Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Niestey u mnie lipa z dofinansowaniem i jedyne dofinansowanie na jakie liczyłem to "Mój Prąd" które obecnie jest zawieszone.

Pytanie czy jak zrobię teraz instalacje fotowoltaiczną to będę mógł później skorzystać z takiego dofinansowania - ale odpowiedź na to, to jak wróżenie z fusów:)

 

Piec na pellet używam 3 lata , wiec jeszcze z 3 lata go poużywam, chyba że będzie opcja wyrwania jakiejś pompy ciepła na dobre dofinansowanie:)

Obecnie wkurzają mnie stale rosnące rachunki za energie... chciałbym być EKO ale niekoniecznie rezygnować z dobrodziejstw techniki, a przede wszystkim oszczędzic trochę kasy w perspektywie kilku najbliższych lat:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestey u mnie lipa z dofinansowaniem i jedyne dofinansowanie na jakie liczyłem to "Mój Prąd" które obecnie jest zawieszone.

Pytanie czy jak zrobię teraz instalacje fotowoltaiczną to będę mógł później skorzystać z takiego dofinansowania - ale odpowiedź na to, to jak wróżenie z fusów:)

 

Piec na pellet używam 3 lata , wiec jeszcze z 3 lata go poużywam, chyba że będzie opcja wyrwania jakiejś pompy ciepła na dobre dofinansowanie:)

Obecnie wkurzają mnie stale rosnące rachunki za energie... chciałbym być EKO ale niekoniecznie rezygnować z dobrodziejstw techniki, a przede wszystkim oszczędzic trochę kasy w perspektywie kilku najbliższych lat:)

 

możesz skorzystać z ulgi termo wtedy wyjdzie ci w najgorszym przypadku 30200 po odliczeniu. Licząc nawet drogi prąd jak w pge średnio dla taryfy g12w po 50 gr i produkcję 11 MWh/rok to okres zwrotu wyszedłby około 5,5 roku całkiem nieźle, ale z kwoty ulgi termo 53000 -36500 zostaje limit 16500 do wykorzystania tylko przez 2 kolejne lata można za to już kupić jakąś fajną PC i również odliczyć od dochodu 2800 . Bo potem ulga przepada.

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-gree-versati-7-5-kw-monoblok-1-fazowy-9873864739?fromVariant=9874203441

 

https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-pompy-ciepla-257641?bmatch=cx210105ap-enomswp-diwebp-hou-1-3-0129&price_from=5000&price_to=10000&rodzaj=ziemia-woda

 

https://allegro.pl/produkt/pompa-ciepla-powietrze-woda-haier-au082fycra-hw-7-8-kw-570cd3a4-f6bc-43df-967d-b49da766d8ca?price_from=5000&price_to=12000&bmatch=cx210105ap-enomswp-diwebp-hou-1-3-0129

 

 

https://allegro.pl/produkt/pompa-ciepla-rotex-daikin-11-kw-a00c9610-5dc8-49c0-8e75-c65dfecd6eed?price_from=5000&price_to=12000&bmatch=cx210105ap-enomswp-diwebp-hou-1-3-0129

 

 

https://allegro.pl/produkt/pompa-ciepla-viessmann-pompa-ciepla-8-kw-a810d42f-3a66-45f0-a3ac-ef686a68060f?price_from=5000&price_to=12000&bmatch=cx210105ap-enomswp-diwebp-hou-1-3-0129

 

https://allegro.pl/produkt/pompa-ciepla-viessmann-vitocal-350-11-kw-0e816f03-0062-4bd6-8262-8d47d28092f9?price_from=5000&price_to=12000&bmatch=cx210105ap-enomswp-diwebp-hou-1-3-0129

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne zużycie to około 7000kw na rok i realnie gdy dołożę planowaną klimatyzację na dole to dojdzie wyjdzie pwnie koło 8-8,5kw (dogrzewamy się klimatyzacją w sypialniach oprócz oczywiście oprócz chłodzenia:), czy podgrzewanie rozstawianego basenu latem dla dzieciaków.

