Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja bym PGE w kwestii rozliczania energii z magazynu uczciwą nie nazwał a raczej złodziejską.

https://www.gkpge.pl/content/download/56901/file/148x210_ewp_instrukcja.pdf

 

Mam doświadczenia na świeżo z ostatniej faktury, wszystko zgodnie z umową i moimi pomiarami z falownikiem też gra, więc nic się na to nie poradzi.

 

Co w tej instrukcji jest nieprawdziwe i niezgodne z zasadami i prawem bo niestety ale się nie doszukałem.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Będziesz się kłócił z "Sympatykiem forum" zarejestrowanym 16.01.2021 który w tym czasie zdążył napisać 19 maili. to daje prawie 5 postów dziennie widać że....

 

nie zwróciłem na to uwagi bo dla mnie nie ma znaczenia FM to nie desa i wiek eksponatów nie wpływa na wartość merytoryczną wpisów. Z resztą miałem ochotę skasować wszystkie swoje posty i od nowa się zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol gawel, wcześniejsze wątpliwości dotyczyły energa, ale jak już poruszyłeś pge, to jak pge rozliczyłby przypadek kol. magdaseb "A jak produkcje z podziałem na taryfy rozlicza ENERGA? Jeżeli do magazynu oddamy w "drogiej" 1000kwh, a w taniej 500kwh- natomiast zużyjemy z ZE 600kwh w "drogiej" i 700kwh w "taniej", to za tę róznicę w "taniej" trzeba będzie zapłacić, mimo że w magazynie zostanie jakaś ilośc kwh z oddania w "drogiej"?

 

dopłaci za tanią a droga zostanie dalej w magazynie

 

BŁĄD-w pierwszej kolejności ( I tar) jak zostaje to rozliczą II tar doplata za 100kWh w II- bo brakło z magazynu.

1000kWh x 0.8 =800kWh w I tar i 500x0.8=400kWh w II

800 - 600 z ZE = +200kWh w magazynie 400 - 700 z ZE = (-300 ) Suma --dopłata za 100kWh w II tar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze jak było u mnie produkcja w magazynie po opuście w I 155kwh, w II - 0 kwh zużcie w I - 0 kwh, pobranie z sieci w II 1155 kwh, wyzerowano I strefę i zapłaciłem za 1000 kwh II i abonament 476 zł za 6 miesięcy czyli miesięcznie około 80 zł. Niby nic ale miałem margines w magazynie w drogiej taryfie w przypadku jeszcze bardziej pochmurnego IV kwartału (choć to już chyba gorzej być nie może) Przy g11 miałbym do zapłacenia 1000 kwh po 70 groszy zamiast 39 a to jest różnica.

 

TAK WŁAŚNIE ---jak napisałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wysokośc opustu jest gwarantowana do 2035r ale odbiór nadwyżki może ulec skróceniu do 3 m-cy?????!!

to byłaby lipa straszna. moj plan był taki aby założyc foto około 9-10kw + pompe ciepła i tym sie grzac. ale jak zrobią okres oodbioru nadwyżki krótszy niż rok to sie nie zbilansuje w aden sposób bo skąd wziąc prad w styczniu? - jedynie kupić....

ehhh Polska.... no i weż tu człowieku sobie coś zaplanuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wysokośc opustu jest gwarantowana do 2035r ale odbiór nadwyżki może ulec skróceniu do 3 m-cy?????!!

to byłaby lipa straszna. moj plan był taki aby założyc foto około 9-10kw + pompe ciepła i tym sie grzac. ale jak zrobią okres oodbioru nadwyżki krótszy niż rok to sie nie zbilansuje w aden sposób bo skąd wziąc prad w styczniu? - jedynie kupić....

ehhh Polska.... no i weż tu człowieku sobie coś zaplanuj...

 

Pazerność nigdy nie była zaletą , dlatego w moim przypadku zapłacenie za styczeń i luty bo to wyjdzie z 400 zł więc nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wysokośc opustu jest gwarantowana do 2035r ale odbiór nadwyżki może ulec skróceniu do 3 m-cy?????!!

to byłaby lipa straszna. moj plan był taki aby założyc foto około 9-10kw + pompe ciepła i tym sie grzac. ale jak zrobią okres oodbioru nadwyżki krótszy niż rok to sie nie zbilansuje w aden sposób bo skąd wziąc prad w styczniu? - jedynie kupić....

ehhh Polska.... no i weż tu człowieku sobie coś zaplanuj...

 

Jest gwarantowana do czasu aż zmienią ten przepis. Kiedy to zrobią patrząc przez ilość instalacji szybciej niż później. Pamiętaj my jesteśmy tylko wrzodem na dupie zakładów energetycznych bo im sieć psujemy, i huk z tym że sprzedają nasz prąd w lato po zwykłej stawce naszym sąsiadom. Do tego czasu jesteśmy cacy później jesteś publicznym wrogiem nr. 1

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasuje ??, przecież nie zyskasz nic więcej a inni mogą stracić

Pazerność ? aby zwiększyć udział OZE

 

Na tym polega pazerność można mieszkać na 100m2 i mieć około 5MWh rocznie zapotrzebowania na wszystko a można mieć 200m 2 i zapotrzebowanie 10MWh na rok. Duże domy nigdy nie są i nie będą tanie w utrzymaniu. Ale jak ktoś chce niech buli jego wybór, ale niech nie wpada w histerię

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gwarantowana do czasu aż zmienią ten przepis. Kiedy to zrobią patrząc przez ilość instalacji szybciej niż później. Pamiętaj my jesteśmy tylko wrzodem na dupie zakładów energetycznych bo im sieć psujemy, i huk z tym że sprzedają nasz prąd w lato po zwykłej stawce naszym sąsiadom. Do tego czasu jesteśmy cacy później jesteś publicznym wrogiem nr. 1

 

z jednej strony tak ale w lecie sieci są przegrzane i przeciążone bo Klimy chodzą wszędzie dodatkowo sprawność elektrowni ejst niska ze wzgledu na chłodzenie turbin , rozprężanie pary. I tutaj to PV ratują tyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jednej strony tak ale w lecie sieci są przegrzane i przeciążone bo Klimy chodzą wszędzie dodatkowo sprawność elektrowni ejst niska ze wzgledu na chłodzenie turbin , rozprężanie pary. I tutaj to PV ratują tyłek.

 

Tyłek trujesz Ty, ja i każdy posiadacz PV. Bo "zakłócasz" im sieć nie ważne że falowniki mają "papiery" i podłączają je do sieci ale trujesz bo za dużo jest PV na chałupach a oni nie nadążają modernizować sieci (opłata mocowa).

Klima o czym Ty mówisz może w miastach na wsi u mnie na 200 domów klimę na 3 osoby (w tym ja mam 2 sztuki) i w locie zjadam SWÓJ PRĄD a nie ich bo moja klima wszamie 700W a w sieć jedzie 6,5kW. Aby zasilić ich klimę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ze wszystkim jestem pesymistą to tutaj wydaje misie że będzie ok.

Do spłacenia pozostał ok 10k czyli ok 4 lat po stawkach z 2020..

 

Jednak faktycznie z autokonsumpcją jest słabo latem tych max 3700W nie przejem.

A zimą to nie świeci a jak świeci to ogrzewanie itak się wyłączy a jak chodzi to na minimum dwie klimy 550-600W a offgrid przejmuje lodówki i pierdółki wiec auto konsumpcja tez słaba.

pazdziernik 20%

listopad 39%

grudzień 44%

A produkcji prawie niema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...