Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam!

Co do zielonych certyfikatów - prawo do nich ma przedsiębiorca, nie osoba fizyczna. Nie ma tu ograniczeń co do wielkości instalacji.

 

Jeśli chodzi o kolejne pytania - możesz rozpisac je jaśniej? Nie wiem czy stwierdzasz, czy pytasz.

Co do propozycji ministerstwa energii - net metering ma być na zasadach, że za 1 kWh oddaną do sieci możesz pobrać 0,7 kWh. To nie jest 1:1.

Zielone certyfikaty są - teraz obowiązują i jeżeli teraz się na nie zadeklarujesz, masz je na 15 lat. A co do przyszłego systemu wsparcia to wielka niewiadoma.

Masz racje narazie to wielka niewiadoma. Porównałem te dwie opcje tj opcję z ziel.certyfikatem do planowanej opcji z net metering 1:0,7 i ta pierwsza jest korzystniejsza pomimo konieczności zapłacenia podatku.

Wg PGE obecnie kazdy kto chce podłączyć mikroinstalacje PV a prowadzi jakakolwiek działalność gospodarczą, niezależnie od miejsca i rodzaju prowadzonej dzialalnosci gospodarczej jest przyłączany jako PRZEDSIEBIORCA a nie prosument nie może korzystać z net - meteringu, ma prawo do - odsprzedaży n'nadmiaru wyprodukowanej" energii za 100% ceny hurtowej energii ( obenie okolo 0,17 gr)i ma prawo do uzyskania "zielonych certyfikatów ( cena okolo 100 zł /MWh - cena bardzo zmienna obecnie wyjatkowo niska!) W PGE powiedzieli, że zgodnie z informacjami z ME od 01/07/2016r kazdy kto prowadzi dzialalnosc gospodarcza nie zwiazaną z produkcją energii elektrycznej, bedzie objety net-meteringiem, ma być uproszczona biurokracja !!!. teraz co kwartał KAZDY własciciel musi wysłac do OSD informacje o ilosci wyprodukowanej ee, + o ilosci zuzytej ee + ilosci wprowadzonej do sieci ee. TOTALNA BZDURA ! TE WSZYSTKI INFO MAJA OPERATORZY BEZ DODATKOWYCH SPARWOZDAŃ od włascicieli PV .

Moja rada:

1. traktujcie instalacje PV tylko jako żródlo oszczednosci nie jako dodatkowy dochód bo tak nie bedzi

2. moc PV ustalcie ponizej rocznego zapotrzebowania na ee

3. nie wierzcie sprzedawcom !

Edytowane przez sędłaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

dzieki za odpowiedz tez tak mysle troche przegapiłem okazje z prosumentem opolskim mam jedna wycene od firmy z Gliwic mozesz mi napisac na jakim sprzecie opłaca sie robic tak aby cena= jakosc ,.czytam wszedzie na ten temat i juz głowa peka ogolnie najwazniesze to moduły i falownik , tak sobie mysle co ci z gwarancji na 25 lat jak za 5 lat FIRMA X juz moze istniec pod inna nazwa i szukaj wiatru w polu ,dlatego jak bede kupował to chyba zainwestuje w sprzet firm co sa na rynku nie od wczoraj i jest szanas ze zostana na dłuzej

mam oferte najtansza 5000 za 1KW przy instalacji 7kw ale na sprzecie jakims dziwnym

Witam

Ja ci radze czekać. Jak będzie Prosument to bierz i się nie zastanawiaj. Jak masz kasę to spłać od razu kredyt. Ja tak chce zrobić. Nie jest też prawdą ze w Prosumencie instalacje są dużo droższe. Mam kilka wycen ponizej 6 tys, za kw pod Prosumenta na niezłym sprzęcie. Instalatorzy nie proponują Prosumenta gdyż jest sporo dokumentacji i trzeba czekać na kasę - a z tym u nich problem. Większość firm to młode i niedokapitalizowane jeszcze firmy.

