Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz zatem źle dobraną wielkość instalacji PV.

Ja mam w lecie autokonsumcję na poziomie 30% a w zimie miałem 100% bo wystarczyło aby PC (3 fazowa) się włączała kiedy było słońce.

Dzisiaj PC nie musi się włączać kiedy jest słońce bo ten problem załatwia akumulator.

Teraz od marca do października mój pobór z sieci jest na poziomie 2-5%. Są dni że wynosi 0%.

 

Jeśli instalacja jest nie dowymiarowana nie może być źle dobrana.(pod względem autokonsumpcji)

Tylko jak Słońce przywali to PC za bardo nie ma poco się włączać tym bardziej że nie rozkręci się do takiego poboru ab to wciągnąć. Z tego co kojarzę to 3fazowe PC sa dużej mocy do durszlaków. A Pc potrzebna to ok 5kW przy -20

Skoro mowa o aku to teraz zostaje najważniejsza sprawa czas zwrotu:) i żywotność aku które trzeba w to wkomponowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 fazową mocy 5.9kW.

Jak możesz funkcjonować w domu gdy ci prąd wysiada 2-3 razy w miesiącu to rzeczywiście czas zwrotu może cię interesować.

Są dzisiaj akumulatory które wytrzymają 80-100 lat.

 

Masz ponad standardowy sprzet nie opłacalny i sie wymądrzasz. Też ma UPS z ok 2kWp i wtym roku przerabiam na bufor dla aku plus ogrzewanie oporowe.

Genralnie rzeczy mają jak najszybciej zarabiać na ciebie(pomijam podstawowe potrzeby). Inaczej będziesz robił na rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gęsto i ile masz w pobliżu instalacji PV?

 

właśnie problem w tym, że żadnych nie widzę w najbliższym sąsiedztwie. Co wcale nie oznacza że gdzieś coś ostatnio nie przybyło - niektóre domy są bardzo pochowane w bocznych uliczkach, można przechodzić niedaleko i nie wiedzieć, że tam jakieś domy są. Nie jestem też pewny, czy wszystkie domy w okolicy podpięte są do tego transformatora.

Podwyższone napięcie widzę tylko na 1 fazie. Problem na pewno nie ode mnie - mam 3F. W poprzednich latach problemu nie było. Poczekam na kolejne słoneczne dni i zobaczę czy problem będzie się powtarzać...

 

DODAŁEM:

Co ciekawe - właśnie przed chwilą miałem alarm niskiego na pięcia na innej fazie....

aktualnie (praktycznie bez słońca - generuje aktualnie 70W i 140W) na 1 fazie mam 242,3V, na 2 - 220,6V, i na 3 - 201V

na 2 falowniku mam odpowiednio 1 - 246,9V 2-200,6V i 3 - 220,3V

Edytowane przez JTKirk
DODAŁEM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie problem w tym, że żadnych nie widzę w najbliższym sąsiedztwie. Co wcale nie oznacza że gdzieś coś ostatnio nie przybyło - niektóre domy są bardzo pochowane w bocznych uliczkach, można przechodzić niedaleko i nie wiedzieć, że tam jakieś domy są. Nie jestem też pewny, czy wszystkie domy w okolicy podpięte są do tego transformatora.

Podwyższone napięcie widzę tylko na 1 fazie. Problem na pewno nie ode mnie - mam 3F. W poprzednich latach problemu nie było. Poczekam na kolejne słoneczne dni i zobaczę czy problem będzie się powtarzać...

 

DODAŁEM:

Co ciekawe - właśnie przed chwilą miałem alarm niskiego na pięcia na innej fazie....

aktualnie (praktycznie bez słońca - generuje aktualnie 70W i 140W) na 1 fazie mam 242,3V, na 2 - 220,6V, i na 3 - 201V

na 2 falowniku mam odpowiednio 1 - 246,9V 2-200,6V i 3 - 220,3V

 

Coś Panie nie teges. Sprawdź połączenia w swojej skrzynce bezpiecznikowej może się poluzował zacisk. A jeszcze lepiej obciąż wszystkie fazy , p[odejdź do skrzynki i posłuchaj czy czasem nie słychać << BRZĘCZENIA << Ja tak miałem na wiosnę -----Były poluzowane przewody. Dla pewności wyłącz wszystkie bezpieczniki i dokręcaj przewody na wszystkich fazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Panie nie teges. Sprawdź połączenia w swojej skrzynce bezpiecznikowej może się poluzował zacisk. A jeszcze lepiej obciąż wszystkie fazy , p[odejdź do skrzynki i posłuchaj czy czasem nie słychać << BRZĘCZENIA << Ja tak miałem na wiosnę -----Były poluzowane przewody. Dla pewności wyłącz wszystkie bezpieczniki i dokręcaj przewody na wszystkich fazach.

 

Nie zauważyłem żadnego brzęczenia przez ostatatnie dni,a byłem w pomieszczeniu kilka razy

patrzę teraz regularnie na napięcia i teraz mam

245,5 224,6 i 213,6 i 251,4 213 223,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żadnego brzęczenia przez ostatatnie dni,a byłem w pomieszczeniu kilka razy

patrzę teraz regularnie na napięcia i teraz mam

245,5 224,6 i 213,6 i 251,4 213 223,5

 

Dokręcałeś przewody?

Zrób to i wtedy zobaczysz jakie będą napięcia. Prorokiem nie jestem ale na 99% to u ciebie. Przejdź się do sąsiada i zmierz u niego bo jak u ciebie za niskie to i on będzie miał takie samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręcałeś przewody?

Zrób to i wtedy zobaczysz jakie będą napięcia. Prorokiem nie jestem ale na 99% to u ciebie. Przejdź się do sąsiada i zmierz u niego bo jak u ciebie za niskie to i on będzie miał takie samo

 

dzięki za rady - jak zrobię pomiary u sąsiada który jest zasilany z tej samej linii co ja, to dam znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...