Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

@ Wekto,

Ile byś to tabelek przytoczył i postów naprodukował twoja odpowiedź pozostaje nierzetelna. Mówienie, że kupno panela od producenta który jest jednym z największych na świecie i to wieloma nagrodami to jest ryzyko a jednocześnie wychwalanie tych które się sprzedaje to mi pachnie naciągactwem. Mnie chodzi jedynie że niesłusznie zdyskredytowałeś firmę JA Solar wprowadzając taki dysonans między obydwoma firmami którego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ Wekto,

Ile byś to tabelek przytoczył i postów naprodukował twoja odpowiedź pozostaje nierzetelna. Mówienie, że kupno panela od producenta który jest jednym z największych na świecie i to wieloma nagrodami to jest ryzyko a jednocześnie wychwalanie tych które się sprzedaje to mi pachnie naciągactwem. Mnie chodzi jedynie że niesłusznie zdyskredytowałeś firmę JA Solar wprowadzając taki dysonans między obydwoma firmami którego nie ma.

 

Supervisor, zamiast wrzucać nieaktualne cytaty to po prostu przeczytałbyś wcześniejsze moje wpisy skąd różnica między Astronergy a JA Solar w naszej firmie. Tam jest wszystko w miarę prosto wyjaśnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się wywołany do tablicy choć zapewniam, nie mam żadnego interesu w poprawianiu pozycji Astronergy na naszym rynku. Wręcz przeciwnie. Zwiększy się popyt to i ceny mogą wzrosnąć :). Tak samo jak nie mam interesu aby umniejszać znaczenie JA Solar. Zarabiamy tyle samo niezależnie od tego z czego budowana jest instalacja fotowoltaiczna.

 

Ale zaraz zaraz.. czy ja dobrze widzę, że zestawiono hasło "czasy się zmieniają" z wynikami PVEL z 2019 roku? No ale przecież czasy się zmieniają a po 2019 był 2020 rok i PVEL też wypuściło kolejny raport ;)

 

W tym raporcie (sorki, że zrzut z naszej oferty firmowej ale tylko to mam pod ręką i musicie uwierzyć, że jest na podstawie najnowszej publikacji PVEL) znajdziemy:

 

pvel.jpg

 

[ATTACH=CONFIG]453923[/ATTACH]

 

Mogłeś wkleić wykres i tabelkę ze swojej strony ale bez nazwy firmy. Teraz wiadomo którą firmę reprezentujesz :)

 

Tabelka jest w FAQ albo w https://www.pv-tech.org/astronergy-achieves-highest-top-performer-status-in-pvels-2020-pv-module-re/

 

PVEL_2020_Module_Scorecard_Top_Performers_CHART.jpg

 

PVEL_2020_Module_Top_Performers_Ranking_table.jpg

 

Możesz przybliżyć jakie kryteria są brane pod uwagę a tym zestawieniu?

 

Wg tej tabeli to jedne dobre firmy to Astronergy i LONGI (mają 22 i 20 punktów) a reszta to chłam.

 

Może jeszcze CLC-SI, Trina Solar i Hanwha Q.Cells które mają po 10 punktów czyli 45% tego co ma Astronergy.

Tki JA SOlar ma tylko 2 punkty - 11 razy mniej niż Astronergy.

LG chyba ma mniej niż jeden punkt (może ma zero) bo nie jest w tabeli :)

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam więcej... już pisałem o grubszej izolacji w okablowaniu 6mm2 czy o stosowaniu tylko oryginalnych a nie kompatybilnych MC4. Co jeszcze... montaż zrobiony profesjonalnie z dobrymi zabezpieczeniami.

Kable 6mm2 to wiem ale to jakiejś konkretnej firmy i symbol na kablu, podasz? Te z grubszą izolacją, chinole robią też miedziowane trzeba uważać.

 

 

 

Tak mi się przypomniało.. poproś o kopię polisę OC tej Twojej firmy instalacyjnej. A właśnie... ile będziesz miał gwarancji na montaż? Bo jak dają "15 lat" albo więcej to uciekaj od nich jak najdalej.

Dają 15 lat .:(

Co nie teges?

 

Nie spotkałem się z rankingami czy rozbudowanymi testami porównawczymi falowników.

