Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam

Panowie proszę o radę.

 

Jak by ktoś mógł doradzić to z góry dziękuję

 

Nic nie zmieniaj a przynajmniej poczekaj pełny rok (zwłaszcza chodzi o maj-lipiec). Porównaj produkcję miesięczną a nie chwilową/jednodniową (symulacja dla Warszawy czyli napromieniowanie 1042 kWh/m2 dla Twojego generatora)

 

[TABLE=width: 156]

[TR]

[TD]styczeń[/TD]

[TD=align: right]264[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]luty[/TD]

[TD=align: right]386[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]marzec[/TD]

[TD=align: right]611[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]kwiecień[/TD]

[TD=align: right]732[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]maj[/TD]

[TD=align: right]960[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]czerwiec[/TD]

[TD=align: right]860[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]lipiec[/TD]

[TD=align: right]905[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]sierpień[/TD]

[TD=align: right]859[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]wrzesień[/TD]

[TD=align: right]613[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]październik[/TD]

[TD=align: right]399[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]listopad[/TD]

[TD=align: right]236[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]grudzień[/TD]

[TD=align: right]210[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

Problemy przy rozbudowie? Za duże przewymiarowanie. Nie wiesz jak masz podpięte aktualnie moduły. Dwa równoważne stringi pod jeden mmpt czy jeden string a może dwa ale pod różne mmpt? Dla tych 5 modułów potrzebowałbyś odrębnego mmpt. Niby byłyby w zakresie napięć mmpt ale prawie tylko w warunkach idealnych. Zrobiłoby się ciepło, napięcie na module spada i te Twoje pięć modułów już wylatuje z zakresu napięciowego mmpt.

Do zakładu energetycznego zgłaszasz przede moc generatora pv i falownika.

Na dachu nie ma kompletnie nic zacieniającego (od wchodu do zachodu słońca)? Może gołębnik w pobliżu czy coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

m-c październik -326

listopad-206

grudzień =108

styczeń -99

luty-212

do 9 marca-180

zacienienie niestety jest ale nie do przeskoczenia- to dach domu który stoi przed budynkiem gospodarczym. Zacienie to występuje tylko w m-c od listopada do lutego.

 

Panele są połączone w dwa stringi, tyle tylko wiem.

Z tego co wiem to falownik Fronius może być znacznie przewymiaroqwany, jednak szkoda jest mi trochę tej niewykorzystanej mocy falownika, a kilowatów wyprodukowanych trochę brakuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele są połączone w dwa stringi, tyle tylko wiem.

Z tego co wiem to falownik Fronius może być znacznie przewymiaroqwany, jednak szkoda jest mi trochę tej niewykorzystanej mocy falownika, a kilowatów wyprodukowanych trochę brakuje?

Ile mocy masz na dachu a jakiej mocy masz falownik.

Jaki kąt i i kierunek dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czekasz na warunki nowego naboru i od tego uzależniasz instalację to ok. Jeśli jednak czekasz na otwarcie nowego naboru to instaluj. Za 2 miesiące rozpocznie się najlepszy okres na uzyski a na Mój Prąd i tak się załapiesz. Program priorytetowy trwa tylko II nabór się skończył. Nowych warunków oczywiście nie znamy. Może oprócz tego, że nabór ruszy w drugiej połowie roku (tak wynika ze słów Ireneusza Zyski z Ministerstwa Klimatu).

Kiedyś kilka słów napisałem o tym na Solenergo.

 

 

 

Dokładnie jak mówi kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m-c październik -326

listopad-206

grudzień =108

styczeń -99

luty-212

do 9 marca-180

zacienienie niestety jest ale nie do przeskoczenia- to dach domu który stoi przed budynkiem gospodarczym. Zacienie to występuje tylko w m-c od listopada do lutego.

 

Panele są połączone w dwa stringi, tyle tylko wiem.

Z tego co wiem to falownik Fronius może być znacznie przewymiaroqwany, jednak szkoda jest mi trochę tej niewykorzystanej mocy falownika, a kilowatów wyprodukowanych trochę brakuje?