Jeśli chodzi o falownik który jest większy to dlatego, że w razie czego gdy dołożę pompę ciepła to dołoże paneli ale już bez zmiany inwertera (obecnie piec na pellet 15kw na instalacji niestety mieszanej czyli całość w podłogówce, a w sypialniach grzejniki) - chyba że tutaj przesadzam i nie warto się w to pchać.

 

Przy 8000-8500kWh rocznie potrzebujesz instalację minimum 10kW (dla 20% autokonsumpcji i 5% wzrostu zużycia po montażu pv). Tyle, że to nieopłacalne bo jak wiesz wpadasz w opust 30%.

Przy tym inwerterze i tych modułach w gorące dni latem wylatujesz z optymalnego zakresu pracy mppt (+/- 30V dla skrajnego przypadku 70oC modułu i łańcuchach 13/14). Raczej nie myśl o rozbudowie ponad 10kW a szukaj sposobu ograniczenia zużycia.

Dofinansowanie to nie wróżenie z fusów. Nie założyłeś instalacji przed 23.07.2019 więc możesz starać się o dofinansowanie w programie priorytetowym Mój Prąd. Czyli zakładasz dziś a papiery składasz jak będą znane zasady III naboru. Jakie one będą tego nikt publicznie jeszcze nie ogłosił. Ostatnie wieści to informacja o progresywnym modelu finansowania i uruchomieniu go w drugim półroczu.

MojPrad_IIpolrocze.jpg obraz_2021-02-07_222108.jpg

6mm przewodu solarnego nie ze względu na spadki napięcia ale często grubszą izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując nie robić instalacji z inwerterem która będzie przewymiarowana tylko zrobić to na inwerterze który będzie dopasowany do danej mocy instalacji.

Zapomniałem o tych 30% po przekroczeniu 10kw instalacji, a to faktycznie już średnio opłacalne.

Będę wdzięczny za pomoc w informacji jakie wytyczne mam dac instalatorom (opróćz grubszego kabla 6mm) bo tak jak wspominałem wcześniej jestem w tym temacie laikiem.

Skorzystam najprawdopodobniej z wariantu I (wydaje sie byc najbardziej sensowny w moim przypadku) tylko pewnie zmniejsze inwerter na bardziej dopasowany aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać taką moc - czyli w tym przypadku iść w taki model SOFARSOLAR KTL-X 8.8??

 

Pytanie czy lepsze panele SunLink czy Longi?? Jak nie te to jakie inne??

 

OPIS SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO

Moc instalacji: 9,85 kW

Model modułów: SunLink 365 WP Full Black

Liczba modułów: 27 sztuk.

Model inwertera: Sofar 11 KTL-X

Liczba faz: 3 – fazowy

Zabezpieczenia: Zabezpieczenie AC i DC Noark/Phoenix,

Uziemienie poniżej wartości 10 Ohm.

Przewody: Przewód DC Solarny HeluKabel 4 mm,

Przewód OWY 5x4 mm,

Przewód LGY 16 mm.

Inne: Dedykowane elementy montażowe (uchwyty, rurki,

wkręty itp.), uzgodnienia p.poż.

 

KOSZTORYS KOMPLETNEGO SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO

WRAZ Z MONTAŻEM:

Przygotowanie dokumentacji technicznej

zawierającej symulację ułożenia modułów i

produkcji energii

Tak

 

Montaż i uruchomienie instalacji na

podzespołach proponowanych w ofercie

Tak

 

Dokumentacja powykonawcza Tak

 

Gwarancja na usługę montażową 5 lat

 

Przygotowanie dokumentacji

przyłączeniowej dla zakładu

energetycznego

Tak

 

Koordynacja procesu przyłączeniowego Tak

 

Cena brutto 36 500,00 PLN

Podana cena brutto uwzględnia 8% stawkę VAT.

Oferta ważna jest do dnia 28.02.2021r.