Huawei chwali się brakiem szybko zużywających się części czyli wyświetlacza, przycisków i chłodzenia aktywnego. Min. dzięki temu mają usterkowość poniżej 0,5%.

Podobno to bardzo niski współczynnik. Może warto to porównać? Mieliśmy szkolenie z pasywnego chłodzenia falowników. Chińczycy pracują nad tym już od 30 lat. To przy okazji jakiś ich doświadczeń w telekomunikacji czy gdzieś tam. Ogólnie tylko tyle z tego zapamiętałem bo większości rzeczy i tak nie zrozumiałem. W każdym razie rozwiązania pasywne to jakieś mocno skomplikowane rzeczy a nie tylko zwykły radiator.

Do tego sprawność falownika. Niby wszystkie mają w okolicach 98% ale jednak różnice 1-2% mogą być istotne.

Huawei byś brał?

Ale podobno te falowniki powyżej 5kW wszystkie mają wysoką sprawność.

 

Niedawno odpisywałem tutaj d7d odnośnie Astronergy. Odwróciłbym pytanie... czy warto ryzykować i wejść w JA Solar czy zostać w Astronergy :)

U nas JA Solary są w ofercie w segmencie ekonomicznym. Astronergy w segmencie wyżej tj. podstawowym. Znajdź może ostatni raport PVEL i to powinno rozwiać Twoje wątpliwości.

Moduły ponad 500W? Potrzebujesz takie duże? Niewygodne do montowania, powinny mieć sztywniejszą ramę aby chronić moduł przed mikropęknięciami, inaczej pracują na konstrukcji wsporczej. Póki co nie widzę plusów. U siebie bazujemy głównie na Astronergy 360-375W. Sprawność jest identyczna tylko wielkość się zmienia.

Toś mi namieszał w głowie. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś to rozjaśnić? Ostatnimi czasy rachunki mi wzrosły a faktycznie w okolicy przybyło kilka instalacji, do tej pory nie przyszło mi do głowy, że może to mieć związek

 

Najpierw przysięgnij na żonę Józefa z Nazaretu, że nie pójdziesz w nocy i kamieniami nie będziesz ciskał sąsiadom w panele FV. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś wkleić wykres i tabelkę ze swojej strony ale bez nazwy firmy. Teraz wiadomo którą firmę reprezentujesz :)

 

Nie mam się czego wstydzić :) . Zresztą wcześniej już dawałem odnośnik do tekstu o Moim Prądzie na naszej stronie Solenergo.

 

 

 

Nie wrzucaj za dużo wykresów bo zostaniesz uznany za współwinnego naganiania na Astronergy :).

Żarty żartami ale tak, to jest taki sam wykres wyników PVEL jak na stronie pv-tech. To kwestia techniczna bo wykorzystujemy to w ofercie i do tego potrzebujemy dobrej jakości grafiki.

 

 

 

Możesz przybliżyć jakie kryteria są brane pod uwagę a tym zestawieniu?

 

Wg tej tabeli to jedne dobre firmy to Astronergy i LONGI (mają 22 i 20 punktów) a reszta to chłam.

 

Może jeszcze CLC-SI, Trina Solar i Hanwha Q.Cells które mają po 10 punktów czyli 45% tego co ma Astronergy.

Tki JA SOlar ma tylko 2 punkty - 11 razy mniej niż Astronergy.

LG chyba ma mniej niż jeden punkt (może ma zero) bo nie jest w tabeli :)

 

Chyba to już pisałem. Nie mamy możliwości rzetelnej oceny modułów. Możemy sobie porównać cenę, wielkość i ewentualnie poczytać coś o technologii jaka jest zastosowana w danym module. Musze jednak moją ofertę na czymś opierać a chciałbym zaoferować klientowi najlepsze rozwiązanie w danym zakresie cenowym. Wiadomo, że dla każdego producenta jego produkt jest najlepszy. A przynajmniej tak mu każe mówić dział marketingu. Dlatego opierać się mogę na dwóch rzeczach tj. niezależnych testach i cenie. Trafiło na raport PVEL bo chyba jest najbardziej dokładny i jest dostępny dla wszystkich. Oczywiście Tier-1 nie mógł być brany pod uwagę. Cena natomiast decyduje w jakim segmencie instalacji pv oferuję dany moduł. Tak się złożyło, że Astronergy mamy w dobrej cenie i właśnie ich moduły dobrze wypadły w PVELu. JA Solary też mamy w ofercie. To tak pokrótce gwoli wyjaśnienia na niezasadny zarzut "naganiania".

