Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pompa ciepla powietrzna


arecki1338

Recommended Posts

Liwko jak ty to liczysz ze gruntowa z odwiertami wychodzi taniej niz powietrzna, prosze oswiec mnie bo nie ogarniam. troche ofert zebralem i nijak ma sie to do tego co piszesz. odwiertow chyba nie zrobisz sobie sam ? chyba ze masz dlugi szpadel :p jeszcze z kolektorem poziomym to jakos wlasna praca daloby sie zniwelowac roznice w inwestycji ale z kolektorem pionowym jak ? nie pytam sie ze zlosliwosci tylko z ciekawosci jako przyszly inwestor. pozdrawiam :)

 

Wystarczy zobaczyć ceny Zubadana ;)

Sąsiad obok, ma zrobione dolne źródło pionowe za 60zł/m. Ja mam tych metrów 120. 120x60=7200. Do tego Ecopower z serii A i kotłownia i masz kwotę dwudziestu kilku tysięcy. Da się, tylko trzeba pokombinować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 801
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak, ale ja nie zrobie sama dolnego żródła.

 

Czyli jaką pompe ciepla powietrzna byscie polecili i do tego zasobnik cwu tak zeby kompleksowo zapewnic ogrzewanie pomieszczen i wody, a w mrozy dogrzewac kominkiem - dla mnie to niestraszne grzać kominkiem, teraz robie to codziennie i bez przesady nie jest to jakieś nie wiadomo co.

 

Prosilabym jakis konkretny model a nie typy ;-)

 

I tak do 20 tys zł zeby sie zmiescic najlepiej by bylo.

 

I jeszcze pytanie- czy jest jakas "zywortnosc" tych pomp? oczywiscie zakładam okresowa konserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie mozesz porownywac Zubadana do Ecopower. porownujesz najtansza gruntowke z najdrozsza powietrzna ( albo prawie najdrozsza). Cena samej pompy gruntowej czy powietrznej jest podobna ale zawsze dochodzi koszt kolektora powiedzmy w granicy 10 tys. ja mam wycene z firmy PPC i koszt pompy + odwierty + kotlownia jest na poziomie 42 tys netto. dom niewiele wiekszy od twojego . pewnie przesadzili z moca pompy (11kW) bo nawet nie spytali o OZC co dla mnie od razu skresla firme... wiem ze kolektor mozna zrobic z inna firma i wyjdzie troche taniej ale i tak nikt za darmo go nie zrobi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ta chwile moge Ci napisac ze wazniejszy jest dobry instalator niz pompa :p z jakiego regionu polski jestes ? za 20 tys razem z kotlownia i montazem bedzie ciezko wg. mnie, pozbieralem pare ofert i kotlownia z robocizna wychodzi mnie ok.25 tys. Ogolnie mozna powiedziec ze rynek pomp powietrznych kreci sie w okol Atlantica, Panasonica, Nibe - powiedzmy ze jest to srednia polka cenowa ale jakosc zadowalajaca uzytkownikow. Nie pamietam jakie masz zapotrzebowanie na cieplo ale ta cene co Ci podalem to jest dla pompy 9kW. pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie mozesz porownywac Zubadana do Ecopower.

 

Wręcz powinienem! Ta tania polska pompa jest lepsza niż ten drogi Zubadan:cool:

Ja pierwszą wycenę też miałem na poziomie 75tyś, a zrobiłem za 27. Dzisiaj zrobiłbym jeszcze taniej. Na pewno zrobił bym kolektor (samemu nie ruszając prawie palcem), podłogówkę i dopiero wtedy wzywał instalatora PC. Dałbym mu zarobić, bo pompę miałbym z niższym Vat-em i każdy by był zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie mozesz porownywac Zubadana do Ecopower. porownujesz najtansza gruntowke z najdrozsza powietrzna ( albo prawie najdrozsza). Cena samej pompy gruntowej czy powietrznej jest podobna ale zawsze dochodzi koszt kolektora powiedzmy w granicy 10 tys. ja mam wycene z firmy PPC i koszt pompy + odwierty + kotlownia jest na poziomie 42 tys netto. dom niewiele wiekszy od twojego . pewnie przesadzili z moca pompy (11kW) bo nawet nie spytali o OZC co dla mnie od razu skresla firme... wiem ze kolektor mozna zrobic z inna firma i wyjdzie troche taniej ale i tak nikt za darmo go nie zrobi.

 

A co to ma do rzeczy. Ciepło to ciepło. A że tania spełnia lepiej swoja rolę niż wypasiona powietrzna. Moja zamknięta w kotłowni nikt jej nie widzi. No fakt, niektórzy patrzą na mnie krzywo jak mówię że na PC nie wydałem 80 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ja nie zrobie sama dolnego żródła.