Edytowane przez mac82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie wezmę pod uwagę, każda rada jest cenna:) Czyli zostawić ten standardowy inwerter i za bardzo nie mieszać?? Pytanie na co zwrócić uwagę tj. co powinno być w umowie, co przy takiej instalacji powinno być jeszcze zamontowane (jakiś wyłącznik przeciwpożarowy czy inną pomocną rzecz).

Rachunki za prąd skaczą w górę, lokaty kasy nie przynoszą wiec nie ma na co czekać... montuje fotowoltaike:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Czyli odliczając ulgę termomodernizacyjną na fotowoltaikę w roku 2021 to muszę najpóźniej do końca 2023 zrealizować wymianę pieca na pompe ciepła aby skorzystać z ulg?

 

Nie żeby odliczyć fotowoltaikę w 2021 roku musiałyś mieć już PV i fakturę z roku 2020 do odliczenia za ten rok w 2021. Podatek rozliczamy do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym, to logiczne i mam nadzieję że się nie zmieni.

 

 

Czyli jeżeli pierwszym rokiem skorzystania z ulgi =dokonania zakupu PV będzie 2021 to wydatki możesz ponieść od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2023. A odliczyć od dochodu do 2026 jeżeliby dochody w tym okresie były zbyt niskie do odliczenia ulgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok:) Oczywiście miałem na myśli rozliczenie za rok podatkowy 2021 czyli do końca przyszłego roku tj.2022. Zastanawiam sie tez nad pomopa ciepła która może z fotowoltaika sprawi że obowiązaki/utrzymanie domu trochę spadną:)

 

Jakiekolwiek sugestie odnośnie instalacji i rozmów z firmą wykonawczą wskazane:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok:) Oczywiście miałem na myśli rozliczenie za rok podatkowy 2021 czyli do końca przyszłego roku tj.2022. Zastanawiam sie tez nad pomopa ciepła która może z fotowoltaika sprawi że obowiązaki/utrzymanie domu trochę spadną:)

 

Jakiekolwiek sugestie odnośnie instalacji i rozmów z firmą wykonawczą wskazane:)

Jeśli chodzi o ulgę termomodernizacyjną, to zgodnie z art 26h ust.1 ustawy o PIT na zakończenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego masz 3 lata licząc od końca roku poniesienia wydatków na pierwszą inwestycję. Czyli jeśli zapłacisz za instalację PV w 2021, to PC możesz kupić (zapłacić za nią) do końca 2024 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli pierwszym rokiem skorzystania z ulgi =dokonania zakupu PV będzie 2021 to wydatki możesz ponieść od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2023. A odliczyć od dochodu do 2026 jeżeliby dochody w tym okresie były zbyt niskie do odliczenia ulgi.

Nie, licząc od roku 2021, rok 2023 daje dwa lata, a ustawa mówi o 3 latach - czyli prawidłowo powinno być 31 grudnia 2024 r. Ta druga data, to nie 2026, a 2027, ponieważ jest 6 lat na odliczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestey u mnie lipa z dofinansowaniem i jedyne dofinansowanie na jakie liczyłem to "Mój Prąd" które obecnie jest zawieszone.

Pytanie czy jak zrobię teraz instalacje fotowoltaiczną to będę mógł później skorzystać z takiego dofinansowania - ale odpowiedź na to, to jak wróżenie z fusów:)

 

Piec na pellet używam 3 lata , wiec jeszcze z 3 lata go poużywam, chyba że będzie opcja wyrwania jakiejś pompy ciepła na dobre dofinansowanie:)

Obecnie wkurzają mnie stale rosnące rachunki za energie... chciałbym być EKO ale niekoniecznie rezygnować z dobrodziejstw techniki, a przede wszystkim oszczędzic trochę kasy w perspektywie kilku najbliższych lat:)

 

Na PC minimalnie przytulisz 13,5k+ 17 % z PIT

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do posiadaczy instalacji PV, którzy składali w 2020 roku wniosek o dotację z programu "Mój prąd":

