Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich i pozdrawiam.

Mam zamiar założyć samodzielnie instalację na moim dachu. Podbnie z resztą jak kolega Bobrow z tym że nie na dobudowanej konstrukcji ale na dachu z dachówki betonowej więc sprawa dużo bardziej wymagająca. W tym momencie już dobrałem instalację i przeczytałem dość dużo stron tego forum a także przejrzałem podobną ilość fimu na YT. Przede mną jeszcze nauka wspinaczki oraz jakiś podstaw z dekarstwa. Sam kładłem z teściem który ma uprawniania SEP instalcję w domu więc jakieś pojęcie mam jak puszczać kable i jak to zrobić dobrze.

Instalcja będzie oparta na falowniku FRONIUS SYMO 5.0-3-M. Poniżej specyfikacja.

[ATTACH=CONFIG]454093[/ATTACH]

Plus 16 paneli Selfa SV120M.3.2-370 podzielone na dwa MPPT na 10 (południowy zachód) i 6 (południowy wschód) Specyfikacja poniżej

[ATTACH=CONFIG]454094[/ATTACH]

Odlegość więcej niż 25m więc zepnę to kablem 6mm.

I tutaj mam pytanko czy ktoś mógłby mi doradzić czy zabezpieczenia które dobrałem (ze względu na prąd i napięcie ) są ok.

Więc mam zamiar zastosować zaraz za panelami na strychu

https://www.tim.pl/skrzynka-przylaczeniowa-pv-1000v-dc-typ-2-2mppt-zlacze-push-in-dlawnice-z-wyposazeniem-sol-sc-1st-0-dc-2mppt-2000se

A następnie przy falowniku (odpowiednio po stronie DC i AC)

https://doktorwolt.pl/sklep/zestaw-rozdzielnica-ac-dc-premium-3-faz-2-mppt-2/

Proszę o opinie czy to jest dobrze dobrane. Instalację robię sam i na lata więc zabezpieczenia mają dla mnie największe znaczenie.

Po za tym wszystko będzie na oparte na Corabie (szyny, klemy, itd)

Dopiero zaczynam na forum ale to na pewno nie ostatni post i mam zamiar zasięgnąć tutaj fachowej wiedzy i ewentualnie też dzielić się już nabytą. A poza tym pragnę też opisać po kolei jak poradziłem sobie z instalacją, uruchomienie i zyski.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 

Na strychu to bym nie montował żadnych ochronników, chyba że w stalowej skrzyni, przecież to dodatkowe zagrożenie pożarowe, wymogu nie ma tylko zalecenie i to dotyczące napięć AC, co do typu ochronników przepięciowych to: jeżeli jest to dach przewodzący lub na dachu jest instalacja odgromowa ale nie jest zachowana tzw. bezpieczna przerwa izolacyjna to T1+T2 i uziemienie min 16 mm2, w pozostałych wystarczy T2 i taki masz na ofercie, przewód 6 jako DC można tylko po co tam popłynie max 11A, Teściu jak elektryk to pewnie wie jak dobiera się przekrój. Przy tej południowo-wschodniej połaci dobrze by było zmieścić jeszcze jeden z 6 to 205 V więc tak na granicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach jest przerzucenie znacznej części wyprodukowanej energii latem na grzanie zimą ( wiadomo 80%) bo w tym momencie grzeję gazem.

Więc pewnie jakaś grzałka i klima w okresach przejściowych.

 

Ile m3 gazu zużywasz obecnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o opinie

 

moc: 8,69kw

inwerter: fronius symo 8.2-3-M

panele: jinko solar 395w hc - 22 szt

dach blacha trapez

kat 10 stopni - inny kat nie wchodzi w grę

brak cienia

kable, uziemienie, zabezpieczenia, projekt, itp w zestawie

dach na południe z delikatnym odchyłem na zachód

cena: 33k pln za komplet z ppoż

Edytowane przez Kulon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o opinie

 

moc: 8,69kw

inwerter: fronius symo 8.2-3-M

panele: jinko solar 395w hc - 22 szt

dach blacha trapez

kat 10 stopni - inny kat nie wchodzi w grę

brak cienia

kable, uziemienie, zabezpieczenia, projekt, itp w zestawie

dach na południe z delikatnym odchyłem na zachód

cena: 33k pln za komplet z ppoż

Na trapezie dałoby się swobodnie taniej. Te HC Ci są potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trapezie dałoby się swobodnie taniej. Te HC Ci są potrzebne?

 

nie potrzebne - inne panele to trina solar 375w ale to już moc w okolicy 8,25kw

 

chętnie bym sam zrobił przy jakimś wsparciu - zapłacę jak będzie jakiś lider projektu . . .

SEP do 1kV mam

Edytowane przez Kulon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie panele przy ilość 22 szt. ? - żeby wyszło do 10kw (22x450=9900 - optymalny wynik który mnie interesuje)

praktycznie brak zacienienia

 

Jinko Solar 395Wp mają wymiary 1855x1029mm a LONGI 450Wp mają wymiary 2094x 1040mm.

Zmieszczą się 22 sztuki tych większych?

LONGI 450Wp kosztują trochę ponad 600 PLN z 23% VAT. WIesz ile kosztuje Jinko Solar 395Wp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...