Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Na stronie ENEA podają takie informacje

Jak rozliczają się Prosumenci energii odnawialnej?

 

Prosumenci energii odnawialnej posiadający umowę kompleksową będą mieli możliwość zbilansowania, w okresie zgodnym z podpisaną umową kompleksową energii pobranej z wyprodukowaną. Współczynniki ilościowe niezbędne do rozliczenia są zależne od mocy instalacji i wynoszą:

 

w przypadku instalacji do 10 kW: 0,8 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej

 

w przypadku instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej

 

WAŻNE! Opustowi podlegają zarówno opłaty za energię elektryczną czynną jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych.

https://www.enea.pl/pl/dladomu/obsluga-klienta-i-kontakt/zostan-prosumentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

marcinbbb porównywał full blacki ze zwykłymii jak dobrze pamiętm to nie było dużych róznic w uzyskach. Może jak się pojawi to przypomni wnioski.

 

Prawdę mówisz nadal porównuję wnioski dokładnie te same. Dla przypomnienia porównywałem full blacki i polikryształy. Full black leżą na kącie około 11* a polikryształy 33* obie instalacje skierowane na około 200* pd-zach.

Full Black mam Recoma, a poli... yyyy....?? za dużo tego mam i nie pamiętam... Suntech są na dużej instalacji a to też coś z Sun było.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej chwili 7.5kw (15 x 500wat Riseny) - aby nie oddawać 30% moge dołożyć max do 9.5 czy moge mieć równo 10 ?

Lub inaczej ułożone pytanie - moge dołożyć 4 czy 5 paneli w przyszłości by mieścić się w granicy 20% strat do PGE ?

 

Ja bym tam nie celował równo w 10kW ,lepiej zrobić 9.99kW lub mniej niż później żałować. W ustawie jest od 10kW opust 70% tak więc nie wiadomo jak to ZE zinterpretuje. Jak będziesz miał = ,>9,99kW to śpisz spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam nie celował równo w 10kW ,lepiej zrobić 9.99kW lub mniej niż później żałować. W ustawie jest od 10kW opust 70% tak więc nie wiadomo jak to ZE zinterpretuje. Jak będziesz miał = ,>9,99kW to śpisz spokojnie.

 

No właśnie i ja tak to rozumiem, więc max moge włożyć 9.5kw w moim przypadku jak wszystkie panele mam 500wat, czyli moge jeszcze 4 dołożyć.

Na stronie południowej nie mam już miejsca bo "kukawki" i jak coś zostaje mi wschodnia po 2 panele na kukawke z tyłu domu i z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie i ja tak to rozumiem, więc max moge włożyć 9.5kw w moim przypadku jak wszystkie panele mam 500wat, czyli moge jeszcze 4 dołożyć.

Na stronie południowej nie mam już miejsca bo "kukawki" i jak coś zostaje mi wschodnia po 2 panele na kukawke z tyłu domu i z przodu.

 

Na Twoim miejscu skontaktowałbym sie z OSD/dystrybucją i zadał pytanie jak będą to rozliczać. 500Wp to już jest wartość o jaką chyba warto się pomeczyć. Lub poprostu poszukać paneli o mniej "okrągłej" mocy (np 495W)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam nie celował równo w 10kW ,lepiej zrobić 9.99kW lub mniej niż później żałować. W ustawie jest od 10kW opust 70% tak więc nie wiadomo jak to ZE zinterpretuje. Jak będziesz miał = ,>9,99kW to śpisz spokojnie.

 

Koledzy mówią że teraz robisz tak stawiasz stelaż, zakładasz falownik 9kW sporządzasz dokumenty ZE podłącza i wymienia licznik a później dzieje się magia. Nieużywany inwerter wraca do oryginalnego opakowania, W jego miejsce wkładamy opłacony wcześniej 12kW inwerter i dokłada się paneli do 13-15kWp ale skoro opust się zgadza to instalacja też się zgadza. Inny znajomy mówił że jeśli ma się np. firmę stawiamy do 10kWp zgłaszamy , formalności zakończone i nagle się robi 40kWp a opust nadal 0,8. Ale jak pisałem to tylko znajomi mówili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mówią że teraz robisz tak stawiasz stelaż, zakładasz falownik 9kW sporządzasz dokumenty ZE podłącza i wymienia licznik a później dzieje się magia. Nieużywany inwerter wraca do oryginalnego opakowania, W jego miejsce wkładamy opłacony wcześniej 12kW

 

Ja od kolegów słyszałem, że już nawet falowników niektórych nie wymieniają, tylko moc sobie przełącznikami podnoszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kolegów słyszałem, że już nawet falowników niektórych nie wymieniają, tylko moc sobie przełącznikami podnoszą...

