Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

To jest myślenie "do przodu". Choćby jeden krok, dwa. Ale "do przodu"...

 

Coś mi to przypomina:

 

Przyklej płyty 100cm Czyli metrową po co masz za kolejne 2 lata znów doklejać. Ludzie trochę rozwagi.

 

Zdrowia życzę!

Każda praca i ulepszanie ma swój koniec opłacalności. A że ty tego nie widzisz no cóż. Nakręciłeś się i tyle. Chcesz to przyklejaj co mnie to obchodzi.Juz chyba masz 13cm lub więcej Teraz jest trend na min 20cm to i ty też Jak za parę lat będzie min 50 cm to ty kolejny raz będziesz doklejał. Doklejał i tynkował i tak w kólko. Twoja sprawa nie zamierzam się droczyc jak nie rozumiesz intencji.W pewnym momencie trzeba powiedzieć dość. Tak samo jak z alkoholem aby nie zaliczyć GWOŹDZIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to masz cudowną instalację skoro ona przez cały dzień daje 9.96kW. :)

 

My o rybach ty o grzybach Czy ty wiesz co to jest kW? a co kWh?

Gdzie pisalem że 9,96kW to produkcja?

No masz pan pojęcie o PV że ho ho Tak masz PV jak ja rakietę. Kurde nie wie co to kW.

 

Tu fragment mojego posta #18144

w 2020r za styczeń z 5,72KW miałem 285kWh

w tym z 9,96kW mam 332kWh Tak że nie mierz mnie pod siebie. Każdy ma głowę z której powinien korzystać

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Pozazdrościć wiedzy Tak trzymaj a te twoje pomysły na opusty kwartalne zapewne zaowocują, W którą stronę?

Strach Myśleć.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisujesz moc swojej instalacji w "kW". "kW" to jest moc chwilowa instalacji zależna od warunków pracy.

Moc instalacji PV określa się w "kWp".

No ale Ty masz pojęcie o PV ze ho ho i widać.

 

Czy to ty napisałeś

No to masz cudowną instalację skoro ona przez cały dzień daje 9.96kW. ? Cholera to ciekawe bo na dachu mam 9,96kW skoro ta moc zalezy od warunków pracy to jak w zimie leży na tych panelach śnieg to JUŻ NIE MAM INSTALACJI 9,96kW? Panele odlecialy?

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-voymar-

 

Nie zawsze da się zrobić "raz, a dobrze".

Sam montowałeś PV na raty, bo wzrosły potrzeby.

PV też dopieszczałem - i się zatrzymałem. Z tymi 13 cm to było 23 lata temu. Więcej nie dało rady.

 

Prądu z PV mam niby "w sam raz". Ale jeszcze kilka lat temu wystarczyło, że w domu było 20 st.C i było ciepło. Jak dałem pierwszą klimę (listopad 2017 r.) po to by zużyć prąd wyprodukowany przez PV to już na koniec grudnia ulubioną temperaturą żony było 23, czasem 24 st.C. Gdy doszła PC to prawie w całym domu jest 22-23 st. ( z wyjątkiem sypialni 18-20 st.C).

Z PV miałem na przełomie roku sporą nadwyżkę w "magazynie", a już są resztki.

 

Mój plan jest prosty - po co rozbudowywać PV, kiedy można dorzucić styro na ściany. Będzie cieplej i uzbiera się więcej w "magazynie". Nie trzeba zmieniać żadnego przyłącza na 3-fazowe i wdrapywać się na dach.

Jeśli by nastąpiła zmiana rozliczenia "magazynu" na co 3 miesiące to też łatwiej dam sobie radę.

 

A i syn będzie mógł czasem wetknąć na noc wtyczkę od plug-in. Przez 10 lat płacił opłaty stałe za przyłącze z którego prawie nie korzystał.

 

Zdrowia to Ci kolejny raz życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-voymar-

 

Nie zawsze da się zrobić "raz, a dobrze".

Sam montowałeś PV na raty, bo wzrosły potrzeby.

