Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich. Chciałbym zapytać o zaproponowany mi system fotowoltaiki

-8,16kw -17 paneli x480W Hyundai (modelu nie mam ale chyba w tej mocy jest jeden ) , wcześniejsza oferta była na tej samej marce 475W

-FoxESS T8

Całość 30 tys żł .

 

Co myślicie zarówno o c cenie i użytych elementach. Gdybym chciał falownik Huawei to dopłata 2 tyś zł.

Sprawa druga czytam warunki gwarancji i odczytuję tę gwarancje trochę jak "pic na wodę" , poza tym Hyunday potrąca 16 % w pierwszym roku, potem kolejno 3,5% co roku więc czytam to tak że po 10 latach mam zwrócone 50%. Czy to standard u wszystkich producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panele Hyundai HiE-S480VI (?) raczej dobre - sprawność i gwarancja.

Cena za zestaw - 30.000 zł / 8,16 kW = 3.676 zł / kWp.

 

Czyli dobrze czy niedobrze?

Co do gwarancji to ja nie twierdze że dobra. Pytanie czy wszyscy mają to samo, tzn że potrącają co roku wartość amortyzacji? Pisanie że ma 25 lat gwarancji jest co najmniej nadużyciem skoro juz po 10 latach w razie awarii oddadzą mi 50% wartości paneli.

 

No ale bardziej chciałbym dowiedzieć się o falownik.

Edytowane przez Krzysztof155
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest dobra ale trzeba poznać szczegóły instalacji żeby dokładnie ocenić ofertę.

Gwarancja - nie słyszałem o takich zapisach dotyczących falownika, paneli (modułów) lub innych elementów instalacji PV.

 

Z tego co widzę dostałem to na standardowym druku Hyundai , dotyczy to wszystkich paneli tej firmy. Co więcej na fotowoltaika.pl jest dokładnie ten sam opis gwarancji. czyli możesz dostać wymianę na nowy panel albo zwrot kasy pomniejszony o amortyzację . W pierwszym roku -16% a każdy kolejny to dodatkowe -3,5%. wychodzi że po 10 latach mogą Ci oddać tylko 45% .I producent zastrzega sobie że może sobie wybrać co woli. Dla mnie te 25 lat gwarancji to pic na wodę. To żadna gwarancja, dlatego pytam czy inni producenci robią to samo ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze czy niedobrze?

Cena dobra, falownik chiński, w tym wypadku bym zmienił jednak na równie chińskiego GoodWe. Ta sama półka cenowa, ale GoodWe jednak bardziej "doświadczone". Poza tym diabeł tkwi w szczegółach. Dam sobie possać małego palca u prawej stopy że zabezpieczenia DC to VCX. Jeśli tak, uciekaj gdzie pieprz rośnie. :p No i obejrzyj jak poprzednie instalacje wyglądają, szczególnie popatrz pod panele czy kable a szczególnie wtyczki nie wiszą, estetykę zamontowania falowników i skrzynek, bo zazwyczaj za tym idzie jednak, wbrew obiegowej opinii, jakość. W kwestii szczegółów możesz dać fotki pod ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szukam opinii czy warto dopłacać do paneli REC N-peak i ogólnej oceny ofert które zostawiłem na stole.

Instalacja 4,5 kWh

 

1) falownik SMA STP 4.0

12 paneli Jinko Tiger 385W

cena 22 000zł

 

2) falownik SMA STP 4.0

12 paneli REC n-peak 370W

cena 23 000zł

 

Czy jakościowo jest tu faktycznie różnica (Jinko vs REC) i czy 0,5 roku dłuższy okres teoretycznego zwrotu jest jej wart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szukam opinii czy warto dopłacać do paneli REC N-peak i ogólnej oceny ofert które zostawiłem na stole.

Instalacja 4,5 kWh

 

1) falownik SMA STP 4.0

12 paneli Jinko Tiger 385W

cena 22 000zł

 

2) falownik SMA STP 4.0

12 paneli REC n-peak 370W

cena 23 000zł

 

Czy jakościowo jest tu faktycznie różnica (Jinko vs REC) i czy 0,5 roku dłuższy okres teoretycznego zwrotu jest jej wart.

 

Mam REC 6-ty rok ( tak jak w stopce ) Na rok 2015 panele REC były na równo z Sharp

Dla mnie rewelacyjne.

Wybór pozostawiam tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma montująca daje gwarancję na 25 lat na wszystko - na urządzenia, na elementy montażowe i na swój montaż.

M.in. taki zapis w ofercie:

"gwarancja na prace montażowe - firma gwarantuje, że w ciągu 25 lat od wykonania instalacji, naprawi ewentualne uszkodzenia będące następstwem wykonanej instalacji".

BTW - to nie jest zapis z mojej umowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podaj z jakiej, bo wygląda to na zapis firmy, która ma w planach zwinąć się po paru latach działalności.

Może Columbus ma taki zapis, no, ale za to trzeba swoje zapłacić.

 

Po za tym - co to znaczy "naprawi ewentualne uszkodzenia będące następstwem wykonanej instalacji"

 

Bo to raczej nie obejmuje wymiany modułu tylko np pękniętą i przciekającą dachówki (uszkodzenie będące następstwem montażu instalacji)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spółka Akcyjna przekształcona na początku 2021 roku ze Spółki z o.o. która powstał w 2019 roku :)

Co oznaczają dane zapisy to jeszcze nie wiem bo tylko konsultuję różne przesłane oferty...

 

Zamawiający raczej bezkrytyczne (bez głębszej analizy) przyjmuje oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...