Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Serio? SolarEdge tanszy 1-2k w internetach.

 

Patrzysz cenę za sam falownik, a tu musisz jeszcze doliczyć koszt optymalizatora na każdy panel. Za to potem masz podgląd pracy każdego poszczególnego panela i lepszy uzysk z instalacji, bo przy zwykłym falowniku cała instalacja dostosowuje moc do najsłabszego modułu, a przy SE każdy panel pracuje osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaczynam powoli myśleć o instalacji fotowoltaicznej, problem w tym, że gdzie nie spojrzę (a firm mamy tu na Śląsku Cieszyńskim co najmniej kilkanaście) to wszyscy montują na najlepszych podzespołach ale każdy na innych. To które są te najlepsze? Czego szukać, czego unikać? Jakieś optimum pod względem cena jakość? Jest jakiś odpowiednik samochodowej półki Toyoty?

 

Z tego co się zdążyłem dowiedzieć

- falownik musi być z zapasem, w niższych temp sprawność paneli rośnie

- panele full black niby ładniejsze ale sprawność mniejsza bo się bardziej grzeją - mnie to akurat rybka bo nie zależy mi na wyglądzie

- niektóre firmy paneli dają dużo dłuższą gwarancję - pytanie czy temu że są tak pewne swego produktu czy raczej tego że za te 15-20 lat już nie będą istnieć?

 

Interesuje mnie instalacja ~10KWp, czy takie coś jak poniżej ma sens?

 

KOMPLETNA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA 9,90 KWP

Panele monokrystaliczne 450W SARONIC, (JA SOLAR, LONGI SOLAR) lub inne - 22 szt.

Falownik (Inwerter) Sofar Solar KTL-X 8,8; 3 FAZOWY z WIFI!

36k brutto

 

Witam,

wg mnie jeśli wybór jest wśród "dobrych marek" , to decyduje cena/gwarancja/wsparcie.

Jeśli chodzi o panele , to jestem zwolennikiem kogoś z Tier 1 , jeśli chodzi o inwertery to Fronius stoi wysoko w rankingu -ale wydłużona gwarancja kosztuje i ma wkurzającą przypadłość tj hałasujący wentylator...

Osobiście wygrałem panele Longi i inwerter Sofar Solar (od uznanej firmy w PL tj Corab-chyba z 20 letnim stażem w produkcji i handlu akcesoriów PV) z 10 letnią gwarancją dostawcy (a przy okazji producenta).O gwarancji na PV od producenta nawet nie myślę-najważniejszy jest tu dostawca (jest jakaś większa szansa na odzew gwarancyjny).

W/w podałem przy samodzielnym montażu-przy instalatorze musimy właściwie tylko na nim polegać (lub trzeba dobrze sprawdzić papiery czy kiedy wypnie się instalator , to dostawca/producent pomoże).

W skrócie wg mnie : najtańsi wśród najlepszych.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho zaczyna się .Choroba uaktywniła się po 2 lub 3 latach

 

Błąd to my chorzy jesteśmy... wiesz dlaczego ponieważ od ponad 6 lat mamy PV i dla nas to wszystko jest "naturalne" a oni do tego dorastają. My już gdzieś w głowach mamy magazyn energii a oni myślą o PV.

To jest chore że dla nas prąd bierze się z przyrody a dla z wydanych tysięcy na fotowoltaikę o której Ty nawet nie myślisz bo jest i zaistniała w Twoim życiu... 6 lat temu.

Adam MK wyższy lewel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która z tych firm produkujących panele będą lepsza ?

WINAICO 375W

LONGi 375W

SHARP FULL BLACK

Bruk-Bet

 

 

Które z tych paneli fotowoltaicznych wybrać ?

 

 

Jeszcze wchodzą LONGi 450W i Bruk-Bet

 

 

Longi to dobry wybór ? jak się mają do winacio

Edytowane przez killer500
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz cenę za sam falownik, a tu musisz jeszcze doliczyć koszt optymalizatora na każdy panel. Za to potem masz podgląd pracy każdego poszczególnego panela i lepszy uzysk z instalacji, bo przy zwykłym falowniku cała instalacja dostosowuje moc do najsłabszego modułu, a przy SE każdy panel pracuje osobno.

