Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

kolejne spostrzeżenie - tym razem po odwiedzeniu Tagrów w Gliwicach

 

 

nieml każda firma prezentująca na targach fotowoltaikę miała na folderach i w ulotkach informacje o dofinansowaniu 40 proc kosztów kwalifikowanych inwestycji w elektrownie słoneczne

 

 

toche to było na wyrost..

 

gdyż ja sie troche dokladniej temu przyjrzeć to okazuje sie ze na dzień dzisiejszy nie ma podpisanej umowy pomiedzy NFOŚiGW a wybranym bankioem BOŚ nawet na przyjmowanie wniosków a co dopiero mwic o samym procesie kredytowania z dotacją od BOŚ.

 

 

ehhhh

 

a życie przez palce ucieka...

 

Stare ulotki ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A dlaczego nie 5000? Albo 1000, co sie ograniczać. Mam takie spostrzeżenie, że najczęściej o tej nieopłacalności mówią osoby, które nie mają takich pieniędzy. Nawet jeśli by mieli, to kupiliby raczej nowszy samochód. Nie piję do Ciebie, wspominam jako zaobserwowaną ciekawostkę. Każdy wydaje na co chce. Ja znam lepszy (w mojej opinii) sposób na tzw "opłacalność", jednak wymaga to większych inwestycji. PV ma tę zaletę, że w trakcie kryzysu budżetowego pozwoli dopiąć finanse.

 

chyba jednak pomyliłeś adresy... nie będę z takimi tekstami dyskutował, spostrzeżenia zostaw dla siebie bo nic nie wnoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansa na co? Policzcie sobie dobrze tą dotację & za ile kupi się zestaw bez dotacji

I tu jest cały pies pogrzebany. Bez dotacji zestaw z montażem dla przykładu 18K z dotacją z uwagi na biurokrację i.t.p. 22K. Doliczając podatki i inne duperele wyjdzie ze 2 - 3K taniej a uwiązanie do pewnych ustaleń i rozwiązań zostanie na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest cały pies pogrzebany. Bez dotacji zestaw z montażem dla przykładu 18K z dotacją z uwagi na biurokrację i.t.p. 22K. Doliczając podatki i inne duperele wyjdzie ze 2 - 3K taniej a uwiązanie do pewnych ustaleń i rozwiązań zostanie na lata.

 

Nie tylko biorokrację. W tam roku poleciano sobie w trąbę z instalatorami i kasa za wykonane instalację wpływała do nich nawet po półrocznym opóźnieniu, mimo że bank kasę miał na koncie. Znam firmy które się o mało na tym nie wyłożyły. W tym roku, pewnie mądrzejsi o doświadczenia, doliczą sobie na ewentualne odsetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cały czas próbuję Ci wytłumaczyć, że Twój sposób rozumienia bilansowania jest błędny. Są przypadki jednostkowe złego zaprogramowania liczników, a Ty to przyjmujesz jako regułę.

 

 

Tu się z Tobą nie zgodzę. Śledzę temat nowo podłączanych instalacji i jest wprost odwrotnie do tego co sugerujesz. Liczniki są celowo prgramowane aby nie bilansowały chwilowo energii między fazami. W takim przypadku, mocno zasadne jest przepięcie co się da na 1 faze - oczywiście w ramach zdrowego rozsądku. Bardzo chciałbym się mylić bo sam czekam na zmianę licznika.

Edytowane przez chrobry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Liczniki są celowo prgramowane aby nie bilansowały chwilowo energii między fazami. W takim przypadku, mocno zasadne jest przepięcie co się da na 1 faze - oczywiście w ramach zdrowego rozsądku. Bardzo chciałbym się mylić bo sam czekam na zmianę licznika.

no ja własnie próbuję cały czas wywalczyć aby przeprogramowali mi licznik! Dziś nic nie ustaliłem z ENEA!!! :wtf:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech ta oplacalnosc.