 

d7d, cały raport możesz pobrać ze strony PVELu. Pokrótce jak ja to widzę.

22 i 20 to nie są punkty jako takie. Choć wygląda to dobrze i fajnie się prezentuje na wykresie to jednak nie jest to coś co służy takiemu prostemu stopniowaniu co jest lepsze a co gorsze.

PVEL stworzył rozbudowany system testowania (w sumie mają ponad 10 lat doświadczenia). Przeprowadza 4 główne testy na modułach i sprawdza ich degradację w trakcie i po każdym badaniu. Jeśli dany moduł zakwalifikuje się do wysokich, ponadprzeciętnych wyników (czyli degradacja, która zawsze wystąpi, spowoduje minimalny spadek mocy modułu) to zostaje to odnotowane w tabeli TOP Performers tej kategorii. Dla każdej kategorii jest podawany producent i moduł jaki osiągnął ponadprzeciętne wyniki.

 

Więc te 22 to ilość modułów, które znalazły się w TOP Performers w 4 kategoriach.

 

Teraz należałoby się zastanowić ile modułów (modeli modułów) danego producenta jest testowanych przez PVEL i jak to się ma do tego naszego wykresu.

Taki REC produkuje dobre moduły (przynajmniej taka jest opinia) ale dostarczył do testów 1 typ modułu. Ale tym jednym modułem zdał wszystkie testy ponadprzeciętnie. Dostał za to 4 "punkty". Czy można z tego wyciągnąć wniosek, że jego produkty są gorsze niż Astronergy który ma 22 "punkty"? To może w drugą stronę. Producent powinien zasypać PVEL dużą ilością różnych modułów. Część uzyska ponadprzeciętne wyniki co da wysoką ilość "punktów"? No też nie. Bo po pierwsze żaden producent nie ma aż tylu nowych modułów które mógłby przetestować a po drugie jeśli ma słabej jakości produkty to i tak nie wślizgnie się na początek tabeli. Longi tak zrobiło i dostarczyło dużo modeli a i tak nie ma największej ilości "punktów".

Co do np. JA Solara. 2 "punkty" na 2 różnych modułach. Jak to ocenić i czy w ogóle można? Każdy z modułów był poddawany 4 różnym testom. Czyli mógł zdobyć 8 "punktów". Zdobył 2. Czy to dużo czy mało?

 

Trzeba po prostu wiedzieć na co się patrzy. Dlatego uważam, że Astronergy poradził sobie bardzo dobrze. Fakt, dostarczył sporo modułów ale nie jakoś przesadnie dużo. Natomiast to co dostarczył poradziło sobie bardzo dobrze w samych testach.

 

Raport PVEL nie jest idealny. Jest dobrowolny więc fakt, że któryś z producentów się w nim nie znalazł nie daje podstaw do twierdzenia, że jest to kiepski producent. Do tego przeprowadzanie testów jest drogie i producent musi sporą sumę zapłacić za testowanie jego produktów. Do tego procedura testowa jest długa. Może się zdarzyć tak, że testowany model jest już niedostępny. Akurat model który my stosujemy w naszych instalacjach jest w najnowszym raporcie. Jest gruntownie przebadany i ma bardzo dobre wyniki.

Do tego dochodzi różnica pomiędzy jakością różnych fabryk tego samego producenta. Ale o tym już pisałem kilka dni temu.