 

Czyli optymalizatory są montowane tylko jeżeli falownik umożliwia ich wykorzystanie? Każdy panel pracujący osobno brzmi sensownie, pytanie czy jest to niezbędne w miejscu gdzie nie ma ani grama cienia? Przelatująca chmura chyba aż tak mocno nie zakłóca pracy paneli? Czy może jednak? Te optymalizatory to jaki mniej więcej koszt? Przy 22 panelach przypuszczam będzie to mocno odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli optymalizatory są montowane tylko jeżeli falownik umożliwia ich wykorzystanie? Każdy panel pracujący osobno brzmi sensownie, pytanie czy jest to niezbędne w miejscu gdzie nie ma ani grama cienia? Przelatująca chmura chyba aż tak mocno nie zakłóca pracy paneli? Czy może jednak? Te optymalizatory to jaki mniej więcej koszt? Przy 22 panelach przypuszczam będzie to mocno odczuwalne.

 

Koszt jednego opty to okolice 260zł brutto. W Twojej sytuacji raczej bez sensu. U mnie nie było innej opcji, bo 22 panele mam na 4 różnych połaciach i tylko SE to spinał. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wchodzą LONGi 450W i Bruk-Bet

 

 

Longi to dobry wybór ? jak się mają do winacio

 

Winaico https://www.youtube.com/watch?v=i5PoXxb55z8

Longi. Tier1 i stabilna wysoka pozycja w testach PVEL. Duże ryzyko, że trafisz na panele spoza oficjalnej dystrybucji co wiąże się z brakiem gwarancji produktowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli optymalizatory są montowane tylko jeżeli falownik umożliwia ich wykorzystanie? Każdy panel pracujący osobno brzmi sensownie, pytanie czy jest to niezbędne w miejscu gdzie nie ma ani grama cienia? Przelatująca chmura chyba aż tak mocno nie zakłóca pracy paneli? Czy może jednak? Te optymalizatory to jaki mniej więcej koszt? Przy 22 panelach przypuszczam będzie to mocno odczuwalne.

 

SolarEdge to system falownika+optymalizator pod każdym panelem, Jedno bez drugiego nie działa. Kosztowo wychodzi więcej niż falownik tradycyjny.

Jeśli masz jednak cień na jednym lub kilku panelach to masz alternatywę w postaci falownika Huawei+optymalizator tam gdzie cień występuje. Albo optymalizatory Tigo (niezależne od falownika rozwiązanie) lub w ogóle inna koncepcja czyli mikrofalowniki.

Jeśli nie masz cienia to nie potrzebujesz optymalizacji.

Każdy dodatkowy element (np. optymalizator) to dodatkowe połączenia, większe ryzyko awarii a w przypadku SE to również mniejsza wydajność systemu (porównując instalację bez wskazań i bez optymalizacji z instalacją bez wskazań opartej na SE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikro-falowniki nie zawsze są lepszym rozwiązaniem od np. Fromiusa.

Nawet jak mamy zacienienia.

 

 

Podobnie jak optymalizacja w przypadku cienia nie jest zawsze najlepszym wyjściem (mamy diody, możemy próbować budować odpowiednio łańcuchy albo wspierać się np. shadefixem w falownikach SMA). Wspomniałem o mikrofalownikach jako alternatywie.

 

O ile znam realne porównanie instalacji z optymalizacją SE i bez o tyle to co poniżej to tylko materiał producenta.

 

sma_shadefix.jpg

sma_shadefix_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w wybierze zestawu, dach z dachówki, połać skierowana na południowy-wschód (azymut 117°, strata ~7%), nachylenie 40°.

 

Zużycie prądu ~8000 kWh rocznie, w tej chwili taryfa G12W (75% nocnej, 25% dziennej). Dom ogrzewany pompą ciepła Panasonic SDC 9kW 3f

 

Oferta nr 1

18x Encor 370 Wp

Sofar Solar 6.6 KTL-X

24 000 zł

 

Oferta nr 2

18x Encor 370 Wp

Huawei SUN2000 6KTL-M0

25 500 zł

 

Oferta nr 3

16x TrinaSolar 400 Wp mono TSM-DE09.08

Sofar Solar 6.6 KTL-X

23 200 zł

 

Oferat nr 4

16x TrinaSolar 400 Wp mono TSM-DE09.08

StecaGrid 7013

24 400 zł

 

W ofercie nr 3 i 4 możliwość zmiany paneli na model TrinaSolar full black 390 Wp (TSM-DE09.05)

 

Dzięki za pomoc :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...