 

Czyli jaką pompe ciepla powietrzna byscie polecili i do tego zasobnik cwu tak zeby kompleksowo zapewnic ogrzewanie pomieszczen i wody, a w mrozy dogrzewac kominkiem - dla mnie to niestraszne grzać kominkiem, teraz robie to codziennie i bez przesady nie jest to jakieś nie wiadomo co.

 

Prosilabym jakis konkretny model a nie typy ;-)

 

I tak do 20 tys zł zeby sie zmiescic najlepiej by bylo.

 

I jeszcze pytanie- czy jest jakas "zywortnosc" tych pomp? oczywiscie zakładam okresowa konserwacje.

 

Ja odpuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie neguje tego ze tania pompa ciepla nie potrafi grzac dobrze. pisalem tylko ze nie uczciwe sa porownania najtanszej pompy gruntowej z najdrozsza powietrzna. wiem ze niektorzy sa zdania ze gruntowa musi byc i koniec i szanuje ich zdanie ale nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze koszty sa takie same. poza tym napisalem powyzej jaka dostalem oferte od firmy PPC na pompe Ecopower C 11kW. tez bylem nastawiony na gruntowa ale jestem zdania ze powietrzne dzialaja i sa tansze po analizie wielu ofert. jakbym mial miejsce na kolektor poziomy to moze bym sie zdecydowal na gruntowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pracowni dostalam takie wyliczenie (dla domu E-112 pracowni e-domy):

 

Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 51,98 + 34,8 GJ/rok (14 438 + 9 674 kWh/rok).

wskaźniki dla budynku:

- współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła: 67,3 W/m2

- współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła: 22,8 W/m3

- współczynnik SZE powierzchniowy: 117,4 kWh/m2·rok

- współczynnik SZE kubaturowy: 39,8 kWh/m3·rok

 

nie wiem jak to sie bedzie mialo do zmian ktore bedziemy robic w projekcie- mniej okien, zmiana technologi scian, itp.

 

A za te 25 tys bede miec wykonanie pelnego ogrzewania - pompa cieplna powietrzna + zasobnik wody z instalacja ? Ta cena bylaby do przyjecia, szczegolnie ze instalacje co itp bedzie kladl mi brat. Mozna jakis przyklad dostac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz powinienem! Ta tania polska pompa jest lepsza niż ten drogi Zubadan:cool:

Ja pierwszą wycenę też miałem na poziomie 75tyś, a zrobiłem za 27. Dzisiaj zrobiłbym jeszcze taniej. Na pewno zrobił bym kolektor (samemu nie ruszając prawie palcem), podłogówkę i dopiero wtedy wzywał instalatora PC. Dałbym mu zarobić, bo pompę miałbym z niższym Vat-em i każdy by był zadowolony.

 

no to napisz prosze co sklada sie na sume 27 tys. Pompa ile ? kotlownia z automatyka ile ? kolektor ile ? zbiornik CWU ile ? podziel sie wskazowkami a moze sie przekonam :) PPC dalej sprzedaje pompy z serii A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pracowni dostalam takie wyliczenie (dla domu E-112 pracowni e-domy):

 

Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 51,98 + 34,8 GJ/rok (14 438 + 9 674 kWh/rok).

wskaźniki dla budynku:

- współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła: 67,3 W/m2

- współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła: 22,8 W/m3

- współczynnik SZE powierzchniowy: 117,4 kWh/m2·rok

- współczynnik SZE kubaturowy: 39,8 kWh/m3·rok

 

nie wiem jak to sie bedzie mialo do zmian ktore bedziemy robic w projekcie- mniej okien, zmiana technologi scian, itp.

 

A za te 25 tys bede miec wykonanie pelnego ogrzewania - pompa cieplna powietrzna + zasobnik wody z instalacja ? Ta cena bylaby do przyjecia, szczegolnie ze instalacje co itp bedzie kladl mi brat. Mozna jakis przyklad dostac ?

 

ale jaki cchesz przyklad ? poszukaj instalatorow ze swojej okolicy i niech zrobia Ci oferte. to co podalas od architekta to jest raczej bezuzyteczne. z reguly ich wyliczenia nie maja sie jak do rzeczywistosci raczej ludzie robia sobie na wlasna reke obliczenia OZC, koszt ok. 200 zl i maja czarno na bialym co ich domek potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to napisz prosze co sklada sie na sume 27 tys. Pompa ile ? kotlownia z automatyka ile ? kolektor ile ? zbiornik CWU ile ? podziel sie wskazowkami a moze sie przekonam :) PPC dalej sprzedaje pompy z serii A ?

 

Sprzedają i to z lepszym sterownikiem.