Dobra cena za kw to teraz 5 do 5,5 tys za kw (oczywiście jak będziesz robił z firmą - samemu da się dużo taniej)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dzieki za odpowiedz tez tak mysle troche przegapiłem okazje z prosumentem opolskim mam jedna wycene od firmy z Gliwic mozesz mi napisac na jakim sprzecie opłaca sie robic tak aby cena= jakosc ,.czytam wszedzie na ten temat i juz głowa peka ogolnie najwazniesze to moduły i falownik , tak sobie mysle co ci z gwarancji na 25 lat jak za 5 lat FIRMA X juz moze istniec pod inna nazwa i szukaj wiatru w polu ,dlatego jak bede kupował to chyba zainwestuje w sprzet firm co sa na rynku nie od wczoraj i jest szanas ze zostana na dłuzej

mam oferte najtansza 5000 za 1KW przy instalacji 7kw ale na sprzecie jakims dziwnym

 

Ja mam takie:

panele KDM + SMA 4300 za kw

panele Sharp + SMA 5100 za kw

panele Amerisolar + Fronius 4900 za kw

panele Qcells + Fronius 5300 za kw

panele LG Mono + SMA 5700 za kw

wszystko z zabezpieczeniami i robocizną na dach z dachówką ceramiczną.

Nie wiem co wezmę instalacja około 6,5 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

napisz jakie moce paneli

ja mam tak

6,72 KW

. Aleo Solar p19J280 (280Wp) + Solar Edge SE7K + optymalizatory -> 39 940

. Aleo Solar p19J280 (280Wp) + Fronius 6.0 - 3 -> 35 600

 

REC TwinPeak BLK Series 280Wp

Falownik SolarEdge SE7K

Optymizery SolarEdge = 43 491,60 zł

 

moc 7kw

- panele polikrystaliczne Sharp / Q-cells 270 W

- inwerter trójfazowy SolarEdge 7000

- zestaw optimizerów =45 000 lub słabsze

Elektrownia 6 KW 39 500 zł brutto

Elektrownia 6,5 KW 42 500 zł brutto

 

6,24 kWp: 24 szt. IBC PolySol 260 Wp; falownik Fronius 6.0 - 3 - 37 200 PLN brutto

- 6,24 kWp: 24 szt. IBC PolySol 260 Wp; falownik Solar Edge SE5K; 24 szt. optymalizatory - 42 174 PLN brutto

 

Instalacja 6 KW - 30 500 zł brutto

Instalacja 6,5 KW - 33 000 zł brutto

Instalacja 7 KW - 35 500 zł brutto.

na

- Panele polikrystaliczne 250 W +5% Hisunage

- Inwerter JFY Suntree TL trójfazowy ta obcja najtansza z tego co widac

 

Ocells 260W szt 24 inwenter SMA TL6000 =36000

wsztsko brutto z montazem

 

Prosze o opinie tych zestawów co sadzicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje narazie to wielka niewiadoma. Porównałem te dwie opcje tj opcję z ziel.certyfikatem do planowanej opcji z net metering 1:0,7 i ta pierwsza jest korzystniejsza pomimo konieczności zapłacenia podatku.

1. traktujcie instalacje PV tylko jako żródlo oszczednosci nie jako dodatkowy dochód bo tak nie bedzi

2. moc PV ustalcie ponizej rocznego zapotrzebowania na ee

3. nie wierzcie sprzedawcom !

 

No właśnie też dochodziły mnie informacje, że nawet jak przedsiębiorca chce sobie prywatnie zrobić instalacje to niestety zakład energetyczny nie pozwoli skorzystac z net meteringu.

 

W prosumencie jednak tego nie było.

Tak, czy inaczej - bardzo dobrze powiedziane, żeby praktowac instalacje PV jako źródło oszczędności, a nie dochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! to dobra wiadomość.

 

A kiedy się przyłączyłeś? Może już coś wyjaśnili!

Możesz jeszcze powiedzieć jak to wyglądało? Podpisałeś dwie umowy: na sprzedaż i na dystrybucje? Czy może mają już wzory umów na bilansowanie? Bo w tym temacie też jeszcze dwa tygodnie temu milczeli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! to dobra wiadomość.

 

A kiedy się przyłączyłeś? Może już coś wyjaśnili!

Możesz jeszcze powiedzieć jak to wyglądało? Podpisałeś dwie umowy: na sprzedaż i na dystrybucje? Czy może mają już wzory umów na bilansowanie? Bo w tym temacie też jeszcze dwa tygodnie temu milczeli :)

 

z jakieś 2 tygodnie temu, Tauron Bielsko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie czy założenia ustawy o wymianie 1 na 0,7 kW będą dotyczyć nowych instalacji tak jak przy taryfach gwarantowanych czy wszystkich. Planuje panele ale podłączać jak tylko zrobią czy czekać do 1 lipca?

