Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jeśli chodzi o OZE z PV bez dopłat to rachunek jest prosty.

Skoro instalacja 10kWp kosztuje średnio 45 tys zł i w pierwszym roku wyprodukuje 11tys kWh, a w 30 tym 8,5tys kWh

To przez te 30 lat wyprodukuje łącznie:

1-10 lat= 110 tys. kWh

11-20 lat - 100 tys kWh

21-30 - 85 tys kWh

Razem wyprodukowało: 295 tys kWh

dajmy na to, że w tym czasie była awaria i trzeba było dołożyć 5 tys. zł

Koszt instalacji razem z awarią = 50 tys zł. Czyli, że produkcja 1kWh kosztuje:

50 tys zł/ 295 tys kWh = 0,1694zł brutto

Jeżeli instalacja pociągnie 40 lat i będzie działała wtedy już na 70% mocy to doprodukuje nam kolejne 7 tys kWh.

wówczas 50 tys zł dzielimy na wyprodukowane 365 tys kWh i wtedy cena za 1kWh wychodzi 0,137 zł brutto

Amen

 

Za kilka lat mysle w cenie 10 000 zl bedzie mozna dostac aku o pojemnosci 7-10 kWh. Do tego wszystkiego podpinamy PC i mamy jakies 8 razy taniej niz z elektrowni.

 

No ale po co Kowalskiemu pomagac zmniejszyc syf w powietrzu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Za kilka lat mysle w cenie 10 000 zl bedzie mozna dostac aku o pojemnosci 7-10 kWh. Do tego wszystkiego podpinamy PC i mamy jakies 8 razy taniej niz z elektrowni."

 

I za kilka lat rząd pogodzi się z tym, ze kasy z akcyzy za energię nie będzie!

Za to będzie coraz mocniej dopłacał do tego, aby każdy sobie takie cudo mógł sprawić...

Nie czas się obudzić?!

Sen ładny, ale tego nie będzie!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do zmian - śledzicie aktualności? Cytuję propozycje Ministerstwa Energii ws. nowelizacji ustawy o OZE:

"Propozycja Ministerstwa Energii polega na zasadzie, że każda 1 kWh odprowadzona do sieci będzie tytułem do odebrania 0,7 kWh przez prosumenta. Zauważył także, że należy przyjąć, że nie można odebrać więcej niż się odprowadziło, a okres do ewentualnego zbilansowania powinien wynieść rok."

 

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ! Chciałem dopytać odnośnie inwertera trójfazowego i podłączenia do instalacji . Czytając wcześniejsze posty na temat zliczania energii wyprodukowanej przez liczniki dwukierunkowe mam pytanie . Zamontowano mi licznik dwukierunkowy Iskra MT 382 jeżeli on przypuśćmy nie ma bilansowania chwilowego między fazami (jeszcze instalacja nie uruchomiona) to najlepiej było by przepiąć odbiorniki równomiernie na wszystkie 3 fazy ? Oczywiście zależy mi na jak największym zużyciu własnej energii . Pozdrawiam .

 

Witam ponownie ! Ponawiam jeszcze raz pytanie ? Dzis dzwonilem do Tauronu pan mnie poinformował że nie ma bilansowania miedzy fazami w tym liczniku i nie mają innego oprogramowania :bash:. Czyli trzeba się ratować samemu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ! Ponawiam jeszcze raz pytanie ? Dzis dzwonilem do Tauronu pan mnie poinformował że nie ma bilansowania miedzy fazami w tym liczniku i nie mają innego oprogramowania :bash:. Czyli trzeba się ratować samemu !

To samo mi powiedzieli.

JEST JAKAŚ USTAWA pt. JAK MA WYGLĄDAĆ TAKIE BILANSOWANIE?

Człowiek zza biurka w Poznaniu kazał mi przepiąć wszystko na 1 fazę

Podobnie Panowie, którzy przyjechali do licznika również kazali wszystko wsadzić na 1 fazę bez obaw, że kable się przegrzeją.

Jedyny mankament to skoki napięcia które mogą się pojawić..

W moim przypadku po przekładkach w rozdzielni i podzieleniu na 2 fazy mam do odratowania jeszcze w granicach 1kWh dzienne.

Daje to 365kWh w roku czyli jakieś 110zł za przesyły w skali roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo mi powiedzieli.

JEST JAKAŚ USTAWA pt. JAK MA WYGLĄDAĆ TAKIE BILANSOWANIE?

Człowiek zza biurka w Poznaniu kazał mi przepiąć wszystko na 1 fazę

Podobnie Panowie, którzy przyjechali do licznika również kazali wszystko wsadzić na 1 fazę bez obaw, że kable się przegrzeją.

Jedyny mankament to skoki napięcia które mogą się pojawić..

W moim przypadku po przekładkach w rozdzielni i podzieleniu na 2 fazy mam do odratowania jeszcze w granicach 1kWh dzienne.