PV też dopieszczałem - i się zatrzymałem. Z tymi 13 cm to było 23 lata temu. Więcej nie dało rady.

 

Prądu z PV mam niby "w sam raz". Ale jeszcze kilka lat temu wystarczyło, że w domu było 20 st.C i było ciepło. Jak dałem pierwszą klimę (listopad 2017 r.) po to by zużyć prąd wyprodukowany przez PV to już na koniec grudnia ulubioną temperaturą żony było 23, czasem 24 st.C. Gdy doszła PC to prawie w całym domu jest 22-23 st. ( z wyjątkiem sypialni 18-20 st.C).

Z PV miałem na przełomie roku sporą nadwyżkę w "magazynie", a już są resztki.

 

Mój plan jest prosty - po co rozbudowywać PV, kiedy można dorzucić styro na ściany. Będzie cieplej i uzbiera się więcej w "magazynie". Nie trzeba zmieniać żadnego przyłącza na 3-fazowe i wdrapywać się na dach.

Jeśli by nastąpiła zmiana rozliczenia "magazynu" na co 3 miesiące to też łatwiej dam sobie radę.

 

A i syn będzie mógł czasem wetknąć na noc wtyczkę od plug-in. Przez 10 lat płacił opłaty stałe za przyłącze z którego prawie nie korzystał.

 

Zdrowia to Ci kolejny raz życzę!

Oki Tak rozbudowałem PV o 4,24kW ale tylko dlatego że ta 4,24 kW kosztowała 7k A zapotrzebowanie raczej spadło. Tak spadło ale do obecnego zapotrzebowania. Bo 4 lata( CO ) na grzałkach to tych kWh było że ho hoooooooooooooooooo

Narka.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moja bajka waluta niestabilna, problemy z jej upłynnieniem się nie znam ale podejrzewam że więcej prądu zje niż wykopie.

ze wskazaniem na "podejrzewam" co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością...

https://whattomine.com/coins

 

aktualnie "sprzęt wydobywczy" podrożał o prawie 100% i to nie koniec...myślisz, że to dlatego, że trzeba do tego dokładać? :lol2:

jedno jest pewne, jeden z lepszych sposób (ale tylko dla kumatych w temacie!) żeby zwiększyć autokonsumpcję i mniej tracić na 20%...

ale koniec OT z mojej strony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-voymar-

 

Ja z kolei po 23 latach nieco lepiej docieplam dom, bo nadszedł czas na modernizację.

Inni też. Logiczne, że chętniej ci co w owym czasie dawali "piątkę". Nie wytykam im że stukali się w czoło jeśli ktoś dawał trochę więcej.

Może to dobre podejście, zwłaszcza dla kogoś kto chce być ECO, a już nie ma więcej miejsca na dachu na kolejne panele, ale nie tylko.

 

Z tymi panelami też ktoś nas poszufladkował: marża 20 %, marża 30 %. Limit na imkroinstalację to moc do 50 kW.

Najprościej postawić bariery zamiast modernizować infrastrukturę energetyczną.

Nikt mi nie powie, że potrzebny jest "strażak" dla 6,5 kWp w górę. Kto wie czy za jakiś czas nie będzie potrzebny hydrant albo zbiornik wody dla celów p.poż. już prz PV powyżej 1 kWp.

Kto wie, czy już nie nie rodzi się pomysł 100L, jak parę lat temu 10H.

 

Te styro to moja samodzielna decyzja, nikogo nie pytałem o radę. Po prostu chciałem tylko dowiedzieć się jak teraz to robią inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi panelami też ktoś nas poszufladkował: marża 20 %, marża 30 %. Limit na imkroinstalację to moc do 50 kW.

Najprościej postawić bariery zamiast modernizować infrastrukturę energetyczną.