 

Prawda te zworki się tam zmienia i koledzy mówią że działa.

@d7d ja też nie wiem :) Słyszałem, widziałem nagrania z drona instalacji wiem jak wygląda 10kWp i jak wygląda 2,2MWhp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zamontowaniu pierwszej instalacji, trzeba było poczekać z używaniem do momentu wymiany licznika. czy po zainstalowaniu drugiej instalacji, można od razu z niej korzystać, czy trzeba wcześniej poczekać, na jakiś odbiór czy kontrolę?

 

Ja korzystałem. Odbiór drugiej instalacji odbył się na zasadzie, że Pan z ENERGA wrzucił mi do skrzynki pocztowej protokół odbioru. nawet nie spojrzał na instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie licznik wymienili jak jeszcze inwerter nie wisiał ani nic, nowa umowa przyszła do skrzynki, ale wątpie z tą podmianą aby to przeszło, przecież te nowe liczniki są monitorowane po LTE.

A jakie ma to znaczenie, że jest LTE? Przecież licznikowi wisi, co się do niego podłączy. Nie tylko firmy nie pozna, a Ty chciałbyś żeby model rozpoznawał? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej chwili 7.5kw (15 x 500wat Riseny) - aby nie oddawać 30% moge dołożyć max do 9.5 czy moge mieć równo 10 ?

Lub inaczej ułożone pytanie - moge dołożyć 4 czy 5 paneli w przyszłości by mieścić się w granicy 20% strat do PGE ?

 

 

Oczywiście ze wal max. Sprawdź sobie dodatkowo autokonsumcję. Wtedy będziesz spokojny. U mnie czasem zdarza się, że moc jest większa niż 10kw, bo mam panele z tolerancja dodatnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć na forum byłem nieobecny prawie 10 lat, niestety nie udało mi się odzyskać konta.

Pomóżcie podjąć decyzję jakie panele wybrać mają być full black. Mam ofertę od firmy za ok 35 000 zł na instalację 10 KW - Inwerter Sofar Solar 8.8KTL-X a panele do wyboru:

27 sztuk - Panel monokrystaliczny HALF CUT SunLink 365W FULL BLACK (9,855 kWp)

28 sztuk - LONGi Solar, LR6-60OPH-350M BF. (9,8 kWp)

27sztuk - LONGi Solar, LR4-60HPH 370M (10 kWp)– te nie są full black, mają czarną ramkę – pewnie gorzej będą wyglądały na dachu i oko mojej żony będzie drażnione:)

Widzę że jest jeszcze full Black LONGi LR4-60HPB-360M – czy warto o ten pytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć na forum byłem nieobecny prawie 10 lat, niestety nie udało mi się odzyskać konta.

Pomóżcie podjąć decyzję jakie panele wybrać mają być full black. Mam ofertę od firmy za ok 35 000 zł na instalację 10 KW - Inwerter Sofar Solar 8.8KTL-X a panele do wyboru:

27 sztuk - Panel monokrystaliczny HALF CUT SunLink 365W FULL BLACK (9,855 kWp)

28 sztuk - LONGi Solar, LR6-60OPH-350M BF. (9,8 kWp)

27sztuk - LONGi Solar, LR4-60HPH 370M (10 kWp)– te nie są full black, mają czarną ramkę – pewnie gorzej będą wyglądały na dachu i oko mojej żony będzie drażnione:)

Widzę że jest jeszcze full Black LONGi LR4-60HPB-360M – czy warto o ten pytać?

 

 

Co do paneli się nie wypowiem ale po wielu konsultacjach to względem inwertera biorąc pod uwagę serwis jak i parametry bym optował w kolejności za Growattem, Huawejem lub Sungrowem ostatecznie Goodwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...