 

Taka jeszcze ciekawostka z samego raportu odnośnie Tier-1. Tak jak napisał Supervisor producent JA Solar jest 3 producentem na świecie. Nie wiem czy w sztukach czy mocach. Nieistotne. Ale w raporcie jest też krótki opis badania zewnętrznego gdzie przeanalizowano ponad 3,5 tyś instalacji o łącznej mocy 37GWp. Robili zdjęcia w podczerwieni i sprawdzali ilość uszkodzonych modułów w zależności od producenta. Podczerwień pokaże gdzie coś się grzeje a grzeje się wtedy gdy moduł jest uszkodzony. Brano pod uwagę uszkodzenia powodujące spadek mocy 33% modułu (pewnie chodziło o zadziałanie przynajmniej 1 diody bybassowej). Moduły mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów ale jest to mocno skorelowane z ich jakością. I co się okazało? Że wśród tych uszkodzonych modułów są też w dużej ilości moduły producentów z Tier-1. Tego należało się spodziewać, bo fakt znalezienia się na liście Tier-1 ma się nijak do jakości wypuszczanych produktów. Czy się jest na liście Tier-1 czy nie to i tak mniej lub więcej modułów danego producenta jest uszkodzonych.

 

heliolytics.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable 6mm2 to wiem ale to jakiejś konkretnej firmy i symbol na kablu, podasz? Te z grubszą izolacją, chinole robią też miedziowane trzeba uważać.

Dają 15 lat .:(

Co nie teges?

 

Z kablami to już kilka wpisów wcześniej się przewinęło. Nie mają grubszej izolacji ale ich izolacja jest podwójna. Znajdziesz tam link do tego na czym pracujemy.

 

15 lat gwarancji na montaż a firma w KRS nie dłużej niż 2 lata :) ? Jeśli ktoś stosuje taki głupi marketing to raczej wie, że za kilka lat już jego firmy nie będzie. Więc może Ci dać tyle gwarancji ile sobie zażyczysz.

 

Huawei byś brał?

Ale podobno te falowniki powyżej 5kW wszystkie mają wysoką sprawność.

 

Gdybyś był moim klientem to na pewno w którymś wariancie cenowym miałbyś Huawei :). Tak, na nim głównie pracujemy. Podobno (znowu informacje ze słyszenia) duża część instalacji w DE na nich bazuje.

Więc tak, na Twoim miejscu bym brał.

 

Toś mi namieszał w głowie. :p

 

Do usług :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi chodzi po głowie takie coś.

Instalacja do 6,5KW nie trzeba przeciwpożarowo załatwiać, a 2 instalacja do 6,5KW na jednym liczniku jak to wygląda?

 

Nie mieliśmy takiego przypadku ale... zgłaszasz do OSD to co masz podpięte do Punktu Poboru Energii. Jeden licznik więc jakiej mocy generator się liczy a na ilu falownikach to sprawa drugorzędna.

Chyba podobnie będzie Cię traktowała SP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam się czego wstydzić :) . Zresztą wcześniej już dawałem odnośnik do tekstu o Moim Prądzie na naszej stronie Solenergo.

Odniosę się teraz do pierwszego (do reszty później).

 

Miałem na myśli prawa autorskie do wykresu i do tabeli oraz "promowanie" własnej firmy :)

Logo SolEnergo i podpis na dole sugeruje autorstwo własne.

A to nie jest prawda.

Co ciekawe zniknęło logo PVTECH.

W FAQ jest oryginalny wykres z logo PVTECH i tak powinno być :)

 

 

PS Umowę na montaż PV podpisuje się z SolEnergo czy z HOSSA ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieliśmy takiego przypadku ale... zgłaszasz do OSD to co masz podpięte do Punktu Poboru Energii. Jeden licznik więc jakiej mocy generator się liczy a na ilu falownikach to sprawa drugorzędna.

Chyba podobnie będzie Cię traktowała SP.

A nie są to dwie odrębne instalacje FV?

Przepisy wspominają o urządzeniu do 6,5KW a przecież urządzeń można mieć kilka

przecież są tu userzy co mają po dwie odrębne instalacje FV.

Tu chodzi o napięcie powyżej 650kV, które może powstać w większych instalacjach.

 

A jak jedna inst. 6,5KW stoi na polu a drugi na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się teraz do pierwszego (do reszty później).

Miałem na myśli prawa autorskie do wykresu i do tabeli oraz "promowanie" własnej firmy :)

Logo SolEnergo i podpis na dole sugeruje autorstwo własne.