Te 50kW to nie do końca tak jest...u mnie maksymalna moc przyłącza dostaniesz 40kW - więc nie przyłączysz więcej niż 40kWp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 50kW to nie do końca tak jest...u mnie maksymalna moc przyłącza dostaniesz 40kW - więc nie przyłączysz więcej niż 40kWp ;)

 

W Ustawie jest zapis, że moc mikroinstalacji nie może być wyższa od mocy przyłączeniowej. Czyli masz przyłączeniowej 40 kW to możesz mieć PV do 40 kWp.

Jeśli byś miał przydział mocy większy np 55 kW, to PV w ramach mikroinstalacji do maks. 50 kWp. PV większe od 50 kWp mają inną nazwę i chyba wymagają pozwolenia na budowę.

 

W jednej z kolejnych nowelizacji zmienili, że mikroinstalacjia może być do 50 kW, poprzednio było do 40 kW.

 

Taka ciekawostka - Ministerstwo od Tych Spraw (kiedyś było pod opieką Pani Jadwigi) ma na dachu 3 mikroinstalacje po 50 kWp każda..

 

Określenie kWp to taka nowość przypisana OZE:

Tak się przyjęło, że kW w panelach = kWp. Nie mylić kW z wiatraków i innych generatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stos

 

Mówimy o mikroinstalacji podłączanej wg określonej reguły (zgłoszenie), a ta (mikroinstalacja) jest do 50 kW. Jeśli masz moc przyłączeniową 55 kW i chcesz założyć PV o takiej samej mocy (55 kW) to nie możesz zrobić tego na zgłoszenie. Chyba nadal zgłoszenie na druku ZM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-voymar-

 

Ja z kolei po 23 latach nieco lepiej docieplam dom, bo nadszedł czas na modernizację.

Inni też. Logiczne, że chętniej ci co w owym czasie dawali "piątkę". Nie wytykam im że stukali się w czoło jeśli ktoś dawał trochę więcej.

Może to dobre podejście, zwłaszcza dla kogoś kto chce być ECO, a już nie ma więcej miejsca na dachu na kolejne panele, ale nie tylko.

 

Z tymi panelami też ktoś nas poszufladkował: marża 20 %, marża 30 %. Limit na imkroinstalację to moc do 50 kW.

Najprościej postawić bariery zamiast modernizować infrastrukturę energetyczną.

Nikt mi nie powie, że potrzebny jest "strażak" dla 6,5 kWp w górę. Kto wie czy za jakiś czas nie będzie potrzebny hydrant albo zbiornik wody dla celów p.poż. już prz PV powyżej 1 kWp.

Kto wie, czy już nie nie rodzi się pomysł 100L, jak parę lat temu 10H.

 

Te styro to moja samodzielna decyzja, nikogo nie pytałem o radę. Po prostu chciałem tylko dowiedzieć się jak teraz to robią inni.

 

Po co mi ten wykład?

mikroinstalacja do 50kW to mało? Chyba gospodarstwo domowe więcej nie zje. Po za tym koszt Odnośnie docieplenia to tak jak powiedziałem Robi się do pewnego momentu Bo później już się to nie opłaca względem korzyści. A pośrednie utrudnienia i koszty dodatkowe to: wymiana parapetów jak i okna wyglądają kiepsko w zbyt głębokich szpaletach -Głębsze szpalety mniej światła dociera do wnętrza jak i wygląd kiepski budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca prawda.

Moc PV może być wyższa od mocy przyłączeniowej ale trzeba wystąpić o zgodę ZE na jej podłączenie.

ZE może się zgodzić albo nie.

Jeśli moc instalacji PV nie jest większa od mocy zamówionej, ZE nie ma prawa odmówić podłączenia takiej instalacji.

 

TOŻ O TYM PISAŁ vr5 -myślisz coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o wpis który był przed moim.

pisanie że:

 

 

jest wprowadzaniem czytelnika w błąd.

 

Masz problem odnośnie zapisu w ustawie o OZE? znajdź ustawę i zaspokój swą ciekawość. Nikt ci nie będzie podawał na tacy treść ustawy. Wszyscy wiedzą do ilu kW jest to mikroinstalacja. Wszyscy tylko jak zwykle TY nie wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...