1. Kiedy składałeś wniosek?

2. Czy otrzymałeś dotację? Kiedy?

3. Jeżeli nie otrzymałeś dotacji, to jaki jest obecnie status twojego wniosku?

 

U mnie wygląda tak:

1. 14.10.2020

2. Nie otrzymałem

3. "WNIOSEK ZOSTAŁ ZAREJESTROWANY W SYSTEMIE I OCZEKUJE NA ROZPOCZĘCIE PROCESU WERYFIKACJI."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zna ktoś odpowiedź, bo docierają do mnie sprzeczne informacje.

14 października 2020 roku złożyłem dokumenty o dofinansowanie z programu "Mój prąd", którego to dofinansowania jeszcze nie otrzymałem (wniosek w procesie weryfikacji). Następnie założyłem drugą instalację, i teraz mam pierwszą 9,86KW, a drugą 6,94KW.

Czy mogę uruchomić (zgłosić do ZE ) tę drugą? Czy może to mieć wpływ na przyznanie dotacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta druga instalacja dotyczy tego samego układu pomiarowego (licznika) to nie jest to tylko zgłoszenie 6,94 kW ale na takim samym druku jako aktualizację i podajesz sumę obydwu instalacji czyli prawie 17 kW i taki też musisz mieć przydział mocy, na pewno też będzie nowa umowa lub aneks i pewnie z innym nr.

Ale w ramach programu "Mój prąd" to już wysłałaś dokumenty i żadnych nie musisz już dosyłać a co w razie kontroli to tylko pytać doradców w nfosigw

 

Tak, wszystko jasne. Jest odpowiednia moc i wszystkie formalności będą dotrzymane. wiem też, że druga instalacja jest traktowana jako rozbudowa pierwszej, mimo że jest całkowicie oddzielnie zamontowana z drugim falownikiem. Myślałem, że ktoś wie, czy można ją uruchomić przed wypłatą dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu Gmina starała się o dotacje 85% z WRPO, nie załapaliśmy się...

 

Dziś telefon, że dostali jednak jakąś kasę z Urzędu Marszałkowskiego :jawdrop:

 

i robią rozpoznanie kto nadal chętny zrealizować tamten wniosek... No ja zrealizowałem sobie PV, 2 miesiące po tym jak się dowiedziałem, że nie dostali dotacji, obstawiam, że większość z wnioskujących wtedy ma już instalacje z programu Mój Prąd, pytanie czy Gmina będzie mogła zmienić wniosek. Chętnie dołożę sobie 4 kWp i PC

 

 

U kogoś w Gminie wystąpiła podobna sytuacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy lata temu Gmina starała się o dotacje 85% z WRPO, nie załapaliśmy się...

 

Dziś telefon, że dostali jednak jakąś kasę z Urzędu Marszałkowskiego :jawdrop:

 

i robią rozpoznanie kto nadal chętny zrealizować tamten wniosek... No ja zrealizowałem sobie PV, 2 miesiące po tym jak się dowiedziałem, że nie dostali dotacji, obstawiam, że większość z wnioskujących wtedy ma już instalacje z programu Mój Prąd, pytanie czy Gmina będzie mogła zmienić wniosek. Chętnie dołożę sobie 4 kWp i PC

 

 

U kogoś w Gminie wystąpiła podobna sytuacja ?

 

U mnie 2 przetargi były na zbyt wysoką cenę 3 wypalił i dolozyłem 4,24 za 7k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informacje o przetargu w mojej gminie, wynika z tego dokumentu, że instalacja powinna pojawić się na moim dachu do 30.30.09.

Ciekaw jestem czy moja przygoda z dofinansowaniem zakończy się po 5 latach.

 

 

http://bip.gorakalwaria.pl/public/?id=210344&fbclid=IwAR0p6Qm9ldKaWktNwF_l2vniaHqsiIuUcFEdNX43lNRStsJgZkhH9k0m8xA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...