Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hesus jakie argumenty wybiły Ci Huaweia?

Ciekaw jestem jak to wygląda od strony inwestora i co przeważyło na takiej a nie innej decyzji.

 

Głównie argument, że to nie jest prawdziwa hybryda, a jedynie ma możliwość podpięcia baterii. Natomiast zawsze działa on-grid. i biorąc pod uwagę zbliżoną cenę, mniejszą funkcjonalność i brak innych przewag (a przynajmniej ja do takich nie mogłem dotrzeć), to nie widzę powodów, by się na taki model zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i to my mamy szukać firmy która ci to ogarnie? Zapłacić za ciebie też mamy?

 

Nie macie szukać. Co mi ogarnie? Chcę kupić panele i tyle, resztę ogarnę. Po prostu może ktoś tutaj handluje lub ktoś dobry da jakieś namiary. Teraz dosyć ciężko znaleźć dobre źródło. Moje niestety "wyschło", dlatego piszę na forum, może ktoś pomoże. Ty nie chcesz pomóc, nie pomagaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytalem jeszcze trochę - Goodwe widze ma większą listę kompatybilnych magazynów energii, w detalu jest tańszy o jakieś 5k (co jest dziwne, bo w ofercie mojej mają taką samą cenę), Gwarancji oba mają po 5 lat. Sofar +50% więcej do masy :D Pogadam jeszcze z instalatorem. Fajne, że oba mają możliwość UPSa, więc trochę lepiej niż Fronius.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytalem jeszcze trochę - Goodwe widze ma większą listę kompatybilnych magazynów energii, w detalu jest tańszy o jakieś 5k (co jest dziwne, bo w ofercie mojej mają taką samą cenę), Gwarancji oba mają po 5 lat. Sofar +50% więcej do masy :D Pogadam jeszcze z instalatorem. Fajne, że oba mają możliwość UPSa, więc trochę lepiej niż Fronius.

 

Trochę krótka ta gwarancja. Ja mam Sofara zwykłego 6.6KTL-X i ma 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam falownik FoxEss (model T6), 12 lat gwarancji + dodatkowy rok za jakieś dołączenie do grupy czy coś. Serwis w Gliwicach, odbierają telefony, starają się. Jak się będzie sprawował, zobaczymy. Na razie mam go krótko ale na pierwszy rzut oka daje się "polubić". Aplikacja podaje wiarygodne dane dotyczące produkcji i parametrów linii.

Nie wiem czy wszystkie falowniki pracują cicho ale jego po prostu nie słychać (ale działa, działa).

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałem się Was dopytać jak wygląda sprawa realizacji gwarancji na panele i falownik. Nie dostałem kart gwarancyjnych od instalatora ale umowę na zakup i montaż instalacji w której jest wpisane, że przyjmujący zamówienie czyli firma instalująca) udziela gwarancji - 12 lat na falownik i panele oraz 36 miesięcy rękojmi na instalację fotowoltaiczną. Instalator powiedział, że on sprawuje serwis i w razie awarii przyjeżdża.

Mam świeżo założoną instalację. Jeśli kupiłbym sam te podzespoły to miałbym rachunek ze sklepu. Z drugiej strony np Foxess wymaga, żeby instalator zrobił np zdjęcia po montażu falownika oraz dodał QR urządzenia w celu dodania go do bazy i wówczas urządzenie jest objęte gwarancją. Rozumiem, że pewnie firma chce, by wszystko zostało poprawnie wykonane jednak brak dokumentów gwarancyjnych teraz mnie zaczęło zastanawiać. Jutro będę dzwonił do Foxess się dokładnie dowiedzieć w tej sprawie. Firma dzisiaj jest a jutro jej może nie być. Dzisiaj takie czasy, że możesz coś mieć ale w teorii. Zawsze wolałem mieć w ręce dokumenty, w końcu to ja wydałem kasę za te wszystkie urządzenia.

Podobnie ma się sprawa z panelami.

W praktyce to będzie tak, że póki firma będzie działała to jest szansa na naprawę gwarancyjną. Niestety dzisiaj mamy niepewne czasy, więc już widzę, że kupując przedmioty z 12letnią gwarancją to jest tak trochę na papierze. W praktyce może być zgoła inaczej.

Jak to wygląda u Was?

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz tutaj:

oraz tutaj:

https://domwiezyca.pl/analiza-naslonecznienia-i-zacienienia/

Można się mocno zdziwić, jak cień się wydłuża oraz zmienia swoje położenie wraz z porami roku.

Na podstawie powyższej analizy nasłonecznienia i zacienienia oraz podanych informacji dotyczących wysokości słońca w stopniach w zależności od miesiąca, możesz sobie obliczyć, jakiej długości będziesz miał cień.

W tabelce na końcu są podane długość cienia dla analizowanych budynków (leśniczówki oraz stodoły). Już na pierwszy rzut oka widać jak cień się skraca w okresie letnim w stosunku do zimowego.

Ja też mam cień na panelach ale od komina. Nieco napociłem się, żeby ostatecznie zadecydować jak mam ułożyć panele. To co miało być pierwotnie a to co mam teraz sporo się różni. W grudniu w rannych godzinach (tak mniej więcej do 10) oraz po południu (po 14) w związku z "niskim" położeniem słońca produkcja jest mała więc w tych godzinach nie należy się specjalnie przejmować cieniem. U Ciebie zdaje się tak jest (napisałeś, że dom sąsiada zacienia panele po godz 14).

Natomiast w okresach największej produkcji energii czyli wiosennym, letnim oraz wczesnojesiennym cień będzie pewnie mniej dokuczliwy albo i wcale. Wówczas podejmij decyzję o dodaniu optymalizatora, na podstawie ewentualnego zacienienia paneli (jeśli będzie występowało w godzinach dobrej produkcji energii w co jednak wątpię).

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja refleksja

Co wy tak na okrągło z tymi gwarancjami? to jakiś trend na dziś jest? Jakaś moda czy tam co?

Kuźwa falownik kosztuje 4--6 k a jak PV o mocy do 4kW to pewnie i za 3k idzie kupić. Tyle paniki. Co jest?

Pompę Ciepła kupiłem w zeszłym roku za naście tys i nie sram w gacie. W tym nowe auto i też jest OK a gwarancje na te cudeńka są max do 5 lat i za te dobrodziejstwa można kupić kilkanaście falowników.

A tu koszt 3k i panika. jeden na 10lat drugi ma 12lat A dupsko tym można podetrzeć.

Dokup polisę lub jak masz dom --a w ubezpieczeniu -zdarzenia losowe, przepięcia itd. to można ten falownik podłaczyć pod tą polisę. powiem więcej całą PV Jak nie ma rozszerzonego ubez. domu to dopłać ze 100zeta i sraj na gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozak z Ciebie, pewnie laski same się nastawiają na widok Twojej pompy ciepła.

 

Po 1)- grunt to logiczne rozumowanie.

po 2) Laski powiadasz? Tak ale na widok mojego nowego auta klasy Premium .

Edit. Skoro tobie Pompa Ciepła kojarzy z tym co piszesz - to fakt nie ma co z tobą dyskutować. Nie wiesz o co Caman.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...