Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście ze wal max. Sprawdź sobie dodatkowo autokonsumcję. Wtedy będziesz spokojny.

B]U mnie czasem zdarza się, że moc jest większa niż 10kw, bo mam panele z tolerancja dodatnia[/b].

 

Masz na myśli 10 kWp w panelach czy chwilową produkcję instalacji PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robicie jak wam się falowniki wyłączają bo w sieci jest za duże napięcie?

 

Dostałem info, że trzeba napisać do energetyki. Jak już zupełnie nic się nie da zrobić, można np w solaredge wydłużyć czas przekroczenia napięcie.

Znajomy ma tak zrobione, że jeśli w ciągu 10 min napięcie nie spadnie to falownik się dopiero wyłączy.

 

Inny patent jest taki ze można zwiększyć próg wyłączenia falownika np na 260V. Tylko co ze sprzeczkami domowymi to nie wiem. Ale, jedna kobitka cały czas miała w sieci 260V, to było na jakiejś wiosce, do trafo nikt nie przyjeżdżał wiec tak sobie żyli. Ale po zamontowaniu paneli zaczęły być problemy i sprawa wyszła. Poszło pismo i zmniejszyli napięcie z trafo poniżej 250V.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak linia jest napowietrzna to pomaga włączenie funkcji Q(U). Kolejny krok to włączenie ograniczenia mocy w funkcji napięcia.

Obydwie powinny być zresztą włączone przez instalatora aby było zgodnie z normą po 2019.

https://www.cire.pl/pliki/2/2018/ograniczenie_wzrostu_napiecia____p__kacejko_p__pijarski_zm.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autorus

Ja na swoim przykładzie mogę podpowiedzieć tak, zgłaszaj awarie na infolinię, niech monterzy przyjeżdżają, im częściej tym lepiej. Po jakimś czasie zgłoś pisemnie o problemach z napięciami. W momencie jak masz wysokie napięcie zmierz miernikiem i zrób zdjęcia wartości, możesz z falownika załączyć wykres napięć na poszczególnych fazach.

 

Co prawda u mnie nie tyczyło się falownika, ale walczyłem z napięciami które przekraczały dóra/dół 10% wartości. Trułem ich awariami, możliwością uszkodzenia pompy ciepła i innych urządzeń itp, zgłoszenia przez ebook, w końcu zamontowali rejestrator i u mnie poskutkowało wykonaniem nowego przyłącza od trafo, mam swoją linię zasilania i od kilku tygodni cieszę się równym napięciem czy to słońce czy deszcz. Jest trochę podniesione bo mam średnio 238-240 ale nie przekroczyło jeszcze 245V. Jak narazie nie czepiam się jakby coś znów się działo znów będę ich cisnąć. U mnie rejon Żyrardów.

 

Zgłaszaj tak samo nierówne napięcie na fazach. U mnie wariowało od 180-26x.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbowac dociążyć tę faze, przełaczajac na nią wszelkie odbiorniki jednofazowe. Oprócz tego co napisał kolega wyżej możesz jedynie legalnie zgłosić problem do energetki, lub ewentualnie ze swojej strony wymienić wlz na przewód o wiekszym przekroju (mniejszej impedancji). A nie dokońca legalnie, to możesz przełączyć falownik na kraj o wiekszej tolerancji napięcia (np. niemcy), lub też podłączyć falownik przez autotransformator obniżający napięcie. Koledzy tak robią i mówią, że działa;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autorus

Ja na swoim przykładzie mogę podpowiedzieć tak, zgłaszaj awarie na infolinię, niech monterzy przyjeżdżają, im częściej tym lepiej. Po jakimś czasie zgłoś pisemnie o problemach z napięciami. W momencie jak masz wysokie napięcie zmierz miernikiem i zrób zdjęcia wartości, możesz z falownika załączyć wykres napięć na poszczególnych fazach.

 

Co prawda u mnie nie tyczyło się falownika, ale walczyłem z napięciami które przekraczały dóra/dół 10% wartości. Trułem ich awariami, możliwością uszkodzenia pompy ciepła i innych urządzeń itp, zgłoszenia przez ebook, w końcu zamontowali rejestrator i u mnie poskutkowało wykonaniem nowego przyłącza od trafo, mam swoją linię zasilania i od kilku tygodni cieszę się równym napięciem czy to słońce czy deszcz. Jest trochę podniesione bo mam średnio 238-240 ale nie przekroczyło jeszcze 245V. Jak narazie nie czepiam się jakby coś znów się działo znów będę ich cisnąć. U mnie rejon Żyrardów.

 

Zgłaszaj tak samo nierówne napięcie na fazach. U mnie wariowało od 180-26x.

 

Wielkie dzięki za ten post. IMO po to właśnie jest forum a nie jakieś jałowe dyskusje o niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz napięcie miernikiem w rozdzielni, czy w skrzynce w granicy działki? Chociaż w skrzynce chyba nie ma dostępu bez zdjęcia plomb.U mnie czy tak czy tak napięcie było praktycznie takie samo. Nawet w dzień totalnie ciemny, deszczowy napięcia wariowały. Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbowac dociążyć tę faze, przełaczajac na nią wszelkie odbiorniki jednofazowe. Oprócz tego co napisał kolega wyżej możesz jedynie legalnie zgłosić problem do energetki, lub ewentualnie ze swojej strony wymienić wlz na przewód o wiekszym przekroju (mniejszej impedancji). A nie dokońca legalnie, to możesz przełączyć falownik na kraj o wiekszej tolerancji napięcia (np. niemcy), lub też podłączyć falownik przez autotransformator obniżający napięcie. Koledzy tak robią i mówią, że działa;)

 

Instalator tez mówił o Niemczech. Tam jest 260v chyba.

 

Tylko z tym dociążeniem to ja tego nie widzę, bo imo to napięcie które jest w sieci. Musiałbym mieć spory pobór energii. Ale... pogadam z elektrykiem, a i fazy w domu przecież można pozamieniać. Żadnego silnika 3f nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tym dociążeniem to ja tego nie widzę, bo imo to napięcie które jest w sieci. Musiałbym mieć spory pobór energii. Ale... pogadam z elektrykiem, a i fazy w domu przecież można pozamieniać. Żadnego silnika 3f nie mam.

Zrób eksperyment, potrzebny miernik i czajnik/suszarka do włosów. Włącz urządzenie i sprawdź napiecie na tej samej fazie, sprawdź również po wyłączeniu. Bedziesz wiedział, jaki masz wpływ na "to napięcie które jest w sieci".;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób eksperyment, potrzebny miernik i czajnik/suszarka do włosów. Włącz urządzenie i sprawdź napiecie na tej samej fazie, sprawdź również po wyłączeniu. Bedziesz wiedział, jaki masz wpływ na "to napięcie które jest w sieci".;)

 

Mozesz mieć racje. tylko kurcze nie chce mi się wieżyc ze pierwsza faza nie jest najbardziej obciążona w domu. Ale nie takie rzeczy się widziało. Po prostu trzeba to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję kotleta odnośnie taryfy G11K też mi ją wcisnęli po przejściu na prosumenta płaciłem do każdego miesiąca opłatę handlową około 8 zł. Po telefonie na infolinię zgodzili się zmienić na taryfę G11 i łaskawie poinformowali że nie będzie w tej taryfie doliczana opłata handlowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...