 

To co podesłałem dotyczy nasłonecznienia Warszawy. Nie wiem gdzie jest instalacja (i jakie masz nasłonecznienie) ale mimo wszystko zobacz jak to wygląda. Październik, listopad i ten kawałek marca to około 85-90% tego co podałem w prostej symulacji. Czyli tutaj wszystko w porządku. Ale grudzień, styczeń, luty to już 40-60%.

Tutaj szukałbym rozwiązania problemu bo to pokrywa się z cieniem rzucanym przez drugi budynek. Zimą zbyt dużych uzysków nie masz ale może można coś na to poradzić. Napisałeś, że masz dwa stringi. to może tak je należałoby podzielić, aby te czasowo zacieniane moduły pracowały na oddzielnym mppt. Być może tak masz to zresztą zrobione. Czy firma instalacyjna robiła projekt instalacji z uwzględnieniem bliskiego i dalekiego zacienienia?

Przewymiarowanie falownika to jedno ale problemem jest to, że te dodatkowe moduły muszą być na oddzielnym wejściu mppt. I tu jest problem bo muszą one spełniać minimalne wymagania prądowo-napięciowe dla falownika.

Ja bym nic nie zmieniał i poczekał jeszcze te kilka miesięcy. Jeśli potwierdzi się, że produkcja jest rzędu tych 90% z symulacji to albo olejesz zimowe miesiące albo powalczysz z cieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dach - kierunek południowy -6,5kw

kąt -25 stopni

falownik Fronisu symo 6

 

To co podesłałem dotyczy nasłonecznienia Warszawy. Nie wiem gdzie jest instalacja (i jakie masz nasłonecznienie) ale mimo wszystko zobacz jak to wygląda. Październik, listopad i ten kawałek marca to około 85-90% tego co podałem w prostej symulacji. Czyli tutaj wszystko w porządku. Ale grudzień, styczeń, luty to już 40-60%.

Tutaj szukałbym rozwiązania problemu bo to pokrywa się z cieniem rzucanym przez drugi budynek. Zimą zbyt dużych uzysków nie masz ale może można coś na to poradzić. Napisałeś, że masz dwa stringi. to może tak je należałoby podzielić, aby te czasowo zacieniane moduły pracowały na oddzielnym mppt. Być może tak masz to zresztą zrobione. Czy firma instalacyjna robiła projekt instalacji z uwzględnieniem bliskiego i dalekiego zacienienia?

Przewymiarowanie falownika to jedno ale problemem jest to, że te dodatkowe moduły muszą być na oddzielnym wejściu mppt. I tu jest problem bo muszą one spełniać minimalne wymagania prądowo-napięciowe dla falownika.

Ja bym nic nie zmieniał i poczekał jeszcze te kilka miesięcy. Jeśli potwierdzi się, że produkcja jest rzędu tych 90% z symulacji to albo olejesz zimowe miesiące albo powalczysz z cieniem.

 

Potwierdzam powyższe rady @Wekto.

Nic nie rób i poczekaj do końca roku od instalacji.

Projektant instalacji nie wiedziało zacienieniu?

Zimą produkcja jest słaba więc straty są małe.

Odpowiedni podział i może optymalizatory Tigo lub podobne.

 

W lokalizacji Poznań produkcja miesięczna to, w podziale na kwartały, ok.

202 300 612 - I kw.

816 973 928 - II kw.

937 792 634 - III kw.

462 201 160 - IV kw.

Razem w ciągu roku ok. 7,02 MhW przy 1083kWh / kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe rady @Wekto.

Nic nie rób i poczekaj do końca roku od instalacji.

Projektant instalacji nie wiedziało zacienieniu?

Zimą produkcja jest słaba więc straty są małe.

Odpowiedni podział i może optymalizatory Tigo lub podobne.

 

W lokalizacji Poznań produkcja miesięczna to, w podziale na kwartały, ok.

202 300 612 - I kw.

816 973 928 - II kw.

937 792 634 - III kw.

462 201 160 - IV kw.

