Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko nie rozumiem jednej rzeczy prąd np. na Ukrainie wynosi 0,047 $ a średnia cena na świecie to 0,139 $.

 

Podajesz ceny na giełdzie, czy dla zwykłego szaraczka z gniazdka?

Na giełdzie trudno o tańszy prąd, niż z Niemiec w wietrzne dni.

 

W cenie którą płacisz mała część to koszt wytworzenia prądu.

A na Ukrainie 44% mają z atomu - a my dekady za murzynami. I płacimy w cenie prądu kosmiczne podatki również dzięki temu, że większość prądu mamy z węgla.

 

I jak najbardziej importujemy prąd z Ukrainy Na Litwie nabyliśmy 2,3 TWh, na Ukrainie 1,5 TWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety za dużo PV się porobiło i napięcie szaleje w trakcie dnia, ale dziś było najwyższe od kiedy robię statystyki. W lato to dopiero będą jazdy bo i ile teraz jeszcze chodzą jakieś pompki do ogrzewania, i ludzie generalnie są w domach. To w lato pompki chodzić nie będą co najwyżej w opcji chłodzenia, i ludzie zaczną wyjeżdżać na urlopy. Ja już na majówkę planuję niewielki wyjazd bo w prognozach mowa o +20*C to można skoczyć w góry trochę pozwiedzać.

 

A czy jest jakaś opcja na stabilizację napięcia ? Czekam na instalację i zastanawiam się co mogę zrobić i na jakie ewentualności się przygotować ? Warto sie przygotować na magazyn energii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen ceny dla szaraczka jakie znalazł wujek google.

PaRa wiele nie można zrobić bo każda instalacja podbija napięcie w sieci, a jak instalacji namnoży się jak u mnie to są takie a nie inne efekty. Możesz ratować się grzałką wpiętą do zasobnika cwu. jednak ja mam solary do grzania wody więc grzałka odpada. Magazyn energii... PV mam 6 lat i nawet nie przyszło mi to do głowy przez 6 lat miałem i mam magazyn w sieci ZE i to mi w 100% wystarczało, jak coś zmienią z kwestią magazynu w sieci będę myślał. Ale nawet jak skrócą czas magazynowania do 3 miesięcy mam dogadane z sąsiadem że wszelkie nadwyżki od maja do września spokojnie przeje we własnym domu tylko rzucimy przedłużacz ponad drogą. Całe lato może grzać bojler czy co tam będzie chciał bo po co ma całe lato kopcić ekogroszek wszak to będzie ze 5kg/doba 150kg miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaRa wiele nie można zrobić bo każda instalacja podbija napięcie w sieci, a jak instalacji namnoży się jak u mnie to są takie a nie inne efekty.

 

W mojej wsi jest zakład przetwórstwa owocowo - warzywnego, kilometr od mojego domu. Mam nadzieję, że to może być spory odbiornik / stabilizator napięcia.

Jest 2 sadowników z chłodniami, gorzej jak oni założą instalacje.

Nie ma jakiegoś urządzenia, które będzie stabilizowało napięcie w domowej instalacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzucimy przedłużacz ponad drogą. Całe lato może grzać bojler

 

Bojler to raptem z z 5kWh/dzień.

No i jak będziesz miał on-grida to nie pomoże, bo nie zmieni napięcia (chyba, że pociągniecie produkcję całego osiedla).

 

FOTOWOLTAIKA: REKORDOWA PRODUKCJA ENERGI W poniedziałek produkcja energii z foltowoltaiki po raz pierwszy przekroczyła 2 GW - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Na koniec grudnia zeszłego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 3,9 GW, tymczasem w końcu 2019 roku było to ponad 900 MW.

Już się dzieje - poprzedni rekord w ... lutym. W marcu kolejny... Ciekawe jestem, jakie napięcia będą w sieci w czerwcu, gdy słoneczko najwyżej i jeszcze w miarę chłodno.

Zwłaszcza, że operatorzy zazwyczaj mają na starcie podbite wysoko napięcia, żeby odbiorcom na szarym końcu w zimowe noce, gdy część grzeje w taniej strefie nie spadło poniżej normy. U mnie w tej chwili napięcia 247-250V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od bojlera zaczniemy i myślę że to bardziej 10kWh/doba a to już jest dobry początek 300kWh miesięcznie. Rekordy dopiero będą bo przecież dlaczego mój prąd startuje dopiero 1.07 ok wiadomo że ludzie będą zakładali już a fv będą z datą wiadomo jaką.

Zgłaszałem że napięcie za wysokie ale standard przecież to błąd u mnie w chałupie kable za cienkie, błędy w instalacji czy inne niestworzone rzeczy - szukają wszędzie byle nie u siebie.A argument że jest ze 150kWp na wioskę 200 domów to bagatela bo oni (ZE) ma wszystko zajebiście i inne ZE powinny od nich się uczyć.

 

Jak powiedziałem mnie tam to lotto podkręci sie falowniki, pytanie co zrobią Ci którzy nie mogą, a już mi zwracano uwagę że jak zmieniłem region w falowniku to tracę gwarancję - tylko mi to serwis zmienił jak sprawdził błędy w historii. SolaXy mają jakoś dziwne regiony poustawiane bo nawet przy 255V chodzą jak talala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wsi jest zakład przetwórstwa owocowo - warzywnego, kilometr od mojego domu. Mam nadzieję, że to może być spory odbiornik / stabilizator napięcia.

Jest 2 sadowników z chłodniami, gorzej jak oni założą instalacje.

Nie ma jakiegoś urządzenia, które będzie stabilizowało napięcie w domowej instalacji ?

 

Założą jeżeli będą mieli miejsce i nawet dostaną dotację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedziałem mnie tam to lotto podkręci sie falowniki, pytanie co zrobią Ci którzy nie mogą, a już mi zwracano uwagę że jak zmieniłem region w falowniku to tracę gwarancję - tylko mi to serwis zmienił jak sprawdził błędy w historii. SolaXy mają jakoś dziwne regiony poustawiane bo nawet przy 255V chodzą jak talala.

 

Tylko przy 255V mniej wciskasz do sieci.

A słońce świeci i czas leci.

Kable się gotują, panele też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej prądu zostaje w domu, bo wyższe napięcie, sprzęt się szybciej zużywa i to czasami nawet o 46% przy jakimś tam napięciu. W sensie LEDy dostają pierdylca, ale są urządzenia które mają swoje zasilacze komputery/dekodery/telefony które skoro ogarniają 110V i 230V to samo urządzenie to ich nie zabije.

Że kable się grzeją no OK może jak ktoś robi 2,5mm2 i puszcza w to 7kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to że sprzęty (LEDy) się szybciej zużywają, to jasna sprawa, to że to, że niektóre sprzęty będą pobierały więcej energi też, ale te gotujące się z uwagi na 255V moduły i kable troszkę zdziwiły :)

 

2.5mm2 i 7kW ?

Ale rozumiem, że 7kW rozdzielone po trzech fazach ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foto oczywiście zgadywałem z tym 7kWp po jednej fazie że się kable gotują, u mnie w ramach testu na 1F poszło 5,5kW kable miały AŻ 40*C w piku, więc daleko im do gotowania. Jakie kable nie wiem może 2,5mm2 a max 3mm2 jak to w gospodarczym pod tynkiem zgaduj zgadula co zamontowali 30 lat temu (przynajmniej nie było to amelinium).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytaj się jegomościa czy te kable to mu się gotują po stronie stało czy zmienno-prądowej.

 

a co, nie gadasz z @animuss ?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=8037424&viewfull=1#post8037424

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...