieć nadwyżkę, tylko nie wiem czy tak dużą. Ale moje chcieć to jedno, a drugie to to do czego dostanę dofinansowanie. Możliwe że na podstawie aktualnego rachunku zostanie dobrana instalacja.

 

Nadwyżka jest nieuzasadniona a patrząc na doświadczenia bardziej rozwiniętych krajów niestety przewymiarowana instalacja będzie generowała dodatkowe koszty z tytułu nadprodukcji. Jeżeli to kwestia opłat za nadprodukcję to po prostu wyłączysz instalację, jeżeli to oplata za kwp to dupa zbita.

 

Masz bardzo nowoczesny i ładny dom, zdecydowanie lepszy od mojego u mnie uzysk wynosi 3,8 MWh do 4,2MWh mam nadzieję a zużycie prognozowane ok 4,7MWh może mniej. Zapłacenie za 1 MWh w II strefie 400zl+144zł (abonament) to 544 zł/rok 45 zł/1 msc nie bał bym się niewymiarowania ale przewymiarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacienienia to jedno a możliwość ustawienia paneli jak się chce to drugie. Minus to dodatkowy koszt systemu montażowego balastowego.

Uważam że płaski dach jest lepszy bo daje większe możliwości. Często ludzie mają problemy do na dachu jest lukarna lub słabe ustawienia na południe.

 

 

 

Kredyt to opcja, oszczędności wolę przeznaczyć na remont mieszkania, które wynajmuję. Wynajem daje prawdopodobnie lepszy dochód niż oprocentowanie kredytu.

 

 

 

NIe wiem jaka jest maksymalna wielkość w moim programie, w 2016 zrobiono mi opracowanie na 9,54 kWp, a czy się utrzyma to się okaże.

Chcę mieć nadwyżkę, tylko nie wiem czy tak dużą. Ale moje chcieć to jedno, a drugie to to do czego dostanę dofinansowanie. Możliwe że na podstawie aktualnego rachunku zostanie dobrana instalacja.

 

Nie dyskutuję pewnie wiesz lepiej jak tak piszesz. do 1) twojej wypowiedzi dodal bym jeszcze jako minus WYGLĄD że plaski lepszy? Tak myślą tylko nieliczni a zwłaszcza ci co właśnie taki mają i nic z tym nie da się zrobić . Fakt mieszkanie przynosi większy dochód , lecz ty piszesz Cyt.- Wynajem daje prawdopodobnie lepszy dochód niż oprocentowanie kredytu. --Z tym oprocentowaniem kredytu to się nie zgodzę. Bo dla mnie kredyt to zawsze na (minus) wydaje mi się że powinno być (Oprocentowanie Lokaty)

PV z programów UMiG zawsze są brane ze zużycia i na podstawie rachunków za EE. Jak w gminie jeden Kowalski ma zużycie 10MWh to dla jednego nie bedzie projektu PV na 10kW Z reguły są 3 opcje PV ( 3 , 4 , lub 5kW) bo mniej więcej takie zużycie średnio generują gospodarstwa domowe . Być może w twoim przypadku się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...