 

Napisz proszę (tylko nie tu... może na priv albo chociaż w wątku z mojej stopki), że żartujesz odmawiając mi takiej samej możliwości prostej graficznej prezentacji wyników raportu PVEL które zrobił PVTECH. To od strony formalnej bo od strony wzmianki to w ofercie (z której jest ten fragment) jest wszystko na swoim miejscu.

 

 

PS Umowę na montaż PV podpisuje się z SolEnergo czy z HOSSA ?? :)

 

Solenergo to marka. Stroną umowy jest Hossa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie są to dwie odrębne instalacje FV?

Przepisy wspominają o urządzeniu do 6,5KW a przecież urządzeń można mieć kilka

przecież są tu userzy co mają po dwie odrębne instalacje FV.

Tu chodzi o napięcie powyżej 650kV, które może powstać w większych instalacjach.

 

A jak jedna inst. 6,5KW stoi na polu a drugi na dachu.

 

Nie wiem ale dla OSD liczy się sumaryczna moc zamontowanych modułów a nie moc falownika czy falowników które są podpięte pod jeden PPE. Podejrzewam, że z uzgodnieniami p.poż będzie tak samo.

 

Nie chodzi o napięcie bo to możesz mieć równie dobrze znacznie przewyższające 650V a instalacja o mocy mniejszej niż 6,5kWp (dużo słabych modułów w jednym szeregu). Chyba nikt nie wie skąd próg 6,5kWp i dlaczego instalacja 6kWp jest bezpieczniejsza od 7kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kablami to już kilka wpisów wcześniej się przewinęło. Nie mają grubszej izolacji ale ich izolacja jest podwójna. Znajdziesz tam link do tego na czym pracujemy.

Patrzę i chyba wszystkie mają po dwie izolacje.

Popatrz tu:

https://allegro.pl/oferta/leoni-kabel-solarny-sloneczny-1500v-czerwony-6mm2-8537620314

Ten na 1500V ((max. dopuszczalne napięcie 1800V DC)

A sztywne też się stosuje przy łączeniu w stringi, czy tylko oplot cynowany?

A możesz zaklinować tego swojego kabla?

To jest zastanawiające przy opisie kabla!

Oczekiwany czas życia: 25 lat

https://www.multiproject.com.pl/przewod-solarny-bc-sun-pv1-f-6mm-0-61kv-czarny-p-9381.html

Czyli zarobisz się na śmierć.:rotfl:

3.PNG

 

 

15 lat gwarancji na montaż a firma w KRS nie dłużej niż 2 lata :) ? Jeśli ktoś stosuje taki głupi marketing to raczej wie, że za kilka lat już jego firmy nie będzie. Więc może Ci dać tyle gwarancji ile sobie zażyczysz.

Czyli sprawdzić ile lat na rynku, to rozsądne.

A jaką gwarancję daje Twoja firma, jakiej żądać?

 

 

Gdybyś był moim klientem to na pewno w którymś wariancie cenowym miałbyś Huawei :). Tak, na nim głównie pracujemy. Podobno (znowu informacje ze słyszenia) duża część instalacji w DE na nich bazuje.

Więc tak, na Twoim miejscu bym brał.

Podejdę do tej propozycji poważnie, czy podpuszczasz mnie?.:D

Często się zdarza, że firmy wybierają falownik łatwiejszy w montażu i utrzymaniu pogwarancyjnym, czy większej marzy na sztuce, itd. potem w rankingach takie falowniki pną się w górę, bo patrzy się na ilość sprzedaży.

Edytowane przez animuss
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale dla OSD liczy się sumaryczna moc zamontowanych modułów a nie moc falownika czy falowników które są podpięte pod jeden PPE. Podejrzewam, że z uzgodnieniami p.poż będzie tak samo.

 

Nie chodzi o napięcie bo to możesz mieć równie dobrze znacznie przewyższające 650V a instalacja o mocy mniejszej niż 6,5kWp (dużo słabych modułów w jednym szeregu). Chyba nikt nie wie skąd próg 6,5kWp i dlaczego instalacja 6kWp jest bezpieczniejsza od 7kWp.

 

W necie jeszcze się nie natknąłem ale kopie dalej.

Mam takie cacko przyda się na pewno komuś.

