Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

U mnie wszystko na prąd. Pompa ciepła i reku + oczyszczalnia, ale bez klimy. Wg ostrożnych szacunków inwestycja w PV powinna się zwrócić po 8 latach, optymistycznie po 7. Gdybym się załapał na "mój prąd" wg dotychczasowych zasad - o rok krócej. Optymalizację zużycia w taryfach mam od zawsze. Do tej pory średnia cena na fakturze nie przekroczyła 0,46 PLN/kWh.

 

 

Zwrócić się szybciej bo ceny energii pójdą w górę. O to mogę się nawet założyć bo to pewna wygrana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Te linkowane przez @mac_612 cenowo są ok, tym bardziej, że mogę sam po nie podjechać.

Pytanie tylko, co wart ten Chińczyk przebrany za "polską markę" ? :)

W Bielsku widzę Kensol w podobnej cenie, w Bochni TrinaSolar 325zł za 399zł, ale tam już nie pojadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względów estetycznych, no ale wiem, że Ty nie znasz tego słowa.

Wrzuciłbyś na dach wszystko, co dałoby zysk, nawet gdyby było różowe w zielone kropki.

 

1.5 roku temu dopłata przy Longi FB wynosiła 15zł do modułu, teraz to pewnie nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względów estetycznych, no ale wiem, że Ty nie znasz tego słowa.

Wrzuciłbyś na dach wszystko, co dałoby zysk, nawet gdyby było różowe w zielone kropki.

 

1.5 roku temu dopłata przy Longi FB wynosiła 15zł do modułu, teraz to pewnie nie ma znaczenia.

 

Jasne bierz full black pieknie wyglądają . Lecz w lecie jak są duże uzyski to one obniżają uzyski w ( % ) bo czarne bardziej się nagrzewa, No ale wygląd to fakt jest spoko. Lepiej dla uzysków poli w ciemnoniebieskiej barwie. No ale jak ważna cena to nie da się poszaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne bierz full black pieknie wyglądają . Lecz w lecie jak są duże uzyski to one obniżają uzyski w ( % ) bo czarne bardziej się nagrzewa, No ale wygląd to fakt jest spoko. Lepiej dla uzysków poli w ciemnoniebieskiej barwie. No ale jak ważna cena to nie da się poszaleć.

 

Konkretnie to ile % obniżają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to ile % obniżają ?

 

Jasnowidzem nie jestem. A czarnych i niebieskich nie mam . PV pracuje wydajniej im niższa jest temp ( najlepiej by nie przekraczała 25*C .W styczniu osobiście zdarzyło się że uzyskałem ok.30kWh mimo krótkiego dnia. Bo uzyski w styczniu powyżej 20kWh bywały często. OCZYWIŚCIE MÓWIMY O PV 5,72kW bo 9,96 mam jak w stopce. Z racji tego że PV to nie Solary do CWU gdzie dla solarów im cieplej tym lepiej. Tak dla PV liczy się słońce a nie temperatura. Z racji tego że CZARNY bardziej się nagrzewa to i uzysk jest inny. Z tego co się na forach czyta każdy patrzy na cenę a nie na jakość tak więc te z Chin aby mieć cenę jaką mają to i wyglądają jak wyglądają. No nie da się mieć ekstra i tanio. Osobiście nie widzę potrzeby przepłacania za panele na wygląd. Choć moje REC są -spoko lecz to nie Chińczyk Druga PV jest na Chińczyku lecz porażająco nie odbiega od paneli REC .PV mam na budynku gosp. gdzie południe to szczere pola tak że estetyki nie psują Sprawa druga to to że panele zajmują cały dach .Widać kalenicę, rynny i wiatrówki

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasnowidzem nie jestem. .

 

Myślałem, że miałeś okazję porównać, albo przytoczysz porównanie.

Bo zapewne masz rację, tylko pytanie czy różnica wynosi np. 3%, czy 0,003%

 

Ponieważ nie słyszy się specjalnie o tym "problemie", nikt nie przedstawia badań na ten temat (a przecież badano nawet, czy wystąpi różnica w nagrzaniu się czarnego i białego samochodu), to wnioskuję, że bliżej do tej drugiej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że miałeś okazję porównać, albo przytoczysz porównanie.

Bo zapewne masz rację, tylko pytanie czy różnica wynosi np. 3%, czy 0,003%

 

Ponieważ nie słyszy się specjalnie o tym "problemie", nikt nie przedstawia badań na ten temat (a przecież badano nawet, czy wystąpi różnica w nagrzaniu się czarnego i białego samochodu), to wnioskuję, że bliżej do tej drugiej wartości.

 

Jesli nawet jest to 0,0003 i trzeba do tego dopłacić t nie warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zamontowaniu pierwszej instalacji, trzeba było poczekać z używaniem do momentu wymiany licznika. czy po zainstalowaniu drugiej instalacji, można od razu z niej korzystać, czy trzeba wcześniej poczekać, na jakiś odbiór czy kontrolę?

 

Jeżeli ta druga jest na tym samym liczniku i już dwukierunkowym to już korzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zamontowaniu pierwszej instalacji, trzeba było poczekać z używaniem do momentu wymiany licznika. czy po zainstalowaniu drugiej instalacji, można od razu z niej korzystać, czy trzeba wcześniej poczekać, na jakiś odbiór czy kontrolę?

Energa każe wyłączać wszystko do momentu zaakceptowania przez nich, nawet jeśli tylko dokładałem moduły do istniejącej instalacji. W dodatku ci kretyni zgubili moje papiery sprzed roku i musiałem drugi raz wysłać tę samą makulaturę. Gdzie sens, gdzie logika? Nie należy się jej doszukiwać u tych złodziei. Oczywiście miałem to... no mniej więcej w bardzo ciemnym miejscu.

 

A w marcu minęło 8 miesięcy, jak Energa nie zaktualizowała w swoich systemach zmiany wielkości mojej instalacji, także spoko...

 

Ale za to po 6 latach udało im się udostępnić wersję e-bok dla prosumentów i wreszcie można zobaczyć faktury i saldo on-line. Sukces, po sześciu jeba.ych latach. Aż chce się pojechać klasykiem z Dnia Świra.

 

Podsumowując, odpalaj, nie czekaj na złodziei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że miałeś okazję porównać, albo przytoczysz porównanie.

Bo zapewne masz rację, tylko pytanie czy różnica wynosi np. 3%, czy 0,003%

 

Ponieważ nie słyszy się specjalnie o tym "problemie", nikt nie przedstawia badań na ten temat (a przecież badano nawet, czy wystąpi różnica w nagrzaniu się czarnego i białego samochodu), to wnioskuję, że bliżej do tej drugiej wartości.

 

W książce Szymańskiego " Instalacje pv", był wzor obliczenia temperatury modułów w zależności od technologi ich wykonania, ale musiałbym zrobić fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...