Razem w ciągu roku ok. 7,02 MhW przy 1083kWh / kWp

 

Moj rejon to Wodzisław Śl. Z zaienieniem to wydaje się gra nie warta świeczki bo to tylko okres zimowy, bardziej rozchodziło mi się aby w miarę za nieżłe pieniądze wyciągnąć z instalacji nieco więcej bo to koszt tylko samych paneli, konstrukcji i okablowania. Ale chyba poczekam tak jak radzicie.

Dzięki za rady odezwę się za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

 

 

Niedawno odpisywałem tutaj d7d odnośnie Astronergy. Odwróciłbym pytanie... czy warto ryzykować i wejść w JA Solar czy zostać w Astronergy :)

U nas JA Solary są w ofercie w segmencie ekonomicznym. Astronergy w segmencie wyżej tj. podstawowym. Znajdź może ostatni raport PVEL i to powinno rozwiać Twoje wątpliwości.

Moduły ponad 500W? Potrzebujesz takie duże? Niewygodne do montowania, powinny mieć sztywniejszą ramę aby chronić moduł przed mikropęknięciami, inaczej pracują na konstrukcji wsporczej. Póki co nie widzę plusów. U siebie bazujemy głównie na Astronergy 360-375W. Sprawność jest identyczna tylko wielkość się zmienia.

 

Astroenergy vs JA Solar:

 

Niezawodność wg. PVEL: Panele JA Solar zdobyły wszystkie cztery nagrody TOP PERFORMER w ostatnich testach niezawodności PVEL 2019. Jest osiągnięcie o tyle bardziej znaczące, że testy wyśrubowano pod względem trudności oraz zauważono wyraźny spadek zdawalności testu wilgoci i ciepła, co może być winą technologii PERC. Panele JA Solar typu PERC zdały jako jedne z nielicznych zdały te testy.

JA Solar jest 3 największym producentem paneli na świecie. Astroenergy chyba 10 i wypadł z Tier 1 Bloomberga w Q4 2020.

 

Czasy się zmieniają.

Edytowane przez supervisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroenergy vs JA Solar:

 

Niezawodność wg. PVEL: Panele JA Solar zdobyły wszystkie cztery nagrody TOP PERFORMER w ostatnich testach niezawodności PVEL 2019. Jest osiągnięcie o tyle bardziej znaczące, że testy wyśrubowano pod względem trudności oraz zauważono wyraźny spadek zdawalności testu wilgoci i ciepła, co może być winą technologii PERC. Panele JA Solar typu PERC zdały jako jedne z nielicznych zdały te testy.

JA Solar jest 3 największym producentem paneli na świecie. Astroenergy chyba 10 i wypadł z Tier 1 Bloomberga w Q4 2020.

 

Czasy się zmieniają.

 

Czuję się wywołany do tablicy choć zapewniam, nie mam żadnego interesu w poprawianiu pozycji Astronergy na naszym rynku. Wręcz przeciwnie. Zwiększy się popyt to i ceny mogą wzrosnąć :). Tak samo jak nie mam interesu aby umniejszać znaczenie JA Solar. Zarabiamy tyle samo niezależnie od tego z czego budowana jest instalacja fotowoltaiczna.

 

Ale zaraz zaraz.. czy ja dobrze widzę, że zestawiono hasło "czasy się zmieniają" z wynikami PVEL z 2019 roku? No ale przecież czasy się zmieniają a po 2019 był 2020 rok i PVEL też wypuściło kolejny raport ;)

 

W tym raporcie (sorki, że zrzut z naszej oferty firmowej ale tylko to mam pod ręką i musicie uwierzyć, że jest na podstawie najnowszej publikacji PVEL) znajdziemy:

 

pvel.jpg

 

PVEL_2020_Module_Top_Performers_Ranking_table_750_709_80_s.jpg

 

Jeszcze odnośnie Astronergy. Chint Solar (firma matka Astronergy) oddała do użytku pierwszą część dużej elektrowni pv o łącznej mocy 51,5 MWp. To duży projekt który jest realizowany w ... Polsce :). W ramach konkursu mógłbym zapytać na jakich modułach jest to realizowane ale niestety nie mam żadnych nagród ;). Więcej na ten temat TUTAJ