I czy ktoś wie ile od podpisania umowy czeka się na pieniądze z dotacji i kredytu w prosumencie? Mają jakieś terminy maksymalne narzucone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie czy założenia ustawy o wymianie 1 na 0,7 kW będą dotyczyć nowych instalacji tak jak przy taryfach gwarantowanych czy wszystkich. Planuje panele ale podłączać jak tylko zrobią czy czekać do 1 lipca?

I czy ktoś wie ile od podpisania umowy czeka się na pieniądze z dotacji i kredytu w prosumencie? Mają jakieś terminy maksymalne narzucone?

 

O, trudny temat, ale......

Prawdopodobnie (apele branży) będą tą propozycją mogły byc objęte instalacje podłączone już teraz, ale to nie jest oficjalna i potwierdzona informacja.

 

Co do prosumenta - dość długo czeka się na udostępnienie pieniędzy. Dopytam jeszcze, czy myslisz o dofinansowaniu prosumenta jako Jst, spójdzielnia, gmina, fizyczna osoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, trudny temat, ale......

Prawdopodobnie (apele branży) będą tą propozycją mogły byc objęte instalacje podłączone już teraz, ale to nie jest oficjalna i potwierdzona informacja.

 

Co do prosumenta - dość długo czeka się na udostępnienie pieniędzy. Dopytam jeszcze, czy myslisz o dofinansowaniu prosumenta jako Jst, spójdzielnia, gmina, fizyczna osoba?

 

Co do pierwszego to w sumie i tak zbliżamy się do 1 lipca ale w sumie to wersja końcowa ustawy może będzie znana wcześniej.

 

Prosumenta chciałbym tylko dla siebie w celach prywatnych - na własne potrzeby.

Mam projekt instalacji z optymalizatorami z uwagi na kominy i dach w kształcie L co w mojej bryle generuje zacienienia więc koszt trochę wyższy a tak to trochę pomoże fundusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PGE jeśli właściciel mikroinstalacji PV ma Jakakolwiek Działalność Gospodarcza (zadają podpisania oświadczenia ze nie prowadzi się żadnej DG ! ) narazie do 01.07.2015r) nie łapie się na net metering . Ma prawo do odsprzedaży niewykorzystanej ee i prawo do zielonych certyfikatów z całości wytworzonej ee w PV dodatkowo przy G12 jest to korzystniejsze niż netmet. Przyłączają na 2 umowy Sprzedaż i dystrybucja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie czy założenia ustawy o wymianie 1 na 0,7 kW będą dotyczyć nowych instalacji tak jak przy taryfach gwarantowanych czy wszystkich. Planuje panele ale podłączać jak tylko zrobią czy czekać do 1 lipca?

I czy ktoś wie ile od podpisania umowy czeka się na pieniądze z dotacji i kredytu w prosumencie? Mają jakieś terminy maksymalne narzucone?

 

Witam

Od podpisania papierów ,do przyznania kredytu i dofinansowania z NFOŚ: od 2 do 3 miesięcy. Ja składałem w lipcu 15r. Z tego co wiem do dnia dzisiejszego NFOŚ i BOŚ nie wznowił nowego naboru wniosków. PS Mogę się mylić odnośnie wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ! Ponawiam jeszcze raz pytanie ? Dzis dzwonilem do Tauronu pan mnie poinformował że nie ma bilansowania miedzy fazami w tym liczniku i nie mają innego oprogramowania :bash:. Czyli trzeba się ratować samemu !

 

Witam

U mnie założyli i nie ma żadnych problemów.Obojętnie z której fazy pobieram i z jakimkolwiek obciążeniem zawsze mam darmowy prąd, byle PV dało radę.

PGE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PGE jeśli właściciel mikroinstalacji PV ma Jakakolwiek Działalność Gospodarcza (zadają podpisania oświadczenia ze nie prowadzi się żadnej DG ! )

 

 

No tak, i właśnie dlatego pytałem o tę kwestię. Ale mają podstawę prawną do odmowy net meteringu w takich sytuacjach, tak niezręcznie jest to niestety zapisane w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co wiem do dnia dzisiejszego NFOŚ i BOŚ nie wznowił nowego naboru wniosków. PS Mogę się mylić odnośnie wniosków.

 

 

Z naszych informacji wynika, że nabór w BOŚ Banku miał się rozpocząć pod koniec marca, ale jeszcze nie ma informacji w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...