Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam

Chce założyć foto na dachu z blachodachówka. Nachylenie ok 37st. Długość połaci dachu (krokwi) ok 8 metrów. Instalator proponuje położyć panele w dolnej części dachu 2 rzedy. Moje obawy są takie iż zima śnieg który zgromadził się na dachu powyżej paneli będzie się zsuwał pod panele które będą położone nizej. Co Wy na to?

Nie ukrywam że też wolałbym je położyć nisko że względu na łatwy dostęp... Boje się tylko tego śniegu zsuwajacego się pod panele(potencjalne zwarcie???). Jak byście zrobili?

 

Pogonił bym takiego instalatora i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znajomej zakładała poznańska adapia. Nie wiem dokładnie ile zainwestowała i nie to aby to była jakaś tajemnica z jej strony, ale się nie wypytywałem, nie mniej w rachunek jaki ma teraz za prąd nie mogłem uwierzyć i tu musiała mi go pokazać a na nim faktycznie do zapłaty było 27 złociszy. Więc patrząc na to, ze do wyciągnięcia jest dofinansowanie za eko, to moim zdaniem jest to opłacalna zabawa. Przynajmniej biorąc ją za przykład.

 

O obecnym dofinansowaniu nie ma na razie żadnych konkretnych informacji. Co nie zmienia faktu, że nawet bez nich gra jest warta świeczki. Oczywiście jeżeli rządzący nie stwierdzą, że jest nam za dobrze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie programy do monitorowania instalacji oprócz tych standardowych używacie? Przyznam się, że miałem onemeter ale niestety po zmianie licznika nie działa, jak to jest napisane w komentarzu operator zablokował funkcję odczytu parametrów.

 

aplikacje której używam sciągają dane bezpośrednio z falowników - nie maja one nic wspólnego z licznikiem.

Podliczając miesiąc - patrzę na zuzycie i energię oddaną na apcje Tauronu i jednocześnie na apkę z falownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie programy do monitorowania instalacji oprócz tych standardowych używacie? Przyznam się, że miałem onemeter ale niestety po zmianie licznika nie działa, jak to jest napisane w komentarzu operator zablokował funkcję odczytu parametrów.

pvmonitor.pl. Sam serwis za darmo, jednak by skorzystać trzeba mieć albo jeden z wspieranych falowników kilku marek albo licznik + urządzenie z ich strony. Jak ktoś umie to może skonfigurować sobie własny interfejs do przesyłania danych, wtedy też jest za damo. Można dodatkowo opomiarować dom, pompę ciepła czy dodać pomiar temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pvmonitor.pl. Sam serwis za darmo, jednak by skorzystać trzeba mieć albo jeden z wspieranych falowników kilku marek albo licznik + urządzenie z ich strony. Jak ktoś umie to może skonfigurować sobie własny interfejs do przesyłania danych, wtedy też jest za damo. Można dodatkowo opomiarować dom, pompę ciepła czy dodać pomiar temperatur.

 

albo pvoutoput.org - pewne rzeczy ma zrobione lepiej, pewne gorzej - razem fajnie się uzupełniają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pvmonitor.pl. Sam serwis za darmo, jednak by skorzystać trzeba mieć albo jeden z wspieranych falowników kilku marek albo licznik + urządzenie z ich strony. Jak ktoś umie to może skonfigurować sobie własny interfejs do przesyłania danych, wtedy też jest za damo. Można dodatkowo opomiarować dom, pompę ciepła czy dodać pomiar temperatur.

 

podpowiesz coś więcej? chcę sobie opomiarować PC bo nie daje mi jednak spokoju zużycie prądu na CWU.

przy okazji - fajnie to wygląda na pvmonitor - takie zestawienie produkcji PV i zużycia prądu na jednym wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpowiesz coś więcej? chcę sobie opomiarować PC bo nie daje mi jednak spokoju zużycie prądu na CWU.

przy okazji - fajnie to wygląda na pvmonitor - takie zestawienie produkcji PV i zużycia prądu na jednym wykresie.

