Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Na moim NN od transformatora nie ma innych instalacji PV.

Do trafo jest ok 1500m.

Instalacja 9.9kWp na Spirvencie WoltaStar 9kW.

Napięcie w gniazdku w nocy dochodzi czasami do 250V. Przeważnie jest ok 245V.

W dzień jest różnie. Na fotce widać że jak Inwerter się wyłączał było ok 255-260V, a po wyłączeniu ok 240-245V.

Czasami mam na jednej fazie 260V a na drugiej 180V.

 

To po prostu przeciążona linia przez ilość podłączonych domów czy inna przyczyna?

Uderzałeś do dostawcy energii? mogą coś z tym zrobić?

Nie uszkodziło Ci się jeszcze nic w domu z elektroniki?

A chałupa pewnie ubezpieczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja się zastanawiałem u siebie czy nie będzie problemów czy przy wysokiej produkcji na dobrym słońcu, gdy napięcie dochodzi do 245V na jednej z faz i czasem 7kwp jest oddawane do sieci coś nie będzie "siadać w domu", ale chyba nie mam czym się przejmować. Przed podłączeniem foto miałem 236V na jednej fazie (pozostałe niżej), a przeważnie teraz utrzymuje się przy produkcji jakieś 240V na jednej (pozostałe mniej).

 

W tej chwili produkcja mała bo brak słońca, idzie 1.5kwp:

R 235V 2.10A 49.98Hz

S 228V 2.10A 49.98Hz

T 226V 2.10A 49.98Hz

 

Stos powodzenia w walce, w końcu muszą zmodernizować :)

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak to wygląda.

 

R 242.00V 1.20A 50.01Hz

S 243.60V 1.20A 50.01Hz

T 245.40V 1.20A 50.01Hz

 

Napięcia masz ok. z tym że produkcja niewielka ok 1kW trójfazowo, na jedną 300W

 

Na moim NN od transformatora nie ma innych instalacji PV.

Do trafo jest ok 1500m.

Instalacja 9.9kWp na Spirvencie WoltaStar 9kW.

Napięcie w gniazdku w nocy dochodzi czasami do 250V. Przeważnie jest ok 245V.

W dzień jest różnie. Na fotce widać że jak Inwerter się wyłączał było ok 255-260V, a po wyłączeniu ok 240-245V.

Czasami mam na jednej fazie 260V a na drugiej 180V.

 

[ATTACH=CONFIG]454602[/ATTACH]

 

W tym momencie, produkcja na każdej fazie była około 2.5kW.

 

Tu wygląda że słabym punktem jest PEN o ile to sieć TN, czy takie napięcia masz w granicy eksploatacji instalacji czyli przeważnie jest to układ pomiarowy bo jeżeli tak to reklamacja i na pewno uzasadniona nawet gdyby pomiary wykonywali nie w słoneczny dzień, przecież taka sama nierównomierność napięć wystąpi przy obciążeniu 2,5 kW

 

Ja się zastanawiałem u siebie czy nie będzie problemów czy przy wysokiej produkcji na dobrym słońcu, gdy napięcie dochodzi do 245V na jednej z faz i czasem 7kwp jest oddawane do sieci coś nie będzie "siadać w domu", ale chyba nie mam czym się przejmować. Przed podłączeniem foto miałem 236V na jednej fazie (pozostałe niżej), a przeważnie teraz utrzymuje się przy produkcji jakieś 240V na jednej (pozostałe mniej).

 

W tej chwili produkcja mała bo brak słońca, idzie 1.5kwp:

R 235V 2.10A 49.98Hz

S 228V 2.10A 49.98Hz

T 226V 2.10A 49.98Hz

 

Stos powodzenia w walce, w końcu muszą zmodernizować :)

 

Ale to 7kW to raczej trójfazowo i na jedną 2300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu linii jest gospodarstwo rolne złożone z 3 domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych.

A próbowałeś z nimi pogadać? Bo to oni najwyraźniej przeciążają jedną fazę. Jeśli tam by się udało rozłożyć obciążenie to problem zniknie.

Może się okazać, że te 3 chałupy mają instalacje 1 fazowe i wszystkie wiszą na jednej fazie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybrydy to ET, zwykłe DT, XS, MT. Nie widzę czegoś takiego jak BT.

 

 

Seria ET 5-10 kW | Trójfazowy falownik do magazynowania energii | Akumulator wysokonapięciowy

[/b]https://pl.goodwe.com/falowniki-z-magazynem-energii/seria-et-269_11.asp

 

 

Seria BT 5-10 kW |Trójfazowy | Zmodernizowany falownik AC | Akumulator wysokonapięciowy

https://pl.goodwe.com/falowniki-z-magazynem-energii/seria-bt-279_11.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania budynku pod działaność gospodarczą - jedną z istotnych kwestii jest dach, który ma być cały zabudowany PV. Dach może być idealnie na południe - z tego co pamiętam, to idealne nachylenie dachu to 35-40 stopni - jak dokładnie zaprojektować taki dach, żeby jednocześnie była jak największa powierzchnia pod montaż PV i jednocześnie dobre uzyski? Dach jednospadkowy nachylony pod kątem 35 stopni? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania budynku pod działaność gospodarczą - jedną z istotnych kwestii jest dach, który ma być cały zabudowany PV. Dach może być idealnie na południe - z tego co pamiętam, to idealne nachylenie dachu to 35-40 stopni - jak dokładnie zaprojektować taki dach, żeby jednocześnie była jak największa powierzchnia pod montaż PV i jednocześnie dobre uzyski? Dach jednospadkowy nachylony pod kątem 35 stopni? ;)

 

Zakładając, że instalujesz PV w okolicach miasta Łódź to "idealny" kąt pochylenia dachu to 39o i azymut -3o względem południa.