Daje to 365kWh w roku czyli jakieś 110zł za przesyły w skali roku.

 

Na dzień dzisiejszy chyba nie ma innego rozwiązania . Ja podzielę wszystko na trzy fazy i tyle reszte o ile będzie w sieć . W czwartek przychodzi firma uruchamiać instalację to jeszcze dopytam ale raczej nic nowego nie usłyszę . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wszyscy dystrybutorzy dopiero ustalaja zasady bilansowania i trudno od nich czegokolwiek dowiedzieć.

Cały czas trwają dyskusje i nie chcą odpowiadać na pytania, bo to wszystko nowe i nie do końca rozpoznane.

 

Ale co do nowości - słyszeliście o nowym pomysle na prosumentów Ministerstwa Energii?

Przygotowują nowelizacje i ostatni pomysł to:

"Propozycja Ministerstwa Energii polega na zasadzie, że każda 1 kWh odprowadzona do sieci będzie tytułem do odebrania 0,7 kWh przez prosumenta. Zauważył także, że należy przyjąć, że nie można odebrać więcej niż się odprowadziło, a okres do ewentualnego zbilansowania powinien wynieść rok."

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wszyscy dystrybutorzy dopiero ustalaja zasady bilansowania i trudno od nich czegokolwiek dowiedzieć.

Cały czas trwają dyskusje i nie chcą odpowiadać na pytania, bo to wszystko nowe i nie do końca rozpoznane.

 

Ale co do nowości - słyszeliście o nowym pomysle na prosumentów Ministerstwa Energii?

Przygotowują nowelizacje i ostatni pomysł to:

"Propozycja Ministerstwa Energii polega na zasadzie, że każda 1 kWh odprowadzona do sieci będzie tytułem do odebrania 0,7 kWh przez prosumenta. Zauważył także, że należy przyjąć, że nie można odebrać więcej niż się odprowadziło, a okres do ewentualnego zbilansowania powinien wynieść rok."

 

Co o tym myślicie?

 

 

Moim zdaniem jest to troszkę większe wsparcie dla osób chcących produkować energię na własne potrzeby, a gorzej dla tych co chcą zarobić.

Ja należę do tych pierwszych także dla mnie może być. Oczywiście ja dobrze rozumiem zamysł pomysłodawcy to odbywało by się to bezgotówkowo w sensie, że bez opłat za przesył.

Np. Oddam 1000kW. Pobiorę 1000kW to płacę tylko za 300 - u mnie 300 x 0.61 daję 183 zł.

A jak net metering to oddaje 1000 kW, pobieram 1000 to płacę 1000 x 0.27 to wyjdzie więcej bo 270 zł.

Jak ktoś ma środki i mógłby sobie zrobić większą instalacje to przy taryfcha FiT szybciej się zwróci.

Co kto chce i co komu potrzeba.

Napewno jest to też działanie w celu ograniczenia produkcji zielonej energii przez społeczeństwo co na większą skalę mogło by zmniejszać rangę górnictwa w Polsce a obecny rząd głośno mówi że stawia na węgiel a nie eko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że męczę temat bilansowania energii, zapytałem również o to media, aby wyjaśniły ten temat.

"Na ten temat potrzebuję trochę więcej czasu, gdyby miał Pan propozycje dot. pytań, które zadać OSD czy URE, będę oczywiście wdzięczny za sugestie,"

 

Tak więc jeśli macie pytania to proszę je precyzować, a ja będę przesyłał dalej.

Później podeślę linka do odpowiedzi jaka ukaże się w mediach internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że męczę temat bilansowania energii, zapytałem również o to media, aby wyjaśniły ten temat.

"Na ten temat potrzebuję trochę więcej czasu, gdyby miał Pan propozycje dot. pytań, które zadać OSD czy URE, będę oczywiście wdzięczny za sugestie,"

Tak więc jeśli macie pytania to proszę je precyzować, a ja będę przesyłał dalej.

Później podeślę linka do odpowiedzi jaka ukaże się w mediach internetowych.

 

Media mediami, ale bezpośrednio od OSD też się trudno czegokolwiek dowiedzieć i co więcej - piszą, że mają gotowe odpowiedzi, ale czekają na ekceptację i dopiero coś wysyłają, ale na pytania o net metering niestety przysyłaja odpowiedzi o procedurze przyłączenia - takie info mam bezpośrednio od firm wykonawczych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy chyba nie ma innego rozwiązania . Ja podzielę wszystko na trzy fazy i tyle reszte o ile będzie w sieć . W czwartek przychodzi firma uruchamiać instalację to jeszcze dopytam ale raczej nic nowego nie usłyszę . :(

Wygląda na to, że mając trójfazówkę najbezpieczniej byłoby instalować taką moc PV żeby na każdej fazie była produkcja większa niż możliwe zapotrzebowanie = niezależnie jak zaprogramują licznik to i tak na każdej fazie nie ma poboru z sieci.