Nie podpowiem, bo się na tym nie znam :) Jest wątek dot. tego serwisu, coś możesz wygrzebać.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2734786.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że tutaj trzeba podłączyć się pod PV i pod np PC albo pod pobór prądu przez cały dom - zależy jaki jest cel. Ma ktoś z Was np tylko licznik podpięty pod PC i jakiś odczyt zdalny do tego licznika? chodzi mi o sprawdzenie danych historycznych w poszczególnych godzinach. w sumie do PV to każdy już ma jakąś aplikację do odczytu danych i można to sobie odczytać oddzielnie.

znalazłem też cos takiego jak onemeter - ktoś korzysta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się pochwalę ;) Będę miał i ja PV. 20.05. montaż.

 

Przy okazji dziękuję Wszystkim za cenne wskazówki, a w szczególności koledze "myjek", który to poświęcił swój czas, żeby mi pomóc i podzielił się cenną instalatorską wiedzą, jak i pewnymi niuansami rynku PV. Dzięki temu nie dałem się aż tak bardzo wydymać :) Powiem tylko jako ciekawostkę, że z niektórych ofert tzw. premium, po negocjacji firmy były w stanie obniżyć pierwotną cenę nawet o ponad 3 tys. :o

 

Ja finalnie zdecydowałem się na moduły Trina Honey 380Wp - 22szt. oraz falownik SE7K

 

Trina Honey 380Wp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was np tylko licznik podpięty pod PC i jakiś odczyt zdalny do tego licznika?

Cała masa wykresów, wykresików... Ale ja to mam z tym hopla. Linux z podpiętymi licznikami SDM i odczytem po modbus z inwertera.

Z licznika Enei nic się nie daje czytać. Blokują zarówno port IR (co jeszcze można zrozumieć) ale i specjalny port P1 (read only przeznaczony do komunikacja dla klienta!). Iskra AM550 (czy jakoś tak).

Dane max mogą na niektórych wykresach być nierealne - są jeszcze w trakcie "dopieszczania" i na początku mogły wpaść błędne dane w bazę.

prad.day.jpg

napf.day.png

pradZestawienie.6month.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, mam bardzo korzystna oferta na instalacje na SolarEdgu i Longi cena za 10kWp za około 3500 za kWp. Czy warto robić od razu 10kWp, jeśli planuje pompę ciepła za jakieś 2 lata czy zrobić mniejsza tylko na swoje potrzeby z możliwością rozbudowy? Ale wtedy już nie tak tanio jest teraz bo trwa promocja w regionie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko, mam bardzo korzystna oferta na instalacje na SolarEdgu i Longi cena za 10kWp za około 3500 za kWp. Czy warto robić od razu 10kWp, jeśli planuje pompę ciepła za jakieś 2 lata czy zrobić mniejsza tylko na swoje potrzeby z możliwością rozbudowy? Ale wtedy już nie tak tanio jest teraz bo trwa promocja w regionie.

 

Moim zdaniem warto.W okresie przejściowym możesz grzać (dogrzewać) np grzejnikami elektrycznymi-koszt jednego ok 100-200pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się pochwalę ;) Będę miał i ja PV. 20.05. montaż.

 

Przy okazji dziękuję Wszystkim za cenne wskazówki, a w szczególności koledze "myjek", który to poświęcił swój czas, żeby mi pomóc i podzielił się cenną instalatorską wiedzą, jak i pewnymi niuansami rynku PV. Dzięki temu nie dałem się aż tak bardzo wydymać :) Powiem tylko jako ciekawostkę, że z niektórych ofert tzw. premium, po negocjacji firmy były w stanie obniżyć pierwotną cenę nawet o ponad 3 tys. :o

 

Ja finalnie zdecydowałem się na moduły Trina Honey 380Wp - 22szt. oraz falownik SE7K

 

[ATTACH=CONFIG]455520[/ATTACH]

 

Bravo Kolego:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...