Kilka +/- stopni nie stanowi większej róznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak dokładnie zaprojektować taki dach, żeby jednocześnie była jak największa powierzchnia pod montaż PV i jednocześnie dobre uzyski?
Pod działalność to najlepiej wschód zachód dwuspadowy, wykorzystujesz cały dach, dwie połacie i zwiększenie autokonsumpcji.

Przy instalacji fotowoltaicznej wschód-zachód produkcja zaczyna się tuż po godzinie 5 rano, wschodnia połać osiąga swój pik produkcji najczęściej między 7 a 10 rano. Zachodnia połać zaczyna pracę przeważnie po 12, największa produkcja jest miedzy 14 a 17, a produkcja może utrzymywać się nawet po godzinie 20.

Zastanów się w jakich godzinach prowadzisz działalność i gdzie zacienienie -drzewa, słupy, inne domy, jesień-zima-wiosna masz bardzo długie cienie od drzew i innych przeszkód.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod działalność to najlepiej wschód zachód dwuspadowy, wykorzystujesz cały dach, dwie połacie i zwiększenie autokonsumpcji.

Przy instalacji fotowoltaicznej wschód-zachód produkcja zaczyna się tuż po godzinie 5 rano, wschodnia połać osiąga swój pik produkcji najczęściej między 7 a 10 rano. Zachodnia połać zaczyna pracę przeważnie po 12, największa produkcja jest miedzy 14 a 17, a produkcja może utrzymywać się nawet po godzinie 20.

Zastanów się w jakich godzinach prowadzisz działalność i gdzie zacienienie -drzewa, słupy, inne domy, jesień-zima-wiosna masz bardzo długie cienie od drzew i innych przeszkód.

 

Ja mam POŁUDNIE i też mi startuje 5 z minutami i zachodzi grubo po 19 nigdy dokładnie co do minuty nie mierzyłem . Lecz jak się przypomnisz w czerwcu to sprawdzę. Bywało że o godz. 6,15 było ponad 0,7kWh już zrobione. To tyle ode mnie.

Edytowane przez -voymar-
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że na stałe obserwuje 3 instalacje to już coś mogę powiedzieć. To tylko moje subiektywne obserwacje.

 

!. najładniej pracuje instalacja na gruncie z idealnym kątem i idealnie zwrócona do słońca. Dodatkowo będzie lepiej chłodzona w dni gorące.Instalacja wzorcowa. Zero zacienienie. Sofar

 

2. Instalacja identyczna ale na dachu , blacha o skosie ok 15st to już inna bajka. Rożnica dzienna w słoneczne dni to ponad 10kW w stosunku do pierwszej. Zero zacienienia. Sofar

 

3. Najgorzej wychodzi instalacja na rożnych połaciach. Mimo Solaredge , większym koszcie montażu tu różnice są ponad 25kW do instalacji wzorcowej. Ta instalacja jest do przerobienia.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania budynku pod działaność gospodarczą - jedną z istotnych kwestii jest dach, który ma być cały zabudowany PV. Dach może być idealnie na południe - z tego co pamiętam, to idealne nachylenie dachu to 35-40 stopni - jak dokładnie zaprojektować taki dach, żeby jednocześnie była jak największa powierzchnia pod montaż PV i jednocześnie dobre uzyski? Dach jednospadkowy nachylony pod kątem 35 stopni? ;)

Możesz dowolnie ten budynek ustawić? Dach jednospadowy o kącie 35 stopni to dosyć karkołomne będzie. Jaka ma być powierzchnia całego budynku (wraz z wymiarami boków) i wspomnianym położeniem względem kierunków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj że 5k masz z mój prąd a resztę rozliczasz w podatku. Razem około -9k

Nie będzie już 5k na PV. Jak wspominałem będzie dotacja kaskadowa jeśli zamontuje się elementy zwiększające autokonsumpcję (ładowarka, PC, baterie, bufor ciepła) to wtedy dostanie się więcej. Ale przy tych kwotach które tam zaproponowali w projekcie to tylko PC się ew. opłaca (temu co i tak planował ją montować, np. w nowym domu), reszta to skórka za wyprawkę (trochę mi to przypomina format dotacji na EV -- skorzystają tylko oszołomieni daną technologią, np. bateriami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejj bo ja tak polubiłem naszą Panią moderator od sławnego męża który pracuje dla energetyki... gdzie się podziała? Schowała się jak jeden z polityków do szafy? Bo wiecie ciężkie czasy idą PV dużo się zrobiło a my nie wiemy co zaraz będzie. Może jakieś podpowiedzi, uwagi cokolwiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...