Ja chyba jednak poczekam aż skończą eksperymentować - może za parę lat będą tańsze sposoby (folie?) na produkcję prądu.

Teraz instalacja jest droga jak diabli a i tak kombinują ciągle jak zrobić żeby Kowalski nic na tym nie zarobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Media mediami, ale bezpośrednio od OSD też się trudno czegokolwiek dowiedzieć i co więcej - piszą, że mają gotowe odpowiedzi, ale czekają na ekceptację i dopiero coś wysyłają, ale na pytania o net metering niestety przysyłaja odpowiedzi o procedurze przyłączenia - takie info mam bezpośrednio od firm wykonawczych,

To może jakie konkretne pytanie sformułujesz?

 

Ja wczoraj miałem kontrolę z ENEA.

Pod budką z licznikiem ustawił się elegancki pojazd terenowy z napisem Pogotowie energetyczne ENEA. W środku 2 panów z czymś jak laptop z tabletem itp razem wzięte. Budka z licznikiem otwarta i niestety nic się nie dowiedziałem konkretnego - dosłownie zero. Siedzieli w samochodzie potem jak już za dużo się kręciłem to wyszli pokręcili się pod budką pooglądali z każdej strony.... Razem jakieś 20 minut

Jedyne co się dowiedziałem to to, że robią kontrolę. AMEN

Plomby nie były ruszane.. z resztą jak by były to musiałbym dostać protokół bowiem jak zakładali nową plombę to też dostałem.

Tak na zakończenie to wczoraj i dzisiaj nabiło u mnie 111 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Teraz instalacja jest droga jak diabli a i tak kombinują ciągle jak zrobić żeby Kowalski nic na tym nie zarobił. "

A ma zarobić?

CZEMU???!

Ja doczytałem, ze te instalacje mają być "pro publiko bono".

PliP

Oni Cię tak "zdalnie" kontrolowali?

Coraz fajniej jest... Orwell tego nawet nie wymyślił...

Kto kontroluje tych co sprawdzają?

Wiesz?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakie konkretne pytanie sformułujesz?

 

Ja wczoraj miałem kontrolę z ENEA.

Pod budką z licznikiem ustawił się elegancki pojazd terenowy z napisem Pogotowie energetyczne ENEA. W środku 2 panów z czymś jak laptop z tabletem itp razem wzięte. Budka z licznikiem otwarta i niestety nic się nie dowiedziałem konkretnego - dosłownie zero. Siedzieli w samochodzie potem jak już za dużo się kręciłem to wyszli pokręcili się pod budką pooglądali z każdej strony.... Razem jakieś 20 minut

Jedyne co się dowiedziałem to to, że robią kontrolę. AMEN

Plomby nie były ruszane.. z resztą jak by były to musiałbym dostać protokół bowiem jak zakładali nową plombę to też dostałem.

Tak na zakończenie to wczoraj i dzisiaj nabiło u mnie 111 kWh.

 

Pewnie kontrolowali czy za dużych lodów nie kręcisz na fotowoltaice ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Oni Cię tak "zdalnie" kontrolowali?

Coraz fajniej jest... Orwell tego nawet nie wymyślił...

Kto kontroluje tych co sprawdzają?

Wiesz?

 

Adam M.

Oni mają pełen podgląd na mój licznik bo jest wyposażony w kartę SIM. Tam jest Modem i GPRS w tym liczniku - coś tam czytałem.

Najwyraźniej im coś nie pasowało.

Wcześniej zużycie dzienne miałem około 7-8kWh, a teraz zaledwie 4kWh pobieram. Więc coś nie tak :D i na dodatek wysyłam jeszcze do nich.

Instalacji nie oglądali no chyba, że z dalekiej oddali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest w tym wszystkim to, że oni nie mają pojęcia o pewnych sprawach, dopiero nauczą się od własnych klientów, ale do doszukiwania się kradzieży, nieprawidłowości ze strony klienta są pierwsi.

Tylko, że ja im chciałem dać gratis delikwenta który dom ogrzewa prądem i płaci co 2 miesiące w granicach 100zł. To mi powiedzieli, że nie są zainteresowani bowiem to jest tylko problem dla nich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ! Ponawiam jeszcze raz pytanie ? Dzis dzwonilem do Tauronu pan mnie poinformował że nie ma bilansowania miedzy fazami w tym liczniku i nie mają innego oprogramowania :bash:. Czyli trzeba się ratować samemu !

 

URE interpretowal dzis kto ma ponosic koszty bilansowania energi z mikroinstalacji,podają, że sprzedawca zobowiazany.... pewnie wkrótce przeprogramuja liczniki żeby bilansowaly na miejscu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...