 

48059843-006b-414e-84a2-eea0818775ac.jpg

 

 

Jeszcze kilka słów o Tier1 bo widzę, że fetysz branży wiecznie żywy. Bloomberg wyraźnie napisał odnośnie swojej listy Tier1:

 

We strongly recommend that module purchasers and banks do not use this list as a measure of quality

 

Tier1 to popularność producenta wśród kredytów bankowych na duże farmy 1,5 MWp+. Tylko tyle ale i aż tyle.

 

Nie chcę walczyć z mitami branży. Zresztą w naszej ofercie znajduje się też informacja o Tier1 skoro nawet producent chwali się tym w karcie katalogowej.

 

Tak samo nie jestem purystą i nie walczę z określeniem "panele" na dachu. Trudno, większość branży używa nieprawidłowego określenia i przestało mnie to razić. Ważne, aby wiedzieć o czym mówimy i wiedzieć, że prawidłowe są zdania np.: zamontowany moduł ma napięcie 30V a panel na dachu ma 300V. Kto wie ten wie i nie będzie wytykał błędu którego tutaj nie ma.

pvel.jpg

Edytowane przez Wekto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroenergy vs JA Solar:

...

JA Solar jest 3 największym producentem paneli na świecie. Astroenergy chyba 10 i wypadł z Tier 1 Bloomberga w Q4 2020.

 

Czasy się zmieniają.

:yes:

 

 

Czasy się zmieniają ... i mamy 2021 więc:

 

Tier1_Q121.png

 

 

 

O zgrozo, na Tier1 nie ma też Winaico o których pisałem wcześniej i które również polecałem. Nie wiem jak się z tego wytłumaczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroenergy vs JA Solar:

 

Niezawodność wg. PVEL: Panele JA Solar zdobyły wszystkie cztery nagrody TOP PERFORMER w ostatnich testach niezawodności PVEL 2019. Jest osiągnięcie o tyle bardziej znaczące, że testy wyśrubowano pod względem trudności oraz zauważono wyraźny spadek zdawalności testu wilgoci i ciepła, co może być winą technologii PERC. Panele JA Solar typu PERC zdały jako jedne z nielicznych zdały te testy.

JA Solar jest 3 największym producentem paneli na świecie. Astroenergy chyba 10 i wypadł z Tier 1 Bloomberga w Q4 2020.

 

Czasy się zmieniają.

 

cytat za cytat ;)

 

„Producent modułów fotowoltaicznych Astronergy (CHINT) zdominował kartę wyników niezawodności modułów fotowoltaicznych PV Evolution Labs w 2020 r. Uzyskał łącznie 22 punkty za najlepsze wyniki oraz kluczowe zróżnicowanie pod względem kilku innych podstawowych wskaźników.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez PV Tech w rocznej karcie wyników PVEL, Astronergy uzyskała status „Najlepszego wykonawcy'' we wszystkich czterech grupach testowych PVEL, które obejmują cykle termiczne (TC), wilgotne ciepło (DH) degradację indukowanym napięciem (PID) i dynamiczny test obciążenia mechanicznego (DML) dla łącznie czterech różnych modułów fotowoltaicznych. „ – PVTech.org 11.06.2020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW z magazynem energii?

 

https://globenergia.pl/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna-10-kw-z-magazynem-energii/

Kosztuje 69.500 PLN

i

Firma wykonawcza, od której otrzymaliśmy ofertę szacuje, że oszczędności uzyskane przez 15 lat eksploatacji inwestycji będą na poziomie 120 000 zł.

Okres zwrotu dla tej inwestycji bez uwzględnienia wsparcia finansowego szacowany jest na około 10 lat. W przypadku odliczenia części kosztów w ramach ulgi termomodernizacyjnej, okres zwrotu zostanie przyspieszony do około 9 lat.

Koszty-instalacji-25.png?w=940&ssl=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...