Ja za pompę dałem 10tyś. (dzisiaj trochę podrożały, ale kto powiedział że nie idzie się potargować? ;)). Za odwierty dałem 10tyś., a sąsiad zrobił taniej. Za resztę kotłowni z dwoma zbiornikami dwupłaszczowymi (jeden nie wszedł) Biawaru dałem 7tyś. Dzisiaj zrobiłbym poziomy samemu albo tańsze odwierty i wyszło by jeszcze taniej.

Firmy za wszystko się mocno cenią, ale PC podłączy pierwszy lepszy chłodniarz + hydraulik. Trzema się tylko trzymać kilku zasad i obliczeń. To nie czarna magia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to napisz prosze co sklada sie na sume 27 tys. Pompa ile ? kotlownia z automatyka ile ? kolektor ile ? zbiornik CWU ile ? podziel sie wskazowkami a moze sie przekonam :) PPC dalej sprzedaje pompy z serii A ?

 

A co ty się z choinki urwałeś. Z 10 razy podawał w różnych wątkach i nie tylko on.

Jeśli chcecie być użytkownikiem jakiegokolwiek źródła ciepła w swoim domu musicie je poznać na wylot, a tego się nie załatwi zadając kilka pytań na forum. Mieszkając w bloku nie obchodziło was nic, tylko opłaty. Teraz posiadając skromna wiedzę na ten temat jako inwestor stajecie się idealnymi .... do strzyżenia przy montażu jak i później przy eksploatacji.

 

Tak ciężko wykonać telefon do producenta. W cenniku widnieją to pewnie sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie neguje tego ze tania pompa ciepla nie potrafi grzac dobrze. pisalem tylko ze nie uczciwe sa porownania najtanszej pompy gruntowej z najdrozsza powietrzna. wiem ze niektorzy sa zdania ze gruntowa musi byc i koniec i szanuje ich zdanie ale nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze koszty sa takie same. poza tym napisalem powyzej jaka dostalem oferte od firmy PPC na pompe Ecopower C 11kW. tez bylem nastawiony na gruntowa ale jestem zdania ze powietrzne dzialaja i sa tansze po analizie wielu ofert. jakbym mial miejsce na kolektor poziomy to moze bym sie zdecydowal na gruntowa.

 

Bo tylko tą PCi powietrzną wypasioną np. ZUBAN-a można porównać do najprostszych gruntowych - jeśli chodzi o zakres działania w niskich temperaturach zewnętrznych - te tańsze powietrzne potrzebują wsparcia (np. grzałką).

 

A co do kosztów - nawet z odwiertami to wejdź na stronę GHS, tam masz kompletną kotłownię CO i CWU już od 27.000zł na odwiertach pionowych z wymaganym przez prawo projektem geologicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ty się z choinki urwałeś. Z 10 razy podawał w różnych wątkach i nie tylko on.

Jeśli chcecie być użytkownikiem jakiegokolwiek źródła ciepła w swoim domu musicie je poznać na wylot, a tego się nie załatwi zadając kilka pytań na forum. Mieszkając w bloku nie obchodziło was nic, tylko opłaty. Teraz posiadając skromna wiedzę na ten temat jako inwestor stajecie się idealnymi .... do strzyżenia przy montażu jak i później przy eksploatacji.

 

Tak ciężko wykonać telefon do producenta. W cenniku widnieją to pewnie sprzedają.

 

wez sie tak gosciu nie spinaj. pytanie bylo do Ciebie ? jakos Liwko mmogl grzecznie jeszcze raz napisac co ile go wynioslo... pompami interesuje sie nie od dzis i daleki bylbym od stwierdzenia ze mam minimalna wiedze. fakt bardziej nastawilem sie ostatnio na powietrzna i wiecej na ten temat czytam ale zaraz owieczka ? ehh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pracowni dostalam takie wyliczenie (dla domu E-112 pracowni e-domy):

 

Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 51,98 + 34,8 GJ/rok (14 438 + 9 674 kWh/rok).

wskaźniki dla budynku:

- współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła: 67,3 W/m2

- współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła: 22,8 W/m3

- współczynnik SZE powierzchniowy: 117,4 kWh/m2·rok

- współczynnik SZE kubaturowy: 39,8 kWh/m3·rok

 

nie wiem jak to sie bedzie mialo do zmian ktore bedziemy robic w projekcie- mniej okien, zmiana technologi scian, itp.

 

A za te 25 tys bede miec wykonanie pelnego ogrzewania - pompa cieplna powietrzna + zasobnik wody z instalacja ? Ta cena bylaby do przyjecia, szczegolnie ze instalacje co itp bedzie kladl mi brat. Mozna jakis przyklad dostac ?

 

strasznie zimny ten dom , popracuj na oszcżedności termomodernizacyjne budynku.

1. A jeżeli pompy to powietrzne

Daikin HT lub,

Atlantic Tri

ziemia i grunt przy takim słońcu może nie oddać wymaganej energii przez 10 lat uzytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...