Warsztaty z fotowoltaiki. Dobór zabezpieczeń elektrycznych do instalacji fotowoltaicznej po stronie AC i DC

 

Warsztaty z fotowoltaiki. Najważniejsze zasady montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę i chyba wszystkie mają po dwie izolacje.

Popatrz tu: (...)

A sztywne też się stosuje przy łączeniu w stringi, czy tylko oplot cynowany?

A możesz zaklinować tego swojego kabla?

 

Powtarzałem głupotę ze szkolenia, że kabel 6mm2 ma grubszą izolację to tym bardziej nie jestem dobrym źródłem wiedzy odnośnie tego co i jak mają inne kable ;).

 

 

Czyli sprawdzić ile lat na rynku, to rozsądne.

A jaką gwarancję daje Twoja firma, jakiej żądać?

 

Nie wiem ile być powinno ale do tych 15 lat podejdź z dużą rezerwą. Zwłaszcza, że piszemy na forum budowlanym i tutaj co któryś temat to jest wpis o różnych problemach firmowo-budowlanych.

U nas są 3 lata na montaż i odpowiednio na podzespoły.

 

Podejdę do tej propozycji poważnie, czy podpuszczasz mnie?.:D

Często się zdarza, że firmy wybierają falownik łatwiejszy w montażu i utrzymaniu pogwarancyjnym, czy większej marzy na sztuce, itd. potem w rankingach takie falowniki pną się w górę, bo patrzy się na ilość sprzedaży.

 

animuss, dzielę się tym co wiem.

Mogę Ci wyliczyć ile byś zapłacił u nas za taką i taką instalację, podpowiedział na jakich komponentach i dlaczego. Ale działamy tylko na Mazowszu i przyległościach (głównie północno-zachodnia część lubelskiego). Powoli wchodzimy w moje rodzinne strony czyli na Śląsk. I tyle. Wykorzystasz to co tu piszemy (albo i nie) w rozmowach z firmami działającymi w Twoim terenie.

 

Nie mam interesu w tym aby naganiać na jakąś konkretną markę. Kto wyciągnie z tych moich wpisów jakieś wnioski to fajnie. W sumie po to się tutaj pisze. Dobrze by było aby ktoś wydając kilkadziesiąt tysięcy nie dawał sobie wcisnąć kitu. Zbieram różne perełki z sieci. Jak ph kłamała odnośnie Mojego Prądu to już napisałem. Ostatnio wpadły mi zdjęcia min. instalacji na dachu od strony... północnej. Albo ktoś ostatnio pokazywał uszkodzenia modułów żaląc się, że to LG. Tyle, że to nie LG bo on do niedawna jeszcze nie produkował half-cutów a do tego podobno była jeszcze niedawno firma która montowała na demobilu a naklejała naklejki znanych firm na moduły. Zresztą demobil to kolejny temat który się niekiedy pojawia.

Przykłady można mnożyć. Niestety, ale ccc czyni często cuda. Choć z drugiej strony droga instalacja też niczego nie gwarantuje. Ktoś wrzucił całkiem niedawno wycenę instalacji za ponad 9k za kWp. Na całkiem przeciętnych bebechach. I ta instalacja powstała bo ktoś tam został skutecznie przekonany przez ph.

 

Swój dziennik budowy ze stopki też przecież nie pisałem w jakimś konkretnym celu promocyjnym. Kto chciał to może skorzystał z jakiś informacji odnośnie budowy domu pasywnego.

 

Jeszcze odnośnie falowników o których wspomniałeś. Niezależnie od tego na jakich komponentach masz od nas instalację to nasz zarobek jest taki sam. To już kilka razy napisałem. Faktycznie, może są firmy które inaczej kalkulują swój biznes. Wolę mieć pewność i spokój. Jeśli wyskoczy jakiś błąd to inwestor najpierw dzwoni do nas. Po naszej stronie jest diagnostyka, ewentualnie wymiana falownika na gwarancji (choć tutaj od strony producenta jest refundacja). Podobnie z modułami. Dlatego i w moim i inwestora interesie jest taki dobór komponentów (a wcześniej poprawne zaprojektowanie instalacji) aby nic się nie działo nieprzewidzianego. Albo przynajmniej trzeba zminimalizować to ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...