 

Mozna kupic auto za 30, 50, 70 tys, mozna przy budowie domu zrobic cos samemu i zostanie grubsza kwota do wydania. Wiec jak komus "zostaje" to niech roztrzygnie na co wydac. Auto i tak straci na wartosci, dom to jedne wielki koszt, wiec nie ma za bardzo innego sposobu, zeby znacznie obnizyc kosztu uzytkowania, zarowno koszty bytowe jak i CO/CWU, choc tanio nie bedzie.

Proszę cię człowieku co ty wypisujesz? Dom trzeba mieć żeby mieszkać, auto też się przydaje. PV nie jest nikomu potrzebne - to tylko droga inwestycja, która ma służyć jedynie obniżeniu kosztów energii. Jeśli nie jest opłacalna, to temu nie służy - to chyba oczywiste.

Jak się nie zwróci w sensownym czasie to taki inwestor to frajer, który dał się wydoić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę cię człowieku co ty wypisujesz? Dom trzeba mieć żeby mieszkać, auto też się przydaje. PV nie jest nikomu potrzebne - to tylko droga inwestycja, która ma służyć jedynie obniżeniu kosztów energii. Jeśli nie jest opłacalna, to temu nie służy - to chyba oczywiste.

Jak się nie zwróci w sensownym czasie to taki inwestor to frajer, który dał się wydoić...

Można mieszkać też w lepiance, można jeździć też 30 letnim samochodem i można mieć też ogniwa które nie muszą zwrócić się od razu po 6 latach a np. 12 ale się zwrócą , więc nie pisz do ludzi tu będących, że są frajerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko biorokrację. W tam roku poleciano sobie w trąbę z instalatorami i kasa za wykonane instalację wpływała do nich nawet po półrocznym opóźnieniu, mimo że bank kasę miał na koncie. Znam firmy które się o mało na tym nie wyłożyły. W tym roku, pewnie mądrzejsi o doświadczenia, doliczą sobie na ewentualne odsetki.

 

Nie przesadzajcie. Ja ma przygotowaną dokumentację pod Prosumenta 6,8 kw a na panelach mono i SMA za 5700 za KW, Tauron a dokłądnie Hymon przygotował mi za podobną kwotę na panelach poli Amistar i Froniusie. Po doliczeniu dotacji wychodzi 3-4 tys za kw. W przypadku braku FIT to prosument jest najlepszym rozwiązaniem, ale dla klienta.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie. Ja ma przygotowaną dokumentację pod Prosumenta 6,8 kw a na panelach mono i SMA za 5700 za KW, Tauron a dokłądnie Hymon przygotował mi za podobną kwotę na panelach poli Amistar i Froniusie. Po doliczeniu dotacji wychodzi 3-4 tys za kw. W przypadku braku FIT to prosument jest najlepszym rozwiązaniem, ale dla klienta.

pozdr.

 

A piszesz to jako instalator, czy jako potencjalny klient? Bo szczerze mówiąc jestem zdziwiony tą tezą - nie słyszałem jeszcze tak dobrej opinii o prosumencie z ust inwestora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piszesz to jako instalator, czy jako potencjalny klient? Bo szczerze mówiąc jestem zdziwiony tą tezą - nie słyszałem jeszcze tak dobrej opinii o prosumencie z ust inwestora

 

Piszę jako inwestor a nie handlowiec. Mnie sprawy rozliczeń między BOŚ a wykonawcą nie interesują. Jedynie cena w stosunku do jakości oferowanego sprzętu !!!!!.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę jako inwestor a nie handlowiec. Mnie sprawy rozliczeń między BOŚ a wykonawcą nie interesują. Jedynie cena w stosunku do jakości oferowanego sprzętu !!!!!.

pozdr.

 

No, to bardzo dobrze! Stosunek ceny do jakości to podstawa a jak masz firmę, która załatwia za Ciebie wszystkie formalności a ty jedynie cieszysz się z dobrze działającego systemu to pozazdrościć :)

 

Dobrze, że o tym napisałeś - że nie liczysz na taryfy gwarantowane, tylko realizujesz inwestycję w oparciu o to co mamy obecnie - co jest pewne:)

A energię pewnie spokojnie zagospodarujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...